Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul vostru a cazut de pe bicicleta? Stiti cat de periculos este?

bicicleta accident accident bicicleta lovitura la cap discutie civica

12 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Copiii cu casca de protectie pe bicicleta (11 membru(i) a(u) votat)

Copilul dumneavoastra are casca de protectie cand merge pe bicicleta?

  1. Da, in peste 90% din cazuri (7 voturi [63.64%])

    Procentaj de vot: 63.64%

  2. Da, in peste 60% din cazuri (2 voturi [18.18%])

    Procentaj de vot: 18.18%

  3. Nu in todeauna, in mai putin de 20% din cazuri (2 voturi [18.18%])

    Procentaj de vot: 18.18%

  4. Nu pentru ca nu are asa ceva (nu am cumparat) (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  5. Nu, pentru ca desi o avem, refuza sa o poarte (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

Copilul dumneavoastra a avut pana acum o cazatura serioasa de pe bicicleta?

  1. Nu, chiar daca a cazut nu a fost nimic serios (9 voturi [81.82%])

    Procentaj de vot: 81.82%

  2. Da, a necesitat pansare acasa, dar nu a fost foarte serios (2 voturi [18.18%])

    Procentaj de vot: 18.18%

  3. Da, a necesitat sa mergem la spital ca rezultat dar fara internare (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  4. Da, a necesitat internare in spital (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  5. Da, viata sa a fost in pericol (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 13:49

Citeste aici o idee de cum sa te implici: Ne suflecam manecile?

-------------------------------

Tocmai a fost publicat un studiu major in Statele Unite (cel mai mare din ultimii ani) cu privire la accidentele pe care le au copiii sub 12 ani care au (din pacate) ca rezultat leziuni ale creierului copilului accidentat. Au fost investigate 43.000 de cazuri cu urmari negative asupra creierului copilului.

 

De departe, cele mai multe accidente cu implicari grave sunt provenite de la cazaturi, mai ales de pe bicicleta, skateboard, patine cu rotile.  Multe din aceste cazuri se puteau evita in cazul in care copilul purta casca de protectie.

 

In Romania, din pacate, majoritatea copiilor pe bicicleta nu au casca de protectie! Motivele sunt diverse:

- parintii sunt neglijenti (nu cumpara casca, nu cred in eficacitatea ei, sau desi o cumpara nu o impun copilului)

- nu se cumpara casca pentru ca este considerata scumpa si ca nu face banii

- copiii nu vor sa poarte casca pentru ca nu este "cool" si alti copii fara casca rad de ei

 

Voi ce parere aveti? Copilul vostru a avut vreo cazatura serioasa de pe bicicleta? Copilul poarta casca de protectie? Daca nu de ce? Ca nu o are cumparata sau ca o neglijeaza? Raspundeti si la chestionar!

 

Este important sa participati la aceasta discutie pentru ca raspunsul vostru ii poate influenta si pe alti parinti. Este un mesaj cu caracter civic!



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 14:26

Da, categoric votam cu casca.

Nu iesim din casa cu bicicleta daca nu are casca pusa si nu-mi pasa de ceea ce spun altii. I-am aratat de zeci de ori ca biciclistii adevarati si profesionisti carora le pasa de viata lor, poarta casca si vesta reflectorizanta cand merg pe drum.

   In grupul nostru de prieteni doar 3 copii poarta casca. E alegerea parintilor si responsabilitatea lor.

Mereu repet ca cei care rad airuea -n targ o fac din ignoranta si pentru ca nu i-a invatat nimeni. Asa ca nu ne ocupam de pareri neavizate sau rautacioase din partea celor care nu poarta casca :-)



#3
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 17:00

casca 100% din ocazii. bicicleta, scooter, skateboard. 

 

da, au cazut, cel mic direct cu fatza in pietris dar in afara de zgarieturi a fost ok. nu la fel de norocoasa a fost casca, insa de aceea o are :)



#4
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 17:04

Casca mereu. Asta e regula de siguranta, si a fost super dovedita cand a cazut tati si a fost un exemplu excelent pentru baiat. Fara ea... tati avea si o ureche lipsa nu doar mana cu palma julita, hanoracul rupt si pantalonii la fel.



#5
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 17:24

Nu ne urcam pe role/patine fara casca pe cap si la fel va fi si cand va avea bicicleta.

Nici taica-su nu se urca pe bicla fara casca.

 

Casca, centura in masina, in general masurile de protectie nu se discuta.



#6
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 10 ianuarie 2015 - 10:37

Aici casca nu e obligatorie prin lege, dar biciclistii in proportie de 80% o poarta...copil nu am vazut fara casca, nu numai pe bicicleta, ci si pe trotineta sau role...la fel si la ski (si mai nou la sanius), nu se merge fara casca...Elvetia e o tara de biciclisti (au si examen pt bici in clasa a 5a), multi merg si la munca cu bicicleta...fiica-mea merge la scoala cu bici de 3 ani, nu pleaca fara casca...



#7
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 10 ianuarie 2015 - 12:17

si eu votez pentru casca la copil. cu toate astea nu pot sa ma intreb cum am reusit noi sa supravietuim bantuind de mici copii coclaurile pe biciclete vai mama lor, fara casca , fara protectie de coate si genunchi si fara multe alte protectii...



#8
riana

riana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 10 ianuarie 2015 - 15:53

Casca pe bicicleta de la prima urcare, la role, la patinaj, la schi.

Centura la masina, atat de "indoctrinat"  este incat vocifereaza daca masina s-a urnit si el inca nu a inchis centura.

In vara a cazut cu rolele si s-a ales cu arcada sparta = copci, in conditiile in care avea casca. Nu vreau sa ma gandesc daca nu ar fi avut casca ce se putea intampla.

 

Extrem de periculos mi se pare patinatul fara casca, extrem de putini copii au casca la patinoar. Si am vazut multe cazaturi urate.

 

Tot la capitolul protectie: vara la piscina nu patruleaza pe langa ea fara opincute de silicon (nu merge la baie cu ele etc...dar stiti voi, alergatura de rigoare in jurul piscinei...joaca). Am vazut copil care fugea, a alunecat picand direct in ceafa...si acolo a ramas.


Editat de riana, 10 ianuarie 2015 - 15:55 .


#9
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 15:09

si eu votez pentru casca la copil. cu toate astea nu pot sa ma intreb cum am reusit noi sa supravietuim bantuind de mici copii coclaurile pe biciclete vai mama lor, fara casca , fara protectie de coate si genunchi si fara multe alte protectii...

Am avut noroc! Dar nu stim cate accidente se petreceau.... In vremea copilariei mele nu se publicau statistici, nu existau casti, nu se facea nici un fel de educatie pentru protectie si siguranta.



#10
Adina89

Adina89

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 16:53

Doamne si eu stăteam si ma gândeam in sinea mea...Cand eram mica mereu mergeam cu bicicleta si ft,mult.La bunica la tzara dar si in oraș si nu avea casca..nu am patit niciodata nimic inafara de niste căzături care orice copil le facea.Parca erau si alte vremuri si oamenii erau mai buni si primitori ca si acum.Mergeam mai multi copii impreuna.Era altcumva,nu ca acum..te miri si te bucuri cand vezi un copil ca se joaca afara indiferent cu ce.Important ca nu e in casa la tv.tableta,laptop sau telefon.

Pentru protejarea copiilor votez si eu pt.casca.Atat la bicicleta precum si la role,patine,ski,snowboard si alte obiecte care te pun in mișcare.



Etichetat si cu bicicleta, accident, accident bicicleta, lovitura la cap, discutie civica

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -