Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Elicopterul SMURD si copiii ramasi singuri pe lume


46 raspunsuri la acest subiect

#1
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 11:52

Citesc cu multa durere ca a mai picat un elicopter cu oameni destoinici. Oameni care isi dadeau viatza pentru altii oricand. Cu durere vad ca iar poate au avut zile dar incompetenta unora le-a omorat si ultima sansa la viatza.

Dar cel mai dureros lucru pe care il citesc e ca in urma mamelor astea exceptionale raman pe lume doi copii singuri singurei (fara mama si fara tata). Doctoritza era mama singura, iar sotul si tatal copilului asistentei murise cu ceva ani in urma.

Daca asta e chiar adevarat ma intreb ce se va intampla cu acesti copii? Cine va avea grija de ei? 



#2
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 11:58

Cred ca bunici unchi ,matusi...
Din pacate .
Nu pot sa diger ...sub nici un fel cum CAD avioanele astea si apoi nu pot FII salvati ..e groaznic.

#3
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 12:12

accidente se intampla....om vedea de ce a picat elicopterul.....imaginea cu ISU vaslind sa ajunga la locul accidentului e de neimaginat intr-o tara care pretinde ca are servicii de urgenta. 

 

Mie tot la copiii aia mi-e gandul...pentru ca stim si cum sunt si serviciile de protectie a copilului nu numai cele de interventii in caz de urgenta.



#4
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 13:10

Tot zumzai pe langa subiect, si evit sa scriu pentru ca nu vreau ca revolta pe care o simt sa dea pe-afara. Ce pacat...



#5
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 13:34

Si EU la fel ca Black... Am Sters mult din mesaj..

#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 14:23

Pai atunci, dupa ce ne revoltam, sa admitem (nu sa ne impacam cu ideea...) ca, in conditiile actuale, nu se poate face mai mult.

Acest ISU functioneaza cel mai bine pe hartii, inclusiv pe statele de plata. Am vazut actiuni reusite a acestui organ cu prilejul scoaterii unui caine cazut in canal si a unui cal sub care s-a rupt gheata. Daca insa vine vorba de vieti omenesti, ca sunt in paduri prin apuseni sau in lacuri la Constanta, nu salveaza pe nimeni.

Este un fapt, se va repeta ori de cate ori va dori destinul unor oameni.

 

PS: la locul prabusirii elicopterului primii se pare (dupa cum ziceau aseara la tv) ca au ajuns niste pescari. Varianta de balta a satenilor din Apuseni...



#7
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 14:41

Dar putem admite si ca daca numai o catime din banii furati din tara asta ar fi ajuns la ISU lucrurile ar fi stat altfel? Oamenii sunt buni, dar le lipsesc mijloacele, am vazut (intamplator) o alarma de incendiu la o cazarma, oamnenilor alora nu le-a luat un minut ca sa fie in masina, gata de plecare... Dar daca masina face pana ca nu au bani sa schimbe cauciucurile si rezervorul are numai zoaie de motorina, daca le mai curge si furtunul.... 

Daca salvatorii de pe lac aveau sonare (1000 Euro / buc) la barci, daca aveau motoare functionale... daca...

E trist...

Ei sunt eroii nostri necunoscuti... Nimeni nu-i pomeneste, decat atunci cand au parte de o moarte senzationala, demna de "breaking news". Ei gonesc atunci cand pe noi ne doare, ei nu au somn, ca sa putem noi dormi, ei isi lasa acasa copii ca sa vina la ai nostri, sa-i repare. Si copiii lor nu vor inceta sa-i astepte. Sa se intrebe de ce...


Editat de BlackCat4evR, 16 decembrie 2014 - 14:41 .


#8
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 14:45

io i-as propune lu' mister Arafat sa faca o procdura clara frate in care sa includa fortele locale: pescari, padurari, chestii de astea.

 

Pana la urma nu trebuie sa investeasca nimik local, ci oamenii aia sa gandeasca ceva cum naiba sa tina urma cu localnicii, cei care stiu si sa ii foloseasca.



#9
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 14:57

In mod normal toata lumea ar trebui sa aiba instruire in caz de situatie de urgenta. Cati dintre voi su instruire facuta pe bune la serviciu? Stiti, Fisele alea pe care le tot semnam...

Ar trebui sa fie facute simulari, teste de verificare a cunostintelor...

Pe de alta parte nu poti sa te bazezi pe civili, oricat de bine pregatiti ar fi, ei pot sa fie la fata locului sau nu...

Dar instruirea de baza pentru populatie se poate face...



#10
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 15:04

mie nu mi se pare ca a fost o lipsa de dotari materiale , pana la urma au gasit si sonare si barci si alte minuni.

Dar le-a trebuit vreo 45 de minute sa ajunga, s-au scarpinat in cap ce sa faca etc etc.

 

Ca si in Apuseni romanul de rand pare mai cu minte si mai organizat decat ISU asta . Atata amatorism nici nu-ti vine sa crezi ca exista.

 

Eu cred ca trebuie sa ne revoltam pe situatiile astea nu sa tacem. Sa ai un sistem de proceduri clar si precis, cu responsabilitati clare probabil ca te costa ceva dar nu cat te costa un elicopter pierdut , 4 vieti curmate si o multime de alte vieti distruse de tragedie.

 

Astia nici nu stiu ora exacta la care s-a anuntat accidentul...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -