Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu au voie femeile în Altar

religie dezbatere tabu ortodoxism

56 raspunsuri la acest subiect

#21
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 16:42

Despre intratul in Altar ... mi se pare o regula, una care imi e relativ indiferenta, nu ma simt in vreun fel anumit in legatura cu ea.

Dar sunt altele care m-au facut sa nu intru destui ani in biserica ... de la pus basmaua in cap pana la nu intra cand esti intr-o anumita perioada ... am aflat intre timp ca nu sunt reguli are bisericii, mai degraba cutume bine pastrate si impuse de diverse babute din categoria "mai catolice decat papa". Ce ma mira e ca desi stiu asta, multi din preoti nu fac mare lucru in a le mai calma in aplicarea lor, ba chiar de fata cu ei esti bestelita ca vii in pantaloni in biserica... mai da ma mai lasi ... ca eram in blugi normali nu in pantaloni scurit.

Si uite asa chiar si cand am vrut sa ma duc in biserica plina de bunavointa, am iesit pe poarta bisericii maraind si s-a dus de zestre evlavia mea in acea zi.

Intr-adevar, eram si mai tanara si mai ... furioasa ca sa zic asa, acum, cu mai mult par alb si mai calma ... intru mai des in biserica, poate ca e si o forma de a regasi limba romana de care mi-e dor de multe ori. Si in duminicile in care ajung la liturghie, si cand o biserica intreaga, plina cu cel putin 500 oameni spune in cor Tatal Nostru si Crezul ... mi se face parul de gaina. Realmente, senzatia e uluitoare, de .... pace, de credinta si mai ales de unitate (ce nu prea ne caracterizeaza nici macar departe de tara).



#22
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 17:14

 nu sunt ortodoxa dar nu stiu pe de alta parte care e experienta ta cu deschiderea preotilor din alte religii si stii ce sfaturi dau ei?

poate reusesti sa te rezumi la experienta ta si la religia pe care o impartasesti, fara a negativiza altele.

Pai aceeasi experienta pe care o au si cei care citesc despre religia ortodoxa si nu o practica.Din ce am citit: de exemplu la catolici divortul nu e acceptat, pe cand la ortodocsi este daca are adulterul , alcoolismul ca si cauza,violenta.Avortul iar nu e privit asa dur, iar  la multe religii e ceva de neiertat, pe cand la ortodocsi nu e chiar asa. Nu ma refeream la sfaturile data de preotii altor religii ci doar la ce am citit despre acele religii.

Cat despre reguli aberante recunosc ca eu nu vad faptul ca femeile pot intra in altar decat in anumite situatii o regula aberanta. E o regula care poate fi acceptata ca atare pentru ca nu vad raul pe care il face. Pana la urma usa bisericii e deschisa pentru toata lumea ,nu sta niciun preot la intrare sa intrebe daca o femeie e lauza, daca e la menstra, etc. Fiecare respecta sau nu regulile in functie de cum il indeamna constiinta.

Cu privire la lauzie , medicul recomanda aceeasi perioada de abstinenta sexuala- 6 saptamani, si nu are nimeni nicio problema cu asta, dar daca preotul recomanda 40 de zile si citirea unei rugaciuni dupa, e aberant.  Oricum in ultimul timp atacarea religiei ortodoxe a devenit o moda. Despre preotii care ajuta bolnavii, batranii, care iau retetele celor saraci si le cumpara medicamente nu vorbeste nimeni, ca sunt neinteresanti.

Iar cei care intr-adevar au facut o afacere din preotie ar trebui reclamatii si facuti de rusine pe loc, atunci cand cer foloase necuvenite.Din pacate sunt si oameni care considera o fala sa dea cat mai multi bani la biserica atunci cand e un eveniment si uite asa s-a ajuns unde s-a ajuns. Pana la urma religia ortodoxa nu obliga pe nimeni la nimic, nici sa respecte anumite reguli cu care nu sunt de acord,nici sa intre in biserica,nici sa nu intre. Daca s-ar fi dat amenzi ca se incalca regulile, ca la circulatie,mai ziceam,dar asa... [:)]



#23
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 18:39

 Pana la urma usa bisericii e deschisa pentru toata lumea ,nu sta niciun preot la intrare sa intrebe daca o femeie e lauza, daca e la menstra, etc. Fiecare respecta sau nu regulile in functie de cum il indeamna constiinta.

Cu privire la lauzie , medicul recomanda aceeasi perioada de abstinenta sexuala- 6 saptamani, si nu are nimeni nicio problema cu asta, dar daca preotul recomanda 40 de zile si citirea unei rugaciuni dupa, e aberant.  Oricum in ultimul timp atacarea religiei ortodoxe a devenit o moda.

Ce are a face abstinenta sexuala dupa nastere cu intrarea in biserica ? Nu te supara dar m-ai pierdut cu aceasta comparatie ...

Si la fel ... de unde pana unde ar trebui luata ca regula neintrarea in biserica in perioada de menstra ? Nu cred sincer nu cred ca astea sunt reguli pe care chiar Dumnezeu le-a dat. Cred mai degaba ca vin fie din misoginism, fie din superstitii si prostii. Sau si mai rau din rescrieri repetate, nuantate si eventual incomplete ba  si dupa urechi misogine a Evangheliilor de exemplu.

Eu nu cred ca Cel de Sus are o problema cu mine daca intru in biserica fiind la menstra si purtand blugi. Si cred ca religia e interpretabila de oameni mai mult sau mai putin deschisi la alte pareri. Si mai cred ca de multe ori cei care se considera mai cunoscatori si buni practicanti ai unei religii, dau dovada de mai putina deschidere fata de ceilalti. Mai degraba incearca sa-i aduca pe calea cea buna ... mai cu joarda mai cu biciul, ca stiu ei mai bine ...

Parere personala, bazata pe experienta personala.

Dar la faza cu medicul si preotul oricum m-ai pierdut.



#24
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 18:40

Eu am urmarit intamplator situatia cu bugetul pe 2015, fiind scandalul mediatic cu alegerile si cu Ponta, care nu a predat situatia bugetului la termen si au lalait-o pana dupa alegeri. Unul din lucrurile care m-a indignat a fost suplimentarea bugetului alocat bisericii ortodoxe, de la 6 milioane ca in anul anterior, la 51 de milioane de lei, asta in cazul in care veniturile din culte nu sunt impozabile, iar cele despre care spuneti voi aici, ca nu ar trebui, dar totusi sunt, taxele pentru slujbele religioase sunt ilegale, ca nu da nimeni factura si clar nu sunt declarate, si chiar de-ar fi, tot nu se impoziteaza.

 Toata situatia asta, pe fondul unei economii nationale tinute artificial in miscare cu medicatie si perfuzii, cu imprumuturi externe fara acoperire si cu hoti de calibru mare, care nu au nici un interes sa faca lucrurile sa se miste.

 

Stau si eu si ma intreb... nu mai avem nevoie de scoli si de spitale??? s-a suplimentat bugetul BO, de cE? cine dintre figurile politice actuale va profita de scurgerea asta fabuloasa de fonduri, indreptata inspre BO?? ca sa nu mai vorbesc de preotii cu Masserati ajunsi deja la tv, ii doare fix in cot ca au fost mediatizati... Salariile profesorilor sunt o rusine si-o mizerie, sunt vanati profesorii care dau mediatie si nu platesc impozit pe venit suplimentar, mama lor de hoti!!, daaaar....Patriarhul Daniel are un salariu de 5000 euro pe luna, categoric nici ei impozabili, de ce? asa bine o duce neamul asta, incat ne ocupam zero de copii si idiotii de la anaf trimit solicitari de impozitare a alocatiei copiilor, care e de nici 10 euro lunar, si permit excese de mii de euro si afaceri cu paduri si alte smecherii, pentru ca....na, sunt pamantul bisericii ( vezi zona Neamt, laura25 stie cu siguranta povesti de la fata locului) de sute de ani, nu ai ce te baga????... 

 

E asa de innodat nodul asta gordian, ca nici o sabie nu-l mai poate taia, ca sa descurcam itele... Si nu cei mari au de suferit, la stiri ne spala creierele cu chemari la DNA ale celor corupti care iau mite de milioane de euro ( pentru mita de sute de mii de dolari ajungi in puscarie in State si ti se confisca toate bunurile materiale!) si ajung sa faca inchisoare cu suspendare, hahaha!!... Mi-e mila de Iohannis, ca o tara intreaga asteapta enorm de la el, dar ce caracatita vanzoleste in jurul lui, ma tem ca e misiune imposibila sa termine un mandat, fara a fi prins cumva.

 

 

I know, subiectul e altul, dar daca tot alti spus ca se negociaza preturi in Altar... [fri]



#25
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 20:28

Variatiuni pe aceeasi tema in biserica ortodoxa:

 

-Sa nu intri in biserica daca esti in perioada menstruatiei

 

-Sa nu intri in biserica daca esti lauza

 

-Pana acum 18 ani nu aveai voie in calitate de mama  sa participi nici la botezul propriului copil s.a.m.d.

 

Ei uite ca eu nu mai intru decat foarte rar,nunti botezuri,inmormantari,pt ca Dumnezeu dupa parerea mea este in mine ,in tine,in voi,peste tot.

La postarea asta ma refeream.La lauza.Dupa nastere se recomanda 40 de zile de abstinenta sexuala, pana la citirea moliftei.Asta din punct de vedere religios. Doctorul recomanda 6 saptamani de abstinenta sexuala pana la primul control ginecologic.Care cam tot 40 de zile inseamna.

"Bietul Iohannis  a retrocedat o gramada de locatii si terenuri bisericii evanghelice din care face parte,asa ca s-o lasam mai moale cu "preotii ortodocsi sunt cei mai bogati, cei mai corupti etc."

Cum ai zis si tu ralclat , senzatiile  de pace, de liniste, de unitate intr-o rugaciune sunt importante cu adevarat , celelalte lucruri au mai putina importanta.

Nu ma erijez intr-o cunoscatoare a Bibliei sau a scrierilor bisericesti, dar am retinut ca Iisus de asta a trimis apostolii ,sa ne invete ei voia lui Dumnezeu. Preotii de azi sunt cei care continua munca apostolilor.Daca ei ne invata gresit ei sunt cei care raspund pentru greselile noastre in fata lui Dumnezeu. In rest si pe ei  si pe noi ne judeca Dumnezeu pentru pacatele noastre,nu trebuie sa ne judecam intre noi. Sincera sa fiu eu tot din aceleasi motive intru in biserica, pentru energia pozitiva a rugaciunii de acolo.In rest, ai dreptate au ajuns sa se confunde obiceiurile babesti ale unui loc cu regulile religioase si de aici multe neintelegeri.Recunosc ca si pe mine ma deranjeaza babele care stau cu ochii pe toti tinerii care intra in biserica si abia asteapta sa se ia de ei. Am intalnit situatii cand babele certau tinerii ca nu stiu pe ce parte au luat-o sau nu au luat-o la icoane , iar ele faceau o gramada de chestii in contradictie cu regulile bisericii. 


Editat de maryella77, 15 ianuarie 2015 - 20:47 .


#26
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 20:53

 

Nu ma erijez intr-o cunoscatoare a Bibliei sau a scrierilor bisericesti, dar am retinut ca Iisus de asta a trimis apostolii ,sa ne invete ei voia lui Dumnezeu. Preotii de azi sunt cei care continua munca apostolilor.Daca ei ne invata gresit ei sunt cei care raspund pentru greselile noastre in fata lui Dumnezeu. In rest si pe ei  si pe noi ne judeca Dumnezeu pentru pacatele noastre,nu trebuie sa ne judecam intre noi.

 

Dumnezeuu nu ne cere mai mult decat ne da, dar sa nu ignoram faptul ca suntem in 2015 si majoritatea dintre noi avem Biblie in casa si o putem citi si sa aflam voia Domnului, si  sa nu ne lasam dusi in eroare de ce auzim la altii.



#27
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 20:58

Hai, mai, ca mai desconsiderata ca in religue nu poate fi o femeie.
Evident ca adam si eva, menstruatia, lohiile samd sunt doar motive absurde faurite de misogini pt subminarea si supunerea femeii. Ganditi-va ca Biblia a fost scrisa intr-o perioada cand femeia era egal cu zero si ca in istorie religia controla masele mai ceva ca politica.

Cum sa compari abstinenta sexuala de dupa nastere cu ideea ca femeia e murdara si are nevoie de rugaciuni????

Nu stiu de ce ii considerati pe ortodocsi mai deschisi, aici la spital avem o femeie pastor. Pot femeile la ortodocsi sa fie ...preoti? Ca preotesele sunt sotiile preotilor. :))
Am mai povestit ca a venit la noi p scara o doamna care milita pt religia ei (protestanti, evanghelici, nu stiu exact) si cand a spus sotul ca el e ortodox i-a raspuns doamna ca e ok, oricum doar drumurile difera, tot acolo ajungem toti.

Acum a venit preotul de Boboteaza di u-a explicat bunicii mele ca trebuie sa arunce un suport de lumanare in forma de cap de dovleac, cu o vrajitoare pe el, ca nu e bine sa avem assa ceva in casa.

Asta cu botezul gratuit e prima pe care o aud. Am foat anul trecut nasi si a trebuit sa dam o gramada de bani pe prosoape speciale, preotul a fost platit de mama. La catedrala era comert, daca voiai o anumita data plateai mai mult. :)))))

#28
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 21:20

Cum sa compari abstinenta sexuala de dupa nastere cu ideea ca femeia e murdara si are nevoie de rugaciuni????



Asta cu botezul gratuit e prima pe care o aud. Am foat anul trecut nasi si a trebuit sa dam o gramada de bani pe prosoape speciale, preotul a fost platit de mama. La catedrala era comert, daca voiai o anumita data plateai mai mult. :)))))

In primul rand cand s-a dat regula asta a fost facuta pentru femei,ca sa le lase sotii in pace si sexual si sa nu le mai ia la munca, sa isi revina dupa nastere.Deci a fost facuta pentru femeie, nu in detrimentul ei.

Daca citeai corect vedeai ca am scris ca preotul a zis sa dam noi cat consideram,nu ca nu am dat bani si ca a fost gratuit.Dar sa stii ca preotul care ne-a cununat pe mine si pe sot a botezat majoritatea copiilor orfani si ai celor f saraci din orasul meu natal. Chiar am asistat la faza cand a venit un om amarat si a zis ca ar vrea sa isi boteze copilul, dar nu are bani. I-a zis sa vina cu copilul, l-a intrebat daca are nasa/nas sa stie daca il boteaza atunci sau trebuie sa ii caute el pe cineva dispus sa naseasca. Eu nu stiu daca il conving sa ii dau 5 lei pe an ca sa ne pomeneasca la Sf Liturghie, ca mereu refuza, asa ca exista astfel de preoti ortodocsi.



#29
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 21:55

Mary, cum sa fie facuta pt femei???? Le era interzis sa intre in Biserica, se rugau preotii pt ele si tu spui ca era facuta sa le ajute? De ce nu s-a spus ca e binecuvantata femeia? :)

Asta cu preotul pro bono o spui de parca nu ar fi normal sa boteze pe oricine. E xa si cum m-as bucura ca m-a tratat medicul fara sa ceara bani. :)

#30
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 21:57

Hai, mai, ca mai desconsiderata ca in religue nu poate fi o femeie.
Evident ca adam si eva, menstruatia, lohiile samd sunt doar motive absurde faurite de misogini pt subminarea si supunerea femeii. Ganditi-va ca Biblia a fost scrisa intr-o perioada cand femeia era egal cu zero si ca in istorie religia controla masele mai ceva ca politica.

Cum sa compari abstinenta sexuala de dupa nastere cu ideea ca femeia e murdara si are nevoie de rugaciuni????

Nu stiu de ce ii considerati pe ortodocsi mai deschisi, aici la spital avem o femeie pastor. Pot femeile la ortodocsi sa fie ...preoti? Ca preotesele sunt sotiile preotilor. :))
Am mai povestit ca a venit la noi p scara o doamna care milita pt religia ei (protestanti, evanghelici, nu stiu exact) si cand a spus sotul ca el e ortodox i-a raspuns doamna ca e ok, oricum doar drumurile difera, tot acolo ajungem toti.

Acum a venit preotul de Boboteaza di u-a explicat bunicii mele ca trebuie sa arunce un suport de lumanare in forma de cap de dovleac, cu o vrajitoare pe el, ca nu e bine sa avem assa ceva in casa.

Asta cu botezul gratuit e prima pe care o aud. Am foat anul trecut nasi si a trebuit sa dam o gramada de bani pe prosoape speciale, preotul a fost platit de mama. La catedrala era comert, daca voiai o anumita data plateai mai mult. :)))))

dimpotriva Xio, femeile jewish avea cele mai multe drepturi fata de toate tarile din jur.

-erau profeti,

puteau sa obtina legamintul nazaritean-un fel de preotese,

detineau averi,

in cazul in care erau violate, vilolatorul era obligat sa o intretina pt tot restul vietii

in cazul adulterului erau amindooi pedepsiti

vaduvele treb ajutate ,stapinii  erau obligati sa lase o parte din cultura neadunata pt saraci si vaduve.

o femeie care a facut o promisiune gresita si-o putea lua inapoi , un barbat nu.

....sunt multe nume de femi enumerate in Biblie pt care Dumenzeu avea o inalta consideratie si le-a folosit in scopuri dificile si cu mult respect.

 

daca barbatii dealungul vremii a desconsiderat femeia a facut-o fara voia lui Dumenzeu. Dumnezeu ne-a facut egali....iar Isus nu a facut decat sa reinstaureze aceasta voie a lui Dumnezeu in NT.





Etichetat si cu religie, dezbatere, tabu, ortodoxism

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -