Sari la conținut

Sari la conținut


Avem nevoie de vitamine pentru un par frumos? Care si de ce?

par vitamine

26 raspunsuri la acest subiect

#11
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.445 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 15:48

Eu am ramas indragostita de uleiul de cocos, e minunat pt par. Coafeza mea avea acum un par....diferit, arata mai sanatos, mai bogat, a spus ca a folosit fiolele de la Gerovital. Am cumparat si eu, nu am aplicat cum scria in instructiuni si anume o fiola la 2 zile fara spalare dupa aceea pt ca mi se pare prea mult (trebuie aplicat uleiul doar pe scalp si masat), am folsoit doar jumatate de fiola dar parca imi pleosteste parul....a spus ca si ea  l/a folosit cand se spala pe par, cam o data pe saptamana.

 

Stai asa, sa nteleg ca uleiul de argan e depasit ? [fri]

Eu nu folosesc nimic, insa imi place sa o dau pe fi`mea, ea are parul frumos si o dau o data pe saptamana pe varfuri, dupa spalare. Cumpar de la Avon.

 

Ce ulei de cocos folosesti ? Asa vrac de la magazine gen plafar ?



#12
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 16:10

DA asa e insa in analizele de sange, hemoglobina era ok dar la limita. Si pierzand foarte mult la menstruatii e normal ca femeile sa aiba o usoara lipsa de fier. Mai ales ca nu prea mananc carne, [flo2]

 

Atunci, e ok. Organismul avea nevoie de fier.  [flo2]



#13
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 17:18

Ulei de argan nu mi/am pus pe par, doar de cocos si ricin. Cel de ricin e mult prea gras, adica e mai greu de indepartat asa ca am ramas la uleiul de cocos. Il cumpar de la Enigma, un magazin de naturiste, este o sticla mare de aproape un kg care costa 38 de lei. Pt fata am folosit tot ulei de cocos dar parfumat.



#14
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 19:00

Si uleiul de argan e f gras pentru par.

Grăsime de cocos e minunata si pentru piele :)



#15
mariellem

mariellem

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 22:16

si eu folosesc tot felul de masti, balsamuri si tratamente pentru par care il fac mai frumos si mai matasos dar nu stopeaza caderea lui. nu am luat insa vitamine speciale pentru par si acum as fi tentata sa incerc.

andacos imi poti spune cum se numesc vitaminele pe care le-ai luat tu?



#16
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 22:27

Stai asa, sa nteleg ca uleiul de argan e depasit ? [fri] Eu nu folosesc nimic, insa imi place sa o dau pe fi`mea, ea are parul frumos si o dau o data pe saptamana pe varfuri, dupa spalare. Cumpar de la Avon. Ce ulei de cocos folosesti ? Asa vrac de la magazine gen plafar ?

Eu mi.am luat teapa cu ulei ul  de argan. 

Cand am avut probleme cu anorexia, mi se schimba se textura firului  de par  si am intrebat  medicul daca e ok sa folosesc  ulei de argan(de fapt il folosisem )

Si mi.a raspuns  ca cel care il gasesc pe piata nu e nici pe departe  original. 

Se gaseste f greu acest ulei  original. ..undeva intr.un sat din Maroc si se comercializeaza  fff scump. 

Asa ca am luat complex  de vitamine. ..si asa am ajutat si parul. 

Acum e ok.

Nu ca inainte ...dar e ok. 

 

 



#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 22:43

si eu folosesc tot felul de masti, balsamuri si tratamente pentru par care il fac mai frumos si mai matasos dar nu stopeaza caderea lui. nu am luat insa vitamine speciale pentru par si acum as fi tentata sa incerc.

andacos imi poti spune cum se numesc vitaminele pe care le-ai luat tu?

Eu am folosit vreo citiva ani Aspasia ,acum am luat(asa la plesneala drept sa spun)niste suplimente dintr-un dicounter,insa in compozitie are cam tot ce avea Aspasia  si anume Zink,vitaminele B1,B2,B6,B12,biotina,acid folic,niacin,acid pantotenic...

 

Sunt foarte bune(ultimele,dar pentru mine si Asoasia au fost bune)am sa intreb medicul de familie daca le pot lua tot anul.Oricum...de indata ce le-am luat,s-a vazut.



#18
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 03:44



Mai ales ca nu prea mananc carne, [flo2]

 Ma bag si eu... ce am observat este ca atunci cand nu mananc carne, lactate etc, imi cade parul gramada. Cum schimb alimentatia, dispar problemele.

 

Matusa mea imi spunea ca ea atunci cand mananca... nuci :) e bine. Nu stiu exact daca are vreun regim strict (stiu doar ca nu vrea sa se ingrase), dar asa crede ea :).

 

Pe de alta parte am intalnit o dna la vreo 60 de ani aici, subtire si cu un par lung, minunat, n-am mai vazut asa ceva! Nu se atingea de carne si lactate de ani de zile. Asa ca imi inchipui ca depinde de deficientele din organismul fiecaruia, eu as cheli sa o duc asa.

 

Si mai este ceva pe langa fier. B 12. Amandoua merg pt anemie si mentinerea parului.

 

Cui ii cade parul serios sa vada asta (parte din video m-a infuriat, desi nu am problemele dnei respective):

 

 

Semintele de in , de asemenea, se spune ca ajuta (eu mananc cu cereale, iaurt etc). Contin si B complex.


Editat de ML, 22 septembrie 2015 - 05:07 .


#19
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 07:33

si eu folosesc tot felul de masti, balsamuri si tratamente pentru par care il fac mai frumos si mai matasos dar nu stopeaza caderea lui. nu am luat insa vitamine speciale pentru par si acum as fi tentata sa incerc.

andacos imi poti spune cum se numesc vitaminele pe care le-ai luat tu?

 

De cand imi fac masca din ulei de masline extravirgin si galbenus de ou, parul nu-mi mai cade si arata sanatos. Amestecul asta hidrateaza si pielea, inclusiv a fetei. Chiar si in jurul ochilor poti sa iti dai. 


Editat de Alizee, 22 septembrie 2015 - 07:34 .


#20
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 13:48

Eu folosesc balsam pe varfuri de fiecare data si masca macar o data pe saptamana pe toata lungimea. Parul meu nu arata foarte grozav, il si vopsesc destul de des, la doua, maxim trei luni. Chiar saptamana asta vreau sa-mi schimb tunsoarea, m-am saturat de aspectul tern.

 

Si eu am luat Aspasia, cred ca primavara si toamna, acum cativa ani, si s-a cunoscut. Cred ca am sa iau si toamna asta, poate isi mai revine putin parul.





Etichetat si cu par, vitamine

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -