Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mami de bebe - ce te face sa te simti bine?

mamica bebelus fericire implinire

5 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 11:18

Meseria de mamica este ... noua pentru mine, daca pot sa spun asa. Cu un bebe de aproape 4 luni, pot sa spun ca lumea mea s-a schimbat la 180 de grade. Evident, fiecare mamica simte asta si pe buna dreptate, atunci cand iti vezi odorul cum zambeste, nimic nu mai conteaza.

Odata cu venirea pe lume a micutului nostru, lucrurile care ajung sa ma faca sa ma simt bine si cu adevarat fericita sunt in mare parte legate de bebe :) Spre exemplu, zilele trecute s-a intins pe pat pentru prima data dupa o jucarie, a prins-o si a inceput sa o zdranganeasca cat l-au tinut puterile! Nu va mai spun ca m-am simtit cea mai mandra si implinita mamica!!! Imi venea sa strig in gura mare reusita puiul meu (desi pentru majoritatea acest lucru pare banal si neimportat).

Ador meseria de mamica, cu bune si cu rele, cu nopti nedormite si plansete cu lacrimi de crocodil :) (cum stie adesea sa procedeze daca nu i se face pe plac). Dar ce ador si mai mult este sentimentul de implinire pe care mi-l ofera.

Iar la sfarsitul zilei, daca stau si ma gandesc bine, ce ma face sa ma simt bine sunt doar reusitele puiului meu: cat de bine a papat (fiindca suntem in plina greva a suptului), cat a dormit (fiindca patutul are scai iar bratele mamicii puf) si tot asa.

Pe voi ce va face sa va simtiti implinite si fericite la finalul unei zile?

P.S.
Iar daca nu aveti unde va lauda cu noile reusite ale puilor (asa cum am patit eu), haideti sa la adunam aici :)

 



#2
ana_crap

ana_crap

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 15:44

Bebe al meu are 6 lunite si jumate, sta singur in fundulet si abia am inceput incetisor diversificarea. Pe mine ma uimeste in fiecare zi, ultima noutate la el este sa arunce jucariile dupa pat, il strigam pe nume si ii spunem ca nu e voie sa o arunce el se uita la noi sta putin si ii da drumul, apoi vrea sa se uite dupa jucarie, daca ii dam jucaria activitatea se repeta. Aseara la culcare era obosit, abia astepta sa manance tiztiz, m-a uimit ca se intorcea el pe-o parte cu gurita deschisa si ma tragea de bluza sa ii dau mai repede sa suga, era nerabdator, este un strengar si jumatate. Ma  bucur de fiecare moment langa puiul meu, sunt la al doilea copil, la primul am fost atat de stresata si nervoasa incat nu am stiut sa apreciez si sa ma bucur de toate clipele frumoase langa beelusul mei. Recuperez din plin la cel de-al doilea copil.



#3
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 15:46

ana, ce scumpel cum cauta el papica [il]



#4
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 19 ianuarie 2015 - 11:34

nu se mai lauda nimeni cu nimic?

al meu pitic incepe usurel sa ma prinda de fata si sa ma stranga/framante cu degetele cat poate [:)]



#5
burtica07052014

burtica07052014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 13:05

Am intrat si noi in randul celor care au cel mai frumos job....suntem parinti. Desi, avem doar 2 saptamani si 3 zile ( abia azi ar fi trebuit sa ne nastem, suntem prematuri) si activitatile zilnice sunt destul de restranse, bucuriile nu se lasa asteptate...ne minunam de fiecare gest, mutrita, sunet, care pt multa lume ar fi banalitati. Micutul nostru se trezeste cam de doua ori pe noapte, in jurul orei 2 si pe la vreo 5-6. In doua nopti, dupa ce i-am dat sa manance, l-am schimbat, n-a mai vrut sa doarma in patut, asa ca l-am pus la mine pe perna. Cu toate ca ochii imi erau fff grei, am zambit cand l-am vazut ce linistit e pe perna. Sincer nu stiu cine, pe cine a adormit, dar e cert ca micutul s-a simtit tare bine intre mami si tati ;-) Nu puteam sa-mi imaginez ca viata de parinte poate fi chiar asa de frumoasa.

#6
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 13:16

asa e burtica, 'meseria' de parinte este unica pt fiecare dintre noi dar si superba!





Etichetat si cu mamica, bebelus, fericire, implinire

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -