Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cereti scuze copilului atunci cand gresiti (fata de el)?


21 raspunsuri la acest subiect

#11
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 14:53

Intotdeauna imi cer scuze, daca am gresit fata de copil; nu vreau sa se simta nedreptatita de mine, mama ei.



#12
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 17:11

 Nu mai traim in secolul in care copilul i se adresa tatalui cu "nenea". Cred ca nici la tara nu mai exista asa ceva!
 

 

Ba pardon, se adresau cu "domnule" nu nenea! Nenea suna persiflant.

Sotul meu le zice alor lui matale sau dumneata. Nu exista "tu" la ei in familie. Planuia sa-l puna si pe fiu-su sa-i zica matale, dar dupa ce s-a nascut s-a rasgindit. [:)]

 

Da, eu ii cer scuze lui fiu-meu de cind era mic. ii ceream scuze pentru ca am ridicat tonul la el. Nu am avut niciodata probleme sa-i cer scuze, nu cred ca imi stirbeste autoritatea deloc.

 

 

 



#13
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 18:04

Ii cer scuze intotdeauna,așa cum cer si soțului si tatalui meu,sau oricărui om cu care intru in contact si ii provoc un prejudiciu cat de mic.
Off topic ..la mine la tara neneia zic frații mai mici celui mai mare!

#14
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 18:17

Mi se pare ca din contra, in loc sa-mi stirbeasca autoritatea, ii arat copilului din dotare ca-l respect si ca sunt sincera cu el. Daca am fost incorecta, daca l-am nedreptatit sau chiar cand din greseala am nedreptatit catelul lui ... am recunoscut. De la el mi-am cerut scuze, pe catel l-am calmat cand am realizat ca era certat pe gratis pentru o eroare (adica a fermentat prea tare borsul si a dat pe dinafara din borcan ... a curs pe jos pe gresia din bucatarie si parea ... altceva la culoare. cupilu si-a certat catelu ca ... a facut ce nu trebuia si cand am realizat ca era bors si nu altceva am oprit copilu, am calmat catelu si am curatat si borsul in hohote de ras... ca m-am gandit la socrela cand l-am umplut ;) )



#15
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 12:56

Bineinteles.



#16
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 13:24

facem cum zice popa nu cum face popa...si cum am putea avea pretentii de la copii sa faca sau sa zica un anumit lucru daca noi nu-l facem.eu am fost educata sa nu contrazic adulti si sa-i respect,dar exemplu a lasat de dorit,asa ca la randul meu daca vreau respect si dragoste sau ce-o mai fii, trebuie sa fac eu prima lucrul ala ca cel mic sa aiba de unde invata...deci da, ne cerem scuze si acceptam ca toata lumea poate gresi,indiferent de varsta



#17
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 14:44

Analizez impreuna cu fetele mele intamplari, impresii, reactii de toate felurile. Discutam deschis si sincer, fara teama de represalii si daca imi demonstreaza ca n-am avut dreptate sigur ca-mi cer scuze. Pe langa scuze le explic si cum am vazut sau am simtit eu lucrurile in momentul cand am exagerat, ca sa inteleaga ca n-am facut-o intentionat.



#18
andruskandu

andruskandu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.758 mesaje

Postat 03 decembrie 2014 - 21:52

Si eu imi cer scuze daca gresesc fata de Andrei. Si chiar ii spun cateodata ca si parintii gresesc, nu suntem oameni perfecti..... suntem parinti. Daca are copilul dreptate, i se da dreptate cu adevarat, nu asa, cu juma' de gura, ci clar.

Eu am crescut intr-o familie in care adultii aveau intotdeauna dreptate (chiar daca era gresit)... nu puteam avea cuvant. Lucru care a lasat urme... nu am atat de mare incredere in mine. Si acum tac, daca ma contrazice cineva mai tare in gura", ori ma intreb daca are cumva dreptate persoana respectiva, ori, desi stiu ca e asa cum spun, renunt sa argumentez.



#19
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 22:44

Da, mi se pare normal.



#20
Dediut

Dediut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 16:00

Da, mi se pare cel mai firesc lucru sa imi cer scuze, daca am gresit, trebuie sa recunosc. Exemple ar fi multiple, poate cateodata ridic tonul mai mult decat necesar, sau judec in graba ceva si treg concluzii pripite, deci e inevitabil sa iti ceri scuze.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -