Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Iunie 2015 (Capsunele de Iunie 2015) - CAP.3

sarcina iunie 2015 gravida

951 raspunsuri la acest subiect

#81
Georgia12

Georgia12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 20:06

Si procesul in sine:

Miniaturi atasate

  • poz-â 2.JPG


#82
Georgia12

Georgia12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 20:19

Mislin, of ce ghinion pe tine cu alergia asta, mai ales acum, de sarbatori. Ma gandeam, nu cumva e ceva pe sistem nervos, ca te-ai stresat tare cu analiza de vilozitati si acum se vad efectele? Pup fata incercata :-*

Onutza, mai usor fetita cu munca, sa nu obosesti bebicul! :)

Dia, cum te mai simti?

Rita, daca nu se vede bine poza sau nu intelegi scrisul spune-mi si poate reusesc sa o scriu de tipar

Va pup, fetelor, nu va obositi prea tare cu munca! Mai lasati si pe altii!( voi aveti o alta misiune speciala, divina):-*

#83
mislin

mislin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 496 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 22:44

GIORGIA, cred cai primul forum din istorie cu reteta de caltaboși. .doamne ce mam distrat de ideia in sine...am so notez si eu...

#84
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 22:53

Buna dragele mele!!!

Dia, ai grija de tine si odihneste-te!

Sa va zic despre mine! Am primit rezultatele la examenul de secretie si dupa cum banuiam, am candida. I-am scris dr mea si mi-a raspuns ca sa iau 3 ovule de canesten si ca sotul nu e nevoie sa urmeze tratament! Acum va intreb pe voi ce parere aveti! Eu ma gandeam ca ar trebui si el sa se trateze!

#85
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 22:55

Si mai am nelamuriri...stiam ca inainte de introducerea ovulului se face dus vaginal! Dar de asemenea stiu ca in sarcina nu e recomandat dusul vaginal....in timpul tratamentului e permis contactul sexual?

Am incredere in parerea voastra, astept sa imi raspundeti!

Va pup!

#86
aever

aever

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 899 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 00:00

Bine v-am regasit burticoasele mele frumoase, harnice si mai ales vorbarete! Cand mai recuperam si eu iar scriati romane si abia abia am ajuns la zi dar recunosc ca citit asa mai pe diagonala. 

Ma bucur ca sunteti bine si sunt convinsa ca si fetele care mai au semne de intrebare vor veni cu vesti bune. Sa nu ziceti ca nu v-am spus. Mama Omida sa-mi spuneti pe urma. [vraji] 

Eu am avut o saptamana tare aglomerata si ciudata...Sotul unei prietene a facut hepatita A si m-am agitat sa nu fi luat si eu ca am tot fost la ei in vizita. Cu el nu prea am avut contact, mergeam cand era doar ea acasa si mai stateam la taclale ca fetele. Nu mi-a trecut stresul de tot pe tema asta insa am zis ca incerc sa ma linistesc mai ales ca sansele sunt minime sa fi luat. In rest alergatura si stresul cu sarbatorile, goana dupa cadouri, curatenie si pregatiri. De oboseala si de stres m-au luat iarasi greturile si varsaturile. Am niste mega emotii ca pe 25 plecam la Oradea si apoi la Arieseni. Ma tot gandesc daca o sa ma descurc pe acolo sa nu vomit prin locuri publice. 

Nu am apucat sa va spun ca am simtit si eu bebelina, adica am ajuns sa o simt asa clar incat sa nu am dubii ca ar fi ea. Abia astept sa se simta si mai bine cand face tumbe. Ma tot gandesc la nume, parca nu imi place nici unul desi am avut vreo 2 zile cand ma blocasem la un anumit nume si ma obseda de imi venea in minte si noaptea. Ajunsesem sa fiu convinsa ca asta va fi numele ei, noroc cu sotul ca ma cunoaste si nu a luat-o de buna, a zis sa mai vedem mai incolo. Acum mi-a mai trecut.  [batcap]

Cum stati cu pregatirile de Craciun? Noi am facut bradul weekendul asta si mai am doar de pregatit cate ceva de mancare dar nu prea mult. Cred ca maine fac de papa ca si cum ar fi Craciunul ca stam acasa doar pana pe 24. As vrea sa fac sarmale in foi de vita(ca de-alea mi-a venit pofta acum) si salata boef la care as incerca o maioneza din avocado(nu am mai incercat pana acum). Si neaparat vreau sa fac biscuiti impreuna cu piticul, am luat si forme sa le taiem ca braduti si animalute. Nici de-aia n-am mai facut, sper sa gasesc o reteta buna si sa fie si piticul interesat sa ma ajute. In general ii place sa ajute la bucatarie desi va dati seama ca e dezastru dupa el si dureaza dublu sa fac ceva cu el plus de 4 ori mai mult de curatat. Dar se merita cand il vad asa concentrat si incantat.

Sper sa mai apuc sa intru maine sau poimaine, pe urma nu cred ca ne mai vedem pana dupa Anul Nou ca o sa fim plecati.



#87
aever

aever

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 899 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 00:03

Janin nu se fac spalaturi vaginale inainte de introducerea ovulului. Nu e indicat sa se intretina relatii sexuale in perioada tratamentului si din ce stiu eu e bine sa ia si sotul tratament doar ca el ia tratament oral. 



#88
aever

aever

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 899 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 00:10

Mislin nici nu reusesc sa iti raspund la atatea cate scrii si pana citesc tot uit ce vroiam sa iti spun. Uituca am fost mereu dar acum parca am intrecut masura. Vroiam sa iti spun de alergie ca la prima sarcina, in ultima luna mi s-a declansat o alergie oribila pe picioare, posibil de la o crema. Era si groaznic de cald, eu aveam picioarele foarte umflate si facusem niste brobonele care nu se vedeau initial, doar se simteau un pic mai ridicate cand puneam mana dar ma mancau ingrozitor. Si ma scarpinam ingrozitor, zi si noapte...nu puteam sa dorm noaptea ca stateam sa ma scarpin. Dupa ce ma scarpinam se faceau niste guguloaie mari si rosii si imi faceam apoi rani de la scarpinat. Nu mi-a trecut cu nimic si ginecologul plus dermatologul mi-au spus ca nu imi trece pana nasc. Si dupa ce am nascut au trecut. Vroiam sa iti spun ca stiu cum e sa ai alergie si a fost horror. Apoi am cautat pe net despre alergiile in sarcina si erau mamici care avusesera urticarie toata sarcina, cu mancarimi pe tot corpul. Ce am avut eu si ce ai tu e lejer fata de ce au patit alte gravidute.

 

PS In sarcina asta au inceput deja sa ma mancance picioarele si ma apucase groaza la gandul ca o iau de la capat cu alergia si mult mai devreme. Imi e frica sa ma dau cu creme, doar cu ulei natural ma dau cand imi aduc aminte dar pe fata nu am curaj nici cu ala ca mi se pare ca incarca tenul. 



#89
aever

aever

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 899 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 00:15

Oana ce mocuta nevinovata are T! Ma gandesc ca ai carioci care se spala usor, dar oricum, tot te pune la munca. Eu pe M nu il las singur cu creioane sau carioci ca nu ma risc. Carioci avem care se spala extrem de usor dar creioanele cerate sunt mai greu de sters. Si scriu atat de bine ca e suficient sa traga o linie pe canapea sau pe orice altceva ca imediat se vede. Al meu a mai scapat cu creioanele cerate pe mobila, pe parchet si pe ecranul televizorului. Asta in timp ce era supravegheat, nici nu vreau sa ma gandesc ce ar face nesupravegheat. Are o viteza!!! 



#90
aever

aever

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 899 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 00:20

Haideti ca am scris si cred ca mai aveam dar imi e tare somn. Am zis sa scriu sa nu ziceti ca nu v-am scris. Si mai ales sa nu credeti ca v-am uitat. Citesc tot chiar daca in mai multe transe si nu reusesc sa va si scriu. Ma binedispune sa va citesc. Aveti povesti de viata asa interesante si sunteti foarte deschise si amuzante. Eu nu sunt chiar asa de relaxata in spatiul asta in care oricine poate citi si vedea pozele noastre, de-aia nici nu ma simt confortabil sa postez poze desi sincer tare mi-as dori sa ne vedeti si pe noi.





Etichetat si cu sarcina, iunie, 2015, gravida

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -