Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

FIV in Ungaria 179


745 raspunsuri la acest subiect

#11
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 28 decembrie 2014 - 15:48

jaguar, mersi frumos pt raspuns!

 

pk mi-a zis ca fac gonal de 150UI si ne vedem in budapesta intr-a patra zi de la prima injectie, deci mai devreme decat de obicei. ei, dar mai e pana atunci, de-abia ma apuc azi de anticonceptionale. prin ianuarie, februarie ajung in ungaria. speeeer sa fie bine de data asta de la un capat la altul. fac clexane si tot, ca sa dau o sansa reala, sa simt ca am facut totul posibil.

 

mersi pt incurajari, doame-ajuta! va tin la curent!

37 ani, 9 ani de infertilitate, 5-6 fertilizari artificiale esuate, 3 FIV-uri nereusite, 2 sarcini oprite in evolutie, 3 mutatii de trombofilie: factor XIII Val34 Leu heterozigot, PAI-1 hetorozigot, MTHFR C677T homozigot. FIV 4 - in pregatiri la PK



#12
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 28 decembrie 2014 - 15:49

of, am incercat sa-mi scriu istoricul in josul comentariului, ca sa nu-l tot repet, si n-am reusit. ma poate sfatui cineva cum sa fac?



#13
ciuripica

ciuripica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 454 mesaje

Postat 28 decembrie 2014 - 16:42

One of the reasons responsible for pregnancy loss is reaction of woman’s immune system to embryo as a foreign body.
EmbryoGen improves communication between mother’s and child’s cells.
Using this technology embryos for three days are cultivated in a special environment which contains signaling cells that can be found in tissues of woman’s body. Those cells improve communication between mother and child, protect the embryo from stress making it stronger during the process of implantation.
Transferring embryos to the EmbryoGen environment helps to avoid the possible lack of biologically active substances needed for successful pregnancy. 



#14
Swanheart

Swanheart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 29 decembrie 2014 - 14:31

Tritirlo, intra pe profilul tau la semnatura, si acolo iti scrii istoricul. 

 

Avem cam aceleasi mutatii (eu am Factorul XIII, ambele PAI si MTHFR C677, toate hetero). Am facut o IA si 3 FIV-uri, nicio implantare. Ultimul FIV in Aprilie 2014, cu PK, am transferat 2 basto de nota 10, si din pacate a fost tot negativ. Nu am facut Clexane, am luat doar Thrombo Ass, pentru ca si dr. din Romania si PK mi-au zis ca nu am nevoie de Clexane. Am mers pe mana lor, si rau am facut... Poate cei 11 embrionasi ar fi avut o sansa, daca faceam Clexane.

Din fericire am obtinut o sarcina spontana, si din seara in care am avut testul pozitiv, fac Clexane de 0.6 si iau Aspenter. Am facut Anti FXa, si doza e buna. Recomandarea mea e sa faci Clexane, indiferent ce ti-ar spune PK (desi, am inteles ca acum recomanda si el Clexane). Esti pe maini bune, omul stie ce face, doar ca uneori nu e deschis defel, tine cu dintii de o chestie, pana se lamureste ca nu e tocmai ok si apoi abordeaza metode pe care inainte le-a respins cu indarjire.

In legatura cu Gonalul, vad ca il prefera in ultima perioada, desi era axat pe Merional. Si mie mi-a dat Gonal. In Romania am facut 75 Menopur la FIV 1 (6 foliculi, 3 embrioni buni, desi doza a fost fff mica), apoi 225 Gonal la FIV 2 (14 ovocite, 7 embrioni), iar la PK 150 Gonal (9 ovocite, 9 embrioni, din care 2 blasto perfecti si restul distrusi pentru ca nu a vrut sa ne congeleze...). Doctorita din Romania a tot insistat ca Menopurul da ovocite mai bune. E drept ca singura tentativa de implantare a fost la FIV 1, cand am facut Menopur (am avut beta 13,77 si apoi a scazut). 

 

Multa bafta, tin pumnii sa ne aduci vesti bune!  



#15
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 30 decembrie 2014 - 16:41

swanheart, mersi frumos pt raspuns! am intrat la semnatura si sper ca am facut ce trebuia, vad dupa ce postez daca apar sau nu si info respective.

 

ma bucur ca ai reusit sa ramai insarcinata, e minunat!

 

eu am primit de la pk data la care trebuie sa ma prezint la el - 20 ianuarie! gata, m-am si apucat de pregatiri - trebuie sa gasesc cazare (dar nimeni nu raspunde acum la mailuri, sunt toti in vacanta), transport, etc, etc.

 

si eu fac clexane de data asta, nici nu ma gandesc altfel. daca tot stiu de mutatii si aflu de la atatea fete ca e atat de important anticoagulantul asta... nici nu ma gandesc sa fac altfel. am inteles ca clexane se da in functie de kilograme. pt 50kg sau pana in 50kg e ok doza de 0,4, nu? atat voia sa-mi dea si hematologul - cel de-al doilea, dupa uscatescu, ca la uscatescu nu mai calc - , dar s-a razgandit pt ca mi-a iesit ok homocisteina. oricum fac clexane. iau femibion, aspenter, acid folic acum si apoi clexane. nici sotul n-a scapat - ia vit e, vit c si zinc, de la kovacs recomandare.

 

la fiv-ul asta sunt mai increzatoare ca niciodata. am impresia ca n-are cum sa nu iasa. nu stiu de ce simt asa, dar nici nu vreau sa incerc sa ma conving de altceva. am mai avut o stare asemanatoare cand iesise testul de sarcina pozitiv, dar nu se vedea embrionul la eco. faceam beta hcg pe banda rulanta, ma intepau asistentele intruna si se uitau la mine cu mila dupa ce vedeau rezultatul - nu se dubla, crestea dar prea putin - , iar eu radeam in continuu. hormonii sarcinii - imi spunea dr. situatia era proasta, dar eu nu ma puteam controla, aveam o stare de beatitudine incredibila. s-a terminat pana la urma prost. dar asta a fost atunci. acum o sa se termine cu bine. asta-i presimtirea mea de acum.

 

sper ca toate sa avem parte de un happy end!



#16
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 30 decembrie 2014 - 16:42

minunat, am si istoric! multumesc, swanheart!



#17
Swanheart

Swanheart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 30 decembrie 2014 - 22:18

Tritirlo, mie mi-a dat p[rima oara Clexane de 0.4 (la 60 kg), si apoi mi-a marit la 0.6, dupa ce imi iesite hetero si Factorul XIII. Conteaza si ce mutatii ai, nu doar nr. de kg. 

E foarte bine ca esti optimista, trebuie sa fie bine! 

Noi am fost cazati la cineva care ne-a pus la dispozitie intreaga mansarda, foarte frumos mobilata, mare, si am platit putin (15 euro / noapte). Daca doresti, iti dau datele de contact. La pensiuni e cam 30-40 euro / noapte, ceea ce mi se pare f. mult. Pana la clinica faceam cam 20 min. cu masina. 



#18
alina_md

alina_md

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 31 decembrie 2014 - 05:27

Multumesc mult pentru incurajari. |Deocamdata sunt gravida pe hartie cu un beta care a mers cam asa 57,7, 75,7, 140  dupa alte 48 ore (aici m-am bucurat ca vaca), apoi la o saptamana 534 apoi la o saptamana 1300...........un uter aproape gol, un mic saculet fara dezvoltare fara activitate cardiaca la 6 sapt de la et.

e cel mai bun rezultat al meu dupa 4 fiv-uri si stiu acum ca pgd-ul e solutia si stiu ca la pgd 2 embrioni din 8 au fost buni.

desigur ca ramane intrebarea daca embrionii au fost ok genetic s-au prins de ce nu s-au dezvoltat cum ar trebui ?. E o sarcina biochimica ......dar e o sarcina. Am oprit toata medicatia in speranta ca ingerasul meu se elimina si nu voi ajunge la chiuretaj ca in cazul celorlalte 2 sarcini pierdute.

astept cateva luni apoi voi vedea......fiv 5 +pgd daca va fi va fi tot la PK. Am fost multumita dor ca as fi vrut o stimulare mai buna sa obtin mai multe ovocite. Totusi 13 ovocite am obtinut (desi mai putine decat la fiv-urile anterioare) si din ele am ajuns cu 8 bkasto (cei mai multi de pana acum).

urasc infertilitatea procedurile asteptarea sentimentele de nereusita dupa ce te bucuri ca un cretin cand vezi un test pozitiv. Orice sut in cur e un pas inainte.

cum zice o buna prietena si daca esti fericit si dac esti trist "si asta va trece"

Sarbatori fericite tuturor si multa sanatate!



#19
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 31 decembrie 2014 - 16:53

Un an nou cu impliniri si multi bebelusi va dorim!!! Sanatate multà si sa va tineti pruncii in brate cat mai repede!!

Alina, imi pare rau:(( nu abandona lupta! Dumnezeu sa va ajute pe toate!!!

#20
alina_md

alina_md

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 08:45

am un ghinion ceva de groaza: in sfarsit am obtinut o sarcina dupa fiv 4. ma bucur ca vaca. apoi la eco vad ca sarcina e inserata foarte jos ion zona istmica aproape de linia de cezariana ceea ce a determinat sa nu se mai dezvolte si s-a oprit in evolutie adica placenta creste si acum dar fara embrion. Problema e ca fiind ata de jos inserata riscul de hemoragie post chiuretaj e foarte mare si imi spunea dr C ca a avut cazuri similare de sarcini in zona asta care au sangerat mult si s-a ajuns la histerectomie. Imi e frica sa nu pierd uterul acum chiar imi e frica. Am facut rost cu greu de injectii metrotrexat ca sa sper ca o s-o elimin medicamentos. Cat ghinion sa ma totusi? acum o saptamana faceam injectii de mentinere a sarcinii acum fac injectii de eliminare? Riscul de hemoragie care sa nu poata fi oprita e mare...chiar imi e frica.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -