Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu au voie femeile în Altar

religie dezbatere tabu ortodoxism

56 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 10:51

In contextul evenimentelor care s-au desfasutat referitoare la alta religie ... ar fi interesant de discutat (cu umor si argumente) despre tabu-urile religiei ortodoxe. Nu defaimator, dar suficient de argumentat si inteligent pentru secolul pe care il traim. [flo2]

 

Am putea incepe cu De ce nu au voie femeile în Altar

Incepem cu explicatia unui preot:

 

Ca o razvratita ce sunt, ma intreb - ce se intampla daca totusi intri? Pe cine superi si de ce?



#2
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 10:52

Sì c'è suntem noi femeile ? Asaaa ...o para?! (Loool)

#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 10:59

Eu am asistat la o liturghie intr o biserica ortodoxa si preotul ne a lasat asa in grup pe toate (eram doar femei in seara aia la liturghie) ... sa ne arate ultimele achizitii si pentru ce se strang fondurile duminica ce urma :-)



#4
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 11:36

Mda, femeile nu au voie in altar, ca sa poata popa sa negocieze cu barbatii pretul botezului. Dixit una din prietenele mele, care a botezat zilele astea.



#5
deya

deya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.443 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 14:29

Szivarvany cred ca ai asistat la vecernie :) liturghia se face dimineata. Ati intrat efectiv in altar?sau ati privit din usa ?


Editat de deya, 14 ianuarie 2015 - 14:30 .


#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 14:33

Mai, eu stiu ca se cheama liturghie.

Am intrat si am admirat toate obiectele de acolo, a fost specificat ca e ocazie unica, oferta speciala :-)))

Doamnele mai in varsta prezente au fost foarte incantate, n au mai fost pe acolo pana atunci :-)


Editat de szivarvany, 14 ianuarie 2015 - 14:34 .


#7
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 15:18

Articolul mi se pare de foarte bun simt si explicit. Daca oamenii si-ar asuma cu adevarat credinta crestina si ar urma sfaturile din acest articol cred ca nu prea ar mai fi divorturi si familii disfunctionale,daca fiecare si-ar asuma cu responsabilitate rolul sau. 

Si din moment ce sunt si situatii cand si femeile pot intra in altar nu inteleg de unde sa vina supararea? 

Cat priveste intrebarea "pe cine suparam daca intram? " nu cred ca asa se pune problema.Pentru cine nu crede in lucrurile sfinte nu cred ca e vreun impediment sa intre in altar. Ce nu am inteles niciodata este de ce ni se pare normal ca la noi acasa sa avem anumite reguli si sa ne suparam pe cei care le incalca, daca mergem la medic , fie privat , fie stat, sa respectam regulile de acolo, la fel si in alte institutii,etc,dar cand e vorba despre Biserica, in special cea Ortodoxa,orice regula ni se pare o jignire  la adresa noastra. Pana la urma cine merge la biserica merge sa se roage in Casa Domnului, nu merge cu gandul sa incalce regulile.

Iar negocierea pretului la botez nu stiu ce sa zic. Eu am si botezat , am si cununat si niciun preot nu mi-a impus o suma de bani.La cununie chiar a insistat sotul sa spuna preotii suma si nu au vrut deloc.Asta am crezut si eu ca negociaza pretul de sta sotul atat de mult in altar, cand colo el insista sa spuna preotii o suma. Asa ca a lasat cat a crezut el de cuviinta. 



#8
alina_s

alina_s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 21:59

Daca fiecare si-ar asuma cu responsabilitate rolul sau, cum a declarat cineva inaintea mea, nu ar mai fi existat progres. Daca fiecare si-ar asuma cu responsabilitate rolul sau, femeile nu ar vota nici in ziua de azi, oamenii de culoare nu ar avea voie sa circule cu aceleasi autobuze ca si albii, iobagii ar exista in continuare, etc, etc.

Ma socheaza un pic ca nu trecem de niste tabu-uri fara rost si continuam sa luam ca litera de lege Biblia, care SOCANT, SENZATIONAL, STRIGATOR LA CER sustine ca sclavagismul e OK:

 

Exodul 21:20-21 Daca un om va lovi cu batul pe robul sau, fie barbat fie femeie, si robul moare subt mîna lui, stapînul sa fie pedepsit. Dar daca mai traieste o zi sau doua, stapînul sa nu fie pedepsit; caci este argintul lui.

 



#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 22:53

 

Ma socheaza un pic ca nu trecem de niste tabu-uri fara rost si continuam sa luam ca litera de lege Biblia, care SOCANT, SENZATIONAL, STRIGATOR LA CER sustine ca sclavagismul e OK:

 

Exodul 21:20-21 Daca un om va lovi cu batul pe robul sau, fie barbat fie femeie, si robul moare subt mîna lui, stapînul sa fie pedepsit. Dar daca mai traieste o zi sau doua, stapînul sa nu fie pedepsit; caci este argintul lui.

 

 asa se intimpla cind Biblia e citita pe sarite...nu pot sa cred ca ai citit-o litera cu litera , ai fost cu totul de accord pana la Exod si aici esti f contrariata de ce citesti....iar daca nu ai citit-o litera ccu litera nici nu ai cum sa o respecti litera ccu litera....

deci?



#10
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 23:01

Eu ma refeream la rolul responsabil in cadrul familiei crestine, nu in cadrul societatii in general. Pentru ca o familie sa fie functionala eu consider ca e normal ca fiecare sa aiba rolul sau, altfel sa nu ne mai mire ce vedem pe canalele de stiri.

Pana la urma cand citim Biblia sau orice carte luam din ea lucrurile pozitive si ce ne ajuta sa progresam ca fiinte umane. Acum vorbind strict la subiect pe mine una nu ma ajuta cu nimic in evolutia mea sa intru peste preot in altar. Nu am avut niciodata senzatia ca Biserica desconsidera femeia, ba dimpotriva.Oricum cred ca fiecare persoana judeca diferit in functie de cum se raporteaza la Biserica, daca obisnuieste sa mearga la slujbele saptamanale, doar de marile sarbatori sau deloc.S-ar putea face o comparatie putin fortata cu casa cuiva: daca ne e prieten si mergem des ne simtim intr-un fel si nu mai suntem atenti la anumite lucruri, daca mergem rar ne simtim altfel, etc.





Etichetat si cu religie, dezbatere, tabu, ortodoxism

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -