Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV Grecia (2)

fiv fiv grecia

1630 raspunsuri la acest subiect

#321
elly2601

elly2601

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 10:38

Conral ce mai faci? Ceva noutati?

#322
Andreica274

Andreica274

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 14:34

Eu am fost azi la morfologia de prim trimestru si se pare ca voi avea o fetiță si un baietel!!! Dar ceea ce e cu adevărat important este ca mi au iesit riscuri mici de boli cromozomiale. Astept numai vesti bune si de la voi, fetelor! Va pup.

#323
Haitza

Haitza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 18:55

Bravos pentru pereche! Cum e aia cu riscul de boli cromozomiale?

#324
Andreica274

Andreica274

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 20:01

Bravos pentru pereche! Cum e aia cu riscul de boli cromozomiale?

 

La 12 saptamani se face prima ecografie morfofetala complexa, care ti spune, combinat cu o analiza de sange care se cheama bitest, daca ai riscuri mici sau mari ca bebele sa aiba boli de genul sindrom down, etc. Programarea trebuie facuta din timp, ca doctorii buni, specializati in astfel de ecografii, sunt aglomerati. Eu cand am implinit 6 saptamani am sunat si m am programat.

 

Daria, Mariuca, nu mai stiu, voi ati facut pana la urma biopsie de placenta sau amniocenteza?

Domnul dr mi a zis ca bitestul mi a iesit bine, riscurile sunt mici , dar pot face biopsia sau amnio, daca vreau eu sa stau 100% linistita.



#325
Daria222

Daria222

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 12:49

La 12 saptamani se face prima ecografie morfofetala complexa, care ti spune, combinat cu o analiza de sange care se cheama bitest, daca ai riscuri mici sau mari ca bebele sa aiba boli de genul sindrom down, etc. Programarea trebuie facuta din timp, ca doctorii buni, specializati in astfel de ecografii, sunt aglomerati. Eu cand am implinit 6 saptamani am sunat si m am programat.
 
Daria, Mariuca, nu mai stiu, voi ati facut pana la urma biopsie de placenta sau amniocenteza?
Domnul dr mi a zis ca bitestul mi a iesit bine, riscurile sunt mici , dar pot face biopsia sau amnio, daca vreau eu sa stau 100% linistita.

Eu nu am facut nik din astea, doar dublu test si atat, fara amniocenteza sau mai stiu eu ce. In opinia mea daca dublu test a ieșit ok nu vad rostul amnocentezei. Felicitări pentru bebelasii si sarcina cat mai ușoară.

#326
Andreica274

Andreica274

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 13:16

Eu nu am facut nik din astea, doar dublu test si atat, fara amniocenteza sau mai stiu eu ce. In opinia mea daca dublu test a ieșit ok nu vad rostul amnocentezei. Felicitări pentru bebelasii si sarcina cat mai ușoară.

 

Wow, Daria, ce putin mai ai si vine bebe !!! Nastere usoara si bebe frumos si sanatos!

Spune mi, te rog, daca mai stii, tie cat ti a iesit la dublu test riscul de down, sa mi fac o idee? Mie de 1 la 1800.

Mersi mult.



#327
Daria222

Daria222

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 14:22

Wow, Daria, ce putin mai ai si vine bebe !!! Nastere usoara si bebe frumos si sanatos!
Spune mi, te rog, daca mai stii, tie cat ti a iesit la dublu test riscul de down, sa mi fac o idee? Mie de 1 la 1800.
Mersi mult.


Multumesc frumos, saptamana viitoare pe 3 sunt programată la cezariana. Doamne ajuta la toată lumea sa avem bebei in primul rând, sănătosi, cuminti si ascultători.
Mie mi a ieșit 1 la 10000, acum depinde de fiecare laborator, dar ma gandesc ca daca doctorul ti a zis ca e bine, asa e. Si eu zic la fel. Stiu ca amniocenteza se face la femeile peste 35 de ani, ma rog si nu numai dar jn mod special la ele. Nu stiu ce sa te sfătuiesc, sincer, cum crezi tu ca e mai bine pt tine. Bafta multă si tre sa fi cea mai fericita ca ai pereche, asta e o minune.

#328
elly2601

elly2601

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 15:43

Eu stiu ca este un test nou care se numeste harmony test mai concludent decat amnio.

Andreica la cine te ai programat si unde ptr eco morfofetala si cat costa?

Felicitari ptr bebei.

#329
Andreica274

Andreica274

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 16:03

Eu stiu ca este un test nou care se numeste harmony test mai concludent decat amnio.

Andreica la cine te ai programat si unde ptr eco morfofetala si cat costa?

Felicitari ptr bebei.


Da, este un test din sange mai nou, care inlocuieste amniocenteza, dar este f scump, in jur de 3000 ron. Iar la gemeni cica nu se prea poate face.

Pentru morfo de trim I m am programat la medlife grivita la dr radulescu botica, care este f f fbun pe asa ceva si pe amnio. Toate prietenele mele care au nascut in ultimul timp au fost la el si au fost extrem de incantate.

Bitestul (din sange) se face cu vreo 2 saptamani inainte si costa 250 de lei, iar ecografia in sine (care se coroboreaza cu rezultatul de la bitest)cred ca e 300 lei (pe mine m a costat 600 lei, dar cred ca pentru ca erau 2 bebei).

Tu ce faci, Elly, ai mai fost la eco, ai auzit inimioara?


Editat de Andreica274, 25 noiembrie 2014 - 16:06 .


#330
Andreica274

Andreica274

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 16:09

Multumesc frumos, saptamana viitoare pe 3 sunt programată la cezariana. Doamne ajuta la toată lumea sa avem bebei in primul rând, sănătosi, cuminti si ascultători.
Mie mi a ieșit 1 la 10000, acum depinde de fiecare laborator, dar ma gandesc ca daca doctorul ti a zis ca e bine, asa e. Si eu zic la fel. Stiu ca amniocenteza se face la femeile peste 35 de ani, ma rog si nu numai dar jn mod special la ele. Nu stiu ce sa te sfătuiesc, sincer, cum crezi tu ca e mai bine pt tine. Bafta multă si tre sa fi cea mai fericita ca ai pereche, asta e o minune.

 

Si la tine s a coroborat bitestul de sange (la mine a fost bitest dupa formula astraia, am inteles ca e o procedura mai noua) cu ecografia ?

Oricum, tie ti a iesit mult mai bine, riscuri mult mai mici, dar si pentru ca esti mai tanara, probabil.

Doamne ajuta la nastere, iti tin pumnii si ma voi gandi la tine  [:)] .





Etichetat si cu fiv, fiv grecia

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -