Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 2

bebelus 365 zile bebe mama mamici

256 raspunsuri la acest subiect

#21
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 08:56

Miky, stiu exact ce scrii !!! Suntem in aceeasi oala : baietel la scoala si bebe fetita ! Luca ce clasa este? Noi suntem a II-a si invatam inmultirea : cu 1,2,3,4,5, 9 si 10 nu-i problema,dar acum vine artileria grea 6,7,8  ... si se preda intr-un stil aiurea, care se vrealogic,darnu prea reuseste !!! [batcap]  [batcap] [batcap]  

Si mie imi place Espumisan-ul,chiar bebe Lu in ia cu mai mare placere decat infacol, iar aseara i-am dat Bonnisan( cumparat de Bunicadou de Mos Nicolae pt bebe [:I]  am ca decat sa ia altceva,mai bine ne ia ce avem nevoie [:)] )

Aaa, si mi-ar placea sa fie si Lu fan suzi ca Sofi, dar când o simte, o arunca 10 m ! Nici Andu nu a luat-o si am fost eu pe post de suzi [zirea]  [zirea]  [zirea] )



#22
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 09:02

Andreea,ce faci,mai insisti cu mulsul ? O sa insist pe langa tine sa nu renunti si macar o masa pe zi sa-i dai cu laptic de-al tau [flo2]  [flo2] [flo2]  

 

Sa stii ca la partea cu pupacitul si noi suntem fane si la noi mai vine si Andu, care-i un mareeeee pupacios .... si sa vezi ce frumos arata amândoi ... bebe Lu se uita cu admiratie si drag la fratiorul mai mare si gangureste, ii povesteste de toate , iar când Andu o pupa, deschide si ea gurita .... ce mai,ma topesc când ii vad ... nu-mi mai trebuie nimic !

Sper sa-i tina dragostea asta si când vor fi mai mari !!!

Si noi mai avem si un perus invidios si posesiv care nu a reusit sa puna gheruta si ciocul pe noutatea casei, adica bebe Lu [:)]



#23
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 09:08

Emy,, noi i-am luat lu Lu cadouri, pentru ca Andu a insistat ca toata familia sa aiba ghetele la usa !!! El si o mare parte din colegii de clasa, inca mai cred in Mosi si nu vreau sa distrug aceasta magie !

I-am explicat ca totusi Mosul nu are cum sa faca/cumpere pt toata lumea si daca un copil e cuminte, el lasa jucaria in magazin pentru ca parintii lui sa o cumpere ( am avansat mult,anul trecut Mosul venea si lasa jucariile sub brad, iar pana acum 2 ani le si fabrica [:)] )

Am observat ca Lu zambeste constient de la 35 de zile si gangureste de la , cred eu. 45-46 de zile [:)] Noi avem ora de gangurit si zambit dimineata si ... noaptea, dupa ce se culca Andu!



#24
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 09:12

Am vorbit cam mult [:I]  [:I]  [:I]

[flor]  [flor]  [flor]  [flor]  [flor]

 

Silvia,Shmily, geo, elynko, alysolita,mytzy, bobocelu ,kmy si pentru toate mamicile de sept-oct , sa aveti o zi linistita !

[flo2]  [flo2] [flo2]  [flo2]  



#25
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 09:24

Caresse, astazi am pus-o pe mandra la san, nu a vrut si pace. Plangea de mama focului numai cand o pregateam sa o pozitionez. Nu am decat sa ma mulg cu pompita si sa ii dau din biberon.. Problema e ca nu curge cu pompa.. Abia ies cateva picaturi. Si nu stiu de cate ori sa ma mulg, cate minute pentru fiecare san etc..

#26
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 10:02

Andreea, chiar si cateva picaturi, e bine ca vin, dar mulge-te de cateva ori pe zi, nu doar o data. Stiu ca te enervezi cand nu vezi prea multlaptic,dar gandeste-te ca e cam cain primelezile,când veneaun pic de colostru! Cred ca bebelina ta e mancacioasa si obisnuita ca laptele sa curga fara efort !

Nu e o problema sa nu o pui la san, dar insista cu mulsul pana ajungi la 30ml si apoi mai mult ! Daca ajungi sa-i dai o masa pezi cu laptele tau, e minunat ! 

La Andu, era cat pe ce sa renunt la alaptat (nici sotul nu era de mare ajutor !!!) si dr m-a invatat ca dupa fiecare masa sa ma mulg, chiar daca scot doar cateva picaturi , caci picaturile se vor inmulti !



#27
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 10:04

Bebe nu s-a trezit inca si dr sta la cabinet doar pana la 12 [batcap]  [batcap] [batcap]  Sa ma duc s-o trezesc ?! 

A,si Andrea,ma mulgeam si juma de ora! Un bebe sta la san intre 10-40 min !



#28
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 10:09

Andreea, caresse are dreptate, mulge-te cat mai mult chiar daca nu iese, o data la 3 ore, cam cand papa si cea mica. eu cand ma mulgeam de multe ori pompam si nu iesea nimic, dar dupa cateva minute bune incepea sa apara si laptele incetisor; incearca macar 10-20 de minute la 3 ore si pezi dupa cateva zile cum e...

 

caresse, in piciorus se face vaccinul da, iar daca nu are febra il poti face, asa mi-a spus dr.

in privinta diareei mi-e o mila de groaza fiindca se aude galagie prin burtica si uneori il si doare....mai ca plang langa el..alaltaieri a facut de 3 ori, ieri  o singura data, azi sa vedem...



#29
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 10:12

Anda,merci de info, vad ca n-am uitat chiar totul ! ma duc sa fac galagie pe langa bebe [:)]



#30
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 12:08

Multumim Caresse! Si tu sa ai o zi buna si sa scapati usor de vaccin! Si noi trebuie sa mergem joi. 

 

Eu nu am mai reusit sa intru sa va citesc 2, 3 zile si m-am bucurat foarte tare acum cand am vazut ca ati scris mult!  [:)] Am profitat de faptul ca a fost mama mea la noi si am incercat sa petrec mai mult timp cu Amalia. Am scos-o si la film, la pizza, la loc de joaca, am mai fost si la niste cumparaturi de Mos Nicolae si de Cracun. Mama mea va mai veni abia prin ianuarie si am zis sa profit acum. Aseara au plecat si mama si Amalia la Craiova, as aca sunt singurica cu buburuza pana seara cand vine tati de la lucru. Amalia are serbarea pe 18 si mi-e foarte drag ca putem ajunge si noi la serbare, exact de pe 18 isi poate lua tati concediu.

 

De Mos Nicolae a fost bucurie mare, Amalia a fost foarte incantata de ce a primit! I-am luat si lui Ingrid niste hainute si 2 jucarii, abia astept sa o imbrac in ele ca sunt tare simpatice!

 

Buburuza noastra dupa ce a avut o perioada foarte agitata, cand eu aproape am clacat, ne-a facut o mare surpriza! 4 nopti la rand a dormit cate 8 ore fara sa se trezaesca pt papa, adica de la 10 la 6 dimineata. Nici nu-mi venea sa cred, mi se parea ireal, mai ales dupa ce patiseram cu ea pana atunci. Noaptea trecuta nu a mai dormit 8, a dormit 6, dar tot bine mi s-a parut. Sa vedem cum va fi in continuare, ca in general s-a dovedit ca e destul de imprevizibila. De colici noi cred ca am scapat, nu i-am mai dat nimic de vreo 2 saptamani. Parturi mai face dar nu pare sa o mai doara burtica.

 

Andreea, am avut si eu problema ta, la pompa nu-mi iesea mai nimic, dar imi iesea cat de cat daca ma mulgeam cu mana. Asa ca eu inca ma mulg cu mana si-i dau cu biberonul. De cate ori am mai incercat cu pompa, imi iesea mai putin laptic decat cu mana. Incearca si varianta asta, poate iti merge mai bine!





Etichetat si cu bebelus, 365 zile, bebe, mama, mamici

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -