Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgarasi de Februarie 2015 (8)


225 raspunsuri la acest subiect

#161
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 20:00

Alina, cum a zis si Denil, ai grija cu burtica!

 

Miha, la intepaturi zic si eu prezent. Ieri si astazi parca ar fi vrut Samburica sa iasa! Doamne ajuta maine, ai grija cu drumul si bafta la echo/rmn!

 

Gabi, ma rog si pentru tine, cat si pentru Miha, sa aveti parte doar de vesti extraordinar de bune!

 

Pe mine m-au sunat astazi de la cabinet sa imi cumpar fier si sa iau pana luni cand ma duc la ea. 

 

Hi hi, S-a apucat Samburica de sughitat si are capul jos-jos si se simte atat de amuzant  [:-)))]  parca ma gadila in col  [:-)))] toata burta face hop-hop!  [:-)))]  [il]  [il]  [il]

 

Noapte buna dragi burticute!



#162
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 20:16

Lory - Doamne ajuta! Sa te auda si sa fie, intr-adevar, vremea minunilor.
 
Mie imi e greata continuu dar de mancat nu ma las :)). Mananc ORICE, numai sa fie mancare...si eventual sa fie mancare gatita, nu racituri.
 
Kytana - multumesc frumos! sa fie!
Sughitul il simt si eu de vreo luna aproape zilnic... dar deja ma streseaza, ca daca nu inceteaza intr-un minut incepe agitatia :)).


#163
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 21:03

No tu, Lory, dar prin Germanica nu ai veni? Ce-i drept daca 'om mai fi si noi p'aci  [:-)))]

 

Urechea ma chinuie numa' seara, la fel si gatul, ambele pe partea stanga. Pusei un catel de utuloi in urechi si amu' ma apuc de tema la germana. Maine e ultima zi... Urlaub avem 2 saptamani!! [pk]  [pk]  [pk] 

 

Uhm, azi fu pingu' mic sa se vaccineze si ne-a zis sa merem cu el 2 zile la spital sa ii monitorizeze somnul ca se pare ca e ceva in neregula. [fri]  Ce-i drept, dorm la spital, doar ca e spital de copii  [:-)))] Nu si pt copiii care vin in traista berzei  [:-)))] Cred ca mergem luni, sa vedem acus.

 

Va tzuc! 



#164
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 21:04

Hi hi hi Miha, am auzit pe cineva care zicea ca a stranutat bebe. Ei, asta nu mi s-a intamplat, dar parca imi vad burta luand-o la vale. Daca o fi ca mine (caci Luca m-a mostenit) sa stranute de 4 ori la rand de mi se opreste respiratie, sa vezi atunci petrecere in uterul meu  [:-)))] Maine la cat te duci la doftor?



#165
DeniL

DeniL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 22:04

Lory, draga de tine, cum ne tii tu minte pe toate !

sunt mai bine azi, nu mai tusesc asa rau, am baut suc de ridiche neagra si Stodal. Mandruta a avut serbare luni, a fost tare fain !!



#166
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 22:05

Hop si eu burtici dragi

 

Iar am lipsit mult dar oarecum motivat. Am avut iar o saptamana infernala la servici, parca nu se mai termina. Dar se termina de terminat, mai am 2 zile, luni si marti si gata! Eu vinerea nu lucrez ca e ziua mea de "mamit". Peste faptul ca am mult de tot de lucru si handoverul parca ia mai mult timp decat am crezut, am mai si dormit tare rau noaptea, asa cam cate 3-4 ore, asa ca am fost cam zombie in timpul zilei. Buburuza mea am senzatia ca vrea sa imi iasa prin gat, ca se impinge in directia gresita. Ma mai bate si pe vezica, dar nu se impinge prea tare acolo  [:-)))] . Fiica-mea a inceput sa isi puna o mingiuta pe sub bluza si sa spuna ca are si ea burtica. Ma amuza copios.

 

Burtici v-am citit din urma. Iuli draga, eu sper ca samburica sa stea cat mai mult in burtica, sa creasca (in ritmul ei) dar sa stea acolo pana dupa 20 ianuarie. Ia-o incet, odihna multa, vitamine (am vazut ca fetele au dat o gramada de sfaturi referitoare la vitamine asa ca nu te mai bat si eu la cap). Odihna si hidratarea fac minuni la cresterea copilului. Sper ca luni la eco sa fie mai bine :). Te imbratisez cu mult drag si ma gandesc la tine. Referitor la mucegai stiu si eu ca e important sa nu fie umezeala si cred ca faptul ca nu e incalzire in camera respectiva a contribuit la formarea mucegaiului. Mult succes. 

 

Miha ce bine ca pana la urma ajungi la RMN. Iti tin pumnii si ma gandesc la tine maine. Sa fie bine pentru voi.

 

Gabitzule, ma bucur de rezultatul rmn si succes la morfo 3 maine. Oricum cred ca te duci destul de relaxata la morfo acum, nu? Bucura-te de targul de Craciun si de perioada asta frumoasa.

 

Lory fata draga, mi-ai facut o pofta de gogosi de nu se poate, am ramas cu gandul la ele. Maine poate ma urnesc si eu sa fac 4-5 gogosi (una pentru sot, una pentru fiica si restul pentru mine  [:-)))]

 

Andreea frumoasa povestea voastra cu cererea in casatorie la bradut!. Bine ca te-a convins si ai spus da, acum cand o fi sa se intample sa faceti si nunta, ramane de vazut. Poate o combinati cu botezul lui Stefanut ;). 

 

Alinutze dragi, voi sunteti tare pline de energie si pozitive. E o placere sa va citesc :)

 

Eu maine mi-am propus sa ma ocup si de casa, sa pregatesc un pic de Craciun. Noi avem un pomisor in gradina din spate (un bradut micut pe care l-am cumparat la Craciunul din 2012, era din ala plantat si dupa Craciun l-am plantat in gradina din spate). E important ca atunci eram la finalul sarcinii cu Emma (dupa muuuuuult prea multi ani de fiv-uri esuate) asa ca bradutul are o semnificatie aparte. Ii pun luminite si seara il putem admira din living - si noi avem geamuri de sus pana jos pe care si eu tre sa le curat, nu de alta dar la inaltimea de 70 cm (cam unde ajunge fiica-mea cu gura) sunt toate murdare ca ea isi lipeste nasul si gura de geam...un deliciu. [:-)))]

 

Apoi as vrea sa ornez prin casa (pun niste stelute pe geam, niste luminite si globuri in niste vaze mari, etc). Sunt curioasa cum o sa reactioneze Emma anul asta. Anul trecut nu a fost prea interesata.

 

Nu am terminat inca camera lui bebe, ca iubi a ajuns tot tarziu acasa in fiecare seara si eu am fost cam sfarsita. Dar in weekendul asta sigur suntem gata, si promit ca ma organizez sa pun si poze. Dar macar saptamana asta am reusit sa scriu felicitarile de Craciun si in seara asta cand ma intorceam de la cresa le-am pus in cutia posala. Macar atat.

 

Cam asta de la mine, va pup mult pe toate [flo2]



#167
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 09:50

Neata dragelor. Am programare la 18 la medic. De aseara ma doare burta, in special sub burta. Si nu le simt ca niste contractii ci pur si simplu ma doare cand misca si cand stau in fund. Si doare rau! Am luat si No-Spa, dar dupa o ora revine durerea. Nu am nici un fel de scurgeri, absolut nimic, nu inteleg de ce doare. Cu diareea, slava Domnului am scapat. Aseara am mancat o friptura mai tare cu paine coapta si sunt ok. Dar durerile persista. Asa ca mergem sa vedem daca e totul ok cu Mihai. Plus ca imi simt uterul foarte tare, parca as avea un pietroi legat de mine.

 

In alta ordine de idei, daca ma simt bine, sambata vreau si eu sa aranjez lucrurile in mobila din living, ornat casa si poate sa fac cativa biscuiti.

 

Carmen, frumoasa istorioara cu bradutul din curte! Cred ca va arata minunat impodobit.

 

DeniL, felicitari pentru serbarea printesei. Acusi acusi, te vad si la serbarea domnului bebe.

 

Kytana, sper ca te simti mai bine cu urechea. Cat despre pingu mic, si la noi se monitorizeaza vaccinul, nu si somnul:) Bafta la germana si da, e foarte bun fierul in sarcina.

 

Bafta burticile cu echo/morfo azi! 



#168
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 10:48

Bună dimineața și de la noi!

Avem treaba azi așa ca am intrat numai sa urez bafta burticilor cu echo/consultații azi! Sa veniți cu vesti excelente!

Miha,o sa fie bine, treci tu și de asta!

Am avut și noi ieri rdv la spital, era bine Céline, tot cu capul în ovarul meu drept.

Așa, și am intrat un pic în drepesie când am văzut ca am luat 4kile in ultima luna, 15 în total așa ca ieri am mers pe jos o ora și apoi am trebaluit toată ziua și aseară mă culegeai cu farasul de pe jos :)))
Intru diseară sa va scriu mai mult!

Muahhh,sa aveți o zi minunata!

#169
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 17:46

Buna fetelor!
Sper ca va gasesc cu bine ca eu...nu stiu cum reusesc sa fac cate o nefacuta exact cand ar trebui sa ma relaxez, sa rasuflu si sa ma bucur de ceea ce am realizat anul asta.
Am incheiat cu bine depunerea de proiect marti si, ca sa "sarbatoresc", miercuri la 6 dimineata alergam pe la urgente. Mi-a fost rau toata noaptea. A inceput cu greata, a continuat cu voma si scaune diareice, dupa care cu voma cu sange coagulat de doua ori. Ne-am speriat ingrozitor!
Desi m-au zgarmat prin toate cele nu mi-au gasit nimic, macar bebe e bine! Mi-au recomandat sa fac o radiografie abdominala sau o endoscopie. Ginecologul a zis endoscopie. Trist a fost ca m-au trimis acasa fara macar un sfat la un regim alimentar, desi nu am mancat, nu am baut nimic toata ziua.
Mi-am facut o supa de morcov cu telina (atat aveam atunci in frigider) si am mancat sa nu ma culc nemancata.
Ieri am mers la medicul de familie sa imi iau trimitere la endoscopie. Daca stiam ca ma poate ajuta si indruma din prima nu mai pierdeam vremea pe la urgente aproape o zi intreaga.
Mi-a spus ca nu aveam cum sa vomit sange coagulat, ca asta se elimina prin scaun si ca pe gura iese doar proaspat. Am primit regim alimentar (fructe si legume fierte, lactate usoare si fermentate, paste fainoase si/sau orez fiert). Mi-a mai prescris Maalox (suspensie) si mi-a zis ca daca pana luni nu imi revin sa merg pt trimitere.
Ca a fost psihic, ca regimul si suspensia au dat roade, ca toate la un loc, dar nu stiu cum se face ca azi pare ca nu am avut niciodata nicio problema.
Asa ca am putut sa ma bucur de ziua de azi si sa meg sa sarbatoresc alaturi de colegi si sot in oras.
Parca ma si vedeam stand prin spitale de sarbatori. Si de unde nu aveam bagajul preagtit, acum e pe 3/4 gata (trebuiesc lucrurile pt bebe).
O seara linistita sa aveti! Sper sa va citesc si eu din urma curand si sa nu ma mai laud cu astfel de grozavii.

#170
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 20 decembrie 2014 - 07:20

Neata fete dragi.

 

Alinuta, ma bucur ca Celine este bine. Cat despre kg, le dam noi jos.

Soparlica, la fel, ma bucur ca iti e mai bine si poti sarbatori cu drag.

Cat despre noi, suntem la spital, ne-am internat, suntem pe perfuzie deja. Si totul a inceput asa de brusc. Bebe e bine in schimb.

Am prezentatie pelviana, bebe sta cu funduletul al inaintare, colul e cat o unghiuta mica, risc de nastere prematura, etc. Cu alte cuvinte, de luni nu mai merg la munca pana in ianuarie, sa vedem cum avansam. Repaus, ma rog nu stat la pat, dar mai usor cu munca.

Exista 70% sanse sa fac cezariana, desi imi doream atat de mult sa nasc natural. Eram pregatita fizic si psihic pentru un travaliu lung, fara epidurala, pentru o nastere ca la carte! Ma enerveaza ca a fost totul dat peste cap, sunt dezamagita de corpul meu, m-am crezut altfel, mai rezistenta, se pare insa ca m-am inselat.

Una peste alta bebe e bine, el creste frumos, e in parametri medicali, insa de la sapt. 28, uterul nu s-a mai dilatat deloc. Si mititelul nu mai are loc. Ma rog sa duc sarcina macar pana la 37 de saptamani sa mai creasca putin. Are acum 1842 kg, deci e ok.

Sunt cu nervii la pamant si oricat as incerca sa ma linistesc nu ma pot gandi decat la nenorocita aia de cezariana. Off, astept sa imi puna perfuzia, apoi plec acasa.

E prima oara cand vizitez maternitatea din Buzau, apropo!

 

Va doresc o sambata frumoasa si sarcina usoara.

 

PS: voi ce ati mai facut pe al echo?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -