Sari la conținut

Sari la conținut


Case closed


35 raspunsuri la acest subiect

#1
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 11:18

În timp ce politicienii se bat cu pumnii în piept de cât de independentă au făcut ei justiţia, un dement care a violat şi ucis o fetiţă de 8 ani din Iaşi, a ieşit din puşcărie după numai 8 ani! Iar românii, cu ochii îngălbeniți de arestările televizate, freamătă de bucurie că sistemul juridic funcționează și va face curățenie în țară. Dacă cineva ar grația vreun corupt, ar ieși în stradă. Împotriva aberației criminale de mai sus nu mișcă nimeni niciun deget! "

 

http://raduherjeu.ro...asa/#more-12308

 

stirea aici

 

http://stirileprotv....ta-larisei.html

 

 

Despre asta vorbim. Viata unei fetite, a unui copil, a fost suprimata intr- un mod terifiant. Tatal ei nu amai putut duce, privind la felul in care justitia functioneaza. Au mai ramas doua suflete totalmente mutilate, cuibul lor facut terci, care vor trebui sa duca singuri tot ce li s- a intamplat. Pentru ca nici justitia, nici politicienii care isi pun amprenta asupra ei, nici societatea civila nu le sunt alaturi.

 

Sunt mama unui copil. Acum o luna sau doua a fost prezentat tot la stiri, inca un  pedofil, care isi satisfacea obsesiile prin gradinite. La scurt timp, un altul, regizor, la fel. Si mai sunt, din pacate, mai sunt. 

 

Ce facem?

Cum vine treaba ca sa li se dea drumul? Cum vine treaba ca pt ei se cheltuiesc 2700 lei/ luna, pt fiecare infractor, dar acestia ( de mai sus ) pt mine sunt in afara rasei umane? Cum vine treaba ca statul pierde procese la CEDO, se dau daune de 10000 de euro pt conditiile " proaste" de detentie ale infractorilor, iar ca sa nu se ajunga chipurile acolo, am inteles ca a inflorit o noua afacere in tara? Asta in conditiile in care avem cetateni care nu au incalcat legea, de la copii, bolnavi si batrani, care nu beneficiaza de conditii decente de trai sau de tratament sau de educare? Ce facem?


Editat de lucialu, 28 noiembrie 2014 - 11:22 .


#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 11:22

e trist!!!

 

Insa aceasta decizie nu are de a face cu politicienii sau cu independeta justitia (la prima vedere) ci cu legile facute de parlamentul Romaniei. EU nu cred ca a intervenit Basescuu la Kovesi sa ii dea drumul acestui criminal din inchisoare.

 

Articolul scris de Herjeu mi se pare o confuzie infioratoare.

 

[flo2]



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 11:23

iar aceasta amestecare cu politicienii corupti care stau la inchisoare ... zau ca e confuzie intentionata de genul GAdea la Antena3.



#4
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 11:34

Redactor, politicieni sunt si parlamentarii. Si ceea ce am prezentat este fix asa, un ghiveci. Daca ii elibereaza pe unii, musai se incearca sa ii strecoare si pe altii. Nu e greu sa se faca ordine, dar nu se vrea, nu le pasa, nu ne pasa.

ma intreb unde se duc acei bani multi, cheltuiti pt infractori, dc totusi pierdem procese la CEDO? Este ca si cu cainii.

Apoi, este evident ca nu sunt suficiente inchisori.

Apoi, ei, apoi mai sunt si astia, cu buba la cap, descentratii, pt care din nou, statul nu da bani, domeniul psihiatriei, e vai mama lui, si pt cadrele medicale si pt bolnavi.

Si da, se face parada cu arestarile preventive. Culmea, antenistii au avut mereu un punct de vedere clar si neschimbat in ceea ce privesc arestarile astea. Daca vorbim de corupti, excroci etc, apai eu cred ca mai tare i- ar ustura sa li se puna sechestru, sa plateasca niste cautiuni, ca tot vorbim de faza de dinaintea judecarii lor, pana ajung acolo aruncam banii pe fereastra, tot prostul de rand suporta taxele pt ei...in schimb de- alde din astia, dezaxati, scelarati, precum crimnalul Larisei, ce sa vezi??? O sa imi insotesc copilul pana cand se va casatori pe strada?



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 11:37

sincer, Lucialu, nu inteleg ce legatura are acest caz cu arestarile preventive. Pur si simplu nu inteleg.



#6
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 11:39

 

 

 

 

.

 

Ce facem?

Cum vine treaba ca sa li se dea drumul? Cum vine treaba ca pt ei se cheltuiesc 2700 lei/ luna, pt fiecare infractor, dar acestia ( de mai sus ) pt mine sunt in afara rasei umane? Cum vine treaba ca statul pierde procese la CEDO, se dau daune de 10000 de euro pt conditiile " proaste" de detentie ale infractorilor, iar ca sa nu se ajunga chipurile acolo, am inteles ca a inflorit o noua afacere in tara? Asta in conditiile in care avem cetateni care nu au incalcat legea, de la copii, bolnavi si batrani, care nu beneficiaza de conditii decente de trai sau de tratament sau de educare? Ce facem?

 

lucialu ,ceea ce face diferenta intre ei si ceilalti e demnitatea .E un cuvant mare , stiu .

 

Cu cateva seri in urma , miercuri cred , a fost o emisiune pe Chanel 4  "The Pedophile Next Door " ,tulburatoare as spune . Mai ca nu puteam sa o urmaresc , oameni care au suferit inca de la varsta de 3 ani abuzuri incredibile din partea propriilor parinti sau a celor mai de incredere profesori . E terifiant . Se poate vedea sau citi despre emisiune pe internet .

 

O statistica in uk spune ca 1 din 6 copii pana la 16 ani va suferi abuzuri din partea unui pedofil , iar 80 % dintre abuzatori sunt membri ai familiei sau familiei largite . Aici e buba .

 

Pe de alta parte a fost prezentat in emisiune si cazul unui pedofil care si-a recunoscut inclinatia si cauta raspunsuri si vrea sa fie salvat nu vrea sa faca rau vreunui copil . Dar cum ?



#7
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 11:49

 Lumea nu mai este cum a fost , pe vremea noastra cel putin . In anii '90 a fost boom-ul pedofiliei , unii au facut chiar lobby in parlamentul englez . Nu stiu daca cineva stie ca aveau si o publicatie care se numea Magpie , Pie , era organizatia pe care incercau sa o legalizeze .

 

 

 

Ai spus bine ca societatea civila nu se implica . Acesta e un adevar ,  Probabil oamenii ar trebui sa se organizeze in cazuri ca acestea la fel cum s-au organizat in cazul alegerilor , sa protesteze , sa se faca auziti , sa fie vigilenti .


Editat de missdarcey, 28 noiembrie 2014 - 11:55 .


#8
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 11:51

Redactor, dar e ft simplu. Aceia care sunt arestati preventiv, nu sunt inca judecati. In principiu, ar trebui sa beneficieze de prezumtia de nevinovatie. Ori se face tapaj, eu una m- am saturat de atragerea atentiei asupra lor, focusarea pe ei, in vreme ce criminalii dovediti sunt ft repede eliberati. Asta are interdictie de a se apropia de ce a mai ramas dinfamilia Larisei. Herjeu spune bine: la restul cetatenilor, are liber :(

Inyre timp ei ne costa bani multi pt intretinerea lor. Si cica nu indeajuns, ca fac plangere la CEDO si primesc si mai multi bani. De unde? Nu de la noi? Asta e precum vorba aia: si batuti, si..., si cu banii luati, noi fraerii buni de taxe, care nu am incalcat legea. Mie mi se pare articolul ft clar. 

Missdarcey, la noi, ca la nimenea. Nu discut acum despre cauzele pedofiliei, nu ma intereseaza sa fiu in mintea criminalului, ca sa parafrazez un film. Ideea e ca, astia sunt liberi, asa cum sunt, netratati, nepedepsiti, nenimic. Platim cat stau in inchisori, platim si cand ies, ca nu le- a priit, iar unii, precum Larisa, platesc cu viata.

Si platim aceia carora ni se incalca drepturi, la sanatate, la educatie, la siguranta, la un trai decent nici nu mai zic etc. Pai ce facem? Ne ducem toti la CEDO? 


Editat de lucialu, 28 noiembrie 2014 - 11:52 .


#9
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 11:55

Eu acest punct de vedere il vad pertinent si cred ca asta e adevarul: investind in puscarii investim in viitorul copiilor nostri!"  Atata timp cat cei care fura de la cateva sute din poseta de pe scaunul din dreapta a unei doamne oprite la semafor,  la cei ce fura miliarde din bugetul statului sunt lasati liber pe diverse motive (inclusiv asta cu vai, cat cheltuie statul! mai bine sa ii lase in pace si sa dea alocatii la copii!" ) nu avem nici o sansa sa ne ridicam ca tara. 

 

 

 

"Nu sunt naiv să nu-mi dau seama că deputatul Nicolae Păun face unele jocuri de putere, în PSD, atunci când revine, iar, cu o iniţiativă de amnistiere a pedepselor mici, zice, din nevoia de a nu mai fi supraglomerate puşcăriile statului. Domnul Păun este un troll care face asta pentru a provoca exact acest tip de comentariu pe care îl scriu eu acum, pus probabil de Ponta pentru a-l ajuta în caftul din PSD. OK, intru în joc. Domnul Păun îşi serveşte, astfel, şi targetul electoral, comunitatea romă, dar poate alegaţia sa mai prinde şi la aceia dintre cetăţeni care cred că ţara noastră cheltuieşte prea mulţi bani cu puşcăriaşii, în loc să-i dea pentru copilaşi. Pentru toţi aceia, pentru romi, pentru români, saşi, secui şi alte naţiuni convieţuitoare, dar şi pentru speranţa găinarilor şi a deputatului lor, Nicolae Păun, am de prezentat, azi, câteva cifre care ar trebui să demoleze neşte mituri. Anual, statul român cheltuieşte pentru întreţinerea sistemului penitenciar cam 200 de milioane de euro. Buni, bani! Dar ştiţi câte furturi mărunte sunt, într-un an, în ţara noastră? Nimeni nu ştie, căci multe nici nu se raportează. Furturile din locuinţe, cele care de cele mai multe ori se raportează, sar de 30 000. Pe an. Asta înseamnă cam 100 de mii la trei ani. Presupunând modest că valoarea medie a pagubei ar fi de 100 de euro, rezultă că, dacă, prin absurd, toţi spărgătorii de locuinţe ar dispărea pentru trei ani, cetăţenii României n-ar mai pierde 10 milioane de euro. Desigur, asta nu se va întâmpla. Dar invers, dacă cei eliberaţi (şi jumătate din ei sunt hoţi-hoţi, adică au comis furturi) se apucă iar de furat (rata de recidivă este tot de 50%) cum adunăm pagubele provocate cetăţenilor români, firmelor şi statului? Sau ar trebui să presupunem că cei care NU şi-au ispăşit pedeapsa se căiesc? Hai să mergem mai departe cu cifrele… dacă mai adăugăm şi infracţiunile economice, deci nu tâlhării şi alte fapte cu violenţă, ci doar evaziuni fiscale, şpăguţe, corupţie mică, nu şi corupţie mare, pagubele suferite anual de cetăţeni, de firme şi de statul român depăşesc, probabil, 20 de miliarde de euro. Nu ştiu cifra exactă, nimeni nu o ştie, dar o scoatem pe asta din cifra mare a hoţiei, estimată prin extrapolarea conturilor naţionale la 50 de miliarde de euro. Practic în ţara noastră se fură anual cam o treime din ce se produce prin muncă. Vi se pare genul de situaţie în care să vorbim despre amnistii? În timpul ăsta, construirea unei puşcării de 500 de locuri costă cam un milion de euro. Cum domnul Păun vrea să scoată cam 11 000 de infractori aglomeraţi acum în puşcării, rezultă că ar fi nevoie de o investiţie de doar 22 de milioane de euro pentru ca aceştia să nu mai fie aglomeraţi, iar cetăţenii ţării noastre să nu piardă bani din eliberarea celor pe care poliţia îi prinde atât de greu. Deci da, cred că rezultă, logic, că ne mai trebuie nişte penitenciare şi că, economic, ar fi mult mai ieftin să le facem, decât să-i eliberăm pe hoţi. Cât despre comparaţia făcută între cheltuiala statului pe cap de deţinut cu alocaţia pentru copii, ea este cea mai populistă aberaţie inventată vreodată. O întrece doar cea care susţine că în loc de puşcării ar trebui să construim şcoli. Şi ştiţi de ce? Pentru că, dacă nu facem mai repede puşcăriile alea, nu vom avea niciodată, nici bani de şcoli, nici pentru o alocaţie mai decentă pentru copii. "   - de Moise Guran

 

sursa: http://www.biziday.r...i-pentru-scoli/



#10
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 11:58

Iar problema pedofiliei si a pedepsirii pedofililor este atat de adanca si de spinoasa, ca nu cred ca o rezolvam noi acum pe DC. Eu stiu caz concret, 2 baieti violati de un vecin de 19 ani,(cu politie, psihologi de la protectia copilului, certificat medico-legal ce atesta abuzul sexual).  Pt ca parintii nu au avut bani de avocat si sa se prezinte la proces, pedofilul a primit 3 ani cu suspendare si dupa 2 luni s-a intors la locul de munca , in satul unde facuse faptele, poate oricand sa se intalneasca iar cu copiii aia pe strada ... 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -