Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa pregatitoare ( clasa 0) 2015-2016

clasa 0 pregatitoare scoala

63 raspunsuri la acest subiect

#41
nelacroitoru

nelacroitoru
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 16:49

 Buna,Roxxy...ne-ar ajuta mult impresiile tale!!!!

 Multumim!!!! [:)]



#42
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 17:21

mamicilor, nu fiti ingrijorate si nu induceti o stare de stres sau nesiguranta copilasilor ce urmeaza sa sustina evaluarea.

e important ca cei mici sa fie odihniti, relaxati, sa nu le fie foame, sete sau somn, astfel incat sa raspunda cat mai natural si firesc la testare.

psihologii stiu foarte bine ce au de facut, cum sa interactioneze cu copilul vostru, sunt deja la a treia serie de evaluari.

o sa fie bine, o sa vedeti.

observ ca si anul acesta s-au pastrat majoritatea intrebarilor din testarea de anul trecut (daca nu cumva or fi chiar identice).



#43
Brumari

Brumari

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 17:39

Noi am fost azi la evaluare la sediul CMBRAE. A fost totul foarte ok. A durat 30 de minute de cand am intrat si pana am iesit. Daca doriti detalii va pot raspunde mai pe seara.

Sigur ca ne intereseaza. Mie mi-au fost de ajutor raspunsurile tale. Noi joi avem sedinta de infomare si din cate am inteles abia la inceputul lunii martie va fi testarea.



#44
Roxxy80

Roxxy80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.951 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 22:22

Spre deosebire de acum 2 ani, anul acesta mi s-a parut ca a durat mai mult, au fost mult mai multe intrebari. O sa incerc sa va scriu ce mi-aduc aminte. Au avut la dispozitie diverse fise. Prima fisa a fost cu recunoasterea emotiilor (erau fete de copii tristi, veseli, speriati). Au intrebat-o de o situatie cand ea a fost fericita. A fost o fisa cu cele 4 anotimpuri, sa le recunoasca si sa spuna cum a identificat iarna si vara (elementele). Pe urma a intrebat-o in ce anotimp suntem acum, in ce zi suntem, sa spuna zilele saptamanii, care sunt zilele in care sta acasa cu parintii. O alta fisa avea desenate 9 creioane de diferite marimi si culori: le-a numarat, a spus care e mai gros, mai subtire, mai scurt. Pe o alta fisa erau foarte multe elemente: forme geometrice, animale, fructe, legume, alte obiecte. A trebuit sa spuna asemanarile si deosebirile intre o portocala si un mar, sa arate un obiecte verde, un obiect cu care bea apa. O alta fisa continea diverse multimi si i s-a cerut sa arate multimea cu 4 obiecte. I s-a cerut sa desparta in silabe 2 cuvinte, sa spuna forma de plural (eu zic una tu mai multe) de la 2 cuvinte (nu mi le amintesc). Au mai intrrebat-o pe ce culoare se trece la semafor, de ce trebuie sa mancam fructele spalate. I-au dat un pix si i-au cerut sa-l puna la spate, in fata, sub masa. Au pus-o sa stea pe varfurile picioarelor pana numara la 5. De pe o fisa cu multe litere de tipar amestecate au pus-o sa-l recunoasca pe M si sa-l scrie. Stiu sigur ca au mai fost intrebari dar nu-mi mai aduc aminte. Ce vreau sa subliniez e ca persoana care ne-a evaluat pe noi a fost blajina, calda si fata mea a relationat f bine cu ea.



#45
nelacroitoru

nelacroitoru
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 18 februarie 2015 - 15:06

Rezultatul se da pe loc? [:)]

 



#46
Roxxy80

Roxxy80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.951 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 09:25

Buna ziua,

 

Da, recomandarea se primeste pe loc. Un exemplar ramane la ei si unul il primeste parintele.



#47
Brumari

Brumari

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 14:59

multumim mult pentru informatii. O prietena  care a dat ieri mi-a spus ca l-a intrebat cam aceleasi lucruri pe care ni le-ati spus si dvs,

 

Cine ma poate ajuta cu pareri despre scoala 190 si 113 din sector 4? Stiu ca 190 este mai buna.....dar m-ar ajuta si pareri despre sc 113 sau invatatori ai acestei scoli deoarece noi apartinem de aceasta scoala.

multumesc



#48
costy_ony

costy_ony

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 17:08

Buna,

 

Ieri am sustinut evaluarea psihosomatica, dupa cum urmeaza:

1. Fisa cu recunoasterea emotiilor 

2. Fisa cu anotimpurile( a fost intrebat ce anotimp ii place si de ce, si ce anotimp este acum si cum isi da seama)

3.In ce zi suntem si sa spuna zilele saptamanii, in ce zile nu se duce la gradi.

4. fisa cu 9 creioane de diferite marimi si culori: le-a numarat, a indicat cifra 9, a spus care e mai gros, mai subtire, mai scurt. 

5. o fisa cu elemente: forme geometrice, animale, fructe, legume, alte obiecte, a trebuit sa indice legumele si sa le numeasca, si formele geometrice.

6.Tot pe fisa cu multe elementel-a pus sa indice ce se afla deasupra, sub, stanga si dreapta al elementului central.

7. A intrebat care este mana dreapta si stanga, dupa care a fost pus sa isi atinga urechea stanga cu mana dreapta si varful nasului cu mana stanga.

8. sa aseze pixul pe masa, sub masa , in fata si in spate.

9. Cum se deruleaza o zi normala , cine il trezeste dimineata, cine il imbraca si daca vrea sa mearga la scoala.

10. A fost pus sa isi scrie numele

11. Sa desesneze ce vrea el, sa desparta in silabe cuvinte si sa specifice din cate silabe sunt formate.

12. sa faca adunari pana la 9 , la modul: cate creioane avem?- ce se intampla daca scadem doua ?- dar daca mai punem 1?

13. sa aleaga de pe o fisa ce continea multimi , multimea formata din cele mai multe elemente si sa indice cifra corespunzatoare.

A mai fost ceva dar o sa va scriu pe masura ce imi amintesc :)

Multa bafta!



#49
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 21:53

Am depus dosarul la scoala, dupa ce aseara am completat online cererea de inscriere. Si asa va sfatuiesc sa faceti, va merge mai repede. Am stat fix 5 minute la secretariat fata de cca 15 minute/parinte fara cerere necompletata online. Coada cat cuprinde si ritmul de inaintare greoi: abia 8 (opt) dosare primite in 1.30 ore cat am stat noi azi la scoala.

 

Nu ne putem considera inca inscrisi: se prea poate sa avem si testarea de limba. Deja au inceput jocurile de culise: ce invatatoare, unde-aveti pilele, incepem sa cautam cunostinte acolo unde nici nu speram sa cunoastem etc. etc. Stiti sentimentele... :((

 

Voi cu ce impresii veniti?  [:)]



#50
Roxxy80

Roxxy80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.951 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 14:19

Luni cand au inceput inscrierile, dimineata la 08.30 eram deja inscrise. Am avut vreo 3 persoane inaintea noastra.Noi ne cunoastem invatatoarea de acum un an. Ne-am cunoscut la afterschool la baiat, ne-am placut si am decis :). Nu a fost nevoie de nicio interventie sau de altceva. Fetita mea a avut ocazia sa o cunoasca cand il luam pe baiat de la after si a fost de la inceput o chimie reciproca.





Etichetat si cu clasa 0, pregatitoare, scoala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -