Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 2

bebelus 365 zile bebe mama mamici

256 raspunsuri la acest subiect

#171
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 20:12

Loredana, multe mamici nu activeaza pe facebook, Dar puteti pune hainute si alte produse la vanzare si in comunitate specificand ca este caz umanitar, in plus, exista forumul AJUTOR UMANITAR unde pot fi plasate cazuri, uite ce se cere ptr asta: http://comunitate.de...pun-un-caz-nou/



#172
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 23:33

Fetelor, acum va urmăresc sigur discuțiile ca mi-am bifat la urmărește capitolul si nu am cum sa va mai ratez, sper sa funcționeze forumul bine ca daca face figuri si nu mai pot intra decor tel, pe laptop îmi este peste mâna si nu prea îmi permite timpul , asa cu tel îmi este mult mai ușor.

Va mulțumesc mult pentru primire si complimente!!!
Anda sa STI ca si buburuza mea a trecut prin puseul de 3 luni si l.am trecut cu brio, pt un somn mai bun si bebe sa fie liniștit va recomand minimum o ora pe zi afara la plimbare indiferent de vreme, asa am făcut eu si chiar da randament. Aerul curat i-l obosește adoarme instant + ca nopțile le va dormi fără probleme, Anda vezi poate i-l îmbraci prea gros si ii este cald, lasă-l mai lejer mai ales ca e gradunel, obosește-l, fă-i baita zilnic, la 8 seara sa fie in pătuț la nani, eu dorm cu fetița , sau ea doarme cu mine, ne am tras dormitor separat, pe tati l am părăsit ;)
Încearcă sa creezi o intimitate numai a ta cu bebe, doar tu cu el si la papics si la somnic, dar cum spuneam dupa baita papics si in pat la nani, pana la urma adoarme , a mea se uita la televizor din pat si adoarme cu suzi in gurița, dar eu sunt lângă ea si o mângâi pe caput sau oarecum sa ma atingă sa știe ca sunt lângă ea. Încearcă ce ti am spus si sigur se reglează treaba.
Daca mai are colici, încearcă sa bei tu zilnic ceai de chimen si anason , 2-4 ceaiuri pe zi, sper ca mai alăptezi !?
Si încearcă sa pui Pernuta calda la burtica si sa l ti cu burtica in jos, la mine a funcționat f f bine asta + ca descoperisem ca lactatele care le foloseam ei ii făcea rau de urla ca din gura de sarpe,asa ca am renunțat la lactatele tot!!! Si bine-nțeles am uitat de colici ;)

#173
Loredana2008

Loredana2008

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 23:43

Anda multumesc ca mi-ai răspuns.  Pe Facebook este mult mai bine vizualizat totul. Mi-e greu sa cred ca multe din voi nu aveți Facebook :). Licitam hainute de Bebeluși pana in 4 -5 luni, pt micuta bolnava de cancer. Va puteți pune 1 minut in locul acelor parinti? Pa puteți cumpara ceva pentru Bebelușii vostri si faceți si o fapta buna. Noi ne-am mutat pe Facebook sa știți.



#174
Loredana2008

Loredana2008

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 23:44

Nu rămâneti indiferente la Suferința unui bebelus de 6 luni. Aveți si voi acum Bebeluși.



#175
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 20 decembrie 2014 - 11:25

buna fetelor! 

nu vreau sa fiu rea, nu asta mi-e intentia, cunosc persoane cu bebei cu probleme, imi dau seama ce inseamna sa fii "cu mainile legate", sa nu poti face nimic ptr puiul tau... m-am pus de multe ori in situatia mamicilor care trec prin asa ceva si de fiecare data i-am multumit lui Dumnezeu ca mi-a dat copii sanatosi si nu am trecut prin situatii de genul acesta (si speram nici sa nu trecem)... acum, ideea este ca daca nu intram acolo pe FB sau nu ajutam un anumit caz, asta nu inseamna ca suntem indiferente! Fiecare ajuta cat si unde poate! cred ca sunt multe dintre noi care au in jurul lor cazuri de copii care trebuiesc ajutati, poate nu copii cu leucemie, dar copii care nu au un acoperis deasupra capului, copii care nu au hainute de iarna, sau alte cazuri mai mult sau mai putin grave... ma scuzati daca deranjez pe cineva cu comentariul meu, dar mie mi se pare cam iritant cand se insista f mult, toate stim sa citim si banui ca toate care am mai postat pe-aici in ultimul timp am citit mesajul si care a putut, a intrat si pe FB sa participe la licitatie... care nu, inseamna ca a avut motivele ei, nu ca a fost indiferenta!!!

 

am bifat si noi primul vaccin, cel de 2 luni, ieri l-am facut! am avut ceva emotii, mai ales ca dupa-amiaza trebuia sa mergem la serbare la nepotica mea, la gradi (sora-mea si cumnatul lucreaza amandoi acolo la gradi si practic, la nepoata nu are cine veni la serbare "din afara gradinitei", asa ca am obisnuit-o sa merg eu de fiecare data)... Rebeca s-a comportat exemplar, o parte din serbare a dormit, iar o buna parte a stat treaza, uitandu-se peste tot curioasa. O bunicuta mi-a cerut-o s-o tina ea in brate si  a stat cu ea asa, eu ma asteptam sa planga in orice moment, ca dadea de zor din manute, parca dansa... dar nu a plans deloc! bine, ei ii plac f mult colindele, acasa de multe ori o calmez cu ele si la noi in casa in perioada asta doar noaptea nu ascultam!...

apoi, pe drum spre casa a adormit si s-a trezit la vreo jumate de ora dupa ce am ajuns acasa si incepuse sa planga din orice... m-am gandit ca plange pt ca o doare piciorusul, asa ca i-am dat 2.5ml de Panadol si ne-am chinuit un pic pt ca ea nu adormea (inca o durea si cum misca piciorul cum incepea sa planga), eu trebuia sa fac de mancare ca nu aveam nimic si trebuia s-o hranesc si pe cealalta... dar, dupa ce am terminat de facut mancarea, am luat-o, am schimbat-o, am incercat sa-i pun compresa rece la piciorus dar plangea mai tare, asa ca am lasat-o in pace, apoi am tinut-o in brate, ridicata pe umarul meu (asa statea linistita) si ii cantam in timp ce ma uitam si la TV (aveam si io nevoie de putina relaxare dupa o zi de alergatura)... am stat asa pana pe la 10 (cand s-a terminat serialul), apoi am pus-o culcata in brate, i-am pus suzeta in gurita si paturica in brate si am ramas mirata ca nu a ripostat, doar a intors capul intr-o parte si a inchis ochisorii... 

A, uitam sa va spun ca avem 4600g si 57-58 cm!



#176
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 20 decembrie 2014 - 13:24

Andreutza, merci mult de sfaturi!
 il imbrac doar cu body si pantalonasi, nici nu il acopar cu nimic, nu-i pun nimic pe capusor. Zilele astea a fost vant puternic si inca este, e mai greu sa iesim. Oricum se pare ca si colicii ne dau batai de cap seara, pe langa puseu, pana trage cativa partuci saracutul...Iar de somnic ne pregatim de la 6:30 incetisor, stingem din lumini, vorbim incetisor, adica incerc sa-i fac o rutina sa se obisnuiasca. cum ai zis si tu, baita, papica si nanica. Ieri a adormit mai usor, sa vedem... uneori ii place si infasat...

Ceai beau pt lactatie , are si chimen, anason in el, dar o sa mai pun si extra sa vedem. Lactate nu beau, adica rar, insa...e posibil sa semene cu tati care are probleme cu stomacul si cum a zis dr poate fi ereditar...fiindca si el a mostenit asta de la tatal lui...

Nu-i place  sa mai stea pe burtica, se enerveaza, sta cateva minute si gata, scandal
Aaaa si e f smecher, daca il scot la aer si adoarme, cum intram in casa sau il dezbrac un pic sau simte ca ceva e schimbat, ochisorii cat lanternele

shmily - iti dau dreptate,nu inseamna ca oamenii sunt indiferenti daca nu intra pe FB
Si CHIAR se poate face ceva si in comunitate daca se vrea! Au mai fost cazuri...doar de citit la forumul umanitar

Pentru mine sarbatorile sunt cam triste acum...am primit si acel telefon pe care nu as fi vrut sa il primesc in veci...acum incerc sa imi ocup timpul cu orice fleac sa imi alung gandurile....

va pup si un weekend linistit, fara griji sa aveti...si multa sanatate!


 



#177
Bobocelu

Bobocelu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 20 decembrie 2014 - 18:22

Emysa si eu am wrap elastic ...si mai am un wrap tie mic...asta mai poti sa il iei inca de acum si e bun pana la 15 kg cel putin...iar de la 6 luni, un ssc.

#178
Loredana2008

Loredana2008

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 20 decembrie 2014 - 21:42

Shmily Draga in primul rând cu 3 mesaje n-am insistat bă încă ma întrebam daca oare a văzut cineva mesajele mele din moment ce v-ați continuat bine mersi discuția ca si cum nu se pomenea de un bebelus cu leucemie..... M-am gândit ca nu a fost postat.  Apoi sunt  de ac

ord cu faptul ca exista foarte multe cazuri de copii amărâți si situații e genul, dar consider ca un bebelus cu leucemie este mai aproape de moarte pe cand cei amărâți poate nu au ce mânca sau ce îmbracă dar sunt totuși împreuna si își continua mai departe viața cu lipsurile lor.  Pe cand bebelușului nu se știe cu leucemia cat timp mai are. Totuși as fi foarte curioasa daca ar fi fost copilul tau in aceasta situație n-ai fi insistat? N-ai fi trimis poate zeci sau sute de mesaje in toate părțile încercând doar ??? Cum ai fi reacționat tu????? N-ai fi sâcâit oamenii? Doar doar sa găsești ajutor pentru puiul tau???   Insist da insist pentru viața cuiva!!!!! Insist pentru a încerca sa salvez un bebelus. Ce e rău in asta?  Totuși ma mir ca din tot grupul o singura mămica mi-a răspuns frumos totuși si alta pare foarte deranjata de comentariul meu.....  Ceea ce ma doare este faptul ca n-am găsit ajutor printre voi care sunteti mamici acum ( nu stiu daca a intrat cineva din grup pe Facebook) ca n-am găsit un răspuns favorabil micutei Ana....  Ma deranjează modul in care ai pus problema...  Ceea ce mi-ai răspuns tu poate sa răspundă oricine... Am crezut ca de la mama la mama veți fi mai înțelegătoare....       



#179
Loredana2008

Loredana2008

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 20 decembrie 2014 - 21:43

A si stai liniștita ca nu va mai deranjez pentru a salva viața unui bebe!!!! 



#180
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 20 decembrie 2014 - 22:27

Loredana, eu nu inteleg de ce nu deschizi un topic special pentru problema care o ai? Consider ca este mai corect asa decât sa scrii 100 de mesaje pe la fiecare rubrica, în loc sa scrii unul si sa agăți mămici care le impresionează povestea ta( sa zic asa)
Shmily totuși a fost fata finuța si ti a spus sub forma delicata sa nu deranjeze, dar eu îți spun părerea mea direct in fata fără nici un pic de jena, daca este într-adevăr un caz atât de grav duceți.va mama cu acte oficiale la televiziuni, la radio , duceți-va in alta parte unde puteți strânge cu siguranța donații si sprijin, dar nu asa pe un forum sau FB unde e plin de minciuna si șarlatanie , vorba aia suntem sătule de știrile din România care mai de care umbla cu tot felul de minciuni si povesti imaginare doar pentru a impresiona , pentru donații si sume considerabile de bani. Consider ca ne tragi puțin de ureche ca nu ti-am dat atenția cuvenita, dar crede-ma ca stilul tău de prezentare nu este credibil ci mai degrabă o escrocherie sentimentala , asta e părerea mea , faci abuz de sensibilitatea mămicilor pentru a impresiona. Asa ca lasă-ne ...
Iar daca este o poveste adevarata dovedește cu acte si nu caută donatori pe forum, fa ceva oficial!!!

Na ca m am supărat de data asta, Loredana nu te cunosc si nu o lua personal, este doar părerea mea si din păcate mulți oameni gândesc ca mine.

Editat de andreutza2, 20 decembrie 2014 - 22:42 .




Etichetat si cu bebelus, 365 zile, bebe, mama, mamici

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -