Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Alcoolul si adolescentii: ce trebuie sa stie parintii

alcool adolescenti abuz de alcool

27 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 10:47

Alcoolul si adolescentii: ce trebuie sa stie parintii

Departe de a fi o noutate a prezentului, consumul de alcool in randul adolescentilor este una dintre problemele cu care generatii de-a randul s-au confruntat, problema in sine a consumului de alcool in randul tinerilor si a efectelor dezastruoase pe care acesta le are fiind, de altfel, o problema sociala, care ii preocupa nu doar pe parinti, ci si pe educatori, pe psihologi, pe medici.

 

Cum ar trebui sa actionam noi, parintii

Sa obtii note mari la liceu, sa iei Bacu,  sa faci parte din echipa de fotbal a scolii, sa arati "cool" pe Facebook  - acestea sunt doar o parte din  grijile pe care adolescentii din ziua de azi le au. Dar se compara experientele stresante ale adolescentilor cu cele ale unui adult? citeste mai departe aici.

 

adolescent-copil-alcool.jpg



#2
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 12:50

Un topic interesant .recunosc ca intrebarea unui copil de 7-8 ani cand are voie sa consume alcool m-a cam lasat fara replica .

Am vrut sa deschid eu un astfel de subiect si sa intreb daca consumati alcool in prezenta copiilor.

Ma intriga faptul ca pe langa pub-uri sunt amenajate locuri de joaca , cu alte cuvinte parintii beau si cei mici au grija de ei [alcool]


Editat de missdarcey, 11 noiembrie 2014 - 13:07 .


#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 13:10

Ei da si eu m-am gandit ca trebuie sa discutam despre acest aspect pentru ca Alcoolul este pentru orice copil un fel de 'fruct oprit'

 

Da, recunosc, nu mi-am pus niciodata problema sa nu beau in prezenta copilului meu - si ma intreb daca ar trebui sa fac asta. Cert este ca acum la varsta de 14 ani pe care ii are, au inceput sa se inmulteasca party-urile de la care vine spunand ca ... unii au baut ...

 

Deci, unii copii aduc la party-uri bere sau acele orobile sticle de votca cu ceva suc in ele... e drept ca sunt slabe insa pentru copii e altceva.

 

Apoi, de curand am fost sa imi iau copilul de la un Birthday Party ... si, noi parintii mai beam cate un pahar de vin la final pana am descoperit ca toate sticlele dispareau.

A doua zi am aflat ca fata care isi serba ziua a lesinat in baie si a vomitat ... era beata crita (la doar 15 ani). - de altfel o fata super inteligenta si cu note maxime.

 

asadar ... ce este de facut?



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 13:19

Eu nu beau niciodata alcool in fata niciunui copil. Niciodata.

Pentru ca nu vreau sa fiu un exemplu in acest sens.

Adica nu pot sa fac propaganda anti-fumat, anti-alcool, dar eu beau si fumez.



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 13:32

Eu nu beau niciodata alcool in fata niciunui copil. Niciodata.

Pentru ca nu vreau sa fiu un exemplu in acest sens.

Adica nu pot sa fac propaganda anti-fumat, anti-alcool, dar eu beau si fumez.

Sigur ca puterea exemplului credem noi ca e cea mai buna,insa copiii nostri cresc intr-o lume in care se consuma alcool(nu am s ainteleg niciodata d ece reclamele la fumat sunt considerate daunatoare,iar reclamele la alcool merg nestingherite pe programele tv)si s efumeaza.

 

Eu i-am dat copilului posibilitate "sa guste"atunci cind a dorit.Bineinteles ca dorintele astea au aparut intradevar pe la pubertate.pre-pubertate,nu-mi mai amintesc exact(adica stiu sigur cind era in clasa I nu mi-a cerut s aguste din paharul meu de coniac-cola,sau bere sau...)insa nu i-am interzis sa guste d ela noi,tocmai pentru ca mi-a fost teama ca va proba in alta parte.

 

Chestia cu fructul oprit...functioneaza intotdeauna,de asta am lasat posibilitatea testarii acasa.

 

Bineinteles ca am predicat intotdeauna ce inseamna alcoolul(noi bem foarte rar in casa ),ce consecinte poate avea,mie cel mai tare mi-a fost frica de faptul ca baiatul meu -fiind cel mai mare din clasa,ar putea cumpara alcool pentru alti colegi,asta a fost cosmarul meu.



#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 13:36

Nu am inteles de ce ai citat raspunsul meu, poate sunt extremista, dar asa am considerat eu ca procedez corect.



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 13:42

szi, sunt atat de multe ocazii in care stam la masa, cu familia, cu musafiri, in restaurante ... e deplasat sa te abtii de la viata sociala doar pentru a nu face ceva in preajma lui. Apropo, altii o vor face oricum.

 

De aceea, mi se pare mult mai util dialogul, acele intrebari propuse de articolul citat de mai sus mi se par foarte utile. [flo2]



#8
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 13:44

Nici eu nu consum alcool in fata copiilor . Eu stiu ca reclamele la alcool sunt difuzate dupa o anumita ora , adica cand copiii sunt deja in pat .

La restaurant nu imi iau de baut cand mananc , eventual o cafe a , sotul isi ia . Eu nici macar cola , pepsi , sau alt softdrink nu imi iau . O data am gustat din paharul de pepsi al sotului si fiica mea mi-a si atras atentia : -Tu bei cola !!!!!!!!!! [batcap] . Ea nu a baut asa ceva vreodata .

 

La mare am observat ca multi parinti lasa garda jos si permit copiilor sa  "guste" . Nu sunt de acord. Alcoolul e alcool , nu conteaza cate grade are .

 

La fel de sigura sunt ca un comportament adecvat al parintilor nu garanteaza ca tanarul nu va consuma alcool.



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 13:46

Nu am inteles de ce ai citat raspunsul meu, poate sunt extremista, dar asa am considerat eu ca procedez corect.

L-am citat pe al tau pentru ca asa credem noi-parintii,ca exemplul nostru TREBUIE sa fie urmat.

 

realitatea este alta insa...

 

(e asa rau sau ai gasit jignitor faptul ca te-am citat,sau cum sa inteleg reactia ta?intimplator a fost numele tau,ca tine gindesc majoritatea parintilor)



#10
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 13:52

Eu nu am comentat articolul, am spus ce nu fac eu :-) O alegere personala.

Imi este mai usor asa sa fac propaganda, sa explic si reexplic ce inseamna fumatul si consumul de alcool/droguri.





Etichetat si cu alcool, adolescenti, abuz de alcool

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -