Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Simt ca o iau razna!


36 raspunsuri la acest subiect

#21
camrynna

camrynna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 13:28

Corina, cate discutii, unele foarte dure, am avut, in urma carora promitea ceva si dupa ce treacea perioada de gratie.....tot cum o taia capul facea...

 

Rufus , nu dirijez viata nimanui, stiu ca asa pare la prima vedere, insa propriile ei decizii ranesc pe toata lumea. Mereu ì-am spus : cu banii pe benzina , poti face x sau Y bucurie fetei..

 

deocamdata , vad ca tot ea este suparata si nu da nici un semn de viata.



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 14:31

Mie personal,nu-mi plac (si consider ca au un caracter cel putin indoielnic)persoanele care ajuta,iar apoi reproseaza sau considera ca deja,trebuie sa aiba controlul si puterea de decizie.


Fara sa o iei personal, ai doua solutii:ori o lasi sa traiasca exact asa cum doreste fara ajutorul Tau pretios,ori daca vei continua s'o ajuti,las-o pe ea sa décida cum foloseste acest ajutor.

Eu nu prea cred ca Mama ta e atit de fericita si profita de tine di sotul Tau.

Daca accepta acest ajutor cred cs are motivéle ei,iar conditiile pe care tu le pui...o pun intr-o situatie si mai umilitoare.

Am sa revin ca mi-e greu de pe téléphone.


Editat de andacos, 14 noiembrie 2014 - 15:09 .


#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 15:15

Deci sa continui...

 

Tu ii pui conditii sa-si lase serviciul-ala falimentar dupa parerea ta,dupa ea e poarta spre o indepenedenta cit de cit...,sa se mute in vila ta -in loc sa stea in cutia ei d ecarton,insa tu iar uiti ca acea cutie de carton e refulgiul ei,locul unde dOAR ea poate s afaca ce vrea...

 

Deci tu chiar crezi ca ea va face cel putin pasii astia doi,ca apoi s afie complet la dispozitia ta(sa spunem asa)sa-ti plateasca tie facturile si sa te ia de la aeroport,eventual s ate insoteasca in calatorii?

 

Suna rautacios ce scriu eu aici,stiu sigur ca tu cel putin as avei interpreta,insa te asigur ca nu este,este un alt mod de a interpreta cele sc rise de tine.Cel putin asa se vede din zona mea...

 

Cum vei rezolva problema depinde de tine,insa indiferent cum se va rezolva repet,mama ta are dreptul sa ia deciziile care le vrea,cum vrea ,atit in ce o priveste pe ea cit si pe sora ta.



#24
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 15:29

nu stiu, mie mi se pare ca mama autoarei da dovada de un mare egoism.

sa-ti vezi fiica doar pe post de portofel plin cu bani...asta spune multe despre ea ca mama si om...



#25
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 16:26

Corina noi avem doar variantei fiicei. ..
Eu rezonez cu Dana.

#26
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 22:18

Rufus

Un sentiment foarte frumos, respect chestia asta.

Dar atunci, fii pregatita sa platesti pentru asta.

Se pare ca nu le poti avea pe amandoua: liniste si relatie cu mama ta.

Daca vei stopa banii cu adevarat, mi-e teama ca si mama ta va stopa relatia cu tine, finca devii inutila.

 

Vreau sa mai precizez ca si eu observ o tendinta pe care o ai si anume de a dirija viata mamei tale. Eu te inteleg, viata ei se pare ca este cam anapoda, prin deciziile pe care le ia, iar intentiile tale sunt corecte si de bun simt. Totusi, cred ca scapi din vedere ca oamenii maturi trebuie sa isi traiasca viata dupa propriile decizii, nu ca toti ar face-o bine si corect, insa doar asa pot trai cu ei insusi.

Vreau sa spun ca duci o lupta in care nu poti castiga nimic, indiferent de efortul pe care-l depui. Mama ta nu va face niciodata tot ce-i spui tu, indeiferent cati bani esti dispusa sa cheltuiesti pentru asta.

total de acord, mama ei (la fel si mama mea [:)] ) nu cred ca vrea sa se schimbe sau sa aive viata dirijata, dealtfel cui ii va placea??? dar ce poate face carmynna, e sai spuna clar ca ce poate oferi ea so ce nu, poate ca relatia se va schimba dar iubirea va fi acolo



#27
claucia

claucia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 15 noiembrie 2014 - 10:07

Eu nu am inteles cu masina. Masina ta sta in garaj si ea nu are voie sa o foloseasca si nu are cheie pentru ca nu ai incredere in ea (sau sotul) dar ca si-a luat masina la mana a doua (clar nu putea sa isi ia noua) nu e bine pentru ca se va strica. 

Daca se va strica asta este, va cheltui sa o repare sau va sta stricata in garaj. Dar trebuie sa ia propriile decizii, mai ales la asa ceva, o masina cand nu stai in oras si trebuie sa faci naveta si ai un copil mic, e neaparat necesara. 

 

Altfel, daca te vede doar ca pe un portofel cu bani e trist. Dar nu stim daca este asa. Insa este o femeie in toata firea care ia decizii pentru ea si pentru copilul minor, chiar daca par ca sunt aiurea, sunt deciziile ei. Daca poti ajut-o, dar fara sa ii spui ce sa faca cu banii, daca nu, nu. 

Spune-i intr-o zi ca nu mai poti plati chiria/utilitatile o perioada. Probabil ca nu va fi placut, dar in acea perioada ar cauta variante, ar face calcule, si-ar aranja cheltuielile ca sa acopere cele necesare si obligatorii pentru ea si fata. 

 

Mi se pare aiurea sa ii spuneti unde sa stea, daca sa lucreze sau nu, daca sa isi ia masina sau nu, cat sa mearga cu masina voastra daca ii dati cheile de la ea.  [flo2]



#28
carlad

carlad

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 15 noiembrie 2014 - 16:34

Camrynna, in ultimul tau mesaj afirmi ca dupa ce mama ta iti promite o chestie face tot ce o taie capul. O chestie normala pentru orice adult care nu sufera de vreo boala mentala. Face ce considera ca e mai bine pentru ea. Si cu totii mai gresim si apoi incercam sa reparam greseala. Tu ii spui mamei tale ce sa faca pentru ca asa consideri tu ca e mai bine. Mai bine pentru cine? Si cand ea nu se executa incerci sa indrepti tu lucrurile tot dupa cum crezi ca e mai bine. Ca ii dai bani nu mi se pare ca o ajuti ci ca ii dai posibilitatea  sa-si pasreze compotamentul mai putin responsabil. Mie mi se pare ca va controlati reciproc. Doar pe ea ai avut-o ca model multi ani, pana te-ai mutat la casa ta. Si inca o intrebare: cum era ea pe perioada copilariei tale? 



#29
camrynna

camrynna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 16 noiembrie 2014 - 18:38

Gresesti grav , Andacos...eu nu am cerut sa faca ce vreau eu , ci doar sa faca in asa fel sa reduca cheltuielile ! sa nu mai arunce cu banutii pe feresestra ! tie cum ti-ar veni ca mama ta sa cheltuiasca aiurea cand tu poate muncesti pt.banii aia si tb. sa dai si explicatii sotului cand tb. sa trimiti o noua suma, fata de renta lunara, ca ea este imprumutata la X si la Y???

 

si daca doresti adevarul, este foarte rautacios ceea ce spui..mie mi se pare foarte normal sa ii spun ce sa faca atata timp cat face pe banii nostri, ....sotul meu si-a dorit un locsor al nostru in Romania ,dar cand am inceput sa pledez in fata lui sa-l cumparam a fost pt.ca bunicii mei insistau sa aibe si ea cu fetita un loc al ei ...ca acum, ce ?? sa platim chirie altora , sume mari la intretinere si colo si colo ?? ca sa aibe ea refugiu??pai casa noastra ii sta la dispozitie ! si-a facut mai nou si mutatia acolo ???!!! nu tot un refugiu ar fi??? ba inca unul si mai bun , fiind AL NOSTRU SI NU INCHIRIAT !!!!

Claucia , sotul meu nu mi-a cumparat aceasta masina ca sa faca mama naveta cu ea! mi se parea de bun simt sa NU faca atatea mii de km cu ea in conditiile in care si ea o detinea pe a ei ( asa, rabla cum era )! eu cred ca el a avut tot dreptul sa se supere !!! eu una m-am simtit cu increderea tradata !

 

Carlad...cum era ea pe vremea copilariei mele ??? la 10 ani m-a lasat cu tata si a plecat pt.prima data cu amantul insurat ( tatal surorii mele ) , povestea lor e veche si de notorietate la fostul loc de munca ( erau colegi ).In rest, ma iubea ...dar...aveam un tratament diferit ( mult mai dur ) fata de cel al surorii mele , la varste echivalente.


Editat de camrynna, 16 noiembrie 2014 - 18:39 .


#30
camrynna

camrynna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 16 noiembrie 2014 - 18:49

si in nici un caz nu am un caracter indoielnic...am ajutat cu mare placere si nici nu am intrebat-o cand aveam propriul salariu, dar acum sunt acasa , numai cu salariul sotului...ea mi-a promis ca va face intr-un fel sa nu mai depaseasca bugetul alocat de sotul meu , ea a spus ca va renunta la un loc de munca atat de nesatisfacator tocmai pt.ca ma intelegea si isi dadea seama ca nu merita...

in fine , cei care sunt in situatia mea stiu cum este , ca am ajutat chiar si cu jumatate de salariu in unele luni , insa am vrut doar sa fiu inteleasa de ea cand nu a mai fost posibil..

oricum , va spun eu varianta ei : constientizeaza perfect ca am dreptate ...si ca asa nu se mai poate.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -