Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Felicitari Claudine, Miha, Andreea! - Bulgarasi februarie 2015 (11)


209 raspunsuri la acest subiect

#81
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 14:23

Buna cucuietele,

 

Nici eu n-am nascut, nuuuu. Dar nush cum, fara sa merg la job (dar cu toate mijloacele de comunicare agatate de gatul meu, ca globurile in pomu' de Craciun) am mai multe de facut. Umblu toata ziua dezlegata de zici ca....

 

Sa vedem ce-mi amintesc din ce-ati vorbit, pt ca v-am tot citit pe bucatele de pe tel.

 

Incep cu parisianca mea frumoasa, careia ii spun sa-i traiasca mama 100 de ani cu sanatate! Ce frumoasa si luminoasa esti Alinutza! Iti prieste sarcina, zau! [il]  [flo2]  Iar sotul cantator e priceless [:-)))]

 

Soparlichi pai tre sa seman si eu cu cineva, nu? Asa ca seman cu tine...tanara si nelinistita  [:-)))]  Eu cand nu am idei/chef de gatit, fac obligatoriu ceva la cuptor, pt ca nu tre sa stau sa le pazesc.Ceva cu paste, linte, naut, broccoli/conopida, cartofi, cartofi dulci, orez, cous-cous...sau daca nu si nu, "vestita" pizza fara blat. Astazi fac salata orientala pt ca mi s-a pus asaaaa o pofta-n gat de dimineata...si o sa-i pun si niste cubulete de sfecla rosie murata...IUTE...cred ca polonezii aia au intentionat sa omoare pe cineva, asa-i de "frigatoare de limba".

Ma bucur ca ti-au iesit analizele bine si ca te-ai odihnit! Cu macaraua...ehhh... [:-)))]

 

Alina cred ca am uitat sa zic ca ma bucur ca nu ai nascut si ca ai ajuns in zona sigura! Imi place numele Theodor desi io-s genul ala care nu face ce vrea popa nici picurata cu apa sfintita [:-)))] . Sa te simti bine astazi la sedinta foto, esti frumoasa oricum! [il]

 

Nico mai tie iti e frica? Adica tu mama eroina cu 3 muschetari acasa? Neeeeh, imposibil! Pai noi la cine sa ne raportam cu greul, cand bestiile mici, minunate si urlacioase ne vor tine in priza? Fetitele tale ce varste au? Cred ca vei avea ajutoare de baza in ele! [flo2]

 

Miha ma gandesc la voi sa fiti bine si sa treceti peste hopul asta! Astazi e "Aducerea moastelor Sf. Ier Ioan Gura de Aur"...asa ca se pare ca bebe Ioan e aparat de numele lui! Abia astept sa ne spui ca totul a decurs bine! [flo2]

 

Carmenuchi tu esti cevaaaaa! Mai o clipa nu ai stare, mereu iti gasesti ceva de facut! Si te mai miri ca ai copii caposi, care nu vor sa iasa...pai cu cine sa semene, ha? [soricel]  Foooarte foarte frumos ce faci cu bijutierul si cu albumele! La partea cu pozele pot sa confirm ca sunt niste amintiri de senzatie, noi ne-am facut asa si pt cei aproape 10 ani de casnicie si marmotelei, are deja 6 albume! Eu zic ca nasti pana cel tarziu pe 2 februarie! Sa vedem daca ma reprofilez pe ghicit, mai scot si eu un ban [:-)))]  Pup fata frumoasa, sa-ti fie de bine vopsitul!

 

Gabitule sunteti acasa, asa e? Cum e viata in 5? Cum a reactionat Andrei? Cum te descurci? Moooa si cate te-as mai intreba! Hai, da-ne si noua un semn mic mic si poate o poza pentru nefeisbuchisti?!

 

Andreuta voi? Cum mai merge cu alaptarea? V-a ajutat consiliera? Abia astept sa ni-l arati pe Stef!

 

Diella voi nu va plictisiti sigur! Va doresc sa treaca repedeeee si colicii si refluxul si sa vina toate razele soarelui in casa voastra! Incredibil ce trece timpul, oricum...joi faceti o lunita... [il]

 

Iuli unde esti? Cum esti? Vezi ca ne-ai promis transmisie in direct! Ah, astazi mergi la doctor, asa ca te asteptam cu vesti perfecte! [il]

 

Deni ce dolofan! Daca vrei sa-l intorci, poti sa incerci statul aplecat peste cada sau pur si simplu in 4 labe! Functioneaza in majoritatea cazurilor, iaca eu si Carmen asa am intors scanduricile  [:-)))]  Important e sa fiti sanatosi, indiferent de metoda prin care vine pe lume! [flo2]

 

Helen cum mai esti? Hai fruntea sus, mai e asa de putin si e pacat sa ne petrecem timpul asta cu griji si depresii!

 

Aseara am visat-o pe Simplyana, care nascuse o Irene da, nu-i crescuse nimic intre picioare [:)] . Prin vbac si eram f interesata de detalii. Asa ca Simply, un raportel acolo si pentru noi? Niste soare barcelonez, o maslina, o atentie? [:)]

 

Nu mai stiu...mai vin eu oricum, ca babele asa fac, isi aduc aminte.

 

Asa, am fost ieri la doctor. Copila tot cu capul in jos, coasta aia tot ferfenita si, pe deasupra, am nush ce sindrom, din cauza ca uterul impinge, copila impinge s-a comprimat nu stiu ce muschi. Tot acolo pe dreapta, de am senzatia ca trece cineva in continuu cu o flacara si apoi, la desert, cu niste cioburi. [:-)))]  Doctorul, optimist cum e el, mi-a zis ca uneori trece dupa nastere, uneori mai dureaza [:-)))]

Cica daca nasc pana in 37 de sapt imi fac c-section dar daca trec de 37, s-a razgandit el cu procedura, pt ca sarcina a mers brici, ma lasa pana la 41 de sapt si apoi ma induc. Deci acum ma rog de fii'mea, ca daca tot a fost asa docila, cum nimeni nu credea, sa mai stea o sapt jumate, ca sa putem incerca vbac! Aleluia to that! [pk]  Altfel eu nu am mai luat nimic in greutate in 2 sapt, ba chiar am slabit 100 gr cica si intrebandu-l pe dr daca e normal, mi-a zis ca femeile astea clar sunt o enigma, ori se plang ca iau prea mult, ori se panicheaza ca slabesc putin. [:D]  Ah si cica daca trec de 37 de sapt, imi pune poza pe "pretele faimei" si vine si cu o sticla de vin si 2 pahare, in travaliu, sa stea cu mine. [:-)))]  Ma si vad tragand o dushca, mai impingand nitel..hac [alcool] , nu-i mai trebuie colostru bestiutei, iese direct pregatita pt lumea asta mare  [:-)))]

 

Asa...maine tre sa tin cracii ultra stransi, ca-i ziua soacrei si nu vreau sa-i fac asa cadou! Nu e ea naspioasa dar are niste preferinte manifestate cam fatis si daca ar fi vorba de mine, n-as baga in seama dar e vorba de marmotel si ea e limita mea! Oricum ma sunase acum cateva zile sa vada cum sunt, soacra adica, si eu ma plangeam de arsuri si ea imi zice: ahaaa, o sa aiba par! ii creste parul asa se zice! eu tac, ea se prinde si se redreseaza: si tu probabil acum dai ochii peste cap, ca eu te iau cu toate chestiile babesti, cand tu esti cu stiintific demonstrat.  [:-)))]  Macar ma cunoaste [soricel]

 

Ah, il dottore cica: sa nu ma mai epilez cu ceara (mai zisese el dar nah), nici cu crema in apropierea burtii+ inghinal; sa nu mai conduc, sa nu mai port centura, sa nu stau in umiditate, sa nu car mai mult de 7 kg pe distante lungi, sa evit miscarile gen aplecat/ridicat constante....eh si mai multe. De condus nu mai conduc, oricum o mai faceam doar cu masinile de la job, care-s niste enormitati (GMC suv) si m-a vazut el sarind ieri din masina si m-a certat, ca cica: ia uite-o si pe batman!, de epilat nu ma epilez cu ceara, de mancat nu mai mananc decat asaaaa cand intra....clar, in curand or sa ma aseze in geam, ca pe bunica moarta, sa-mi ia pensia, zau  [:-)))]

 

Gata, plec sa-mi iau dysonu-n brate, sa aspir, sa spal podelele, ala bala, mai gasesc eu!

 

Mai vin, nu scapati! Sa fiti cuminti! [il]



#82
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 14:24

Iuli ai fost la control? Ce face surprizel?

 

Referitor la suspiciunea de diabet fetelor, de ce nu faceti analiza de sange, ca atunci o sa stie sigur. 

 

Aaaa, sa nu uit, mi-am facut curaj si m-am urcat pe cantar. Am luat 12.5 pana acum (eu credeam ca muuuuult mai multe, ca burta este imensa), si eu sper sa nu mai iau. Oricum am inceput de la prea multe, asa ca oricum am de dat o gramada de dat jos.



#83
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 14:32

Dragelor,

 

Am revenit de la piata. Am luat mai mult fructe ca in rest nu prea stiu ce sa fac cu legumele la ora asta . [:-)))] MI-a facut bine plimbarea ca s-a asezat mai bine d-soara bebelusa si nu ma mai impinge in parti,ci doar in sus si in jos [:-)))]

 

IN primul rand,Andreiutza va saluta,e cu bebe Stef acasa! Chiar acum sugea bebe tzi tzi si ea scria cu o mana ,foarte dragutz,nu? A zis ca e f ocupata dar ca e minunat si ca este foarte fericita ! [il]  Imi vine sa plang! [batcap]

 

Carmencita,draga mea,mi-ai inseninat ziua cu mesajul tau asa sragut si amuzant scris ! [pup]  Adevarul e ca esti asa ocupata ca de-aia nu vine bebe . [soricel]  M-ai innebunit cu ideile tale dragute despre amintiri,o sa iau aminte si eu ! 

 

Eyna tinem pumnii pt maine,sa fie bine bebe al tau!

 

Alina  foarte bine ca faci sedinta foto. Am vrut si eu,chiar vorbisem cu un fotograf dar apoi,asa intr-o doara m-am razgandit ca nu aveam nimic dragut sa imbrac si mi se parea ca arat ca un elefant in orice aveam iar chef sa umblu dupa tinute prin magazine nu am avut asa ca am renuntat. Acum imi pare rau dar asta e! Profita tu!  [:)]

Nico ar fi minunat sa ne trezim cu bebeii direct in patut,sunt de acord! Si eu tot la etjul 3 stau si imi ia cam 100 de ani pana urc. Am observat ca daca tin burtica cu mainile e mai usor.  [:)]



#84
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 14:55

Carmen eu am luat 17 pana acum dar in trimestrul 2 mai mult. Acum vad ca am slabit putin; Eh,om vedea noi dupa cu slabitul.

 

Lory, nici nu-ti dai seama ce dor mi-era de tine si de polologhiile tale lungi si amuzante ! [il] Na,ca acum m-am rusinat ! [soricel]

MUltumim pt complimente,asa zice lumea ca cica imi prieste sarcina si ca sunt frumoasa! Eu zic ca oamenii sunt draguti si nu vor sa supere o graviduta in luna a 9a . [:-)))]

 

Oricum,ma simt MINUNAT cu burtica mea si cu kilele mele si cu dureri si cu TOT !!!! ( e adevarat ca azi am o stare tare buna) [:-)))]

Eh,zice ea de Carmencita ca nu sta locului  cand ea e ca un titirez toata ziua,ca sa vezi tupeu. 

Sa ne rugam asadar sa treci de 37 s ca sa poti sarbatorii cu dl dr in sala de nasteri,da? TE admir pt ca esti curajoasa si nu te vaiti chiar daca SUNT SIGURA ca te doare rau coasta aia si restul .

 

Hai,te mai lasam sa faci ceva treaba dar nu prea mult sau prea greu,ai vazut ce a zis nenea dr si banuiesc ca nu vrei sa-l superi,nu? Si atata timp cat vii cu vesti si la noi,te iertam!  Ai grija de tine si cu siguranta fetita ta o sa aiba par  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] ! [pup] 



#85
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 15:01

Mai fetelor,buburuzei mele ii place muzica,ceva de speriat !!! Dar nici,prea trista,nici prea agitata,nu de proasta calitate...(bine, e un pic pretentioasa) dar si cand nimeresc ceva ce-mi place,misca fara oprire,ore intregi ! O sa le zic astora in sala de nasteri sa-mi puna niste muzica frumoasa,poate iese mai repede .  [:-)))]

 

Hai ,gata cu prosteala,ma duc sa fac ceva de mancare!  [batcap]



#86
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 15:18

Da Alinutz, ai dreptate :). Lory se ia de mine ca nu stau locului. Uite cine vorbeste ;). 

 

Imi pare bine ca ai scris Lory, mie personal mi-era dor de tine si mesajele tale. Lory, daca nasc pana pe 2 februarie, si ai dreptate, sincer te faci prezicatoare. Soacra-mea ma "programase" pentru weekendul trecut. Eu personal incem sa am un feeling din ce in ce mai puternic ca se va intampla in weekendul asta. Si ma "hranesc" asa cu gandul asta (pe langa chec si alte prajiturele cu care ma tot hranesc, apropo de pofte). Sa vezi dezamagire pe mine daca trece weekendul si eu tot cu enormitatea asta de burta ma prezint.

 

Fetelor stiti ce astept eu - sa fac dus si sa imi vad picioarele! Asa m-am saturat sa imi vad numai burta si sanii la dus.  [:-)))]  [:-)))]

 

Andreea, ce frumos :). Bine ca esti acasa si tii piticul la piept.  Da, si eu astept poze cu Andreea mamica cea frumoasa si Stef (care sunt convinsa ca e un dulce). 



#87
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 15:31

Burticute si mamicute frumoase,

 

Astazi sunt chefless, lifeless si hopeless. Sigur are de-a face cu faptul ca pingu mic a simtit nevoia azi noapte sa doarma doar in capul meu si sa se trezeasca din ora in ora sa ma verifice ca nu am plecat undeva. Si sa adoarma apoi in vreo alta ora... Drept urmare sunt zombificata.

 

La dr nu mi-a facut echo, deci probabil vineri la spital mi se va face, kile nu am mai luat, m-am oprit la 63.5 (deci undeva la 12kg luate in total), fierul e tot varza, colul meh... niciun semn de nastere. M-a luat panica, daca nu ma lasa sa nasc natural, doctorita era floricica: ei, va da ceva sa va induca si daca nu merge, cezariana. Mda, merci, sa ma chinui cu dureri si frica de rupturi uterine ca apoi sa ma taiati ca pe un animal.  [smulgpar]

 

Nope, today is not my day, revin cand rasare nitel soarele, acum sunt mult prea cu pluta dusa sa pot gandi coerent.  [alcool]



#88
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 15:50

Iuli, ce te mai inteleg cu somnul :). Si cand te gandesti ca in curand nu o sa putem dormi din motive de bebei! Iar atunci o sa ne fie dor de momentele cand erau bebii in burtica :). 

 

Iuli tie nu iti fac ecografie, mie nu imi masoara colul. Ce ti-e si cu doctorii astia.... 



#89
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 16:19

Carmenel, Acum e si mai haos pt ca dl Pinguin a muncit pana la 6 dimineata si e si el zombilica, Lucica are chef de joaca non-stop si ma striga incontinuu; a incercat sa iasa mama mea cu el si in 15 min erau inapoi pt ca a fugit de langa ea strigand "mami, mami" Mi-e mila de el ca nu ma pot juca cum si-ar dori. Ma mai pun in 4 labe si trecem unul peste celalalt, il iau in cius si il invart, dar vai de pelvisul meu. Cred ca imi pun un pic de elvis ca sa dau din pelvis  [:-)))]  hahaha ce glume am!

 

Mie echo nu mi-a facut ca nu au trecut 10z de la ultima echo si nu se recomanda a se face mai devreme. Dar colul nu mi l-a masurat cu "aparatul" ci cu mana. Pe mine ma enerveaza ca sunt vagi in raspunsuri. Dupa CTG mi-a zis asistenta ca imi ureaza o zi buna si ca pot pleca. Poiiii, cum ii ctg-ul, avui contractii? Ba?  [alcool]  M-am obisnuit eu ca in Ro sa primesc toate info cred. In Anglia nu iti facea nimeni control intern pana te duceai sa nasti (bine poate sa iti faca un control de secretii, dar pt col, nup)

 

Ma tot gandesc la Miha...! M-am tot rugat si gandit si nu imi iese din minte. Operatia trebuia sa aiba loc la 9 dimineata, oare ... nu s-o fi terminat?  [fri]



#90
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 16:20

P.S La voi cum se manifesta BH-urile? La mine astazi curg intr-o veselie: se strange burtica, doare usor sesizabil si parca ma apasa bb mai tare pe col. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -