Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul meu este mai bun decat al tau! ... competitie, parinti "ridicoli" (sic!)

dezbatere educatie

162 raspunsuri la acest subiect

#11
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 13:05

Vorbim de 5, 6, 7 ani de exemplu? Nu, nu cred ca ei stiu clar pe ce treapta se afla.

 

 Ba da , trebuie sa te contrazic .

 

Incepand din anul 1 sunt grupati la masa in functie de competente , nu toti au acelasi nuvel la citit si la matematica , nu mai spun de cei care sunt G&T.

Si ei stiu ca cei de la top table lucreaza mai avansat iar cei lalti au nevoie de ajutor , in ordine descrescatoare . Bine , nu face nimeni caz de asta , adica nu se compara intre ei , nu isi fac grupul de joaca dupa cat de inteligenti sunt.

 

La 7 ani deja sunt in anul 2 -3 , Targetul nu este acelasi pentru toti .


Editat de missdarcey, 13 noiembrie 2014 - 13:10 .


#12
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 13:37

Si ce legatura are aici locul copilului tau cu locul lui Gigel?

Locul copiilor mei din ce am observat eu pana acum cel putin a fost clar dat doar de timpul meu acordat studiului lui, disponibilitatii lui de a studia si a banilor mei pusi in joc. In nici un caz nu cred in continuare ca ideea titlului:" Copilul meu este mai bun decat al tau!" a influentat vreodata gradul de pregatire al vreunui elev.

 

este ceea ce spuneam despre 95% ce nu se schimba daca si colegul are 95% si atunci de ce sa ma doara grija

 

 

Nicio scoala privata nu te accepta doar pentru ca esti dispus sa platesti o taxa . Admiterea se face pe baza unui interviu si a unui test ,. Fiecare scoala vrea sa se asigure ca nu isi strica imaginea acceptand pe oricine .De la o scoala privata esti expelat foarte usor , ceea ce nu se intamla la stat , pentru ca acolo exista un cod de conduita mult mai riguros .

 

Pentru cei care se starduiesc si au rezultate foarte bune ,la oricare scoala privata care se respecta sunt cateva locuri care se ofera gratis copiilor cu calitati exceptionale

 

La fel si aici. Ce legatura are pe ce loc era copilul tau in anii trecuti in clasa lui fata de colegii lui? Nici una . Problema se pune doar la ce nivel este el personal acum si daca face fata cererii  la admitere si dupa.Daca al meu lucreaza engleza de nivelul 6 in clasa a treia asa cum ai spus tu de ex mie imi este un indicator suficient in sine, de ce m-ar interesa si ce nivel are Gigel?

 

Pentru mine doar nivelul propriului copil este important   raportat la standardul General. Nu la colegii de clasa si asa i-am invatat si pe ei.


Editat de mamica11, 13 noiembrie 2014 - 13:53 .


#13
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 13:37

Fie`mea nu e deloc competitiva, ea e multumita de sine 24 din 24, indiferent de rezultatele scolare :-)))

Cand vine cu notele de la teste, eu intreb cine cat a mai luat. Imi cunosc copilul si stiu unde se situeaza in clasa, locul variaza in fct de foarte multe chestii :-)


Editat de szivarvany, 13 noiembrie 2014 - 13:38 .


#14
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 13:51

Da, imi impulsionez copiii.

Probabil ca parerea lor este ca ii fortez...parerea mea nu este asa.

Ghinionul lor.

Daca ii compar cu ceilalti?

Da, ii compar. Pentru ca vreau sa stiu valoarea rezultatelor lor (macar aproximativa) eu neavand calificarea sa le evaluez. Adica daca toti au note mari si ai mei au note mici, e clar ca exista o problema. Culmea este ca si inversul are cateceva de semnalat...deci merita cercetat.

In plus, daca tot ma compara ei  toata ziua ca parinte (tata lu' gigel i-a luat tableta, a lui costel i-a luat masina, tu ce pazesti?) eu de ce nu i-as compara ca elevi? Ca n-am ciunga-n par...

Eu nu sunt impotriva incurajarii competitivitatii in scoala. Nu vad de ce as fi.



#15
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 14:03

   Viata e o competitie. Cum copiii mei fac sport stiu ambele feluri de a se compara. Pe de o parte stie daca si-a scazut timpul (in care face un bazin olimpic in fluture), dar pe de de alta parte nu l-ar deranja sa urce pe podium in primii trei macar.

  La scoala, pan ain clasa a4-a nu prea ai sistem de comparatie si, ce sa vezi, te trezesti in clasa a 4-a ca vrei sa-l dai la un liceu sau la clasa speciala de engleza/mate si da concurs. In urma concursului se trage o linie si ce parere ai despre tine, ca parinte, daca copilul e sub linie si iti dai seama ca daca te-ai fi interesat putin... puteai evita. Ma bucur ca n-am fost in situatia asta dar clar nu ar fi fost confortabila.

  Evident conteaza si contextul in care compari (rezultatele, nu copilul). Sa vorbim de ceva banal: aruncatul mingii la ora de sport. Cum copchilul face baschet in echipa 1-a la una din cele mai bune echipe de baschet din oras mi s-ar fi parut ciudat sa nu ia 10 la proba de aruncare a mingii la scoala, chiar daca, poate, in echipa nu e el cel mia cel.

  Deci Rufus, nici eu nu cred ca am ciunga-n par :)



#16
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 14:15

Eu sincer mi-as dori sa-i pot compara cu altii. Pentru ca feedback-ul de la invatatori e mereu -bright boys, logical, math skills, sunt incantati de ei, dar notele sunt B.

 

ei bine, vreau sa stiu cum arata un copil de  A. Academic vorbind:) vreau sa stiu cum arata. Ca la cat de laudati sunt ai mei, am impresia ca un copil de A tre' sa fie genial. Serios. 



#17
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 14:38

Da, cred ca e buna clarificarea.

Nu ma intereseaza sa compar copiii...ci rezultatele lor.

Si doar ca sa-mi semnaleze o eventuala problema a copilului meu.

 

(Imi aduc aminte, si eu voiam sa le cunosc pe cele mai bune colege ale Ioanei, alea numai de 10, imi imaginam niste tocilare cu parul despletit si bube pe fatza...si cand colo erau niste fete dragute, de o veselie molipsitoare. Nici tocilarii nu mai sunt ce-au fost!!! [:)] )



#18
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 17:11

un pic mai pe larg. curiozitatea mea e doar atat, curiozitate. nu ma intereseaza ce se va alege de celallat copil, nici macar nu ma intereseaza ACUM sa fie ai mei straight A. ma va interesa mai incolo, cand vom vorbi de universitate, fiindca acolo media conteaza.

 

in general, minim 80%, in anumite universitati/rpgrame, peste 95%.

 

ma intereseaza sa stiu care e diferenta intre copilul meu de B si un copil de A. nivelul de cunostinte? atunci am o problema, caci bagajul de cunostinte se cladeste caramida cu caramida, de mic. sunt imprastiati, neatenti, nu isi verifica lucrarile?

 

atunci e ok, astea sunt lucruri care vin in timp din punctul meu de vedere. la urma urmei, baiatul meu cel mare e in cl a 4a si mai are o luna pana face 9 ani. are inca timp sa-i vina mintea la cap, daca de atentie e vorba.

 

de impins? da, ii imping, oarecum. din octombrie fac matematica suplimentar si tutoring si munca zilnica pe principiul ca daca lucrezi pe potential ai cele mai mari rezultate. amandoi au mare potential in aria aceea, de ce sa nu le dau oportunitatea sa straluceasca si sa se simta bine ca sunt in top? 

 

si taica-su ii duce la concursuri de mate. ii mituieste cu lego. primul concurs pentru cel mare va fi peste 2 saptamani, pt cei mici inca nu sunt - in linia in care merge cel mare sunt grade 4 and up.

 

la fel cel mare face meditatii pentru scris. din cauza dislexiei are de lucru de 10 ori mai mult decat un copil fara dislexie. that's life. jucam cu cartile pe care le avem.

 

peste astea, mai invata si chineza. in afara scolii. la scoala cel mare face franceza, dar cu toate rosiile, dupa mine franceza quebecoasa e pierdere de vreme. (imi pastrez pentru mine oarerea asta, lor nu le spun). lui ii place, merge bine la ea, ma bucur pentru el si il incurajez, il invat cand vrea expresii si cuvinte pe care nu le stie inca, dar atat, nu cer nimic eu in plus.

 

de ce? pentru ca pot. e o perioada fantastica de asimilare care se diminueaza pe masura ce trece timpul. daca ar da semne ca nu pot, ar fi alta mncare de peste.

 

nu ii cert pentru note, nu le cer sa fie primul, nu sunt obligati sa straluceasca, ce le spunem mereu este ca dorim sa incerce. ca e important sa fie acolo si apoi pot sa aleaga.



#19
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 17:34

Diferenta este data de nivelul de cunostinte bineinteles. Tot nu inteleg la ce te-ar ajuta comparatia cu un alt copil pentru a imbunatati bagajul de cunostinte al copilului tau.

Tu stii clar ca ai un copil de B pentru ca a luat 80% la anumite teste de exemplu , nu? Pai vezi clar unde a pierdut el si realizezi ca pentru un A acolo nu ar fi trebuit sa aiba goluri.

Ce legatura are cu colegul ce are A?



#20
ZoitaR

ZoitaR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 17:35

omg chineza! si nou visam la ea ... super!





Etichetat si cu dezbatere, educatie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -