Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 1 :)

bobocei octombrie bebelus 2014 nou nascut mamici

214 raspunsuri la acest subiect

#11
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 14:49

Lylyana.ion, facem aerosoli cu ser fiziologic si Nacl cate 5 ml si mai folosim si spray sterimar de 2 ori pe zi.
De 2 sapt va chinuiti?!?!offf Doamne.

#12
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 15:04

ma chinui sa v-o prezint pe dra eva,  dar nu reusesc sa atasez foto, help pls :D

ai Reply to this topic apoi de jos alegi More Reply Options  si apare Browse sub casuta unde redactezi mesajul dupa care Attach This File



#13
lylyana.ion

lylyana.ion

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.669 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 15:12

Multumesc Ana! credeam ca v-a dat si altceva in afara de ser

Merci Anda, sper sa imi iasa :)

 

 

 

IMG-20141024-WA0039.jpg

Miniaturi atasate

  • 2014-11-09 10.46.26.jpg


#14
lylyana.ion

lylyana.ion

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.669 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 15:13

bun, sper sa le vedeti



#15
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 16:01

Lylyana.ion, sa-ti traiasca printesa! Ce-mi plac falcutele ei!!

#16
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 16:05

dulciiiiiica tare!!! :)))



#17
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 05:47

Ana, te inteleg perfect. Piticul meu are o iritatie pe piept,fata, gat si ceafa. La spital, in urma unui consult evaziv, ni s-a zis ca e o dermatita si ne-a recomandat o crema,dar cand l-am vazut cum arata m-a bufnit plansul. El nu pare sa sufere, dar...
Uneori are si mucisori pe care ii scoatem cu ser si pompita. De multe ori scoate niste sunete de parca ar fi un calut, adica imi da senzatia ca are in gatut ceva ce nu ii da pace si nu poate respira.
Maine mergem la medicul de familie sa vedem ce zice si el de iritatia asta.
Lylyana, ce bucalata frumoasa ai!!!!

#18
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 12:35

Salutare mamici si pitici! Suupeeer, suntem in casuta noua, ne-am mutat la bebelusi! Multumim , Anda!  [flo2]

 

V-am citit zilele astea dar nu am mai apucat sa scriu. Vineri seara a venit Amalia acasa si am incercat sa petrec cat mai mult timp cu ea. Vineri a fost daca destul de rau peste cap din cauza burticii, sambata cu somnul a fost haos total, insa de duminica lucrurile s-au mai indreptat iar ieri am avut ziua perfecta! S-a trezit la 8, a stat 2 ore treaza, a dormit 3, iar a stat 2, iar a dormit 3. Apoi a stat treaza vreo ora jumate pana la baita de la ora 9 si la 10 seara a fost culcata. Noaptea s-a trezit la 3, la 6 si apoi la 9 dimineata. Nici nu-mi venea sa cred ca a avut un program asa de organizat! O sa incerc acum eu pe cat pot sa o ajut sa se tina de el, dar depinde foarte mult de burtica si de ea sa nu aiba somnul intrerupt, ca atunci se da totul peste cap. Oricum, nu stiu daca va tine minunea prea mult, dar macar mi-a dat incredere ca se poate, ca vor veni si zile mai usoare. Asa ca fetelor, cat vi s-ar parea de greu, sa aveti incredere ca va fi mai usor si nu cred ca mai e mult pana atunci!

 

Ana, imi pare rau ca ati racit! Sper sa treaca repede, repede! Cred ca e foarte greu sa-ti vezi puiul bolnavior.. Dar incearca sa nu te stresezi foarte rau, o sa treaca!

 

Lylyana, e dulcica foc Eva!

 

Miky, stiu ca e rau cand te apuca depresia.. incearca doar sa nu te deznadasduiesti. trebuie sa accepti ca sunt momente cand iti este foarte greu, dar sa stii ca vor veni si momente cand iti va fi mai usor si mai bine. cand simti ca esti intr-o stare prea proasta, gandeste-te la lucruri pe care le faceai inainte si care iti faceau multa placere, vizualizeaza-le ca si cum inca le-ai face. Si pastreaza-ti speranta, nu dispera! dupa o perioada vei putea treptat sa faci si ce nu poti face acum, sa mai ai timp si pt tine, sa-ti tragi sufletul. Iti spun sigur ca viata revine la normal dupa o perioada!

 

Este o perioada grea si incarcata, ne dedicam tot timpul piticilor si asa si este normal acum. Bine este totusi sa profitam daca mai avem cate o portita de iesire, de evadare chiar si pt cateva ore din cand in cand. Eu de exemplu sambata seara am profitat de faptul ca era Mihail si Gavril ( ma cheama si Gabriela). Am lasat fetele acasa cu bunica, pt Ingrid am lasat lapte mult si am plecat cu sotul in centrul vechi. Ne-am plimbat pe stradute, era atat de placut! Oamnei multi, muzica, ce mai, ma rupsesem de tot de griji, de preocuparile din ulimul timp! ma mai gandeam uneori sa o sun pe mama mea sa o intreb daca a reusit sa o adoarma dar mi-am impus sa nu fac asta, ca sa nu ma mai stresez. Apoi ne-am asezat la o terasa si am baut o bere, prima daca cand beam alcool dupa un an. A fost atat de bine, ne-am relaxat amandoi, am vorbit si de data asta nu despre copii, depanam amintiri din adolescenta, sau de cand eram noi la inceputul relatiei. Au fost 3 ore minunate! Si sotul a fost foarte incantat de iesire si de cum am petrecut timpul. Cand ne-am intors acasa ne-am promis ca din cand in cand sa ne mai facem timp si pt noi si sa mai repetam experienta. In noaptea aia m-am muls si am aruncat lapticul, pt ca bausem berea aia, dar pitica a avut de la mine muls inainte, asa ca nu a fost afectata, in schimb eu mi-am incarcat bateriile, ziua urmatoare aveam alt tonus, eram mai echilibrata. Asa ca va sfatuiesc si pe voi sa profitati de cate ori aveti ocazia de o mica escapada. face bine la psihic si asta te ajuta si cu bebele sa ai mai multa rabdare apoi, sa iei decizii mai bune, sa fii mai linistit, mai ales ca bebeii simt nelinistea si agitatia parintilor si ii agita si pe ei. La mine coincidenta a facut ca dupa aceasta iesire Ingrid sa fie mult mai linistita si sa-si faca programul de care v-am scris mai sus.



#19
lylyana.ion

lylyana.ion

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.669 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 16:49

Buna
multumim de aprecieri!
silvia, la multi ani! frumoasa iesire, iar programul...sa dea Domnul sa o tina macar asa, daca nu mai bine.
Voi cum petreceti cu bebelusii orele in care nu dorm? a mea ori mananca ori trebuie plimbata prin casa, altfel plange

#20
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 17:01

La Multi Ani Silvia Gabriela :) Bravo, foarte bine ai facut ca ai iesit, ar trebui sa facem asta mai des :) Eu cel mai mult am stat cred ca o ora fara el, nu stiu daca as rezista mai mult, sunt tare lipicioasa de fel ;)

 

Cand nu doarme evident mai si plange :) nu numai din cauza colicilor dar si de smecheras ca vrea in brate. Si dansam cu mami, vorbim, ne mai intindem de maini si picioruse, cantam, ne plimbam prin casa si afara, si mai zdranganeste mami niste jucarioare galagioase. Dar taaare bine e in brate la mami :)) Ii place sa il tin in brate dar cu fata in jos asa ca un avion, nu zice nimic, da din picioruse parca vrea sa zboare, dar pe burtica pe pat nu vrea sa stea prea mult.

 

Acum astept sa se trezeasca sa facem baita si sa papam :)





Etichetat si cu bobocei, octombrie, bebelus, 2014, nou nascut, mamici

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Astăzi, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -