Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Felicitari Claudine, Miha, Andreea! - Bulgarasi februarie 2015 (11)


209 raspunsuri la acest subiect

#181
NicoNicolle

NicoNicolle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 10:47

Iuli ast3tam pe baricade vesti si pentru orice eventualitate o motata ... [majoreta].

#182
NicoNicolle

NicoNicolle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 10:56

Am citit un pic n diagonala si ma bucur ca snteti bine cu toatele.

Asa as vrea si eu sa robotesc atata ca voi, dar mijlocul ma omoara, cum stau in picioare mai mut sau fac diverse sus.jos in momentu in care m.am asezat sa ma odihesc nu ma mai pot ridica, sau daca ma ridic nu mai pot merge....este horor,problema asta o am de dinainte de sarcina si acum s.a accentuat. Oare ce voi face in travaliu ?

oricum am un feeling ca voi ajunge sa ma rog de bb sa iasa.cred ca o sa nasc ultima :((

#183
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 11:21

Buna!
Alinutza nu ai fost numai tu Bocanila ieri. Am comis-o si eu fix cand ma pregateam sa ma pun in pat. Nu stiu ce a fost in capul meu ca, in picioare stand, m-am intors cu spatele la pat sa-mi arunc un ochi la TV (de parca pleca de acolo) si in timpul asta m-am dat un pas inapoi. Suficient cat sa ma lovesc de coltul patului si sa ma duc gramada intre el si perete. Mi-am cotopenit mainile sa nu cad pe burtica si m-am ales cu intindere de muschi la dreapta, dar macar am aterizat in fund. Abia peste noapte am realizat ca m-am lovit si la picior si ca e vanat.
Lasa mana la aer, fara niciun fel de unguent sau alte chestii. Nu glumesc! Nasa mea a ajuns sa faca infectie de la oblojit si cand a ajuns la camera de garda asta i-a spus sa faca.

Miha ma emotionezi de fiecare data cand te citesc! Sunt in continuare alaturi de voi si ma rog sa fiti sanatosi.

Kytana bafta si asteptam vesti bune!
Eu dorm pe dreapta. Mai rar cand ma pot pune si eu cateva minute pe stanga fara sa primesc mustrari. Dorm cu fata la marginea patului asa ca sprijin antebratele de saltea si ma imping in ele in timp ce imi cobor picioarele. Bineinteles ca incep sa ridic si mainile pana ajung sa ma sprijin cu palmele si ajung in fund.

Adelina astia sunt oamenii din ziua de azi si din pacate nu ii putem schimba. Poate e mai bine asa.

Mica nu iti face probleme. Mai are timp bebe sa ia in greutate. Eu m-am speriat prima data cand a luat-o cantarul in jos, dar acum am vazut ca e aproape o regula sa o ia o saptamana in jos si una in sus. Daca bebe e in grafic nu ma supar daca scap cu putine kg acumulate.

Nici eu nu am avut o noapte prea linistita. Am atipit tarziuuuu dupa miezul noptii printre dureri de ficat si reflux (tare ii mai place domnisorului sa ma piseze bine in zona asta), dureri de burta si sub burta. O stare total neplacuta ca nu stiam daca e de la ce am mancat, incepe travaliul sau visez. Oricum am facut ochi inainte de 4 si nici ca am mai dormit. Totusi, daca tot e sarbatoare azi si voi sta mai mult prin pat sa citesc, poate mai apuc sa motai putin.

Pe curand!

#184
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 11:29

Uff, Soparlica, ai mare grija cu loviturile și căzăturile!
Mana mea e mai bine,ma mai ustura puțin și mi s-a întărit pielea dar e ok, e utilizabila și o țin libera.

#185
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 12:23

Buna fetelor ,

 

Felicitari celor care au nascut , copii sanatosi si frumosi ! Gravidutele care mai sunt , nasteri usoare !

 

Noi suntem bine , am vazut ca s-a mai scris despre mine ,cine are contul meu de fbk

Am nascut pe 19.01 pe Ioana 2600 si Stefania 2300 gr la 12:25 si 12:27 Doua printese care ne lumineaza viata

Este FOARTE greu cu 3 copii darsi frumos . Nu dormimnoptile , facem cu schimbul , totul se rezuma la schimbat , culcat si hranit copiii dar..... asta am vrut ,nu?

 

Suntem in urma rau cu somnul , vesnic un copil este treaz , au colici , se strang de burtica . Primele 48h acasa , am dormit doar 4 h

 

Nu cred ca voi fi activa o perioada si daca asi vrea nu s-ar putea . Sotul mai are 1 sapt de concediu dupa care o sa ne mutam la mama . Cat m-am tinut eu de breaza ca o sa ma descurc , nici gand , efectiv ma depaseste situatia . 

 

Va pup cu drag pe toate si sper sa ne revenim la normal ca sa pot citi si eu macar ce mai faceti  [il]  [il]  [il]

Miniaturi atasate

  • 10360555_910087025702052_941901690129500976_n.jpg


#186
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 12:36

Pup fetele,

 

Alinutzel ce-ai facut mai pui? Ai grija cu arsura, da? Mierea e foarte buna, alterneaza cu lasat mana sa se "usuce" la aer si pus de miere. Ce mai face Celinuta? Are vreun gand? [:)]

 

Nico lasa, fa cum poti tu si cat poti! Pana la urma, nu e intrecere de talente iar tu ai si 3 muschetari "avans". [:)] Important e sa fii tu sanatoasa si sa aduci pe lume un bebe sanatos! Restul...detalii! [flo2]

 

Simply ce ma bucur ca ai scris! Hooray! Pai sa dea domnul sa am...ce-oi avea aurit, ca deja vad ca incep sa tot fac preziceri, intru serios in meserie  [:-)))]  Ma bucur ca esti bine, in parametri si cu galusca inca la purtator! Ce spune Luca despre bebe? Chiar, cu tine au vorbit spaniolii, ti-au explicat despre vbac, analize mai altfel, etc? Relaxatii astia de aici nimic, monitorizare si scan doar in travaliu, un dr mereu acolo...si daca se tine de cuvant, dr-ul meu cu sticla de vin  [:-)))]  Sa ne scrii mai des, esti asa ca o raza de calm si asezare! [flo2]

 

Adelina ma buuuucur ca ne-ai scris! Theo are o mamica atomica, ce nu sta o secunda! Imi pare rau de angajata...adica imi pare rau pt ca ai investit intr-un om, care nu a confirmat, ca altfel, probabil e mai bine asa! Sa ne scrii mai des, lasa umbra, sa stim si noi una-alta despre timisorenii nostri dragi! [flo2]

 

Iuli pumnii stransi si o motata de incalzire [majoreta]. Hai ca poate sampania aia se transforma in sampanie pt dublu eveniment! [huta]

 

Mai Carmen nu a scris pana la ora asta, ceea ce nu-i sta in fire! Ori e ocupata cu soacra, ori, oleeeee, vine bebele incapatanat! Poate daca facem pariuri, despre ce sex o avea, se indura sa nu ne lase sa ametim! Ca suntem niste biete gravide si noi, mai bebe olandez! Go Carmen go! [disco]

 

Andreuta ce frumos! Prima saptamana! Eu am mancat fructe dar era vara atunci, nici n-as fi putut fara. Am evitat doar ce-mi face mie rau in general (adica nu rau dar ma baloneaza: fasole, varza, broccoli, conopida). Daca vrei sa incerci, incepe cu jumatate de fruct, ca sa testezi! Se zice ca sunt de evitat citricele...acum, la fel, depinde de cum le tolerai tu si inainte. Ce-mi place sa te vad asa...mamica! [pup]

 

Soparlicu...mai esti de groaza! Pe bune de nu trebuie sa te pazeasca cineva, ca ori gatesti pt o armata, ori cumperi un magazin intreg, ori cureti si ce era stralucitor, ori cazi din picioare! O sa fie distractie mare la voi in casa, care de care mai copil decat celalalt! Ai grija, stai cumintica! [pup]

 

Miha esti minunata si ai un pui miraculos! Sa va ajute Dumnezeu sa aveti o viata superba impreuna, o meritati cu varf si indesat! [pup]

 

Eu sunt bine, dimineata iar a curs...ce-o fi aaia, care curge doar dimineata! In rest parca sunt motorizata, ma misc bine, nu-s umflata, nu nimic. te pomenesti ca a inceput sa-i placa asa tare in burta, ca acu o scot cu arcanu. [:D]  Am pus acum legumele si carnea la fiert, pt ca de luni mi-e o pofta de salata boeuf de speriiiat! Asa ca astazi e the day! In rest, muncesc stand pe canapea cu laptopurile si telefoanele in jurul meu, daca tot e sarbatoare si nu pot sa frec/mut nici o mobila!

 

Mai vin! Aveti grija de burtici! Numaaaai vesti bune sa avem! [pup]



#187
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 12:45

Buna dimineata si de la noi :)

 

Fetelor, va las un pic si va faceti de cap! Cu cazaturi, lovituri... acum in ceasul al 12-lea. Pana acum ati fost cumintele si acum.....

 

Gabi ce bine ca ai scris! Te cred ca ti-e greu. Eu am vazut de aproape gemeni la cumnata-mea, si fara un nazdravan de 2 ani jumate pe langa si era foarte greu. Mai ales daca bebeii au colici, reflux si alte alea. Sunt frumoase tare fetele, sa va traiasca, sa va bucurati de ele, sa fie sanatoase si voua va doresc putere si rabdare sa treceti peste primele luni (din cate am inteles eu dupa 6 luni devine mai usor, sau poate doar va obisnuiti voi cu situatia mai degraba). Cum e Andrei? Cum s-a adaptat el situatiei? Stiu ca tie iti era teama de cum se va descurca Andrei in lipsa ta cat vei fi in spital. Cum a fost?

 

Andreea, deja 1 saptamana! La cat mai multe saptamani si luni sanatoase si frumoase alaturi de Stef al vostru!

 

Iuli, contraaaaaaaactiiiiiiiiii! Super. Astept cu nerabdare vesti dar eu cred ca mi-o iei inainte, asa cum am spus deja :). Draga mea, iti doresc din tot sufletul sa fie bine si sa nasti complet natural, asa cum iti doresti. Si desi ai promis o "nastere in direct" sa stii ca nu este obligatoriu sa te tii de promisiune. Ca ai treburi mai importante de facut. Asa ca daca poti sa dai un semn cand si cum poti, e suficient :).

 

Adelina, ma bucur ca ai scris si ca voi sunteti bine :). Tare activa mai esti si tu in perioada asta. Bravo tie!

 

Mica ce bine. Deci si tu tot bulgaras de februarie o sa ai pana la urma? Care era dpn tau ca nu ma tin minte? 

 

La mine stationar, nimic nou sub soare. Burtica tare, stomac care face mult scandal degeaba, astea ar cam fi simptomele. Dar nimic in chiloti, nici un semn ca as avea contractii, nimic.

 

Ieri asa cum v-am spus a venit soacra-mea la mine. Ramane pana duminica, si daca nu nasc in weekend o sa o ia ei pe Emma cu ei si o sa o aduca dupa ce nasc (ei oricum o sa vina dupa ce nasc imediat la noi sa vada bebe). Eu sper sa nasc in weekend totusi ca parca vad ca altfel o sa o plang pe fiica-mea saptamana viitoare de nu o sa ma vad.

 

Pup fetele, continui cu albumul piticii. 



#188
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 12:52

Andreea, am uitat sa raspund referitor la fructe. Sa stii ca aici se recomanda ca in perioada de alaptare sa consumi 2-3 fructe crude pe zi (fara restrictii de ce si cum) si 200 gr legume pe zi. Stiu ca in Romania e altfel, stiu ca doctorii dau o lista cu o gramada de chestii care "nu", de asemenea mai era o treaba ca nimic crud parca si o serie de fructe nu (cum ar fi portocalele, ananasul parca) dar aici nu e asa. Eu am consumat fructe fara nicio problema si nu mi s-a parut ca ar fi probleme pentru bebe. 

 

Eu zic ca minim in afara de banane poti sa mananci mere, pere, struguri, clementine/mandarine.



#189
DeniL

DeniL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 13:35

Fetele, am si eu vesti bune, nu am diabet. Mi-au iesit normale limitele de glicemie, iupiiiiii !

Legat de alimentatia in alaptare, am citit in cartea lui Jack Newman ca nu este nimic interzis si ca totul depinde de bebe, iar daca apar probleme trebuie ajustat pe masura ce alaptam.

#190
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 14:15

Bravo Denil!!! BIne ca ai facut analiza si acum ai scapat de griji! :)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -