Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Concursurile scolare..incotro!?


47 raspunsuri la acest subiect

#1
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 09:24

De saptamana trecuta circula o informatie potrivit careia scolile din sistemul de stat nu mai au voie sa organizeze concursuri contra cost. ISMB a transmis o circulara in acest sens conducerilor unitatilor de invatamant.

 

Astazi era concursul Euclid etapa a 2-a la matematica.

Unele scoli s-au retras din concurs. http://www.concurs-e...d.ro/matematica

 

 

Stie cineva mai multe detalii?

Ce parere aveti despre aceste concursuri?

Profesorii supraveghetori sunt motivati sa participe la ele?

Din experienta voastra, cam de cand credeti ca e potrivit ca un copil sa mearga la concursuri de acest gen (cu sau fara plata)?


Editat de alinuk, 25 ianuarie 2015 - 14:12 .


#2
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 12:06

Experienta  noastra e limitata, fiul meu e in clasa intai. Anul trecut a participat la Cangurul (or something) de matematica, mai mult ca urmare a efectului de turma, desi clar nu a fost obligat de nimeni si nimic, in afara faptului ca toti copiii participau. Anul acesta am primit fituica cu info ca daca vrea din nou Cangurasul de matematica, costa 19 lei. Nu va vrea :) Nu din cauza banilor, dar la varsta asta mi se par perfect inutile. Invatatoarea este foarte buna, isi face treaba la clasa asa cum se cuvine. De ce concurs? Nu-i vad rostul.

Concursurile de acest tip sunt utile, dupa parerea mea, mai incolo, din ciclul gimnazial. E nevoie atunci, zic eu, de verificat cum reactioneaza copilul la conditii de examen, ca sa aiba o minima experienta pentru celelalte examene care vor urma. Si e un test standard, deci e un alt criteriu de evaluare obiectiva a copilului, in cazul in care exista dubii cu privire la nivelul la care se lucreaza la clasa. Si selectiv as alege eu, nu participare la toate concursurile, ci acolo unde stiu ca sunt probleme la clasa sau, alternativ, acolo unde copilul manifesta un interes deosebit si exceleaza.

Personal, consider ca experienta pregatirii pentru un examen de orice tip este superioara examenului propriu-zis. Insa, dupa cum am mai spus, testul are, pe langa rolul de testare a cunostintelor, si pe acela de a-l roda oarecum pe elev si de a-l obisnui cu lucrul contra timp, cu emotiile inerente,  chiar cu gestionarea unui eventual rezultat nedorit. 

Cu ce nu sunt de acord este obligarea participarii la concursuri de catre profesor si, pe de alta parte, orgoliul parintilor de a-si inscrie copilul la toate concursurile posibile si imposibile, fara a lua in calcul aptitudinile, talentul si interesul real al copilului fata de materia respectiva sau nevoia reala de testare a lui printr-un astfel de test. 



#3
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 12:32

Pai pentru a pregati studentii pentru examene, exista simularile de examene (mock exam) - la care se folosesc hirtiile din anii precedenti sau mock papers. 

Aici exista ceva competitii intre scoli, la care participa numai elevii foarte buni la materiile respective - dar sint extrem de rare.  



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 12:38

Eu cred ca asta e ceva bun, nu? Ca stiu ca la alte subiecte se plingea multa lume ca copiii trebuie sa mearga inca din clasa i la concursuri care costa o gramada, trebuie sa cumper nu stiu ce culegeri casa se pregateasca pentru aceste concursuri, etc si in final nu era nici un beneficiu. 

Desi nu e relevant poate, fiu-meu e in anul 10 in UK si nu am auzit niciodata de nici un concurs, nici macar de olimpiade sau alte chestii din astea de care tot auzi in Romania. Si fiu-meu a trecut prin citeva scoli si de stat si particulare.

Cind eram eu in scoala in Romania, in afara de olimpiada, care incepea dupa clasa a cincea, nu era nici un alt fel de concurs. Eu cred ca e o moda acum in Romania cu aceste concursuri ce incep de la clasa I si bine ca le mai taie macaroana. 



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 17:00

La Constanta e deja al doilea an in care Inspectoratul nu mai sustine decat concursurile gratuite. Mi se pare foarte ok. Oricum, atunci cand incep sa conteze concursurile (adica dupa clasa a 5-a) tot Olimpiadele sunt de baza.

#6
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 10:39

http://www.gds.ro/Lo...e-la-olimpiada/



#7
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 23:25

eu mi-am inscris copilul la Euclid etapa a 2-a la romana. Fata mea este in clasa zero. Am vrut sa -i testez cunostintele dobandite. Am inscris-o sa sustina examenul in alta scoala unde nu cunostea pe nimeni, ca sa fiu sigura ca  nu va influenta nimeni rezultatul. Am vrut sa o inscriu si la matematica, dar s-a anulat si asteptam vesti despre sustinerea in alta locatie. 

 

A mai sustinut si concursul gratuit Comper, in clasa ei. Subiectele au fost asemanatoare cu cele de la Euclid. 

 

Consider ca sunt bine venite aceste concursuri, la orice nivel si pentru orice varsta. Nu pun accent pe nota obtinuta, cat pe experienta dobandita in a sustine examene.



#8
aalina2203

aalina2203

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 356 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 00:00

Ana mea e in clasa aIIa. A participat anul trecut la cateva concursuri, cu rezultate bune, anul asta la fel, la unul cu un rezultat exceptional, de nivel national. Si nu, nu s-a sesfasurat in scoala ei.

Atat timp cat nimeni nu e obligat in vreun fel (prin taxa sau prin cumparararea de culegeri) sa participe, de ce deranjeaza astfel de concursuri? Asta e problema cea mai mare a invatamantului primar si nu numai? Dar ca nu au avut manuale aproape intreg semestrul I, ca parintii au cumparat carti, asta nu intereseaza onor Ministeru'? Ca la anul va fi la fel, fiindca programa pt clasa aIIIa a fost schimbata iar licitatii pentru manuale nu au fost organizate inca? Bine ca exista o mie de facultati private, mai mult sau mai putin acreditate, in timp ce concursurile "pe bani"
sunt in plus. Pasamite invatantul e gratuit, cel putin alea 12 clase. Aiurea! E o ipocrizie, toata lumea stie asta, asa ca sa scoatem concursurile, ca sunt vizibile rau.
Ea este un copil bun, insa eu vreau sa stiu cat de bun, care e nivelul ei raportat si la alti copii, nu numai la clasa ei.
Eu sper sa se gaseasca o solutie pentru ca cel putin o parte dintre concursuri sa continue. Pe ea o motiveaza sa lucreze suplimentar un concurs, are o tinta, altfel totul s- ar rezuma la ce fac la scoala si in clasa a5a ar urma un soc.

#9
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 12:07

Eu sper sa se gaseasca o solutie pentru ca cel putin o parte dintre concursuri sa continue. Pe ea o motiveaza sa lucreze suplimentar un concurs, are o tinta, altfel totul s- ar rezuma la ce fac la scoala si in clasa a5a ar urma un soc.

 

Soc?

Oricum materia este prea stufoasa pentru a fi inteleasa de mai mult de 10% din copii. Si 10% e un procent prea optimist. Testele PISA au scos excelent in evidenta ipocrizia invatamantului romanesc, faptul ca desi ne laudam pe toate gardurile ca suntem cei mai tari in competitii, concursuri, olimpiade si olimpiadute, si ca le scuipam occidentalilor seminte integrale si derivate in cap, in realitate suntem pe la coada clasamentului in ce priveste chiar si intelegerea notiunilor elementare.

 

Nu de concursuri ducem lipsa, ele sunt PREA multe si pe deasupra prost gandite, majoritatea lor. Programa neclara sau peste programa scolara. Subiectele unora sunt mot-a-mot din culegerile de probleme ale organizatorilor (alta afacere). Premierea altora se face pe baza de tombola, nu de rezultate. Organizare defectuoasa cu distorsionarea grava a ierarhiei. Subiecte prost gandite sau prost enuntate.

 

Totul da impresia de lucru de mantuiala, facut in pripa. Banul sa iasa! Restul: Dumnezeu cu mila.

 

Ce relevanta mai au aceste concursuri?

 

Mai bine un singur concurs bine organizat (si acela sa fie olimpiada, dar asa cum era pe vremuri, nu ca acum) decat o suta de concursuri proaste care isterizeaza parintii si tampesc copiii.

 

Scopul scolii este sa-i invete pe copii, sa-i faca sa inteleaga, nu sa-i transforme in roboti rezolvitori de probleme, uzati inainte de vreme.



#10
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 12:37

Concursurile continua, dar nu mai au legatura cu scoala. Este intre elev (parinte) si firma ce le organizeaza.

Fata mea cea mica nu participa, ca nu vrea. Eu nu insist pentru ca oricum nu le vad utilitatea. Invatatoarea nu insista, nici vorba de obligare. Probabil ca nici ea nu le vede sensul.

E pacat ca exista dascali sau parinti care obliga copiii sa mearga.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -