Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Mamici de august 2015

mamici gravide 2015 sarcina

1014 raspunsuri la acest subiect

#691
ssofia11

ssofia11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 21:35

Bine ai venit Andreea si felicitari!!sarcina usoara si bebe sanatos!
Roxy ma bucur ca esti bine!:*
Azi am simtit o si eu pe balerina de mai multe ori,sunt asa fericita!!
uneori am impresia ca ma gadila cu miscarile ei :))

#692
sherbi

sherbi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 10:35

Roxy, ma bucur ca ai scapat cu bine! Nu stiu de ce medicul m-a pus sa le fac aparte si apoi sa sun pt programare. 

 

Andreea, bun venit printre noi. Sarcina usoara si felicitari pt. decizie! Lucrurile vor fi minunate cu un bebelus printre voi! Se va convinge si taticul! Asa-s barbatii, mai speriosi din fire, trebuie sustinut si el si sigur va fi bine in final.

 

Delia, eu fac 16 saptamani vineri si nu sunt cconvinsa 100% ca nu am simtit nimic, dar nu stiu ce sa cred. Mi-e greu sa identific daca e bb sau stomacul plin care scartaie de la mancare:)



#693
Iris1211

Iris1211

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 751 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 15:45

Eu azi am 18 sapt si 4 zile si abia daca l-am simtit de vreo 3-4 ori. Si eu ma impacientam de treaba asta pana cand o verisoara mi-a zis ca ea fix la 20 de saptamani l-a simtit pe bebe.

Om vedea ce va fi.



#694
tweetyutza

tweetyutza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 16:46

Buna fetelor,am disparut putin :))) am aflat si eu ce e finally :D:D:D o sa am o fetita dulce dulce :D:D:D doct a zis ca e 100% A masurat-o are tot ce trebuie e bine pana acum,se dezvolta normal :) Doct mi-a spus ceva despre dublu test daca as vrea sa-l fac,eu am zis nu dupa ce am citit pe net multe povesti despre cat de stresant e acel test. Voi il faceti sau nu? :) aaa....si mi-am schimbat medicul,sunt ff incantata de el...vroiam de la inceput sa merg la el doar ca a fost mai greu cu programarea. Noul medic mi-a scos vitaminele a spus ca nu am nevoie de plasticuri ca iau tot din alimentatie,voi luati?:D:D

Pupici si felicitari la toata lumea



#695
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 19:21

Fetelor, sunt acasa.
Am facut baie, am spalat si 2 masini [alcool] Am zis ca nu fac nimic dar.....a trebuit, aveam si hainele din maternitate.... si acum stau in pat.

Mi-a zis macar 2 zile sa stau linistita in pat. Bine ca buburuza nu vrea acasa [:D] A zis cand am vorbit cu ea, ca nu vrea acasa. Mama a zis s-o las pana vineri si asa fac desi mi-e tareee dor de ea.

Tweety ai fetita [olala] ce frumos... ma bucur ca totul este bine.
Eu iau vitamine, si prima sarcina am luat si tare mi-au folosit pentru ca nu mancam chiar bine. Am inceput sa mananc mai bine de pe la 16 saptamani ca si acum.
Din alimente nu-ti iei chiar asa, fi sigura. Nimic nu este cum ar trebui sa fie....fructe tratate, alimente cu tot felul in ele....nu mai sunt asa bune ca mai demult.
Sarcina trecuta la 28 saptamani aveam lipsa de fier cu toate ca mancam bine.
Eu zic ca, totusi, sunt bune vitaminele si ajuta.
Acum mi-am propus sa mananc mai multe verdeturi crude...brocoli, patrunjel radacina, salata...fac salate si mananc ori dimineata ori la pranz langa felul doi. Dar important sa fie crude. Imi si plac.

Sherbi era bine sa le fi facut toate in spital, era mai simplu. Mergi la maternitate, nu?

#696
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 19:27

Iris la maternitate venea asistenta in fiecare zi cu un doppler mic si asculta bebele unei colege care avea burtica mare si m-am gandit la tine...cred ca asa asculti si tu [:D] Dar cred ca ai altfel de doppler pentru ca asistenta a zis ca noua, cele cu burtici mici nu ne asculta ca sunt bebeii prea micuti si nu se aude. Colega avea 30 saptamani.

#697
ssofia11

ssofia11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 23:36

Tweety felicitari pt fetita!mie mi a zis ca e 95% fetita:))dar nici nu ma gandesc sa se schimbe ceva..deja i am luat si rochite ♥ :)
si eu iau Elevit,am o anemie usoara si in trecut carente de B uri..e adevarat ca in zilele noastre nu mai stii ce mananci si ce e prin pastile..dar sa speram ca sunt ok,am observat ca majoritatea recomanda elevit..
dublu test am facut,nu m am stresat f tare,m a incurajat si doctorul.
Azi nu am mai simtit o pe bebe :( banuiesc ca depinde de pozitia ei..dar am ascultat-o si era bine.

#698
sherbi

sherbi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 08:22

Declar oficial ca am simtit-o pe bebelina aseara. Undeva foarte jos, in partea stanga mai mult decat pe mijloc. S-a miscat pret de cateva secunde si sunt sigura ca a fost bb:)

Tare mult m-am bucurat:)

 

Nici eu nu am luat vitamine sarcina trecuta, tot la recomandarea medicului. Si am luat destul de mult in greutate, 18 kg. La prima sarcina am luat elevit si am bubuit cu vreo 24 de kg. Eram total transformata, si umflata la fata.

Acum mi-a recomandat fier cu acid folic si osteocare, pt ca am calciu sub limite si ma confrunt cu dureri de oase:(

 

Roxy, o sa merg la maternitatea unde am nascut pt cerclaj. Cred ca era mai bine sa le fac acolo, pt. ca nu ma pot mobiliza deloc sa ajung la analize. Am zis ca merg azi, dar mi-e urat. Of, abia astept sa termin cu cerclajul!

 

Tweety, felicitari pentru motzata! 

 

Sofia, si eu am cumparat ceva articole pentru pitica:) Eu sunt inca in perioada de acomodare cu faptul ca voi avea fetita:) Mi-am dorit prea mult sa am si o fetita, iar acum totul pare ca un vis:)

 

Ce ma inspaimanta cel mai tare este faptul ca am luat destul de mult in greutate. Azi mi-a aratat cantarul 5 kg in plus, desi duminica erau doar 3. Nu vreau sa ma fac elefantel:(

 

Voi ati luat mult in greutate pana acum?



#699
ssofia11

ssofia11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 09:03

Felicitari Sherbi ca ai simtit prima miscare!:)
Eu nu am luat in greutate,slabisem vreo 2 kg in trim 1 cand mi a fost f rau,si acum mananc putin si f des ca am senzatie de foame mai mereu..si mie mi-e frica sa nu ma umflu prea tare pt ca slabesc si f greu.
tu ai slabit usor dupa prima sarcina?

#700
Iris1211

Iris1211

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 751 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 10:13

Hello!

 

Ma bucur pentru voi ca aveti fetite, asa mult mi-ar fi placut si mie, dar azi ma uitam la niste papucei de baietei si-mi erau tare dragi.

Eu am luat Elevit dar ma constipau groaznic, asa ca am trecut pe Femosun ce am luat si in prima sarcina cand am pus 12 kg in total.





Etichetat si cu mamici, gravide, 2015, sarcina

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -