Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Responsabilizarea copiilor


212 raspunsuri la acest subiect

#1
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 18:47

Intru la ei in camera ... [fri]

Haine peste tot, incepand de la pijamalele de dimineatza, tzinutele incercate de dimineatza pentru scoala, hainele cu care au venit de la scoala, cele de basket, de gimnastica, cele de casa, astea ca sa enumar grosier carpele scoase din shifonier intr-o singura zi. Va imaginati cum ar arata camera daca le-as lasa doua zile nestranse  …

 

In cel mai bun caz, NU gasesc haine SI pe jos. Repet, in cel mai bun caz …  in rest, pe pat, pe birou, pe monitorul de la computer, pe servanta, pe radio, pe dupa canapea … Majoritatea sunt intoarse pe dos, toate facute ghem – chilotii direct in pantalonii dezbracati in fuga, care au un crac pe dos si unul pe fatza, tricouri, maieuri, toate lipite unele de altele, intr-o imbratizsare dragastoasa. [:)]

 

Primul lucru, in loc de haine, vad negru in fatza ochilor … si cum imi spune Yoga sa ma relaxez, respir adanc, o data, de doua ori, pana mi se limpezeste imaginea … mai bine ramaneam in intuneric !!! [:)]

Incep sa-i strig … vocea imi tradeaza starea de spirit … aud de cateva ori “wait, sa se termine asta” si cuget despre ce sa fac mai intai o criza de isterie – despre faptul ca eu strig si ei imi raspund cu “wait” sau despre dezastrul din camera … sigur, am tot timpul din lume sa cuget, ca daca nu mai strig de inca 5 ori, nimeni nu isi aduce aminte de mine.

 

Apar amandoi prudenti in usa … si intreaba nevinovat “what, what, what is wrong ?” … de parca nici usturoi n-au manacat, nici gura nu le miroase si eu, o nebuna, n-am altceva de facut decat sa ma iau de ei …

 

Le arat cu degetul dezastrul … repet, nu vorbesc nimic, nu reprosez nimic, nu dau vina pe nimeni, nu scot un sunet …  nu-i nimic, incep ei sa dea vina unul pe altul si sa imi explice mie de ce arata camera aia asa … ca dimineatza nu stiau cu ce sa se imbrace si au incercat mai multe haine …si ce daca hainele le stabilim de seara, dimineatza le vin idei noi care trebuie puse in fatza oglinzii. Ca dupa scoala s-a grabit la basket, apoi au avut teme, apoi, aia, apoi aialalta, dar desigur ca aveau in plan sa faca ordine …eu sunt de vina ca am fost cu un pas inaintea lor … si mai ales, celalat are mai multe haine imprastiate si fiecare este mai putin vinovat. Pai cum sa dovedesti ca esti mai putin vinovat, decat demonstrand ca celalat e mai vinovat ca tine … si uite asa, dam si in cearta – ba tu, ba tu, mintzi, ba tu mintzi, nu e asa, nu il crede pe ala, nu e corect, toata lumea are ceva cu mine, nimeni nu ma iubeste, voi toti il iubiti pe celalalt mai mult …etc, etc, etc.

 

Nimeni insa nu se apuca de strans, ca doar e mai important sa iesi basma curata decat sa faci ordine …cui ii pasa de ordinea din camera aia ?

 

Si timpul trece ...si sangele meu incepe sa fiarba … Deschid si eu gura – “in 20 min sa vad camera asta luna. Hainele murdare la spalat, hainele curate in sertare”. Calm, da ? Cat pot eu de CALM [fri]

 

Daca plec din camera, ca vorba aia, mai am si alte treburi … incep relaxati si usurati, sa se joace, in debandada aia. Cum de unde stiu ? Ii aud de sus ..rad, se bat cu hainele, isi arunca chilotii pe lampa, daca nu nimeresc lustra de prima data, deja asta devine o provocare ... sa incercam o data, de douo ori, sa incercam sa ii aruncam cu piciorul, sa fluture chilotii ...

Apoi, la mare cautare e  jocul asta care vad ca e foarte popular, in care unul e un catzel, celalat stapanul si zgarda este o pereche de pantaloni inodati cu alta pereche de pantaloni si vreo 6 sosete puturoase…etc, etc, etc. Si plimba catzelul prin toata casa, eventual mai pierde ceva haine si prin camerele alaturate.

 

Am facut testul, am zis sa ii las, sa nu ma duc peste ei …in 30 min, debandada era si mai mare, veselia in floare, chilotii curgeau de sus, bluzele erau rastignite peste tot, ciorapii puturosi se aeriseau pe acolo pe unde aterizasera … cand se satura de jucat printre haine, pleaca din camera, sa se joace in alta parte, cu altceva …

 

Concluzie : trebuie paziti !!! … sub amenintzarea privirii ucigatoare, incep mai intai sa desparta chilotii de pantaloni, maieurile de tricouri si sa caute shosetele dezperecheate, care niciodata nu sunt ale lor ci ale celuilalt … inclusiv cu mine privaindu-I incruntat, incearca aruncarea chilotilor pe lampa …daca ma bufleste rasul, am de bagat la bataie inca un buchet de nervi, la albit inca un sfert din parul meu tanar si la lama inca 2 m de vene. Asa ca ma tzin tare, incep sa marai …

 

Regrupati, incearca sa le arunce in cosul de spalat. Mai toate rufele sunt de spalat …ca acolo nu trebuie sa impaturi, sa imperechezi, sa aranjezi nimic.

 

Halllloooooo, nu toate lucrurile sunt murdare …chilotii si ciorapii la spalat, restul, uitat, evaluat si la spalat sau impachetat frumos si la sertar …eh, belea !!! Ca sa le impachetezi frumos, trebuie sa le intorci pe fatza …sigur, daca nu as fi acolo, le-ar indesa asa in sertar. Nu mai am pretentzie de impaturit, sa nu credeti ca sunt nebuna …sunt multumita cu “cat de cat” si cu faptul ca nimeresc sertarul corect. Nu ca s-ar concentra pe asta, de regula deschid seratul de la nivelul ochilor si fara ochii mei pe ei, le-ar indesa toate acolo …

 

Dati-mi si mie solutzia responsabilizarii copiilor ?



#2
Unicorn42

Unicorn42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 19:15

Eu n-am solutie, dar am experienta personala de copil incredibil de dezordonat :)) Cum s-a rezolvat? Pai am intrat in clasa a doispea si aveam de invatat pentru bac, si brusc mi-am gasit o sumedenie de alte lucruri interesante de facut, printre altele sa imi fac ordine in camera :)) Interesant este ca am ramas cu obiceiul ca nu pot invata daca nu am camera ordonata / nu ma pot concentra asupra unui task mai serios la birou daca nu e totul strans si ordonat. Si mai interesant este ca, desi am fost asigurata de biata mama in repetate randuri ca sunt cel mai dezordonat om din lume (ea abia astepta sa plec de acasa ca sa imi faca un deep clean in camera :)) ), cand m-am mutat in camin la facultate, eram cea mai ordonata din tot apartamentul (si mai erau sase pe langa mine). 

 

Nu cred ca te ajuta experienta mea insa.. decat daca ai rabdare pana la urmatorul examen major din viata lor.. ori sa plece la facultate :))

 

(si acum, singura chestie e ca nu spal mereu vasele fix dupa ce mancam, ca in rest, sunt copie fidela a maica-mii, desi ea inca nu ma crede ca-s asa ordonata)



#3
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 20:14

Ma retrasesem ...m.ai adus înapoi ...mai da am ras !!!!!!
Eu am unu de 5 ani ....are camera prea full de jucării .Și cu nervi și fără i.am explicat .
Avem regula ,care atunci când se intra în casa ne descaltam , mergem fiecare în camera lui lăsăm gecile ....ne schimbam de hainele de afară , asta în același timp amândoi sa mă vadă pe mine ca Fc la fel.
Avem un fel de umeraș pe care avem pijamale , haine pt a 2_a zi (le pregătim de seara inclusiv chilotii).pe umerasul acela și coșul de haine i.sm spus ca se pun lucrurile , în alta parte NU!
Deocamdată merge ...nu știu mai târziu .
Mie de ideea cu umerasul mi.a spus o educatoare de la gradi .

Editat de dianama, 21 ianuarie 2015 - 20:15 .


#4
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 20:24

Buflea, daca dormitoarele lor sunt sus, unde nu te deranjeaza neaparat si nu intra vecini, musafiri sau alti intrusi, lasa-i in pace. Sa se termine hainele din dulap, sa nu aiba cu ce sa se imbrace si sa se impiedice in spatiul locuibil din camera lor. Si sa-si caute haine printre cele de pe jos, de pe lustra, computer. Fa si tu un compromis si nu te scandaliza, ba chiar lasa-i sa se imbrace oricum la scoala, nu la dunga si stralucitori, cum probabil ca ii trimiti acum, ca n-o fi foc o zi, doua. Ar merge la scoala oricum, pana unde ar merge delasarea lor?

 

Indraznesc sa te intreb....le alegi tu hainele seara/dimineata pentru mers la scoala? Ii ajuti sa se imbrace?...



#5
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 20:35

singura solutie pt a mea, a fost sa stau in camera si sa-mi simta respirata in ceafa. binenteles cu degetul aratand ca ai uitat si aia si aia vezi ca nu e locul ei, si a mers pt ca nu suporta sa stau pe capul ei dand directive [:-)))]  acum nu mai sant probleme isi pastreaza camera decent, daca imi aduc aminte ca sa ajuns sa nu mai aive ce imbraca  ca nu si lea dus la spalat iar yo senina ii zic tuff luck [:)]



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 20:49

Ma retrasesem ...m.ai adus înapoi ...mai da am ras !!!!!!
 

Cum adica te retrasesei?

 

Mey...eu uitindu-ma in urma ,imi dau seama ca e un tres si nervi inutili pentru tine ,ca parinte.

 

Daca au camerele lor,unde doar ei intra(bine si parintii ocazionali)atunci ei singuri sa-si faca.

 

Eu dupa ceva nervi intinsi am aplicat metoda asta,care functioneaza si la ora actuala,nu intru in camera lui si gata.Te asigur ca atunci cind ii vine cineva in vizita,pune mina pe aspirator si face curat.

 

Eu intru s aspla geamul si perdeaua...in rest e zona lui si-ti garantez ca atunci cind nu mai poete...face.



#7
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 21:01

5 zile pe saptamana e debandada si la noi , ca asa s si eu , cel mai bine ma simt in haos total  [:-)))]  si mereu avem scuze ca azi nu. Pana vine sambata si ne mobilizam ca eroii rapid, frumos, luna si bec, ordine si disciplina.

eu nu mi mananc nervii cu asa ceva, sincer. nu mai am energie serile cand ajungem acasa.

 

cum zicea cineva, lasa i asa pana se termina hainele in dulap, pana nu pot inchide usa de ele, n au decat.  [:)]



#8
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 21:30

Ah, deci de aia copiii la scoala sunt toti imbracati in "zdrente" ....ma rog, ele nu sunt zdrente, dar sunt sifonate, patate, un ciorap de-un fel si altul de alt fel, unii chiar vin la scoala, in miezul iernii, fara ciorapi. Or fi fost toti dupa canapea ...multe, foarte multe haine sunt imbracate pe dos. Sa va spun ca am vazut un baiat imbracat cu ambele picioare pe un singur crac de pantalon ? Mda ...arata ca o fusta, cu o coada la spate. Coada era celalat crac ...mda, americanii astia nesimtiti, a spus sufletul meu romanesc.

Revin la ai mei ...

Nu par a avea o problema daca hainele sunt sifonate, murdare ...la varsta asta, au un simt al frumosului pe care eu simt nevoia sa-l educ. Sa fie ingrijiti si nu calcati in picioare, sa miroase frumos, sa fie asortati.
Nu, nu ii imbrac eu dimineata, dar seara imi dau cu parerea asupra tinutelor de a doua zi ...sa le stea bine, sa se potriveasca culorile, sa fie curate.

Voi chiar imi sugerati sa ii las sa-si calce hainele in picioare, sa-si piarda șosetele prin casa si apoi sa-i las sa plece la scoala ca niste cerșetori in picioarele goale ? Pai si daca nu ii deranjeaza, ca mai sunt si altii ca ei ?

#9
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 21:51

Eu cred ca va functiona, nici macar sa nu le spui cu ce sa se imbrace. Sunt obisnuiti sa fie curati si imbracati bine, va fi cel putin ciudat sa ii lasi sa se imbrace cum ii taie capul. Eventual sa le zambesti cu subinteles, ca nu le aprobi tinuta, ca au avut si zile mai bune...

 Cred ca ei profita de faptul ca nu oricum nu-i lasi, nici cu camera furtuna, nici sa se imbrace ca niste vagabonzi, asa ca... de ce nu? Ai copii destepti, nu-i subestima...



#10
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 22:22

Buflea, sigur nu vorbesti de copiii mei?! Zau ca recunosc fiecare etapa!! Doar ca la noi e x 3 momentan.
Solutii nu am, le astept cu interes pe ale altora!!
Cel mai tare ma dispera ca hainele imprastiate fie ajung direct la spalat, desi multe nu sunt nici macar o data purtate, fie ajun in dulap pe principiul arunca repede si inchide usa ca poate nu ma prind. Daca dulapurile n-ar avea rafturi ar semana cu cosurile uriase din magazinele de haine cand sunt reduceri, toate's aruncate la gramada, iar daca e nevoie de ceva, bagam mana pana la cot in ele si din 10-15 incercari poate reusim sa il gasim.
Si din nefericire se aplica si la altele, nu doar la haine. M-am plictisit eu de cate ori si-au pierdut telefoanele printre haine si jucarii. Un telefon a zacut intr-un cos de jucarii vreo 11 luni, avea o cartela prepay, am gasit-o gata expirata. Cand toata lumea uitase de mobil, l-au gasit. Culmea e ca cea mare de exemplu a ratat chiar weekendul asta o petrecere la ziua unei prietene, care a tot sunat-o sa o invite, si cum telefonul ei e pierdut prin casa de vreo 2 saptamani a aflat dupa si de la altcineva. Ati zice ca dupa o asemenea intamplare (ca a bocit ceva de ciuda ca a ratat petrecerea) si-ar fi cautat mobilul. As, nici gand, e in continuare undeva disparut prin casa!! Nici confiscatul nu are efect, daca rezista atat fara el, sigur nu ii va duce lipsa prea tare.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -