Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de iunie 2015 (Capsunici de iunie 2015) - CAP.4


657 raspunsuri la acest subiect

#21
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 15:21

Patutul are multe compentarii pozitive pe amazon, dar poate fi comandat si pe alte site-uri, toate mamicile il lauda, singurul inonvenient e ca nu e foarte mare si poate fi folosit pana pe la 8 luni maxim. Este vorba de Chicco Next2Me, asa cum am scris este mai scump, dar in mod sigur vor fi reduceri si la noi la Chicco, eu multe chestii la fetita le-am luat la reduceri de la Chicco, am prins si 30-40% depinde de perioada.



#22
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 15:33

Rita, setul este de 5 body, cu capse pe umar si jos si costa 75 lei, platesti cand ajunge, tipa are mult mai multe produse, mi-a mai placut mult si setul din imaginea de mai jos, dar momentan l-am rezervat pe primul pe care l-am postat, 3 luni va avea in luna august, adica numai bun pentru varsta lui. Si patutul are mai multe variante de culori...gri, maro, verde, visiniu



#23
ionuta_m

ionuta_m

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 15:49

Salut

@ Simo - eu sunt din Tm - merg la doc. Cioata , cu el am trecut si prin prima sarcina ( doar nu am nascut cu el - era plecat din pacate ) - eu o sa fac ceza si de data asta - pentru ca am un chist mare , care ar trebui sa il scoata acum - sa speram ca reuseste , si o sa nasc la premiere , pt ca doc nu are contract cu spital de stat ( si prima nastere am avut-o tot in spital privat - Athena -  si sincer mi-a fost foarte bine, si nu as merge la stat )

 

foarte faine body-urile , as fi si eu interesata... cum ai gasit-o pe tipa care le aduce ? se mai pot rezerva ? stii ?

 

Foarte fain si patutul care se ataseaza - eu la prima fetita am facut asa - pana la 7 sapt - la botez - ea a dormit in patutul ei si eu aveam un pat la ea in camera in care dormeam / alaptam ... de la 7 sapt , a trebuit s aplecam pt o perioada , si de atunci dorm cu ea , mi-a fost mult mai usor si cu alaptatul si cu tot -

acum vreau sa iau un patut tot asa pt prima perioada , dar am impresia ca vom ajunge tot la co-sleeping - ceea ce pt noi e super ok - eu sunt pro co-sleeping,

La partea de hainute pt mine cele mai practice au fost body-urile cu maneca scurta si petrecute - asa o sa ma orientez si acum , sau body-uri maieu , eram mai speriata si nu foarte indemnateca si imi era destul de greu sa ii bag pe cap body , dupa sa ii bag maneca... imi venea cele cu maneca sa le tai pe toate [batcap] ... uf ce amintiri ... si fiind vara , si in tm cald... pb ca o sa avem fie salopeta intreaga si atat.. sau body + sosetele pe noi... sa vedem in fucntie de temp...

trebuie sa mai citesc un pic ce ati scris peste weekend- eu in weekend nu prea intru , atunci avem activitati de fam .. si incercam sa evitam calculatorul...



#24
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 15:53

Ionuta, si eu am nascut tot cu el...pentru ca doctorita mea era plecata din localitata, si tot la Athena...ce coincidenta...daca vrei iti trimit nr. de telefon al cunostintei mele care aduce din State...are niste albume pe fb



#25
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 16:00

Ionuta, parca tu vei avea fetita? Nu-i asa? De fete are niste hainute....mult mai frumoase ca de baietei...stiu pentru ca i-m luat fetitei mele o gramada si imi pare rau ca nu le pot da mai departe lui bebe, doar cateva body...restul rochite si multe chestii roz.



#26
ritabandita

ritabandita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 16:06

Fetelor, iata lista despre care vorbeam. Va invit sa o cititi si sa veniti cu completarile de rigoare. N-am scris nimic despre carucior si scaun masina.
 

Mobilier, textile si accesorii camera bebe:

 

  • patut

  • comoda sertare

  • masa de infasat (poate fi o salteluta speciala care se poate folosi pe comoda)

  • dulap pentru hainute

  • un fotoliu pentru alaptat

  • cel putin 2 seturi de lenjerii pentru patut

  • protectie patut (daca este din lemn)

  • o paturica subtire care poate fi folosita si cand iesi la plimbare cu bebe

  • lumina de veghe

  • in functie de climatul din camera in care va sta cel mic, s-ar putea sa fie nevoie si de un umidificator

     

Baie si igiena
 

  • cadita (cea mai ieftina, de la 2 luni il puteti muta in cada mare cu ajutorul unui colac de inot special pt bebei

  • termometru pentru testarea temperaturii apei (eu n-o sa mai iau, pentru ca prefer sa o testez cu cotul)

  • termometru pentru masurarea temperaturii corporale (intrarectal, intrauricular sau tip suzeta)

  • sapun bebe (il prefer pe cel de la Nivea)

  • ulei pentru masaj (ulei de masline amestecat cu 1-2 fiole de vit. A)

  • betisoare urechi cu opritor (medicii nu prea recomanda)

  • prosoape simple sau cu gluga

  • forfecuta cu capete boante, rotunjite

  • pompita mucozitati, iar mai tarziu voi folosi si batista bebelusului

  • scutece de unica folosinta (pampers au cea mai buna calitate)

  • servetele umede ( le prefer pe cele de la Nivea, dar cred ca toate cele pt bebelusi sunt bune)

  • Bepanthen sau alt unguent pentru iritatiile de scutec

  • ser fiziologic si comprese sterile pentru curatarea ochilor si nasului

  • Baneocin pudra pentru ingrijirea cordonului ombilical
     

 

Hainute
 

  • 4-6 body-uri marimea 0-1 luni

  • acelasi numar de pantalonasi marimea 0-1 luni

  • 4 pijamale intregi, subtiri, pentru ca nastem vara

  • 1-2 caciulite, pentru plimbarile din serile racoroase

  • 1-2 perechi de manusi (ii impiedica pe cei mici sa-si zgarie fata)

  • 2-4 perechi sosetele (pentru cazul in care este prea cald si il voi tine doar in body)

  • scutece de infasat (ca sa doarma mai linistit bebe)

  • si poate 1 set de haine pentru exterior (blugi + camasa sau tricou; rochita pentru fetite etc.)
     

    Cantitatea hainelor este discutabila. Daca ne gandim ca cei mici cresc foarte repede in prima luna, nu are sens sa luam mai multe. Iar daca ne gandim ca hainutele lor nu pot fi spalate impreuna cu ale noastre, parca ar trebui luate mai multe, ca sa poti umple o masina (a mea, de exemplu, are capacitatea de 7 kg). Mai exista varianta spalatului de mana si atunci cele enumerate mai sus sunt suficiente.
     

Mancare

 

Stiu ca toate mamicile isi doresc sa alapteze, dar mai devreme sau mai tarziu toate vom avea nevoie de urmatoarele:

 

  • cel putin 2 biberoane (exista seturi de 4 bucati pentru nou-nascuti la preturi mult mai avantajoase). Eu prefer Avent. Un set compus din 2 biberoane mari, 2 mici, o suzeta si o perie de curatat biberoanele poate fi gasit la 129 lei.

  • 2 suzete (Eu sunt fanul lor, copilul adoarme mai usor, daca este obisnuit cu suzeta. Cel putin asa cred eu.)

  • recipiente pentru pastrarea si congelarea laptelui muls;

  • pompa de muls (o sa iau una manuala, inteleg ca cele electrice sunt cam agresive)

 

Nu voi cumpara: aparat pentru sterilizarea biberoanelor, gentuta termica pentru transportul laptelui.


Editat de ritabandita, 26 ianuarie 2015 - 22:15 .


#27
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 16:14

rita, ti-am trimis mp cum sa comanzi daca doresti hainutele...cu numele persoanei de contact.

Despre scutece, tind sa te contrazic ca Pampers ar fi cele mai bune...oricum parerile noastre sunt subiective, eu am folosit la inceput Pampers iar dupa am descoperit BabyLove de la Dm...mie mi-au placut mai mult, dar depinde de fiecare copil, nu?



#28
ritabandita

ritabandita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 16:16

Simo, nici nu stiam de existenta BabyLove. Totusi, fetita mea are deja 10 ani jumate :))) Merci pentru pont! Se gasesc in orice hypermarket?



#29
ritabandita

ritabandita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 16:17

Si multumesc pentru informatiile din PM :)



#30
Iulia89

Iulia89

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 16:24

Fetelor, va multumesc mult de tot pentru primire!!!!!  [flo]

Intr-adevar, pentru cineva mai putin experimentat grupul asta este extrem de folositor, avem o multime de lucruri de invatat! Am inceput sa si pun in aplicare sfaturile legate de hainute (nu m-am putut abtine sa nu cumpar cate ceva)...abia astept sa ma vad imbracand mogaldeata.

Referitor la sarcina mea de pana acum, va pot spune ca in primul trimestru am fost de-a dreptul panicata pt ca nu stiam ce e normal sa mi se intample si ce nu, mai ales ca la prima ecografie s-a vazut sarcina dar nu si embrionul si va dati seama in ce tensiune am stat doua saptamani pana la repetarea ecografiei (am avut ovulatia cu o saptamana mai tarziu decat ar fi trebuit sa fie). De cand am intrat in trimestrul al doilea m-am mai linistit, am uneori dureri in zona ombilicului dar de obicei trec la schimbarea pozitiei. In continuare am emotii mari cand ma duc la control si dl doctor glumea intrebandu-ma daca am de gand sa concurez la puls cu pulsul bebelinei pt ca imi simt inima in gat atunci cand intru in cabinet.

Eu sunt multumita de medicul meu, am ajuns la dansul prin recomandarea a doua cunostinte care au nascut cu dansul si a fost totul foarte bine.

Am vazut ca ati deschis si subiectul nasterii: eu imi doresc sa nasc natural, daca nu intervine nimic care sa impuna cezariana, insa nu sunt decisa daca as alege sau nu epidurala. Am inceput sa citesc despre epidurala pe net si sunt o multime de parari pro si contra, incat chiar nu stiu spre ce varianta as inclina...bineinteles, ma voi consulta si cu medicul.

Rita, vom trece prin emotiile morfofetalei in aceeasi zi, si imi doresc din suflet sa fie totul bine, si sa revenim cu cele mai bune vesti. Asta le doresc tuturor fetelor pt ca am vazut ca de acum incep morfologiile de trim doi pentru majoritatea fetelor de aici! 

Scuze, m-am intins cam mult cu postarea asta! :)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -