Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 10


341 raspunsuri la acest subiect

#21
oanabc

oanabc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 21:00

buna seara, burtici, eu am avut pofta de racitura cu mamaliguta ca-n Moldova :) si muuulte clatite!!!!!Cu privire la epilat eu ma fac la 2 sapt si nu prea mai simt durere, pt k firul de par nu este atat de mare! 

va pup si va urez o noapte linistita



#22
simona_leu

simona_leu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 21:05

Babymelon eu am mai luat Gaviscon pentru arsuri, a avut efect.
Oana tot sotul mi-l face si mie, eu nu curaj nici sa ma uit, intorc capul cand ma inteapa. Asta e, sa fie bebe sanatos ca suport orice.
Abbey tinem pumnii sa fie totul bine si beve cuminte sa stea la caldurica.
Beatrice ce mare e bebe. Vad ca suntem din ce in ce mai multe cu cezariana, eu am mari emotii. Bine.... am emotii oricum as naste dar asta e deja alta poveste.
Vad ca mancati dulciuri, asta inseamna ca nu sunt singura care simt nevoia.

#23
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 21:09

Gata!

Sunt si eu la zi cu cititul!

Bun venit noilor gravidute, ca vad ca-s tare multe :) Ma bucur ca citesc vesti bune despre bebei si ca n-a nascut inca nimeni...si sper sa nu nasca nimeni inainte de 37 saptamani.

 

Despre noi: am internat piticul si am stat 3 zile in spital. Ultima zi am plecat pe semnatura, c-am zis ca daca mai stau o noapte, nasc prematur. E groaznic, nu doresc nimanui asta, dar a trecut si maine ne pregatim de prima petrecere de halloween a baiatului. Am emotii de zici ca dau vreun examen. Nasoasa mea este in continuare activa si asa a fost in toata perioada asta, slava Domnului, dar am niste dureri de bazin groaznice. Efectiv ma doare noada, mai fetelor, exact ca durerea de dupa nastere, cand se strang oasele bazinului - pe mine, acum, se pare ca ma doare si cand se lateste bazinul. Asa ca sotul se cam ocupa de toate, eu doar ma tarai prin casa. De ingrasat, n-am mai facut-o, ba din contra, de la atata stres si oboseala, am slabit 3 kg.

 

Am vazut ca majoritatea intrebarilor au primit raspuns, cu exceptia costurilor de la Polizu (la nastere gemelara, e 2000 lei doctorul, asta stiu sigur), pentru cele care nasc la Municipal, vedeti ca ultima cunostinta de-a mea care a nascut acolo (acum 2 luni) a avut aceeasi problema pe care au avut-o si celelalte doua prietene de-ale mele care-au nascut la ei: nu au pus copiii la lampa, desi aveau icter.

 

Despre nasterea prin cezariana, e adevarat ca mainile sunt legate, dar nu va imaginati ca sunteti rastignite, e mai mult o legatura usoara, cu fundita (care mi se pare normala, ca doar n-o sa-i dam noi bisturiul doctorului). La mine, dupa 7 ani de asteptari, nasterea baiatului a fost ca si prima gura de aer: m-am dus la spital cu un zambet larg pe care l-am avut pe buze pana a doua zi dupa nastere. Toate pozele mele sunt asa, zici ca-s fie foarte tampita, fie foarte droghi. Am vorbit cu toate asistentele, le spuneam ca am baiat, ca nasc - de parca eram acolo sa le cant vreo rapsodie! - toata operatia am vorbit cu doctorul si-am glumit, cand a iesit piticul eram deja in alta lume, in cea a mamicilor, cand nimic din ceea ce ne inconjoara nu mai are sens, cu exceptia copilului. Deci mie, personal, nu mi s-a parut o experienta traumatizanta, ci una minunata, de neuitat.

 

Pup burticile si comorile din interior! [flor]

 

P.S. Monik, am motivat absenta  [pup]



#24
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 21:25

Ari ma bucur ca sunte-ti bine . Petrecere frumoasa maine , ce costumatie are piticul tau?  Imi dai un pic de curaj privind nasterea ,ca am niste emotii de zici ce-i aia ..



#25
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 21:35

...e dovleac:))



#26
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 21:44

Pe mine ma doare noada doar daca stau mult in picioare , merg mult pe jos sau fac ceva treaba ...dar banuiesc ca vor trece aceste dureri dupa ce nastem nu..



#27
abbey

abbey

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 21:55

si pe mine ma doare spatele cand merg mai mult pe jos,dar cel mai mult am acele dureri ca la menstruatie,de 3-4ori pe zi.Asa sunt contractiile false? aaa,si mai simt o presiune asa sub burta,de zici ca vrea sa iasa:))



#28
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 22:28

Aristica "we miss you" si bine ai revenit. Imi pare rau ca piciul a avut probleme si sper sa treceti cu bine peste toate. Sa ne pui poze cu "dovleacul" :).

Eu pe unde ma duc ma intteaba lumea cat mai am pana nasc si cand zic ca o luna imi zic ca sa ma astept in curand ca s-a lasat burta si bebe iese in curand. Adevarul e ca ma dor rau burta si spatele de cateva zile de abia ma ridic din pat, sper sa nu fie vreo problema.

#29
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 22:38

Eu mereu am avut burtica joasa. ...nu a crescut exact devsub sani..e mai joasa .....si eu am dureri ca la menstruație or fi normale? ??...si ma mai doare si stomacul sus din cand in când. ....

#30
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 22:38

Am postat de 2 ori :)..ma scuzați.

Editat de AndreeaP1, 30 octombrie 2014 - 22:39 .



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -