Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Colindele copilariei noastre

colinde copilarie

65 raspunsuri la acest subiect

#11
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 11:30

Imi plac foarte mult versurile la toate obiceiurile de colindat, plugusor, stea sau ce-or mai fi.

Intotdeauna cu talc, urari de bine, cu smerenie, de belsug, de sanatate. E o placere sa le asculti, asa cum au fost ele graite de zeci, sute sau chiar mii de ani.

Si, pentru ca romanul a fost dintotdeauna sugubat, exista si "uraturi" mai hazlii, pe care n-o sa le gasiti in carti. Cum ar fi:

 

"Scoala gazda, da-mi colac

Ca de nu, pe prag ma c-c"



#12
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 11:31

   Eu nu tin minte colinde. Am stat la casa, in Bucuresti. De sarbatori veneau gunoierii cu cersitul si nu deschideau ai mei. Poate din cauza asta tot ce tine de umblatul prin blocuri dupa bani imi inspira cersit. Colinde am vazut la televizor dupa Revolutie, cand eram deja mare. Nu ma prind. Sunt niste cantece populare si cam atat.

  Din cate vad nici copiii nu numai ca nu merg cu copii din clasa la colindat (la invatatoare sau ... ceva de genul) dar nici nu ma lasa sa deschid usa cand mai vin copilasi pe scara blocului. Culmea e ca unul din baietii mei canta colinde la cor.

  Anul trecut am fost de Revelion undeva la munte. Au aparut niste colindatori. Gazdele i-au primit. Copiii mei s-au uitat curiosi 3 scunde (ce mai vor si oamenii aia) si au plecat in alta camera.



#13
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.659 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 11:39

La noi nu s-au practicat colindele de craciun!Nu stiu sa spun de ce,eu nici nu am stiut de clinde decit dupa revolutie.

 

Plugusorul,sorcova si alte moldovenisme(capra,ursul,steaua)daa...le cunosc,ins anu si colindele de craciun.

 

(Mirela ,da' ce are Hrusca?Nu mai e in top sau ce-i cu el?Uite la mine colindul se asociaza automat cu Hrusca...dar nu in sensul rau)

La fel si la mine. Pana la revolutie nu am auzit de traditia colindatului de Craciun. 



#14
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 11:44

Colinde acu ...nu îmi vin în minte , dar perioada ăsta a Crăciunului eu am trăit. O intens.
Bunicu nu avea nici o treaba cu domnu Comunism ..dimpotriva ...ținea o super tradiție legata de Crăciun .
Am fost și la colindat ...pe zapada seara cu câte o colega de scoala sau vreo vecina ...in spate era bunicu ....
Si când mă gândeam ca dimi vine Moș Crăciun ...simțeam ca îmi sare inima din piept de fericire.
Și musafiri și voie buna ...bunica mea gătea mult și buuun.
Gătea și cântă colinde ...
Unde pleacă mai timpul ăsta. ..ooofff.!!

#15
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 13:11

La fel si la mine. Pana la revolutie nu am auzit de traditia colindatului de Craciun. 

La noi se colinda, cum sa nu. De craciun se colinda, de anul nou se ura si dimineata dupa revelion se sorcovea! Mie nu imi placea sa colind, ca nu imi place sa cint, dar veneau copii la usa cu colindul, iar seara tirziu, in noaptea de craciun veneau cu colindul la matusa-mea corul studentilor de la conservatorul din Iasi (matusa=mea si unchiu-meu erau profesoari acolo). Era impresionant cu adevarat, toti vecinii ieseau sa asculte.


Editat de Letitia1, 11 decembrie 2014 - 13:12 .


#16
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 13:14

Uau, ce frumos trebuie sa fi fost!!!



#17
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 13:28

  

  Din cate vad nici copiii nu numai ca nu merg cu copii din clasa la colindat (la invatatoare sau ... ceva de genul) dar nici nu ma lasa sa deschid usa cand mai vin copilasi pe scara blocului. Culmea e ca unul din baietii mei canta colinde la cor.

 

 Numai noi, parintii, le putem insufla spiritul acesta copiilor.

Daca in casa noastra n-au pomenit de asa ceva, putini vor prelua obiceiuri de la altii.

Ana merge la colindat cu colegii. O gasca de prichindei, prieteni intre ei si in restul timpului, merge la colindat pe rand la familia fiecaruia si la doamna invatatoare.

Sunt insotiti, animati, antrenati (fac repetitii inainte) de mama unui coleg, care e sotie de preot. Si mai are si o inima maaaareeee....

Poate n-ar fi rau, chiar daca acasa nu ati gustat din obiceiurile astea, sa ii indemnati pe copii sa le cunoasca. E o atractie in plus de Craciun.



#18
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 13:31

Dar și acasă aici ..suntem vreo 10 familii care în ajun mergem seara de ne colindam unii pe alții, cu copii după noi.

#19
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 18:04

Nici eu nu-mi amintesc de colinde in copilărie. Pe 23 se mergea cu(transcriu cum se pronunta-n sat )Neațalușul.Copii primeau un mar,un covrig,doua nuci sau de la bătrânele mai...un biscuit din aceia populari.Neațalusul vine de la Buna dimineața de Moș Ajun!
Mai aveam Plugușorul pe 30 decembrie,urmând ca seara de 31 sa fie rezervata plugului mare,cu care umblau adulții,mânjiți in obraz cu tăciune!Reproduc cateva versuri pe care mi le amintesc din Plugul Mare:
S-a sculat mai an
Bădică Traian
S-a încălecat pe-un cal învățat
Cu nume de Faur
Cu șaua de aur

Restul nu mai stiu,oricum nu aveam voie sa ascult plugul asta ca mai ziceau si cate-o trăsnaie si colindătorii primeau alcool,iar mama ma ferea de orice îmi putea intina urechile
(emoticoane cu zane si madone).

Editat de ni-na, 11 decembrie 2014 - 18:05 .


#20
Unicorn42

Unicorn42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 19:58

Eu am colindat mai mult in liceu, cand ne strangeam toata clasa si treceam pe la profesori si pe la parinti - incepeam de la pranz si terminam seara, inghetati si de obicei foarte bine dispusi, caci si parintii, si profesoara de romana aveau un vin minunat :)) Atunci era foarte fain, pentru ca eram multi, noi, astia mai afoni, ne pierdeam in multime (caci aveam copii foarte talentati in clasa) si de obicei era cu noi macar o chitara, daca nu doua. Invatam cate un colind mai deosebit si strabateam tot orasul :) 

 

Cat am fost mica, am colindat mai mult pe la parinti si pe la prietenii de familie, nu de alta, dar eram foarte foarte timida, si mi-era rusine sa ma duc la necunoscuti :)) O singura data am fost la colindat cu prietenele din bloc, pe la vecini, si tare ma mai rusinam cand trebuia sa cant in fata vecinilor pe care nu-i cunosteam :)) 

 

Mie-mi place tare mult sa primesc colindatori, mi se pare ca n-are farmec fara, si imi pare rau ca in ultima vreme tot mai putini copii isi fac drum pe la usa noastra in seara de Ajun :( (desi in mod dubios sunt unii care incep de pe 20, pe aia imi pare rau, da' nu-i primesc). 

 

A, si cele mai misto colinde erau tot timpul cantate de baietii din corul seminarului teologic :) Aveam un prieten pe-acolo si totdeauna mi-a facut placere sa ii ascult cum colindau :)





Etichetat si cu colinde, copilarie

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -