Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sa mai sper?


66 raspunsuri la acest subiect

#1
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 21:07

buna
va citesc de multa vreme si sper sa gasesc un sprijin, o vorba buna, o imbarbatare... am mare nevoie..
nu stiu daca fac bine ca scriu prin ce trec, e totusi un spatiu public, dar hei, presupun ca pot sterge..., dar am nevoie sa ma descarc si sa vorbesc cu cineva din exterior( nu ca in "interior" as avea prea multe optiuni)
sunt casatorita de cativa ani cu un barbat ce pare minuat, insa are un defect de care nu vrea sa scape, alcoolul! e alcolic, bag mana in foc, cred ca intotdeauna a fost dar n-am realizat eu, el nu vrea sa realizeze nici acum!
cand e "treaz" e ok, putem comunica, facem lucruri bune si frumoase impreuna, radem, ne iubim, ne sfatuim, ne intelegem, stim sa facem diferenta intre gluma si adevar. in schimb cand bea situatia se schimba, incep reprosurile si mistourile, vorbitul de sus(nu ma injura, dar se crede si se poarta superior, totusi cred ca este o forma de abuz), plus ca tot ce e rau pe lume si cu noi e numai vina mea. la inceput ma consumam foarte rau, incercam in fel si chip sa il impac sa nu mai fie suparat sa ne intelegem, cu toate ca nu greseam cu nimic 90% din cazuri, se supara ca ma suparam eu ca bea prea mult sau ca ma jignea baut fiind si de multe ori spune lucruri care stie ca nu sunt adevarate dar le spune doar ca sa ma raneasca si ma ignora total, acum trece si o saptamana in care vorbim, doar strictul necesar si vad ca perioada de tacere creste tot mai mult cu fiecare episod. sunt foarte trista si dezamagita, m-am casatorit cu gandul ca va fi pt totdeauna, cum se casatoresc in mod normal toti oamenii care iubesc, dar simt ca nu mai pot, nu asa imi imaginam viata, printre reprosuri si cuvinte negandite care ma ranesc enorm. simt ca trebuie sa spun stop, dar ultima speranta inca nu a murit, ca va realiza ca nu e bn ce face, ca ma va pierde, ca nu merita sa pierzi o casnicie pt alcool, dar asteptarea ma omoara cu zile... am ramas singura, fara aproape nimeni langa mine si singura in doi, cel putin asa ma simt! nu stiu ce sa mai fac, sa mai ii zic sa il aduc la normalitate! vb cu el ii explic, ii spun clar si raspicat ca nu e ok si ma aproba si imi da dreptate uneori, alteori spune ca exagerez ca fac prea mult caz din nimic! am incercat si cu vorba buna si cu cearta si cu sprijin si intelegere si cu indiferenta... imi vine sa renunt la tot, sa nu mai imi bat capul, dar oare o sa imi para rau? o sa regret toata viata? oare e doar vina mea? eu inca vad in el (cand e treaz) si vreau sa vad in el barbatul cu care m-am casatorit, care simteam ca ma iubeste, care ma rasfata si ma alinta, care imi era alaturi si ne faceam vise impreuna si le implineam...

#2
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 21:47

Imi pare rau ca uneori lucrurile nu-s asa cum le visam sau le dorim,Incearca sa propui sa mergeti impreuna la consilier,poate ajuta,numai sotul sa-si doreasca.Iti doresc ca acesta sa fie un hop in casnicia voastra si sa reusiti sa treceti peste



#3
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 22:34

Imi pare rau ca uneori lucrurile nu-s asa cum le visam sau le dorim,Incearca sa propui sa mergeti impreuna la consilier,poate ajuta,numai sotul sa-si doreasca.Iti doresc ca acesta sa fie un hop in casnicia voastra si sa reusiti sa treceti peste

multumesc :) si eu sper!
i-am propus, nu vrea! :(

#4
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 22:52

Incearca sa mergi tu la consiliere,pt tine ca sa poti fii constienta ca vei lua o decizie buna.Regrete toti avem si dupa lucruri mici,dar dupa o casnicie ...Iti doresc sa ai tarie si putere sa rezolvi problema,viata noastra e un dar de la Dumnezeu nu trebuie sa ne batem joc de ea si nici altora sa le permitem acest lucru



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 08:28

Daca omul nu-si rezolva problema cu bautura (tu sa-i fii alaturi, dar sa aiba vointa si el, ca altfel nu se poate), atunci nu, aia nu e viata din pacate. Eu una nu as putea trai asa, in aceasta tensiune continua de care povestesti. In nici un caz pe termen lung, cred ca as innebuni...

Aveti si copii? Daca da, cu ei cum se comporta?



#6
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 08:44

ce inseamna ca e alcoolic? cand si cat bea? vorbeste cu el cand nu e baut si explia-i situatia. spune-i ca atunci cand bea e cu totul alt om, ca episoadele sunt din ce in ce mai dese, ca il iubesti si vrei sa ramai cu el dar in conditiile astea nu se poate. ca nu e vreo rusine, nu e nici primul nici ultimul caruia i se intampla, dar trebuie sa faca ceva pt voi 2 sau macar pt el, ca sa nu ajunga la 50 de ani sa zaca in spitale din cauza alcoolului.

 

daca nu reactioneaza la asa ceva as vorbi cu familia lui.

 

Cu alte cuvinte, as incerca sa il ajut inainte sa renunt.



#7
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 09:18

Daca omul nu-si rezolva problema cu bautura (tu sa-i fii alaturi, dar sa aiba vointa si el, ca altfel nu se poate), atunci nu, aia nu e viata din pacate. Eu una nu as putea trai asa, in aceasta tensiune continua de care povestesti. In nici un caz pe termen lung, cred ca as innebuni...
Aveti si copii? Daca da, cu ei cum se comporta?

nu avem copii, iar subiectul copii e un subiect sensibil pt noi

#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 09:24


Cu alte cuvinte, as incerca sa il ajut inainte sa renunt.

Hmmm...eu n-am fost asa buna samariteanca! [:D]

 

La vreo citiva ani dupa divort,am zis hai ca e timpul s aincerc si eu sa gasesc pe cineva,,,

 

Bineinteles ca am avut un noroc mai mult decit chior,am gasit un alcoolic,ce era in faza de negare a bauturiimde fapt chiar nu bause citiva ani ,insa s-a gasit sa se apuce dupa ce am inceput noi asa zisa relatie.

 

Sigur ca am discutat,am explicat,am...am...insa nu am considerat necesar sa-mi inchid viata acolo.

 

Daca nu sunt copii la mijloc...de fapt si daca ar fi si ar exista violenta,ar trebui s ate gindesti foarte bine.In general alcoolismul este o boala de care se scapa foarte greu...iar consecintele acestui lasta,pot fi la fel de distrugatoare...



#9
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 09:29

Fii radicala: ori lasa COMPLET alcoolul (nici macar vin, bere sau sampanie, tot bauturi alcoolice sunt), ori bagajele la usa. Cu termen: DE ACUM!!!

 

Nu exista peste o saptamana/luna/la anu'!

 

Am avut tata alcoolic si crede-ma, viata de familie, a fost un cosmar: batai, bani aruncati in foc caci nu vroia mama sa-i mai dea de bautura, cu adormit in santuri (desi era ditamai directorul), pana la tentativa de omor: strangulat mama de gat (noroc ca am tipat noi copii tare si intr-un moment de trezire a reactionat), cu tentativa de aruncat sora pe balcon de la etajul 6. Cumplit, cumplit!. A murit la 52 de ani, de cancer pulmonar. Cred ca Doamne-Doamne a vrut sa avem si zile ferciite si linistite, nu numai in scandaluri si batai.

 

Pentru mine nu exista toleranta la acoolism. Deloc. Ca mai bea omul ocazional, asta se mai poate intelege, dar nu constant, zi de zi.



#10
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 09:30

ce inseamna ca e alcoolic? cand si cat bea? vorbeste cu el cand nu e baut si explia-i situatia. spune-i ca atunci cand bea e cu totul alt om, ca episoadele sunt din ce in ce mai dese, ca il iubesti si vrei sa ramai cu el dar in conditiile astea nu se poate. ca nu e vreo rusine, nu e nici primul nici ultimul caruia i se intampla, dar trebuie sa faca ceva pt voi 2 sau macar pt el, ca sa nu ajunga la 50 de ani sa zaca in spitale din cauza alcoolului.

daca nu reactioneaza la asa ceva as vorbi cu familia lui.

Cu alte cuvinte, as incerca sa il ajut inainte sa renunt.

alcoolic pt mine inseamna ca bea zilnic si nu doar o bere, sau nu doar un fel de bautura, inseamna ca daca e bolnav nu rezista fara se bea nici macar 3 zile sa isi ia un tratament de raceala gen... inseamna ca daca mergem undeva cu masina(gen vizita la neamuri) e propune ori sa ramanem acolo "sa ne simtim bine" ori daca refuz asta, grabeste plecarea iar cand ajungem acasa se "simte si el bine" ori se "relaxeaza" ori e "nervos"...
am vorbit cu el, treaz evident, ca baut vorbim limbi diferite, uneori imi da dreptate ( dar sa zici si sa faci sunt 2 lucruri diferite, ca daca ar fi inteles nu mai exista postarea asta) alteori zice ca exagerez fac prea mult caz, cu ce ma deranjaza daca bea..?!.
am evitat sa vb cu familia lui despre asta, pana de curand pt ca simt ca nu mai pot si nu mai vreau sa ma lupt cu morile de vant, am vb cu soacra mea la insistentele ei am rabufnit si ea a ramas fara cuvinte, nu intelege ce se intampla cu el, a zis ca a observat si ea ca e foarte schimbat de la o vreme, foarte inchis si foarte distant.

Editat de ilovebabies, 28 noiembrie 2014 - 09:33 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -