Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scrisul de mana si caligrafia - dezbatere DC

caligrafie dezbatere dezbatere dc scris de mana

30 raspunsuri la acest subiect

#21
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 13:20

adica asa: a



#22
DavidaMi

DavidaMi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 14:02

A fost la stiri acum cateva zile ca in nu stiu ce tara nordica  [viki]

 (parca Finlanda) doresc sa renunte la scrisul de mana. Totul numai pe calculator.  [fri]  Cum o sa mai alerge invatatoarea cu rigla dupa ei daca nu caligrafiaza corect [nervo] ?

 

Acum nu stiu ce sa zic, devenim tot mai dependenti de tehnologie dar cu siguranta o sa vina timpuri digitale cand nu o sa mai scriem un rand. Deja pe telefon poti sa dictezi in romaneste si apare scris corect, cu tot cu diacritice. Eu folosesc aceasta functionalitate cand scriu SMS-uri ca le dictez mai repede decat pot sa scriu pe tastatura smartphone-ului.



#23
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 14:08

Aici in cl.1a invata literele de tipar (mici si mari); in clasa a 2a trec la scrisul cursiv (Schnurlischrift il cheama). Pana in clasa a 5a sunt obligati sa foloseasca scrisul cursiv; dintr-a 5a pot scrie cum vor ei. Literele insa le fac cu totul altfel decat le-am invatat noi. Eu scriu groaznic; fiica-mea nu imi intelege scrisul, pt ca eu fac altfel literele decat ea. Daca am timp, pozez sa vedeti cum scriu ei.



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 14:17

Pai eu zic ca intre caligrafie si scrisul d emina este o diferenta.

 

Nu am citit articolul,scoaterea scrisului de mina ar fi o mare greseala,dupa parerea mea,desi stiu sigur ca si aici pe forum se vor gasi voci  pro aceasta idee,ca asa cum "cititul auditiv"este la fel de folositor ca si cititul clasic,copii nu sunt privati de absolut nimic daca aud si nu citesc! [fri] (pam-pam [:D] ),la fel se va face paralele si cu scrisul de mina versusu scrisul electronic.

 

Cu caligrafia insa este alta treaba,eu as lasa.o ca optional,cred ca in epoca noastra unde copii sunt lipsiti de rabdare...e mai greu.

 

Insa la scrisul d emina nu as renunta!!!!!


Editat de andacos, 26 noiembrie 2014 - 16:29 .


#25
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 23:39

Si eu cred ca scrisul de mana e o abilitate importanta. Cum e al doilea an cand predau la scoli primare, stiu acum ca la clasele 1-2 trebuie sa le scriu la tabla cu "lettres détachées" (litere nelegate, cele mici nu sunt insa litere de tipar, doar majusculele sunt), iar la cei dintr-a 3 a incolo cu "lettres attachées" (cursiv, litere legate). De prin clasa a 2 a, sunt foarte mandri cand incep sa scrie legat.

Cred ca, pe undeva, cursivitatea scrisului e legata de cursivitatea cititului si de cursivitatea gandirii, de ordinea in idei.

Nu vad cum cineva care scrie litere anapoda si in toate directiile, nelegate, poate avea ordine si coerenta in gandire.

Nu e vorba de caligrafie aici, asta e o arta. De scrisul de mana, care ar trebui sa fie ordonat si citet (nu neaparat frumos).

 

Scrierea in interiorul liniilor iarasi e importanta la cei mici, altfel cum se vor obisnui sa scrie pe linii drepte mai apoi?

 

Sunt curioasa totusi ce va da experimentul finlandezilor...



#26
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 11:30

Da, exact asta e , se scrie cu litere detasate mai intai. Poate  e mai corect termenul asta si in Romana. Dar, de ce oare s-a adoptat metoda asta ? Mie mi se pare mult mai Logic sa invete dintru inceput sa le ataseze daca tot acolo ajungem.  Adica, munceste copilul de doua ori desi e mai progresiv efortul.

Eu nu cred ca va merge experimentul finlandezilor , mi se pare extrem de utopic. Daca va merge, Probabil se va accentua si mai mult asa diferenta dintre copiii de care se ocupa cineva in afara scolii si cei ce fac scoala doar acolo. Cei din urma vor putea deveni mai buni functionari pentru ca vor manui foarte bine tehnica insa ma indoiesc ca vor putea avea acces la studii inaintate fara o baza temeinica dobandita in afara calculatorului. Ma rog, nu e neaparat rau, e altfel .



#27
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 11:37

Cat despre aplicarea acestui sistem in Romania nu pot spune decat ca sunt "vorbe de vorbit" [:)]  atat timp cat exista sute de scoli in care exista calculatoare dar nu sunt cuplate inca dupa n ani sau altele in care nici macar nu exista calculatoare.



#28
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 01 decembrie 2014 - 16:31

Din cate citisem eu, Finlanda si-a pierdut titul de "lider" mondial, asiaticii preluand controlul.

http://www.contribut...-2013-pisa-day/

http://powerpolitics...ional-din-lume/



#29
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 03 decembrie 2014 - 23:46

aici , abia in clasa a 5-a scriu de mana...legate. 2 trimester treb sa scrie de mina obligatoriu.

 

William a avut "ghinion " cu parinti romani a scris de mina de la 4-5 ani...are nu stiu cite caiete scrise si comparative cu colegii...scrie repede si frumos.(nu f frumos).

 

eu cred ca , caligrafia isi are un rol important in motricitate si concentrare si nu treb sa fie scoasa din scolile primare. 

 

desigur nu sunt de acord ccu sistemul de aici ca e introdusa asa de tirziu, cand copiii s-au obisnuit deja sa scrie oribil...si Dumnezeu cu mila sa le mai intelegi scrisul.



#30
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 15:57

Imi aduc aminte ca in clasa a opta am avut un coleg nou venit din state care scia dezlegat, cu litere mici de tipar... Noi credeam ca face pe interesantul cu scrisul lui!!! 





Etichetat si cu caligrafie, dezbatere, dezbatere dc, scris de mana

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -