Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat de des...


64 raspunsuri la acest subiect

#1
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 20 ianuarie 2015 - 22:44

..spalati rufe ?

 

Eu parca nu le mai termin . Spal in medie doua masini pe zi . Cum le sortati si organizati , poate e ceva ce imi scapa mie.



#2
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 20 ianuarie 2015 - 23:28

Spal cam 5-8 masini pe saptamina, puse pe albe, colorate, negre, fragile. Numarul de masini e destul de variabil, daca am sau nu musafiri, daca schimb lenjeria de pat, daca copiii s-au schimbat mai des, etc.

 

Cind e placut afara le usuc pe sirma de rufe, pun pe fringhia de rufele intoarse pe fata si puse direct pe grupe : de calcat, de ne-calcat, sosete, chilotei. La strins  rufele : ce nu e de calcat e impaturit imediat si trimis fiecare cu hainutele lui de pus in dulap.

Cind pe usuc in uscator (ceea ce nu-mi place caci o masina de spalat se ususca in 2-3 masini de uscat), cind le scot le separ identic. Necazul e ca sosetele se separa si apoi pierd timpul sa fac perechea. Rufele de lina sau delicate si care nu se usuca in masina le intind pe un suport in camera cu masina de spalat si uscator.

 

Calc cind apuc, se intimpla sa se stringa enorm de multe rufe si atunci imi ia citeva ore bune sa le calc pe toate. Calc tot ce e de calcat : camasi, bluze, fuste, pantaloni, fete de masa, lenjerie de pat, perdele (asta e foarte rar), prosoape de bucatarie ne-pufoase.

Nu calc prosoapele de baie-dus, pijamalele, halatele de baie.

Calc cu o centrala cu aburi caci e muuult mai repede decit fierul normal.


Editat de Mik, 20 ianuarie 2015 - 23:29 .


#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 20 ianuarie 2015 - 23:46

noi fiind 3 persoane, spal 3-4 masini pe saptamana. 

albe, colorate,negre, lenjeriile le spal la 2 sapt, prosoape saptamnal, fetele de perne saptamanal.

 

pe support, afara usucc doar salteua/paturile catelului, si prosoapele de bucatarie.

 

dupa spalare-uscare le sortez si William isi pune singur hainele in dulap imbachetate. 

perdelele le spal o data la 3 ani...la noi nu e traffic, poluare...

 

calc doar hainele sotului si cateva bluze a le lui William.



#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 20 ianuarie 2015 - 23:48

 

Calc cu o centrala cu aburi caci e muuult mai repede decit fierul normal.

cum e centrala asta cu aburi?



#5
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 00:00

Si mie mi se pare ca spal de prea multe ori dar se aduna si daca mai sunt si ude nu le pot lasa cu zilele .

Noi suntem 3 persoane  si pe langa faptul ca ne schimbam zilnic se mai aduna 2 lenjerii cu 8 fete de perna , pijamale , prosoape de baie , halate , prosoape de bucatarie .

O data la 2-3 saptamani spal paturi , bedspread-uri , covorase mai mici si din baie .

 

De calcat calc cam tot in afara de prosoape si halate de baie si prosoape de bucatarie .

 

nu am un program pe zile si probabil din cauza asta trebuie sa le iau asa cum vin . Voi le aveti planificate ?


Editat de missdarcey, 21 ianuarie 2015 - 00:07 .


#6
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 00:13

Michelle, a mea e cam asa ceva :

http://www.domena.fr...al-140-pro.html

minerul imbracat cu pluta si calitate profesioanala la cita treaba am eu.

 

MissD, eu spal cu predilectie miercurea (am program scurt la job) si simbata, insa si celelalte zile daca se prezinta vreo nevoie.


Editat de Mik, 21 ianuarie 2015 - 00:15 .


#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 09:25

Spalam mult pentru ca suntem multi.

Ce am observat eu la noi: nu intotdeauna masina lucreaza la capacitate optima, adica nu o "alimentam" cat trebuie cu haine, ceea ce mareste (inutil) numarul de spalari. Si consumul de apa, energie, detergent.



#8
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 10:54

Eu spal cam 3, maxim 4 masini pe saptamana cand e barbatul acasa, daca sunt doar eu cu fiica-mea 2 masini pe saptamana, 3 cand spal asternuturile.

Mi se pare enorm 2 masini pe zi, chiar si una pe zi, nu pot nici macar sa-mi imaginezi cum faci o masina de rufe pe zi.

Ce e drept am auzit de personae care spala toate hainele purtate in ziua respective, gen blugi, fuste, tot. Eu schimb doar ce e in partea de sus - tricouri, camasi si bineinteles sosete si lenjerie intima.

Lenjeria de pat la doua saptamani, prosoapele la o saptamana.



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 12:11

Aoleu...chiar ca e mult!!!!!Adica la 3 persoane e foarte mult 2 masini pe zi,fara bebe!!!!

 

Sigur depinde si d ecapacitatea masinii d espalat,eu am masina mare si spal -m-am educat sa spal,iarna cam doua masini la saptamina sau 10 zile,vara spal mai des.

 

Incerc sa fie masina plina de fiecare data-am masina de 6kg rufe uscate,am servetele ce impiedica imbinarea culorilor,asa ca rufele colorate le spal amestecate,albiturile separat.

 

Si in general folosesc spalatul la 60°C pentru rufele ce permit aceasta temperatura,adica nu spal bumbacul sau amestcul de bumbac niciodat ala 40°C.

 

La calcat sunt repetenta recunosc [:)] ,doar ce este strict necesar si cind e necesar,



#10
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 12:19

 Si daca masina este incarcata la capacitatea maxima se clatesc bine . Masina mea e una normala dar nu o incarc pana trebuie sa imping usa ca sa o pot inchide

asternuturile cum le tineti fresh , le apretati . Eu nu apretez nimic , atat doar ca la camasi folosesc un spray pentru guler , mansete si fata .




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -