Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Mamici de august 2015

mamici gravide 2015 sarcina

1014 raspunsuri la acest subiect

#21
Yvon

Yvon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 14:30

Florix, eu cred ca era prea mic embrionul ca sa-l fi putut afecta in vreun fel, daca era sa fie afectat probabil ca n-ar fi rezistat.

Nu ma pricep, zic si eu dintr-o poveste similara,

o colega de-a mea a suferit o operatie nestiind ca e insarcinata , plus antibiotice puternice ulterior operatiei, apoi aflând ca e insarcinata, explicatia medicilor fiind ca daca era sa se intample ceva ar fi fost avort, dar puiutul se dezvolta bine.



#22
Iris1211

Iris1211

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 751 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 15:11

Si eu zic sa te calmezi Florix, adica in general trebuie sa fim zen si sa ne incurajam reciproc, iar totul va fi bine.

Stiu ca si eu la prima sarcina, parca era un facut sa vad numai reclame aiurea, sa aud numai de sarcini cu pb, copii bolnaviori si, deodata, m-am hotarat sa spun acelor persoane ce-mi povesteau chestii negative, ca nu ma intereseaza si punct. 

Scuipam in san, faceam cruce la burtica si mergeam mai departe.

Eu am incredere ca Dumnezeu imi va da din nou un copil reusit si sanatos si bun ca si Anda, la fel dorindu-va si voua.



#23
AlexisB

AlexisB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 15:16

Eu cam 4 saptamani (nu-mi pot pune inca sticker pt ca sunt noua pe forum). testul de sarcina zice 2 liniute si tind sa-l cred. Sa vedem ce zice doctorul joi.

 

Cat despre sport, eu locuiesc in Danemarca si neavand permis auto ma deplasez cu bicicleta, inca. Sper sa ma tina cat mai mult. Planuiesc sa ma apuc si de inot.

 

Deocamdata nu ma chinuie foarte tare greata. Varsaturile lipsesc dar mi s'a zis ca apar mai tarziu. In schimb observ o lipsa a poftei de mancare.

 

Abia astept sa vina joi, sa-mi vad 'celula' draga!.



#24
Iris1211

Iris1211

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 751 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 15:37

Alexis, din cate stiu eu, dupa primele 10 mesaje, te "deblochezi" si banuiesc ca atunci vei putea sa pui si ticker. Asa ca scrie fuguta 10 mesaje. :)



#25
BillyBilly

BillyBilly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 886 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 22:10

Buna!

 

De cateva zile am descoperit doua liniute pe testul de sarcina si sunt foarte incantata, mai ales ca amandoi ne doream sa se intample. Mai avem o fetita dragalasa si cuminte de 1 an si 7 luni imediat, deci suntem "in mana" oarecum. Catalina cand ai avut UM?

Buna Iris, sarcina frumoasa iti doresc !

 

UM 27-28 oct, nu mai stiu exact.



#26
Florix13

Florix13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 22:10

Multumesc mult fetelor!

Incep sa gandesc pozitiv sa nu stau chinuita cu ganduri inca sapte luni jumatate de acum incolo... Calculele dau 5 august dar cine stie. Bulina va fi bine, doar este cadoul nostru de Mos Nicolae..cel mai dorit vreodata.am vorbit astazi si cu dr in probleme de infertilitate, caci dupa un an de cautari ajungi si acolo, cel care ne-a schimbat stilul de viata cu un regim sanatos de viata si care m-a incurajat pe o perioada de un an si mi-a spus ca daca ar fi ceva s-ar vedea in saptamana 11 la  dublul test.

 

voi aveti stari de oboseala seara? Eu nu mai sunt in stare de nimic, ma tarasc spre pat. Ma dor articulatiile de la maini si picioare. Si nu eram asa o smiorcaita de obicei.

 

Aveam o intb legata de dr pentru fetele care sunt la a doua sarcina:  in general sunt disponibili in cazul in care ai o pbma  si ma refer la ceva serios sau tb sa suni la un telefon, sa te programezi si Dzeu cu mila pana ajungi la el?

pentru ca acum ma simt un nr pe o lista de asteptare cand merg la dr si mi se pare ca de fiecare data tb sa ii povestesc tot istoricul  desi ne cunoastem de ceva timp



#27
BillyBilly

BillyBilly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 886 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 22:16

Buna,

 

Dupa doi ani de investigatii,depresii de genul ' de ce eu', vacante la Sovata, acupunctura, laparoscopie si cat pe ce o stimulare hormonala pentru inseminare, bebe a spus sosesc singurel. Avem 6 saptamani si am inceput cu mare curaj drumul celor 9 luni fiind prima sarcina la varsta de 37ani. Si sunt destul de nehotarata in ceea ce priveste alegerea doctorului.

Felicitari mamicilor si o sarcina  cat mai frumoasa!

Felicitari Florix!!! Sarcina frumoasa sa ai!!

La primul copil si la mine a fost tot la fel, numai ca eu ma resemnasem sa nu am copii si cand s-a intamplat, a venit bebe, usor si natural ca un fulg. Fetita mea m-a invatat sa repect viata si moartea si ceasul potrivit pt fiecare. Astea sunt 2 subiecte unde nu controlam nimic. [flo2]  Acum la al doilea l-am lasat pe el sa aleaga momentul, oricum ma tine Ana-Maria ocupata.  [:-)))] 



#28
BillyBilly

BillyBilly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 886 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 22:35

Bun venit si celorlalte fete!

 

Alexis, nu cred ca mersul pe bicicleta se incadreza la sporturile interzise, nu-i un efort asa mare cel putin acum, este mai mult pt picioare... dupa parerea mea. [flo2] Din cate stiu, daca esti o proaspata mamica care ai antrenament la sport, poti continua atata cat te simti confortabil. La un mom dat ai sa stii tu cand e cazul sa reduci. Eu nu-s asa sportiva, asa ca nu vb din experineta, dar asa scrie prin cartile mele... [aerob]

 

Florix, tot pt tine mai am o vorba: cine are zile, traieste! Tot ce poti face este sa te relaxezi, sa te bucuri de burtica si ai incredere in Dumnezeu ca are grija de puiul tau, mult mai bine decat o poti face tu. Gandeste-te la cate femei "se trezesc" insarcinate fara ca macar sa-si doreasca si daca le-a fost dat sa fie mame, pai au fost. [flor]



#29
BillyBilly

BillyBilly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 886 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 23:10

Fetelor, unde pot citi si eu niste instructiuni ref la inserarea de lilypie in semnatura? Am incercat, dar imaginea generata este prea mare pt setarile forumului si mi-am prins urechile... Apropos, forumul asta a devenit fff obositor cu atatea reclame. Acum 6 ani era mult mai prietenos.



#30
Iris1211

Iris1211

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 751 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 11:08

Salutare!

 

Billy - uite aici explicatiile unei mamici de iulie care le-am urmat si am reusit sa pun ticker-ul: "alegeti minitickerul (cel din stanga, asa cum ne-a recomandat Gazela). Dupa ce ajungeti la sfarsit (Ticker Code snippets)  alegeti de la optiunea Forum Signatures, PseudoHtml, UBB Code and BB code. Codul care se genereza se copiaza la semnatura."

Florix - starile de oboseala/somnolenta seara sunt normale. Mi-aduc aminte ca la prima sarcina dormeam de rupeam patul in prima parte a sarcinii, apoi spre sfarsit stateam in fiecare noapte cu ochii pe pereti cate 2 ore.

In legatura cu dr, eu zic ca atunci cand ai o problema serioasa sa suni (eu sun dr si, daca nu poate raspunde, ma suna ea inapoi), iar daca tu consideri ca trebuie sa te vada, spune-i asistentei sa te bage in fata ca ai o urgenta.

 

De ieri am inceput sa iau si eu acid folic, cel putin pana ajung la medic sa vad daca-mi prescrie vitamine ca data trecuta.

 

La noi ninge frumos, in birou e asa cald, eu mananc o portocala, asa ca numai chef de munca nu am.

Va astept la "raport".





Etichetat si cu mamici, gravide, 2015, sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -