Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Felicitari Claudine, Miha, Andreea! - Bulgarasi februarie 2015 (11)


209 raspunsuri la acest subiect

#1
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 16:28

bulgarasi%20feb%2015%20mare.jpg

Suntem un grupulet       [invazie] de 25     [gravi] burticute nerabdatoare sa-si cunoasca bulgarasii in 2015. Vii si tu alaturi de noi?

[ping1]

 

 

         [artif]   [s] Sa ninga cu bulgarasi!   [s]   [artif]

29.12.2014 Alexia & Sophia  - nascute cu 2230g si 2260g, prin cezariana la 34s3z de mami Diella

 

19.01.2015 Stefania & Ioana - nascute cu 2300g si 2600g, prin cezariana de mami Gabriela33

 

22.01.2015 Ioan  - nascut cu 3250g, 49 cm prin cezariana de mami Miha05

 

23.01.2015 Stefan Cristian  nascut cu 3000g, 50 cm prin cezariana de mami Andreea2014

 

24.01.2015 Alexia Valentina nascut cu 2650g, xx cm prin cezariana de mami Cclaudinne

 

 

 

 

[majoreta]  [majoreta]   [majoreta]

 

[majoreta] Burticutele lunii Faurar       [majoreta]

 

 

[gravi] Carmen_K      - UM 26.04.2014 | DPN - 02.02.2015 cu       [am]

 

[gravi] Cris0801        UM 30.04.2014 | DPN - 04.02.2015 cu       [am]

 

[gravi] Kytana           - UM 03.05.2014 | DPN - 07.02.2015 cu      [baietel] Efrem

 

 

[gravi] Eileana          UM 06.05.2014 | DPN - 10.02.2015 cu       [baietel]

 

 

[gravi] AlinaEA         - UM xx.xx.2014 | DPN - 17.02.2015 cu      [baietel] Mihai Stefan

 

 

[gravi] Floryma         UM 14.05.2014 | DPN - 14.02.2015 cu       [fetita]

 

[gravi] Ramo37         - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu       [am]

 

[gravi] Simplyana_m - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu       [fetita] Irene

 

[gravi] Alynutza85    UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu       [fetita] Celine

 

[gravi] Oana9689     UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu      [fetita] Mara

 

[gravi] Eyna              - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu       [baietel]

 

[gravi] NicoNicolle   UM 16.05.2014 | DPN - 20.02.2015 cu       [baietel] Filip-Andrei

 

[gravi] Adwyna         UM 25.05.2014 | DPN - 20.02.2015 cu       [am]

 

[gravi] Soparlica       - UM 23.02.2014 | DPN - 21.02.2015 cu      [baietel] Alexandru

 

[gravi] NadiaD          - UM 20.02.2014 | DPN - 24.02.2015 cu       [fetita]

 

[gravi] Helen29         UM 25.05.2014 | DPN - 19.02.2015 cu       [fetita]

 

[gravi] Adelina207    UM 21.05.2014 | DPN - 25.02.2015 cu      [baietel] Theo Matei

 

[gravi] Lory2014       UM 23.05.2014 | DPN - 25.02.2015 cu      [fetita]

 

[gravi]_Micaela_       UM 23.05.2014 | DPN - 25.02.2015 cu      [fetita]

 

[gravi]  DeniL           - UM 04.06.2014 | DPN - 11.03.2015 cu      [baietel]

 

 

 

 

Cezariene programate

[majoreta]

 

02.02 - Eileana

 

06.02 - Floryma

                                  

[barza1]

 

 

[*] Odiseea bulgarasilor   [*]

 

Cap.1Cap.2Cap.3Cap.4Cap.5Cap.6Cap.7Cap.8,

[flor]

 

[floare2 ]Suntem alaturi sufleteste si ne rugam pentru Susse si ddiana, maddo, mazarel. Imbratisari multe si calde si sa va auzim cat mai repede cu vesti bune!       [ruga]

 

Linkuri rapide:

 

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie|Albume

 

[flo]       [flo2]       [flo]

 

[ruga]

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

 

Doamne, cel care ai zis oamenilor:

"Cresteti si va inmultiti si stapaniti

pamantul", binecuvantand nasterea
de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla
inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l
sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor
cerului si infrumusetezi
crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil
care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu parasi robii Tai si ocroteste prin Harul Tau
pruncii nostri si binecuvanteaza nasterea lui
dupa multimea
milostivirii Tale. Doamne, fii cu noi si da-ne
izbanda dupa Sfanta Voia Ta.


Amin.

[ruga]

 

Zodiac corespunzator:

Varsator 20 Ianuarie - 18 Februarie sau Pesti 19 Februarie - 19 Martie

varsator11.jpg pesti11.jpg

[flu]


Editat de Kytana, 28 ianuarie 2015 - 11:55 .


#2
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 16:29

Rugaciuni pentru travaliu si nu numai:

 

“O, Împărate Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru, izvorule al vieţii şi al nemuririi, îţi mulţumesc că întru căsătoria mea m-ai făcut vas al binecuvântării şi al darului Tău. Căci Tu, Stăpâne ai zis: „Creşteţi şi vă înmulţiţi, umpleţi pământul şi-l stăpâniţi !”
Îţi mulţumesc şi mă rog : binecuvântează acest rod al trupului meu care mi-a fost dat de către Tine. Ocroteşte-l şi-i dă viaţă întru Duhul Tău cel Sfânt. Dă lui creştere întru sănătate şi trup curat cu mădulare bine întemeiate. Sfinţeşte trupul lui, mintea şi inima şi toate simţurile şi dăruieşte acestui prunc care va să se nască suflet înţelept şi întemeiază întru el frica Ta. Înger credincios, sufletului şi a trupului îi dăruieşte. Păzeşte-l, ţine-l, întăreşte-l şi adăposteşte pre el în pântecele meu până în ceasul naşterii lui. Şi nu tăinui pre el în pântecele maicii sale pentru că mâinile Tale l-au alcătuit dându-i viaţă şi sănătate.

O, Doamne Iisuse Hristoase întru atotputernicile şi părinteştile Tale mâini încredinţez copilul meu. Aşează pre el sub mâna harului Tău şi prin Sfântul Duh sfinţeşte-l şi-l înnoieşte întru viaţă veşnică, ca să fie mădular al Cereştii Tale Împărăţii. AMIN.

O, întru tot Milostive Hristoase Dumnezeul nostru caută şi mă păzeşte pre mine roaba Ta, de frică şi de duhurile rele care caută să strice lucrul mâinilor Tale. Iar când va veni ceasul şi timpul meu, izbăveşte-mă cu harul Tău. Priveşte cu ochi milostivi pre mine roaba Ta şi izbăveşte-mă de dureri. Luminează-mi neputinţele cele dintru timpul ieşirii şi dă-mi întărire şi putere la naştere. Fă-o grabnică prin atotputernicul Tău ajutor. Că slava lucrului Tău este aceasta şi tăria atotputerniciei Tale, lucrul Harului Tău şi a inimii Tale milostive. AMIN.

Împărăteasa mea mult milostivă, nădejdea mea, o, Maica lui Dumnezeu, bucuria celor necăjiţi, ajută-mă că sunt fără ajutor, mijloceşte Tu şi roagă-te la Fiul tău, Hristos Dumnezeul nostru să lumineze mie timpul acesta în care port prunc şi să-mi uşureze greutatea sarcinii nevrednicei roabe Sale şi să dăruiască binecuvântarea Sa peste pruncul pe care îl voi naşte. Căci nu ştiu alt ajutor mântuitor şi nici altă nădejde de scăpare ca să mă păzească şi să ne apere (cu pruncul meu).
Că întru a Ta mijlocire şi ajutor, slavă şi mulţumire întru toate înălţare, Unuia Dumnezeu în Treime, Făcătorul tuturor acum şi pururi şi-n vecii vecilor
AMIN."



#3
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 16:34

Carmencita suna taaare bine tarta aia! Apropo tu ai emotii? In afara de depasirea termenului ma refer. Momentan eu sunt relativ calma, singura chestie care ma da un pic este cap este ca durerile se aseamana cu cele de cand am "nascut" ingerasul...

 

Daca nu am trecut date pe prima pagina, sa imi spuneti, pentru un motiv anume imi este greu sa ma concentrez... [flo]



#4
eyna

eyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 16:50

Buna!
Astazi am constatat ca imi curg picaturi din sani de culoare galbuie...e normal sa curga asa?! am 36s sicateva zile si data probabila abia pe 20 luna viitoare. Pana acum am mai avut dar nu asa mult, la voi cum e?

#5
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 16:52

Kytana multumim pentru casuta! Dumnezeu sa o vegheze!

Se pare ca in timp ce tu construiai aici, eu scriam dincolo. Nu mai repet ce am scris ca nu are rost.

Daca va fi cazul...o nastere usoara sa ai!

#6
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 16:57

Eyna linisteste-te ca sunt normale. Vei vedea ca uneori curg ambii sani, alteori doar unul. Uneori mai mult, alteori mai putin. Si eu ma speriasem, dar m-au linistit fetele cu experienta.

#7
Diella

Diella

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 17:10

Bun regasit, mamici si pitici!  [flor]

 

Andreea, Claudinne, felicitari, sa va traiasca bebelusii, sa fie sanatosi si sa aveti o minunata viata impreuna!   [deziuata]  [deziuata]

 

Andreea, nu exista sa nu reusesti - eu sunt convinsa ca ne vei anunta in curand ca alaptezi! Doamne ajuta! [ruga]

 

Kytana, feeling-ul meu este ca tu urmezi!  [:)] Starea de calm prevesteste furtuna de sentimente pe care Surpizicu' ti-o va declansa odata cu venirea sa pe lume!  [il]

Cand mai ai timp si chef, te rog modifica si la mine datele: Alexia a avut 2360 gr si Sofia 2330. Acum au ajuns la 3000!!!  [il]

 

Nico, foarte frumos numele ales! Acum bebe poate veni linistit pe lume! [:)]

 

La noi... Si dai si lupta, si lupta si dai - Alexia cu refluxul, Sofia cu colicii.  [zirea]

 

Kytana, Lory, Carmen, Soparlica, Alinutza, Nico, Denil, Eyna, Floryma, Micaela, Oana, Nadia, Helen, va pup si va imbratisez cu drag - sa aveti nasteri usoare la soroc!  [i]

 

 



#8
oana9689

oana9689

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 18:12

Buna seara burticute !
Multa sanatate tuturor mamicilor si bulgarasilor !
Eu am intrat in panica,ma gandesc cum o sa fie,n-am avut tangenta cu spitalul niciodata.La vreo 1:30 bebica a facut ravagii prin burtica parca voia sa ma tranteasca :)).
Doamne ce repede trece timpul,cati bulgarasi aparuti ! Am emotii din ce in ce mai mari.Va pup mamici si bulgarasi !

#9
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 18:20

Fetele, urgent! Sunt disperata. A inceput furia laptelui, m-au externat, sunt acasa, copilul e la Budimex, nu are voie sa manance...e pe perfuzii... nu e operat.... am o pompa manuala si ma mulg continuu de cateva ore. Sunt satula. Am deja noduli, laptele vine continuu, doare de mor, ard cu totul. Sunt terminata. Cred ca fac mastita. Am trimis sotul dupa o pompa electrica dar peste tot e inchis. Unde a gasit deschis era de ordinul 800-1500 lei. L-am chemat acasa. Mai am putin si intru in panica. Sunt ametita si vad in ceata. Am luat niste purelan, am bagat apa la congelator si dau de zor la pompa. Ce sa fac???



#10
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 18:41

Buna Miha, felicitari sa te recuperezi repede si sa se recupereze bebe cat mai repede, sa fiti impreuna si sa va bucurati de el!

 

ok, un raspuns rapid pentru sani: comprese reci (foarte reci) eu puneam pungi cu ghiata in prosop si apoi pe sani. Calmeaza durerile. Nu e o problema mulsul cu pompa manuala, ar trebui sa functioneze fara nicio problema. Nu te mulge continuu, trebuie sa te mulgi doar un poc, cat sa te linistesti. Daca te mulgi continuu sanii produc si mai mult. In rest pune frunze de varza in sutien, si astea tind sa calmeze. Dusuri calai pe sani, un paracetamol si o sa fie bine.

 

Te imbratisez




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -