Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Iohannis... incotro?


206 raspunsuri la acest subiect

#1
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 11:05

Care este rostul unui astfel de subiect?

Euforia momentului electoral 2014 nu mi-a trecut, dar ratiunea isi face incet, incet prezenta. Trecand faptele prin filtrul ei imi dau seama ca nu stiu ce va urma.

In primul rand ca nu-mi dau sama daca realizeaza cineva ca presedintele ales nu este al partidului (aliantei), ci al oamenilor... Eu cred ca la alegerile astea, oamenii nu l-au votat pe politicianul Iohannis (sau l-au votat undeva spre 40% dintre cei care au optat pentru el), ci pe omul Iohannis. 60% din cei care l-au votat au venit la vot in turul II, si cred ca partea politica nu a avut mare lucru de-a face cu optiunea lor. 

Cu toate astea, foarte curand dupa turul II, declara ca "ei" (PNL nou) doresc puterea in 2015 sau 2016. 

Ca deziderat politic e ok, dar mi s-a parut putin cam devreme... Putea sa mai ramana un pic "al nostru"... Oare el a inteles asta? Ca in el a fost votat omul, nu politicianul...?

Pe de alta parte... cat va fi lasat sa faca? Vad ca acum se executa toti, cu alte cuvinte "daca-i ordin, cu placere", dar cat va dura pana vor incepe iar sicanele si frecusurile? Nu am incredere in PSD-ul asta mielusel...

Voi ce ziceti?

 



#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 11:39

Nici eu n-am înțeles cum vor puterea în 2015. Asta se poate întâmpla doar dacă se fac iarăși alianțe, care nu se pot face decât cu unii care dezertează din cealaltă barcă. Sau s-o fi referit la alegeri anticipate? Oricum ar fi, n-a sunat bine.

 

Eu nu am nici un fel de așteptări de la noul președinte, deși l-am votat. Mi-e frică să am așteptări, ca să nu mă dezamăgească (cum au făcut-o alții înaintea lui).

 

Mi-ar plăcea ca noi, alegătorii, să rămânem cu o lecție învățată din povestea asta: avem multă putere, dar până acum nu am folosit-o.



#3
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 12:44

Foarte bun subiectul.

Sa ma explic: cred ca deja Johannis trebuia sa se detaseze de partid, adica de PNL.

Pozitia lui, cu viitorul PNL, cu luatul puterii, etc nu trebuia sa-i iasa pe gura.

Evident ca stiam ce gandeste, insa eu n-am ales un presedinte de partid.

Acum, are discurs de pe pozitia sefului de stat, si de pe pozitia sefului de partid.

Si nu este in regula.

Gata...sa-si prezinte demisia din PNL, sa se pupe cu colegii, sa le ureze succes, si sa-i uite.

Acum tot ce trebuie sa tina minte sunt eu, tu si restul pana la nu stiu cate milioane de romani exista pe tot pamantul asta.

Eu asa l-as vrea si am inteles ca vrea si el.



#4
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 14:28

Si pe mine m=a surprins aia cu puterea in 2015 cel tarziu 2016... sper sa nu fi fost asta fata lui cea adevarata.

Pana una alta azi dimineata am vazut in metrou cineva care-i citea cartea lansata ieri.

 

noi l-am ascultat si am trecut la treaba. E randul lui.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 14:44

Oh, da! Perfect de acord cu Rufus.

Gata cu partidul! El pentru noi.

 

M-a impresionat aseara la Gaudeamus. A avut sesiune de autografe pentru cartea autobiografica nesenzationala pe care a lansat-o.  A semnat pe mai mult de 2000 carti. Sa- ridicat de pe scaun doar  dupa ce a semnat  cartea ultimului cititor ce a stat la rand.

 A vorbit frumos si cu miez.



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 14:47

da, interesant si lucid subiect.

Euforia succesului inseamna si responsabilitate. Sper din suflet sa ne bucuram in continuare ca si la finalul zilei alegerilor.

 

Mi-aduc aminte ce mi-a spus un taximetrist in Bucuresti cu cateva zile inainte de alegeri:

 

eiii doamna, daca Neamtul asta ar veni si cu alti 1000 de nemti sa mature pe hrebenciunii astia .... [:-)))]



#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 15:36

Da, se coalizeaza parerile:

 

http://www.gandul.in...hannis-13596630



#8
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 15:42

Foarte bun subiectul.

Sa ma explic: cred ca deja Johannis trebuia sa se detaseze de partid, adica de PNL.

Pozitia lui, cu viitorul PNL, cu luatul puterii, etc nu trebuia sa-i iasa pe gura.

Evident ca stiam ce gandeste, insa eu n-am ales un presedinte de partid.

Acum, are discurs de pe pozitia sefului de stat, si de pe pozitia sefului de partid.

Si nu este in regula.

Gata...sa-si prezinte demisia din PNL, sa se pupe cu colegii, sa le ureze succes, si sa-i uite.

Acum tot ce trebuie sa tina minte sunt eu, tu si restul pana la nu stiu cate milioane de romani exista pe tot pamantul asta.

Eu asa l-as vrea si am inteles ca vrea si el.

Fara partid este zero barat.

Basescu a facut ce-a vrut pentru ca partidul era convocat la Vila Lac sa primeasca instructiuni si le punea in aplicare in parlament dupa cum era ridicat "degetelul", si la guvern.

1. Daca tine legatura cu partidul poate primi sprijin din partea PNL sa puna in aplicare ideile, se comporta ca Basescu si incalca separatia puterilor prevazuta constituite. 

2. Daca respecta constituia nu poate face nimic. Doar niste gratieri, si numiri de ambasadori.

Cum e mai bine, sa fie un presedinte "jucator" implicat in PNL, sau sa fie un presedinte constituitional, presedinte de "dineuri"  si sa deceptioneze electoratul?


Editat de Deceneus, 20 noiembrie 2014 - 15:43 .


#9
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 15:45

Oh, da! Perfect de acord cu Rufus.

Gata cu partidul! El pentru noi.

 

M-a impresionat aseara la Gaudeamus. A avut sesiune de autografe pentru cartea autobiografica nesenzationala pe care a lansat-o.  A semnat pe mai mult de 2000 carti. Sa- ridicat de pe scaun doar  dupa ce a semnat  cartea ultimului cititor ce a stat la rand.

 A vorbit frumos si cu miez.

Asta poate sa faca si ca presedinte, sa scoata periodic cate o carte.

Dar asta o fac si cei de dupa gratii. [:)]



#10
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 15:59

Oh, să înțeleg că Deceneus face apologia unui președinte ”jucător”? Cred că s-a întors lumea cu susul în jos!

 

Edit să pun și citatul, să rămână:

 

 

Fara partid este zero barat.

Basescu a facut ce-a vrut pentru ca partidul era convocat la Vila Lac sa primeasca instructiuni si le punea in aplicare in parlament dupa cum era ridicat "degetelul", si la guvern.

1. Daca tine legatura cu partidul poate primi sprijin din partea PNL sa puna in aplicare ideile, se comporta ca Basescu si incalca separatia puterilor prevazuta constituite. 

2. Daca respecta constituia nu poate face nimic. Doar niste gratieri, si numiri de ambasadori.

Cum e mai bine, sa fie un presedinte "jucator" implicat in PNL, sau sa fie un presedinte constituitional, presedinte de "dineuri"  si sa deceptioneze electoratul?

 

Editat de danielag, 20 noiembrie 2014 - 16:00 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -