Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Masuratori ecografice bune, dublu test prost


25 raspunsuri la acest subiect

#1
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 22 noiembrie 2014 - 15:04

Buna ziua,

Sunt o viitoare mamica intarziata, am 39 ani deci varsta nu e un avantaj. Sunt insarcinata in 12 saptamani si 5 zile si luni am facut ecografia morfologica si dublu test. Masuratorile ecografice au fost bune, osul nazal prezent si translucenta nucala de 1,7 mm. Insa rezultatul de la dublu test a iesit foarte prost, risc calculat 1:90 pentru trisomia 21 (Sindrom Down). Am cititi si rascitit tot ce am gasit pe net legat de ecografia morfologica si de riscul de SD. Stiam ca din cauza varstei dublu test nu va iesi foarte bine. Totusi, masuratorile sunt bune si ncurajatoare, mai ales ca peste tot am citit ca important e ce se vede la ecograf si nu ce reiese din dublu test, care e un test statistic si nu de diagnostic.  Ma speria ideea de a face amniocenteza si mai tare ma sperie ideea de a renunta la bebe in caz de vreo malformatie. Daca cineva a mai trecut prin astfel de experienta si poate veni cu vreo sugestie, as fi recunoscatoare.



#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 noiembrie 2014 - 18:14

eu nu am facut dublul test.ecografic fata era perfecta si asa a si fost la nastere.normal ca pe masura ce inaintezi in varsta riscul de a iesi prost dublul test,de aia eu n-am vrut sa-l fac.E mai mult teoretic .Or sa vina pe aici diverse sfaturi,iclusiv care au facut amnio si nu au patit nimic,care au facut si au avortat....eu zic sa faci cum iti spune tie inima.



#3
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 22 noiembrie 2014 - 19:51

Multumesc pentru raspuns. Si mie mi-au iesit bune masuratirule ecografice si am un medic foarte bun care imi urmareste sarcina, un medic a carui pacienta sunt de 15 ani si am mare incredere in el. Dar m-am gandit sa refac ecografia morfologica si la un alt medic si daca si acesta imi spune ca ecografic totul e normal, sper sa ma linistesc.



#4
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 22 noiembrie 2014 - 21:06

Criss, este adevarat ca dublul test a iesit f prost, dar nu poti da vina numai pe varsta.

Este foarte bine ca masuratorile au iesit bine.

Cu toate astea, tu trebuie sa stai sa te gandesti daca iti asumi acel risc de 1/90 sa ai un copil cu SD. Tu trebuie sa te gandesti ce ai face daca ai afla o veste proasta, si in functie de asta sa actionezi. Nu are sens sa faci amniocenteza daca tu stii ce vrei indiferent de rezultat.

Daca insa nu iti asumi un copil cu SD, atunci nu te culca pe o ureche cu masuratorile iesite bine.



#5
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 22 noiembrie 2014 - 22:59

Criss75, mai este si un marker ecografic la inima pt SD, sigur l-a verificat si pe acela?

Sarcina e obtinuta natural cu ovulele tale? Si asta conteaza, dar probabil te-a intrebat cand a completat datele din program.

Ii dau dreptate 100% lui mcoca. Daca decizia ta este de a pastra copilul chiar daca are SD, chiar nu are rost sa faci amniocenteza.

Daca nu, rezultatul e destul de prost. Se poate sa fie bine, se poate sa nu. Ori refaci rapid dublul test la alt medic, ori faci amniocenteza, ori faci analiza aceea mai noua, scumpa de sange, care iti da o estimare cu o probabilitate mai mare.
Medicii ce te-au sfatuit?

Editat de lavi02, 22 noiembrie 2014 - 23:03 .


#6
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 23 noiembrie 2014 - 05:49

Sarcina este obtinuta natural, n-a fost planificata, e adevarat, dar bebe a venit natural. Nu m-au intrebat cand am facut dublu test. Asistenta care a completat foaia pentru test m-a intrebat doar daca sunt fumatoare (NU) si insulino-dependenta(NU). Riscul pentru varsta e mare (1:50), pentru ca in februarie voi implini 40 de ani. Iar in urma analizelor, mi-a iesit un risc calculat de 1:90. Dr. mi-a zic ca intr-adevar riscul e cam mare, dar ca din cauza varstei nu ne puteam astepta la un rezultat foarte bun. Si mi-a mai zis ca a avut o pacienta careia ii iesise risc 1:820 si totusi bebelusul s-a nascut cu Down. Mi-a zis ca exista mame care la 50 de ani nasc copii sanatosi si altele care la 20 nasc copii bolnavi. Deci un lucru e clar, ca doar amniocenteza ofera o siguranta de 100%.


Editat de Criss75, 23 noiembrie 2014 - 05:50 .


#7
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 23 noiembrie 2014 - 12:03

Tu ai facut dublul test la un medic acreditat FMF (Fetal Medicine Foundation) sau nu?
Medicii acreditati FMF folosesc softul FMF iar analiza de sange se face pe un anume tip de aparat (Kryptor). Medicii sunt specializati la Londra in efectuarea ecografiei. Avand toate astea respectate, testul iese cu o acuratete foarte buna. Daca e facut mai neprofesionist... acuratetea e mult mai slaba.

1:850 nu e un rezultat foarte bun nici el, foarte bun e 1 : cateva mii. 1:850 e destul de ambiguu, nu ma suprinde ca s-a intamplat sa aiba, din pacate.

Mult noroc, sa fie bine!

Editat de lavi02, 23 noiembrie 2014 - 12:05 .


#8
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 23 noiembrie 2014 - 12:47

Lavi, ecografia am facut-o la medicul ginecolog care imi supravegeaza sarcina, un medic foarte bun a carui pacienta sunt de 15 ani si in care am mare incredere. Iar analiza de sange am facut-o la Bioclinica, habar n-am ce tip de aparat folosesc deci nu ma pot pronunta. Ce stiu e ca am citit pe mai multe forumuri ca multe viitoare mamici au patit acelasi lucru, masuratori bune si totusi dublu test chiar si mai prost decat al meu, cu riscuri si mai mari. Deocamdata maine repet ecografia si ma decid apoi daca fac sau nu amniocenteza. Pe de o parte as face-o pentru linistea mea, pe de alta parte ma gandesc daca doamne fereste imi iese prost si amniocenteza ce fac? Am vazut inimioara bebelusului, am vazut cum da din picioruse si de manute, cum sa fac intrerupere de sarcina? E crima cu buna stiinta. Pe de alta parte daca bebe are vreo problema grava, toata viata noastra se da peste cap. Habar n-am ce sa fac....E o decizie foarte grea.



#9
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 23 noiembrie 2014 - 14:11

incearca sa nu exagerezi.daca ar fi atatia copii cu down cate dublu teste proaste am auzit....ar fi plina cel putin jumatate din oras.

 

daca ecograful e bun atunci nu ai de ce sa-ti faci griji.Oricum,se spune ca,in ultimul timp intentionat rezultatele la dublu si triplu test sunt rele ca oamenii sa faca investigatiiscumpe mai departe si in felul asta sa rotunjeasca veniturile unora.

 

Poate ar trebui ca fetele sa-ti spuna si ca exista riscul ca sa pirzi sarcina dupa amnio.



#10
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 23 noiembrie 2014 - 14:44

Criss, deci e foarte probabil ca nu e dublu test dupa metoda FMF. Deci rezultatul este aproximativ. In soft s-au introdus si datele ecografice?


Absenta osului nazal si translucenta nucala mare sunt markeri puternici pt SD, dar nu sunt 100% sigure. Daca zici ca medicul care a facut ecografia e foarte experimentat si priceput, e foarte probabil ca copilul sa fie OK.

Ce poti face acum:
-var 1 - nimic, asumandu-ti posibilitatea de SD
-var 2 - amniocenteza, asumandu-ti riscul de pierdere a sarcinii si costul marisor
-var 3 - analiza genetica din sangele mamei, aia care costa vreo 1000 euro, siti da si ea o precizie de 99% dar nu 100%
-var 4 - repetat dublul test la un medic acreditat FMF si laborator care respecta conditiile FMF - dar e la limita cam tarziu pentru asta

Tu cu sotul tau trebuie sa luati hotararea, nici un medic nu va poate indica ferm ce varianta sa alegeti pentru ca riscul final (de a pierde sarcina in urma amniocentezei sau de a creste un copil cu SD sau, in fine, daca niciuna din cele de mai sus nu se intampla, de a cheltui niste bani degeaba) e al vostru, nu al medicului si nici al nostru, care comentam de pe margine.

Mult noroc!

P.S. Citeste aici, de exemplu:
http://www.ecografie...x.php/screening
http://www.ecografie...-11-14-saptmani


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -