Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

FIV in Ungaria 179


745 raspunsuri la acest subiect

#21
miha86

miha86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.120 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 12:49

offff alina cand am citit cresterea beta chiar am zis ca ai inceput fff bine anul

imi pare rau dar ai incredere in doamne doamne banuiesc ca sarcina fiind mica se eleimina medicamewntos asa a facut si sora mea a ramas natural, dar sarcina nu se vedea in uter adica nu era nimic si a luat parca duphaston 5 zile si niste injectii si a eliminat, si luna urmatoare a ramas iar si acum are o bomboana de flacau de 6 luni jumate care deja zice ta-ta, il ador

te pup si astept sa citesc vesti bune



#22
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 01:12

Alina, imi pare tare rauuuu:(((
Sa va ajute Bunutul sa nu fie nimic grav! Iar data viit sa fie bine pana la termen!

#23
Nerea81

Nerea81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:27

La multi ani si un An Nou plin cu sanatate,fericire si burticoase.

 

Alina sunt sigura ca il vei putea elimina medicamentos...Te cred si te inteleg cat de dureros poate fi.Ai grija de tine !Imi pare tare rau.



#24
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 15:13

La multi an tuturor! Va doresc ca visul vostru cel mai de pret sa devina realitate cat mai curand.

Alinamd....imi pare sincer rau....insa stiu ca totul o sa iasa bine atat ptr tine cat si ptr alte fete mult incercate.

Sa auzim numai de bine.

#25
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 14:51

salut, fetelor!

 

alina, imi pare tare rau pt ce ti s-a intamplat!

 

eu merg luna asta la pk, incept sapt viitoare injectiile cu gonal. si, cum spuneam inainte, o sa fac clexane.

 

1. voiam sa va intreb pe voi, cele care ati facut clexane, daca ati oprit aspenterul atunci cand ati inceput sa faceti clexane.

 

2. apoi am inteles ca clexane trebuie oprit inainte de colectarea ovocitelor si inainte de embriotransfer. kovacs imi spune cand sa opresc clexane-ul sau o sa-mi zica sa vorbesc cu hematologul meu? ca eu, de  data asta, iau clexane de capul meu, pt ca nu vrea nimeni sa-mi dea, nici macar hematologul meu.

 

mersi!

a, si daca aveti sfaturi pt mine, inainte sa incep fiv-ul sau chiar in timpul lui, le primesc cu placere.



#26
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 18:25

Buna,

Sa fie k reusita tritirlo.

Eu una iti raspund din experienta proprie. Eu aveam indicatie de la hemato aspenter pana la et si apoi clexane.
Cand i-am spus lui pk el desi nu era de acord k hematoloaga spunandu-mi k mutatiile mele nu sunt asa de grave ptr clexane...s-a impotrivit ferm sa iau aspenter...asa k eu i-am spus k am sa fac clexane de la inceput si nu mi-a mai spus nimic. Clexane l-am oprit k o zi inainte de punctie, l-am reluat in seara k punctia. La et nu l-am oprit deloc...oricum et-ul se face pana in pranz cel tarziu ora 14 asa k eu nu am vazut nici un risc, plus k et-ul este ceva ca un consult eco transvaginal...rare sunt cauzele cand se atinge din greseala uterul si se poate sangera.

#27
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 10 ianuarie 2015 - 02:19

salut, fetelor!

alina, imi pare tare rau pt ce ti s-a intamplat!

eu merg luna asta la pk, incept sapt viitoare injectiile cu gonal. si, cum spuneam inainte, o sa fac clexane.

1. voiam sa va intreb pe voi, cele care ati facut clexane, daca ati oprit aspenterul atunci cand ati inceput sa faceti clexane.

2. apoi am inteles ca clexane trebuie oprit inainte de colectarea ovocitelor si inainte de embriotransfer. kovacs imi spune cand sa opresc clexane-ul sau o sa-mi zica sa vorbesc cu hematologul meu? ca eu, de data asta, iau clexane de capul meu, pt ca nu vrea nimeni sa-mi dea, nici macar hematologul meu.

mersi!
a, si daca aveti sfaturi pt mine, inainte sa incep fiv-ul sau chiar in timpul lui, le primesc cu placere.

Tritirlo , sa fie cu noroc gonalul!!!

1.toata sarcina am mers cu aspenter si clexane!
2.Am oprit aspenterul cu vreo 5 zile inaintea punctiei.. In ziua punctiei(seara) am inceput clexane si nu l.am oprit la ET!
La recomandarea hemato am mers cu clexane +aspenter (3/sapt) toata sarcina! (Desigur fiecare spune din experienta personala)
Opresti clex cu o zi inainte de punctie., la Et nu are nici o treaba!
Succes maxim!!!

Editat de jaguar, 10 ianuarie 2015 - 02:21 .


#28
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 10 ianuarie 2015 - 02:22

Flory, tu ai nascut parca, asa i? Nu te am mai "vazut" demultisor...

#29
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 10 ianuarie 2015 - 09:16

Buna,

Jaguar...nu inca nu am nascut,am dpn pe 14.02, sper sa ajung k bine cat mai aproape de termen. Am avut o sarcina cu "peripetii", dar multumim celui de sus ca ne-a ascultat rugile si sigur o sa ni le asculte si de acum in colo, ca bebita noastra sa fie sanatoasa, e tot ceea ce ne dorim.
Toate cele bune tuturor.

#30
alina_md

alina_md

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 11:12

salut, fetelor!

 

alina, imi pare tare rau pt ce ti s-a intamplat!

 

eu merg luna asta la pk, incept sapt viitoare injectiile cu gonal. si, cum spuneam inainte, o sa fac clexane.

 

1. voiam sa va intreb pe voi, cele care ati facut clexane, daca ati oprit aspenterul atunci cand ati inceput sa faceti clexane.

 

2. apoi am inteles ca clexane trebuie oprit inainte de colectarea ovocitelor si inainte de embriotransfer. kovacs imi spune cand sa opresc clexane-ul sau o sa-mi zica sa vorbesc cu hematologul meu? ca eu, de  data asta, iau clexane de capul meu, pt ca nu vrea nimeni sa-mi dea, nici macar hematologul meu.

 

mersi!

a, si daca aveti sfaturi pt mine, inainte sa incep fiv-ul sau chiar in timpul lui, le primesc cu placere.

draga mea, eu am mers cu medicatie de la medicul meu de aici

daca ai trombo faci clexane zilnic il intrerupi o zi inainte de punctie si din seara punctiei reiei, la et nu intrerupi. tot pt trombo am luat femibion 1 ac folic de 5 magne b6 2 pe zi. din ziua cu et am luat 1 nospa/zi. apoi daca imunofenotiparea limfocitara nu e ok sau e la limita poti sa faci 1000 de et-uri ca nu o sa se prinda nimic. daca celulele nk sunt multe trebuie facute 4 perfizii cu intralipid 2 inainte de punctie una dupa et si una la sase sapt daca ajungi acolo. daca nu sint nk-uri multe dar ai rapotrul limfocitelor modificat trebuie sa iei medrol de 16 1-2/zi in functie de valori.

nu te astepta sa iti zica pk chestiile astea ca nu intra in protocoalele lor standard si nu se baga.

aceasta e medicatioa pe care am luat-o eu si dupa 4 fiv-uri si 9 et-uri am ramas insarcinata. Acum , ca sarcina s-a prins jos in uter si s-a oprit in evolutie e altceva.....ghinionul si vina mea asta e!

bafta multa!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -