Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghiocei de Martie 2015- cap 8


618 raspunsuri la acest subiect

#11
bubulina1

bubulina1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 10:24

Neata. Umflatul picioarelor in sarcina nu e neaparat periculos, am avut asa si la prima sarcina fara sa am tensiune. Dupa nastere s-a rezolvat.

 

Racusor, la morfologie se masoara lichidul amniotic. Ti-a zis medicul la sarcina anterioara de ce nu aveai destul lichid? 



#12
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 10:27

Pt modificarea datelor pe prima pag o fac doar de pe calc mare, intru doar seara si nu zilnic. Dc nu reuseste Bubu in cursul zilei intru deseara.

Racusor eu am amanat spalatul pe cap din nou pt ca nu ma pot apleca, cred ca intru in cada si ma spal din picioare pt ca altfel nu vad cum si-mi pica parul rau.
Si mie mi se intarea burtica aplecata pe cada dar scurgeri in afara de arefam nu am avut. Bea multe lichide.

Carolina cand mai stai la calc tine picioarele ridicate. Eu degetele de la maini le am f umflate, la picioare mai putin si evit sarea cat pot. Ceaiul de cozi de cirese ajuta.

Editat de _Micaela_, 26 ianuarie 2015 - 10:30 .


#13
carolina14

carolina14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 117 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 10:37

Eu am si mainile si picioarele umflate. Mica merci de sugestie, tocmai am terminat o ceasca de ceai. 

Si eu am scurgeri abundente cand fac efort. Asa e de la inceputul sarcinii, ma gandeam ca e normal. Nici nu mi-am facut griji.

Bubu am inteles ca e normal daca se umfla si nu ai tensiune mare. Eu nu stiu ce sa zic. La medicul de familie mereu am tensiunea ok 12 cu 6, 12 cu 7. Acasa o am destul de mare 13 cu 8, 13 cu 9. Ieri sarise la 14 cu 9 desi am stat tot in pat. Sper ca cea reala sa fie cea luata de dr si aparatul meu sa indice un pic mai mare.



#14
bubulina1

bubulina1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:01

Carolina, am avut si eu o singura data 14 cu 8 acasa pe aparatul mamei. Mi-a venit ideea sa-mi iau tensiunea pt ca intr-adevar aveam o stare mai ciudata si mi se umflasera putin degetele, ceea ce mi se nu mi se intampla. Si s-a confirmat banuiala. Mi-am monitorizat-o 4 zile la rand si nu a mai crescut peste 13 si asta seara in general. De atunci m-am potolit, am, redus si cafeaua, incerc sa ma odihnesc mai mult si stau cu picioarele sus in majoritatea timpului.



#15
racusor2010

racusor2010

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.034 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:07

Carolina asa si eu, la efort scurgeri ceva mai abundente... I-am zis dr o data dar nu a comentat nimic, ii zic si acum

Bubulina nu mi-a zis... Posibil sa fi fost scurgeri usor usor... Apa beam mai multa ca acum... Prima sarcina a fost grea, am stat si la pat ultimele 2 luni dupa ce era sa nasc prematur la 6 luni, dupa o contractie urata, singura pe care am simtit-o de altfel dureroasa... In rest, vesnic burta tare...

#16
dellya1987

dellya1987

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:29

Multumim, Mica, pentru capitol. Sa fie plin cu ghiocei sanatosi si papaciosi!

Pufi, eu la Medgidia. E foarte moderna maternitatea lor, sunt si baby-friendly, cum se zice mai nou. La Euromaterna e dr ala strain super faimos, ceva cu F? Cum nasti?



#17
Pufi83

Pufi83

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 144 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:30

Neata fetele!

 

Scurgerile astea mai abundente le tot am si eu de la inceput, cred ca i-am trimis vreo 10 mail-uri dr. tot spundu-i si de fiecare data mi-a dat acelasi raspuns, cum ca ar fi normale.

 

Racusor, spalatul pe cap e intr-adevar o povara...eu am rezolvat-o de prin luna 4, mi-am facut un abonament la un salon cu 80 ron, 4 spalari. E un vis! Nu ma mai chinui in cada  [:)]



#18
Pufi83

Pufi83

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 144 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:35

Dellya, stiu despre maternitatea de la Medgidia  [:)]

La Euromaterna este dr. Fawaz, daca la el te referi, dar eu nu sunt la el. Eu fac cezariana, cu dr. Stefanescu  [flo2]  Tu?



#19
bubulina1

bubulina1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:36

Eu sunt f stresata cu secretiile. Inainte de cerclaj, am vazut pe tampon si o culoare usor maronie, dupa cerclaj nu am mai avut asa. Pe toata perioada sarcinii am purtat si port tampon pentru ca eu am si o incontinenta urinara, mult mai urata decat la prima sarcina, datorita pozitiei lui bb de la jumatatea sarcinii cu capul in jos, pe vezica. Mereu ma chiorasc sa vad ce culoare are tamponul. Va dati seama ce m-am speriat cand am avut acea sangerare, multumesc lui Dumnezeu ca acum sunt bine. Nici nu stiu cum e cand se rupe apa si din cauza asta cred ca ma stresez aiurea. Nu recomand....



#20
racusor2010

racusor2010

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.034 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 12:37

Bubu cunosc senzatia...nici nu stiu la ce sa ma astept ... si eu sunt cu ochii cat cepele [:)]

 

delya sa imi zici te rog daca ai primit




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -