Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

renuntare la credit "prima casa"


5 raspunsuri la acest subiect

#1
erica.p

erica.p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 15:54

aveti informatii despre cum se poate renunta in termeni "amiabili" la un credit "prima casa" ( la banca BCR ) ? exista o astfel de procedura ? sigur,cele mai sigure informatii le voi afla de la banca,insa pana atunci mi-ar fi de mare ajutor experientele celor de pe forum.multumiri ! 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 decembrie 2014 - 10:15

erica, mai exact, care este situatia cu acest credit ? l-ai luat deja sau doar ti-a fost aprobat ? pot intreba pe cineva care lucreaza in sistemul bancar (dar nu la bcr), insa ar trebui sa stiu care sunt datele problemei, pentru a primi informatiile corecte.



#3
erica.p

erica.p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 31 decembrie 2014 - 00:15

multumesc foarte mult , corina ! da, s-a aprobat , s-a semnat tot , avem imobilul , sotul meu este debitorul principal. din ce informatii am reusit sa obtin de la banca , NU , nu poti sa "scapi " de credit , decat platind si tot platind :)):)):)) . creditul este facut prin programul "prima casa " si nu poate fi instrainat imobilul ptr urmatorii 5 ani. 



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 31 decembrie 2014 - 09:51

mai rau m-ai bagat in ceata, ca sa zic asa. pentru ca din ce ai scris, nu inteleg daca ati primit banii deja (ma rog, nu voi, ci proprietarul imobilului). sau sunteti in faza in care trebuie sa efectuati tranzactia si vreti sa renuntati.

am intrebat totusi, daca ati luat creditul, il puteti rambursa anticipat oricand (daca aveti posibilitati financiare); in functie de banca puteti plati sau nu acel comision de plata in avans.



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 31 decembrie 2014 - 10:13

Eu din cate inteleg doresc sa renunte la creditare sau ceva de genul. Insa daca banii au fost achitati nu cred ca se poate renunta decat achitand.



#6
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 31 decembrie 2014 - 10:49

Exact, nu te poti rertrage din contract inainte sa achiti creditul. Daca n-ar fi prima casa, ai putea incerca sa vinzi imobilul si sa inchizi creditul, dar asta abia peste 5 ani de cand ai semnat contractul.
Sau daca esti sigur ca imobilul face mai mult decat valoarea creditului, si prin vanzare incasezi suficient cat sa inchizi creditul prima casa, daca dai de cumparatori ok, dispusi sa isi asume un risc, cautati o modalitate notariala prin care ei sa va dea banii ca voi sa inchideti creditul si sa faceti vanzarea (hartiile efective) dupa ce banca ridica ipoteca. Sau mai sunt cumparatori dispusi sa inchirieze si abia apoi sa cumpere, fie ca nu au toti banii, fie vor sa testeze zona si vecinii inainte. Asa ca daca mai ai putin pana se fac cei 5 ani, poate fi si asta o varianta.
Insa nu ai cum renunta la un credit decat refuzand sa mai platesti, caz in care dupa un anumit termen (minim 90 zile din experienta, dar in general 6-12 luni) banca trece la executare silita, adica vinde imobilul si eventuala diferenta daca e in plus (slabe sanse) ti-o da tie, daca e in minus, te urmareste pana o recupereaza (poprire pe salariu, executarea altor bunuri care le ai in proprietate si nu sunt ipotecate sau gajatez ex masina, etc).
Daca alegi a doua varianta trebuie sa iei in calcul 2 aspecte: functie de banca, in cazul executarii suma restituita la final poate fi cu mult mai mare decat creditul (penalitatile, cheltuieli de executare, etc) si al doilea, vei fi raportat la biroul de credite si 5 sau 7 ani nu mai poti lua niciun fel de credit, nici macar un card!
Fiecare isi face calculele si decide, daca si care varianta merita.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -