Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgarasi de Februarie 2015 (8)


225 raspunsuri la acest subiect

#1
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 21:52

bulgarasi%20feb%2015%20mare.jpg

Suntem un grupulet    [invazie] de 25   [gravi] burticute nerabdatoare sa-si cunoasca bulgarasii in 2015. Vii si tu alaturi de noi?

[ping1]

 

[majoreta] Burticutele lunii Faurar    [majoreta]

 

 

[gravi] Carmen_K      - UM 26.04.2014 | DPN - 02.02.2015 cu    [am]

 

[gravi] Cris0801        UM 30.04.2014 | DPN - 04.02.2015 cu    [am]

 

[gravi] Gabriela33    UM 02.05.2014 | DPN - 05.02.2015 cu   [fetita][fetita]

 

[gravi] Diella             - UM 01.05.2014 | DPN - 05.02.2015 cu    [fetita]&   [baietel]

 

[gravi] Cclaudinne    UM 27.04.2014 | DPN - 07.02.2015 cu    [am]

 

[gravi] Kytana           - UM 03.05.2014 | DPN - 07.02.2015 cu    [am]

 

[gravi] Andreea2014 - UM 05.05.2014 | DPN - 09.02.2015 cu   [baietel] Stefan

 

[gravi] Eileana          UM 06.05.2014 | DPN - 10.02.2015 cu    [baietel]

 

[gravi] AlinaEA         - UM xx.xx.2014 | DPN - 17.02.2015 cu   [baietel] Mihai Stefan

 

[gravi] miha05           - UM 07.05.2014 | DPN - 11.02.2015 cu    [baietel]

 

[gravi] Floryma         UM 14.05.2014 | DPN - 14.02.2015 cu    [fetita]

 

[gravi] Ramo37         - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu    [am]

 

[gravi] Simplyana_m - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu    [fetita]

 

[gravi] Alynutza85    UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu    [fetita]

 

[gravi] Oana9689     UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu   [fetita] Mara

 

[gravi] Eyna              - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu    [am]

 

[gravi] NicoNicolle   UM 16.05.2014 | DPN - 20.02.2015 cu    [baietel]

 

[gravi] Adwyna         UM 25.05.2014 | DPN - 20.02.2015 cu    [am]

 

[gravi] Soparlica       - UM 23.02.2014 | DPN - 21.02.2015 cu    [am]

 

[gravi] NadiaD          - UM 20.02.2014 | DPN - 24.02.2015 cu    [am]

 

[gravi] Helen29         UM 25.05.2014 | DPN - 19.02.2015 cu    [am]

 

[gravi] Adelina207    UM 21.05.2014 | DPN - 25.02.2015 cu   [baietel] Theo Matei

 

[gravi] Lory2014       UM 23.05.2014 | DPN - 25.02.2015 cu    [am]

 

[gravi] Maddo          UM xx.05.2014 | DPN - xx.02.2015 cu    [am]

 

[gravi] Mazarel         UM xx.05.2014 | DPN - xx.02.2015 cu    [am]

 

 

 

[barza1]

 

 

[*] Odiseea bulgarasilor    [*]

 

Cap.1Cap.2Cap.3Cap.4Cap.5Cap.6, Cap.7

[flor]

 

[floare2 ]Suntem alaturi sufleteste si ne rugam pentru Susse si ddiana. Imbratisari multe si calde si sa va auzim cat mai repede cu vesti bune!    [ruga]

 

Linkuri rapide:

 

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie|Albume

 

[flo]    [flo2]    [flo]

 

[ruga]

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

 

Doamne, cel care ai zis oamenilor:

"Cresteti si va inmultiti si stapaniti

pamantul", binecuvantand nasterea
de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla
inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l
sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor
cerului si infrumusetezi
crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil
care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu parasi robii Tai si ocroteste prin Harul Tau
pruncii nostri si binecuvanteaza nasterea lui
dupa multimea
milostivirii Tale. Doamne, fii cu noi si da-ne
izbanda dupa Sfanta Voia Ta.


Amin.

[ruga]

 

Zodiac corespunzator:

Varsator 20 Ianuarie - 18 Februarie sau Pesti 19 Februarie - 19 Martie

varsator11.jpg pesti11.jpg

[flu]

 



#2
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 22:13

Dragi burtici,

 

Ma simt pe dinafara la cat ati scris voi si la cat nu scriu eu. La odiseea lui Luca eram calare pe forum, nu exista zi fara 2-3 mesaje si alea kilometrice, documentate, rasfirate si scarmanate, mai ceva ca lana de oaie. 

 

Vreau sa urez in primul rand La multi ani pentru Sf Nicolae, cu intarziere si plecaciune, caci ai mei neuroni sunt plecati pe meleaguri doar de ei stiute, ii tot cat si nu-i gasesc. Daca ii vedeti, puneti mana pe ei si trimiteti-i inapoi, ca mi s-o facut dor de o minte intreaga si la locul ei.

 

Eu, pe scurt, nu-s bine. Nu-mi prieste deloc Germania. Luca este pe zi ce trece mai agitat, unde mai puneti ca a inceput sa pocneasca copiii. Ieri la biserica, nu a vrut sa dea o masinuta inapoi si pentru ca eu tot ii spuneam ca trebuie inapoiata, s-a smucit din brate si a pocnit-o pe fetita de am ramas cu gura cascata. Needless to say, m-a bufnit plansul la 15 minute dupa gandindu-ma daca eu unui copil nu-i fac fata si nu stiu sa il educ, cu doi ce voi face, oare?!

 

Aici nu ninge, e urat doar si oamenii sunt reci, ursuzi si cam atat. Mi-e dor de casa, in 7 zile se fac 2 ani de cand nu am mai calcat pamant romanesc. Din Anglia directia a fost Germania, fara vreo alta oprire sau ocol. Am obosit. Sa va zic in 5 randuri de ce? Je si dl Pinguin ne-am casatorit intr-o dumineca de 8 ian, pe 9 ian la 4 dimi el avea avion de Anglia. 3 sapt mai tarziu am aflat ca sunt insarcinata (dap, in noaptea nuntii). Si da, nu luna (zi, sapta-luna) de miere. Nup. O venit el in aprilie, cand aveam deja 3 luni, o plecat, o venit in iulie 1 sapt, o plecat o venit in sept la sfarsit. Je trebuia sa nasc la inceput de oct, dar Lucica o venit pe 12, dl Pinguin avea bilete pe 14, asa ca de la spital, el cu un taxi spre aeroport, eu cu altul spre casa... 2 luni mai tarziu, pe 15 dec 2012 am luat avionul spre Anglia (da, l-am botezat pe pitic fara tata, fara bunicii din partea tatalui..., eu si 10 oameni)

In Anglia am cazut in depresie, prea multe schimbari, prea repede, Luca dormea prost (20 treziri pe noapte pana la 8 luni), dl Pinguin a plecat 3 luni de acs la un internship in alt oras. Anul acesta in iunie am aflat ca ne mutam iarasi. Cu burtica si cu Lucica m-am apucat de bagaje singura, dl Pinguin fiind plecat la semnat acte, cautat apt si alte cele. Odata in Germania m-am lovit de multe ziduri. Si am ajuns aici, in prag de Craciun, unde nimic nu e ca acasa, obosita ca de 3 ani nu am avut o pauza, un concediu, un ragaz sa imi trag sufletul.

NU ma plang, stiu ca exista multi oameni care au o groaza de probleme, care mai de care mai complexe, dar credeti-ma, psihic... nu mai pot. Mi-e teama de cum va fi cand se naste pitica, cu vecinii nu mai pot de stres, Luca si-ar dori sa fie mereu cu mine, fara mine nu doarme, nu mananca, nu vrea dus... Oare ... are logica ceea ce va spun?

 

Iertati, doar ca .. cui sa spun? Dl Pinguin munceste zi lumina atat pt job cat si pt viitor, abia ne vedem 15 min pe zi. Va invidiez ca mergeti si faceti cumparaturi impreuna. Eu primesc drept raspuns "stii parola de la amazon, comanda ceva-orice, de acolo" :( Stiu ca munceste pt noi dar ma simt singura, atat de singura. 

 

Inchei prin va ura multa sanatate voua si burticilor, sa veniti cu vesti bune de la orice echo mai urmeaza. [pup]



#3
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 22:39

Draga Iuli,

 

Mi-au dat lacrimile sa te citesc. E greu cand te muti in alta tara, oricum ar fi, iar tu nu ai prea avut timp de ragaz si de adaptare. Se spune ca in conditii normale incepi sa te adaptezi intr-o noua tara cam dupa 1-1,5 ani, dar in conditiile in care le schimbi pe toate deodata e mult mai greu. Integrarea intr-o tara presupune sa poti sa lucrezi acolo, sa te inconjori de localnici, sa ii cunosti, si ai mare nevoie de sprijinul partenerului. Asa ca te inteleg perfect ca dupa 2 ani simti ca nu mai poti :). Poate era bine daca reuseai sa dai o fuga in Romania, ca si asa, de 2 ani imi pot imagina ca este tare greu. Oooooffff. Tii legatura cu romania (prieteni, familie, vin macar ei in vizita din cand in cand?). 

 

Cand ne-am mutat in Olanda (sotul meu e olandez) stiu ca prima oara am mers in Romania dupa vreo 8 saptamani. Am asteptat atunci acea vizita in Romania ca pe sfintele moaste. Si cand am ajuns acasa, la apartamentul nostru din bucuresti, nu m-am mai simtit acasa. Primul an in olanda am cautat sentimentul de acasa, pe care nu il regaseam nici in bucuresti, nici in Olanda. A durat ceva, dar pana la uma cam dupa 1,5 ani mi-am dat seama ca acasa e aici. Acum merg in Romania cu mare drag in vizita, dar si cu mai mare drag vin acasa. Dupa cateva zile de stat in apartamentul nostru din Bucuresti mi se face un dor de casa mea de aici, de gradina, de flori, de macelarie si brutarie si de magazinul local de legume.... Cred ca e important draga mea ca dupa ce creste un pic si fetita sa iti cauti servici si sa te angajezi. Asta te va ajuta sa te integrezi, sa te acomodezi, sa te simti parte a societatii. Stiu ca mie mi-a fost greu in primele 6 saptamani (cam atat am asteptat pana cand mi-a iesit permisul de sedere, ca doar in baza aluia puteam fi angajata, desi aveam deja job de cand plecasem din Romania) ca stateam acasa intr-una si iubi mergea la servici. Eram in pragul depresiei. Asa ca imi dau seama ca tie dupa 2 ani nu iti poate fi usor deloc. 

Intereseaza-te de crese, stiu ca in Germania sunt mult mai ieftine decat aici in Olanda, iar serviciile sunt foarte bune si pentru copii mici. E important sa faci ceva pentru tine, altfel simti ca le faci pe toate pentru ceilalti, dar esti tanara, puternica, e important sa faci pentru tine ceva!

 

Din cate stiu cresele in Germania (cele publice) au liste luungi de asteptare, deci trebuie sa te inscrii din timp, si parca un enrolment day o data pe an, asa ca daca pierzi ziua respectiva, asta e! Merita sa te gandesti insa la optiuni cred eu.

 

Te imbratisez cu mult drag :)

 

Fetelor, sa avem un capitol plin de vesti bune!



#4
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 22:40

P.S Am apucat sa citesc 3 carti pe care vi le recomand daca le gasiti: Childbirth without Fear, The Brain of Your Newborn Baby si inca una in romana al carui titlu imi scapa. 

 

Pt fetele ce doresc sa nasca natural, ideea ar fi ca frica inhiba hormonii care ajuta la dilatare si favorizeaza nu doar un uter ischemic dar si resimtirea puternica a durerilor. [flo] 

 

Ce am mai retinut: leganat - nu, mai ales pe picioare

 

Se recomanda: skin to skin cat mai mult, cat mai repede dupa nastere, copilasii resimt separarea de mama si sufera enorm fara ea; 

 

Ah cate v-as scrie, timp de as avea. Am incercat sa le scriu si fetelor de la odiseea lui Luca si poc a fugit mesajul kilometirc pe care il scrisesem, mi-e asa ciuda! 

 

Eh, asta e... o noapte linistita va doresc!



#5
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 22:53

Saru'mana de raspuns Carmen! 

 

Cu gradi asa este, l-am inscris in august si nu mai aveau locuri. Inscrieri se mai fac acum in februarie, insa colac peste pupaza? Daca ramanem in Germania pana in sept cand incep gradinitele, noi nu vom mai sta aici, ca innebunim cu vecinii. Asa ca... ce sa facem? Il inscriem aici in zona, dar daca ne mutam la 10 km, cine il aduce in fiecare zi atata amar de drum?

Sincer vorbind, daca era admis in august, nu aveam din ce bani plati gradinita. 

 

Rude, prieteni? Rude a 2-3 si nu foarte apropiate. Tatal meu a murit cand eram copil si mama mea e cu mine aici. Cateodata as fi preferat sa nu fie... Reuseste sa ma indispuna in fiecare zi. Ultima discutie cu ea a fost pe tema "bataie". Ea nici acum nu considera ca a facut rau snopindu-ma din bataie cand luam 9 sau -10 in loc de 10. Mereu ma intreba... dar a luat cineva mai mult ca tine? Cine? De ce nu ai luat si tu? Sunt enorm de multe de spus aici si nu am forta sa rememorez. Spun doar ca, e cu noi pentru ca are 67 de ani si in Ro nu am pe nimeni pe care sa sun in cazul in care ea nu ar raspunde la tel sau ar pati ceva. 

Prietenii au plecat si ei din tara: prietena mea ce mai buna e in Belgia de 3 luni, o alta prietena a plecat de curand cu sotul in Anglia. Cu restul tin legatura prin email.

 

Poate te intrebi atunci de ce imi e dor de Romania? Pentru ca ma simt fara casa si a nimanui. Mama mea are grija mereu sa imi zica ceva "frumos"; ultima realizare "dar te-ai rotunjit bine in ultimul timp!" Am luat 7.5kg pana acum si chiar sunt stresata ca am inceput sa obosesc mai repede. 

Alte lucruri care le face: il spal pe Luca "da' mai lasi apa aia sa curga mult?"; cand mananc: "nu crezi ca ai mancat prea mult"; ridica tonul la Luca anapoda si o rog sa nu o mai fac si tipa la mine spunand ca nu tipa ... orice zic nu este okay si considera ca e victima, ca se sacrifica pentru mine; Da, asa a fost mereu, dar o iubesc ca e mama mea si ma rog sa ma ajute Dumnezeu sa imi cresc copilasii bine, fara sa ii lovesc si sa ii intristez.

 

Gata ca deviez de la topic si voi burticute aveti nevoie de lucruri frumoase si pozitive care sa va inconjoare. Hai ca data viitoare, va arat proiectul (pe care ma chinui sa il demarez) cu noul blog de papica + info despre tinutul in forma, slabit dupa nastere si alte cele. Momentan ... e in constructie. 

 

[pup]



#6
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 22:56

Aaaa, da, skin to skin pot sa spun ca e experimentat pe pielea mea. Emma nu a avut colici, nu a plans, a dormit bine de la inceput, ce mai, un copil model, dar am avut-o de la inceput langa mine, skin-to-skin dupa nastere vreo 10 min sau cat or fi fost pana i-a taiat tati cordonul, si apoi am tinut-o mult la san (la inceput manca cel putin cate 45 de minute o ora)! Asa ca daca puteti, cereti la spital sa nu vi-l ia pe bebe imediat si sa vi-l mai aduca dupa o zi, cum stiu ca se mai practica prin Romania. 



#7
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 23:39

Iuli îmi pare tare rău că trebuie să treci prin toate astea și ca nu poți avea sprijinul nimănui, e foarte greu. Și mie mi-a fost greu cu mutarea din România, dar nu se compara cu ce trăiești tu zi de zi. Oricum,Carmen are dreptate,când ești aici ți se pare mult mai frumos în România,când mergi acolo Îți dai seama de ce ai plecat. Poate nu sunt eu în măsura sa-ți spun ăsta, dar mai important decât siguranta financiară este siguranta căminului vostru și știu ca e greu azi și trebuie sa muncim mult dar Dl Pinguin trebuie sa facă în așa fel încât sa petreacă mai mult de 15 min cu tine pe zi. Aveți nevoie de asta! Vorbește cu el și poate gaseste o soluție. Îmi cer scuze ca mă bag eu în viața voastră dar nu poți face fata singura... Oricum ai un psihic f puternic daca ai reușit pana acum sa faci față și te admir pt asta!
Eu personal sunt mereu aici dacă te pot ajuta cu ceva și nu uita ca burticile lunii februarie te iubesc ! :*

#8
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 23:41

Mulțumim pentru căsuța noua!

#9
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 01:16

Iuli , sustin si eu ideea ca esti o super mămica puternică . Nu stiu cum este viata in afară , dar cred că nu este usor deloc . Si eu am 1000000 de întrebări ce o să fac după ce nasc . Andrei este ft solicitant si mă vrea doar pe mine . Cu sotul doar se joacă . Si eu am o mama cam ca a ta . Tot ce fac nu prea e bine , critică multa , doar ce a făcut ea in viata ei a fost ft bine , restul nu stim nimic .. si mă oboseste maxim . Te felicit ca tu o suporti si o ai langa tine . Noi nu stăm împreună , si nici macar aproape :)))) dar are grijă la telefon sa mă toace . După ce l-am nascut pe Andrei , m-a băgat în depresie. Acum m-am pregatit sa o bag in sedintă , stiind de tură trecută ce mi-a făcut :( Dar numai pun la suflet , mă enervează evit si vb ft putin la telefon. A luat foc cand a auzit ca am rămas însărcinată . Ma întreba parcă cineva aici , sa accept ajutorul . Mai bine mă lipsesc . Mai bine ma enervează copiii mei decât ea . Are un stil fantastic sa-mi scoată ochii . Asa ca prefer sa strang din dinti si sa ma descurc singură . O sa mai bag o portie de plâns , trag aer si merg înainte . Am marele noroc, ca sotul nu cere prea multe de la mine si ma sustine . Nu vrea cine stie ce mâncăruri sau ca nu e curat sau mai stiu eu ce minuni . Nu e mâncare , ft bine ... prajim ouă cu carnati si cartofi si mâncăm . Dar nu mă toacă .
Of , mi-am vărsat si eu oful la voi . Fiecare cu sansa si norocul lui . :(

#10
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 05:22

Of, burticute dragi, prin ce mai treceti si voi. Viata printre straini e atat de grea. Eu am plecari dese in afara, uneori si cateva pe luna. Unii zic ca-i fain, ca ma plimb, un fel de vacanta continua, dar nu-i deloc asa. De fiecare data numar zilele pana ce revin in cuibul meu. Si sigur ca nu se compara cu o viata 100% printre straini. Va admir din tot sufletul pentru curajul vostru. Stiu ca ati facut-o pentru un motiv anume. Eu cand mi s-a ivit ocazia de a pleca definitiv, n-am avut curajul vostru. Sunteti niste luptatoare!
Va imbratisez tare, tare!


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -