Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 1 :)

bobocei octombrie bebelus 2014 nou nascut mamici

214 raspunsuri la acest subiect

#21
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 17:44

Multumesc, fetelor!

 

Si noi ne plimbam prin casa, facem gimnastica, ii vorbesc si ma prostesc cu ea, punem muzica si cantam. Mai sta uneori si cateva minute in centrul de joaca singurica, maxim 10 minute, se pune pe plans daca o las mai mult. Vrea atentie si cred ca asa si trebuie, sa le oferim atentie! Totusi mi-aduc aminte ca Amalia statea treaza linistita si eu mai faceam treaba pe langa ea, nu se plictisea asa repede



#22
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 19:32

Anda, multumim pt aprecieri. Toti bebeii nostri sunt niste frumosi.

 

Emysa, si fetita mea are de aproape 3 sapt o iritatie pe fata si ceafa. Ni s-a spus ca este dermatita atopica si ii dau cu Lipikar. Problema este ca acum dispare, la cateva ore reapare si tot asa. Nu-i dam deloc de cap.

 

Lylyana, si noua ne place numai in brate. Si greeeea mai e...:)

 

Silvia, foarte inspirati ati fost cu aceasta iesire. O sa iti urmez sfatul.



#23
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 20:08

:( off, geo! Mie mi se face asa mila cand il vad! Desi mi s-a zis ca nu e vina mea, ma simt cumva vinovata cand il vad.
Fetelor, va surade ideea de a va purta bebicii? Noi am iesit azi ptr prima data in 2, intr-un wrap elastic. Mi-a fost un pic greu pana sa invat cum sa-l leg, dar imediat ce l-am pus pe bebe in el, a si adormit. A fost o plimbare in 2 ptr ca tati a fost plecat din oras si nu avea cine sa ma ajute sa ies cu caruciorul. Vazusem o mamica in parc cu un bebe la fel de mic si am indraznit s-o intreb de unde l-a cumparat ptr ca in magazine nu gaseam, am comandat si acum nu regret. Am analizat f bine sistemele acestea de purtare si se pare ca wrapul e solutia ideala ptr mine si bebe.

#24
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 22:41

Emysa, si pe mine ma batea ideea sa cumpar un wrap din acelasi considerent (nu pot cobori singura cu caruciorul), dar pediatra mi-a spus ca nu-mi recomanda pt ca imi rup spatele. Eu sunt mica de inaltime, slaba si Teo este destul de grea. 



#25
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 22:45

Buna seara mamici! 

 

Plin de falcute bucalate pe aici! :) Nu stiu voi, dar eu toata ziua o pup si o trag de falcute pe pufoasa mea :)) mi-e pur si simplu imposibil sa ma abtin..

Funduletul e mult mai bine dupa ce am inceput sa o dau cu Cicaderm de la LaRoche Posay. Dupa mai bine de 3 saptamani de chinuri si incercat 4 creme a inceput sa ii treaca iritatia si ii admir funduletul la fiecare schimbare de scutec. Cand o vedeam cum se chirceste si isi strangea piciorusele sa nu o mai ating mi se rupea sufletul, dar acum nu mai are nicio treaba, nu ne mai stie tot satul ca suntem la schimbat de scutece. 

Maine facem si noi o luna de viata impreuna si avem controlul la pediatru iar pe seara petrecem cu prietenii :) 

Ziua cand e treaza bebelina mea sta mai mult in balansoar. Ii place ca vibreaza si a invatat deja sa se si balanseze singura. A inceput sa intinda manutele dupa jucariile atarnate si se uita fix la ele, cand ii dau drumul la melodii incepe sa zambeasca iar eu ma topesc toata! 

Pentru colici si scaunele foarte dese (desi functioneaza f bine si pt constipatie) eu ii voi lua maine bebelinei Baby's Jarro Dophilus. Am aflat de asta de la o mamica de pe grup si am tot citit pe net si se pare ca face minuni. E un probiotic, deci nu medicament cum e Infacolul, pe care bebe a inceput sa il scuipe de fiecare data, chiar si cand il bag pe gat, isi face greata si tot il da afara spre disperarea mea.. Revenind la probiotic, e o pudra care se pune in biberon sau pe san la fiecare masa. Are o multitudine de beneficii asupra tranzitului intestinat si imunitatii iar de maine il vom incerca si noi, revin cu rezultatele in cateva zile! Sper sa fie bune! :D

 

Pentru bebeii care adorm greu incercati cu zgomot alb, mai exact aspiratorul si uscatorul de par! fac minuni! eu mi-am luat o aplicatie pe telefon ca daca stau cu aspiratorul in priza trezesc toata casa :)) 

 

O seara cat mai linistita si fara colici! 



#26
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 09:08

Buna dimineata mamici si bebici! Doamne ce bebelusi frumosi avem cu toatele!Nu imi vine sa cred nici acum cat de repede a trecut timpul.
Al meu bebe e destul de ok cu colicii,insa cam greu cu somnul ziua in afara de bratele mamicii. Patutul si patul au arici,numai bratele mele nu au.
In rest...facem boacane!Aseara dupa baita (unde plange de obicei) era foarte linistit si eu tot spuneam: "Ce coci tu acolo ca prea esti cuminte?" In timp ce il dadeam cu crema hop surpriza: caca pe mainile mele!L-am spalat iar ca se murdarise,l-am pus iar pe masa de infasat sa ii pun scutecul cand surpriza:iar caca si pipi! :))) Tati se amuza teribil in timp ce eu nu mai apucam odata sa ii pun pampersul,ca cine stie ce ma mai astepta!

Va pup,sa aveti o zi buna

#27
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 11:04

emysa, sper sa treaca repede problema, dar chiar nu ai nici o vina asa ca nu te stresa fara rost

 

mytzy, ma bucur ca poponetul e bine si il poti admira cum trebuie :))))))

 

ellenas, si la mine au arici toate pe timp de zi, si acum e in brate si ma chinui cu o mana sa fac de toate..

 

va pupacim

Miniaturi atasate

  • 20141105_095713.jpg


#28
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 11:18

Sebi,te pap tot:) copil dragalas!



#29
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 11:23

[il] si mie imi vine sa-l pap, mai ales ca m-a luat o durere de spate si mi-a adormit in brate.....dar de-ai stii cate poze am facut cu tel pana am prins zambetul asta :))))



#30
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 14:42

Buna fetelor!

 

Mytzyus, si Teo a inceput sa scuipe Infacolul. Sunt curioasa cum e probioticul de care zici. Astept vesti. referitor la uscatorul de par, il folosesc la greu, dar bebelina deja s-a prins de smecherie si se lasa mai greu adormita. Mie imi e teama sa o pun inca in balansoar de frica sa nu i se deformeze coloana, desi scrie ca e indicat de la 0 luni. Cat o tii in el?

 

Anda, ce zambilicios frumos avem noi acoloooo. O scumpete!!!

 

Fetelor, eu am avut o zi si o noapte taaaare grele. Pe zi Teo a dormit ff putin, si asta doar in brate, seara s-a culcat la 12 si toata noaptea s-a agitata din cauza colicilor. Pe la 12 noaptea m-a apucat o criza de plans de nu va imaginati. Nu ma puteam opri, iar spre dimineata am avut un cosmar cumplit, de m-am trezit plangand. Cu greu m-am oprit. Totul se intampla pe fond de oboseala. :(





Etichetat si cu bobocei, octombrie, bebelus, 2014, nou nascut, mamici

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -