Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 106


223 raspunsuri la acest subiect

#11
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 21:40

Stie cineva ceva despre testul ERA ? In ce consta, cum se face...ceva detalii...

 

 

http://www.clinica-p...testul-era.html



#12
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 21:41

greu? pana-am recuperat ce nu citisem am bagat 3 masini de rufe la spalat, am periat motanul si i-am taiat unghiile, am dormit vreo ora, am mancat de minim 5 ori...

 

maine fac mazare cu pulpe superioare, o pizza cu multa branza si, probabil, o placinta cu gutui.



#13
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 21:46

testul ERA,acum am auzit,dar vom cauta sa ne informam.multumim andrew,si revin cu columna medical center da mai multe informatii


Editat de dea78, 30 octombrie 2014 - 21:51 .


#14
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 10:57

Buna!

In final a inceput sa se miste situl, nu reuseam deloc sa ma loghez, asa de incet mergea...

 

Testul asta ERA pare interesant, insa trebuie sa stii ca ajungi la blasto sau sa ai blasto congelati. Personal nu vad nici un avantaj sa transferi un embrion de Z3 si doua zile mai tarziu sa faci testul. Din cate am reusit sa citesc, pentru cazurile de RIF, au avut rezultate bune, mai ales pe FET.



#15
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 11:24

hello gabyv,pe FET lucrurile merg mai ok decat la un fiv normal,pt ca atunci nu mai depinde de cum evolueaza embrionii(asta ca transf de z2,3,5,cand poate ajung intr-un stadiu mai prost si ca sa nu se piarda) ci de dezv endometrului si cresterea progesteronului,care la un fiv din cauza surplusului de hormoni o poate lua razna(adica endometru stagneaza,progest poate creste prea mult sau prea putin).dar si la testul ERA biopsiile facute din 2in 2zile ma gandesc ca poate dezvolta un proces inflamator al endometrului,sau se fac cu o luna inainte si-n luna urmatoare se introduc in ziua in care s-a observat fereastra.dar fiecare organism e unic si nu suntem programati ca robotii(si astia se mai strica).un weekend fain babute



#16
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 17:17

Andrew eu stiu din primavara ca se face IIntralipid la Giulesti, chiar i-am recomandat unei fete de la donate sa se duca acolo cand cauta unde sa faca. Prietena mea (acum gravida in 26s) e pacienta lor de mult timp. Are 9 FIV-uri la activ, 7 la ei, ultimul la Columna, cu aceeasi dr, monitorizari insa tot la Giulesti. La ultimul au vrut sa ii faca Intralipid. o trimiteau (de la Giulesti) sa si-l cumpere. Ea a refuzat pt ca si-a facut de 2 ori NK-urile si i-au iesit f mici - 5, respectiv 8.

Asa ca si eu trag concluzia ca au luat ideea din zbor si o aplica. Eu ii povesteam ce tratamente am avut la turci anul trecut (EEP) si anul asta (intralipid), ea ii povestea dr ei ... ma gandesc ca poate tot pe genul asta de filiera a ajuns si Intralipidul. Stiu ca anul trecut cand i-a zis de EEP (estrogen priming protocol), care la mine a fost cu succes, a vrut si ea la fel, dar dr ei nu auzise de asa ceva, i-am dat eu detalii sa ii spuna si era sceptica ca ar functiona.



#17
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 18:07

QiaoBing:

 

Eu iti spun ca am asa o impresie ca se intampla in felul urmator: Unii doctori aud de la pacienti de diferite protocoale si proceduri, le privesc cu scepticism si dupa un an sau doi ii vezi ca se lauda cu ele pe site-ul clinicii (intralipid).

 

In alte cazuri sunt sceptici sau chiar vehementi impotriva (apropo de prednison sau medrol, mai ales la PK, ce-l respinge aproape in fiecare conversatie chiar daca nu i-am cerut asta explicit) dar cand vin fetele pe aici si isi descriu in detaliu protocolul pe care l-au urmat... sa vezi surpriza...au in meniu prednison sau medrol.

 

Probabil c-o fi ca-n zicala aia: Statul nu vrea ca cetatenii ei sa minta, sa fure, sa ucida... deoarece statul nu vrea concurenta...

 

Una din doctorite (alt spital,nu Giulesti) mi-a spus ca foloseste prednison in fiv-uri, 3*5 mg/zi timp de 17 zile de la punctie, dar cu scop antiinflamator, pentru a  preveni o posibila inflamare, aparuta in urma punctiei, ce ar putea sabota implantarea...

 

Am discutat astazi iarasi cu asistenta respectiva care a mai discutat cu pacienta de la Giulesti si mi-a spus ca pacienta sustine ca se face toata punga de intralipid, fara nici un fel de adjuvant (ser fiziologic).

 

Sincer mi se pare cam prea de tot, totusi sunt si acolo medici, nu manelisti. Macar o perfuzie ar trebui sa stie cum se face, adica scrie si pe punga...

 

Din acest motiv ma intereseaza daca e adevarat sau nu. Eu sper ca n-a inteles pacienta bine sau n-o fi stat de vorba cu cine trebuia de acolo...


Editat de AndrewD, 31 octombrie 2014 - 18:15 .


#18
ANAR

ANAR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 08:21

Buna dimineata,

 

ma bag si eu ca musca, dar ma gandesc ca poate e incurajator ce am de zis.

 

Am facut un FET reusit (sunt saptamana 30 acum) la o clinica privata in Bucuresti.

 

In protocol am avut Intralipid, 2 'pungi', ca atare. O perfuzie dureaza in medie 4 h, iti trebuie rabdare nu gluma.

 

Una inainte de transfer cu cateva zile si alta la ~3 saptamani de la testul pozitiv.

Am avut sangerari inca de la data testului pozitiv si pana in ziua in care am facut cea de a 2-a perfuzie. Dupa, s-au oprit sangerarile.

 

Nu am avut predinson/medrol in schema, sufar de o afectiune autoimuna (Hashimoto).

Desi m-am temut, n-am simtit niciun afect advers dupa Intralipid,  analizele bune.

 

 

Numai bine!


Editat de ANAR, 01 noiembrie 2014 - 08:23 .


#19
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 09:44

sarcina usoara in continuare ANAR si la termen



#20
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 11:24

ANAR: Felicitari !!!

 

Chiar ma intereseaza sa aflu de astfel de experiente din practica. Asa mai invat si eu cate ceva si asta-i si motivul pentru care scriu aceste mesaje... incerc sa provoc niste raspunsuri din care invat.

 

E imbucurator ca utilizarea intralipidului se generalizeaza. Incepe sa treaca de la stadiul experimental la stadiul uzual. Faptul ca tot mai multe echipe de medici din lume incep sa-l foloseasca imi arata ca studiile alea sunt luate in serios tot mai mult de comunitatea medicala.

 

Cum au ajuns medicii la concluzia ca-ti trebuie intralipid ?

Ce analize ai facut pentru asta ?

Punga era cea de 500 ml ? Stiu ca mai sunt si de 100 ml, dar n-am auzit sa se aduca la noi in tara. Oricum exista posibilitatea sa fi combinat serul fiziologic 500 ml, cu intralipid 100 ml, rezultand o punga foarte plina de 600 ml...

La ce clinica ?

 

Intralipidul asta e tot mai raspandit si cred ca ne-ar folosi sa stim ce echipe de medici incep sa-l foloseasca, unde si cum.

 

Eu stiu de:

 

- turci (QiaoBing si Samira au beneficiat de perfuzii dar nu stiu dozele si frecventa administrarii)

- austrieci (inclusiv la clinica lui Dr. Strohmer), scrie pe site-urile lor.

 

La noi:

 

- Promed (Wellborn), au colaborare cu clinica lui Dr.Strohmer. Din discutia pe care am avut-o cu seful clinicii de reproducere asistata merg si ei pe 100 ml, eventual pe 120-150 pentru paciente peste 70 kg. Cel putin asa mi-a spus.

- m-ar mira sa nu fie si la Polisano Sibiu si Bucuresti, tinand cont ca sunt in colaborare stransa cu Dr.Strohmer care oricum vine periodic si la Buc.;

- si mai nou Giulesti (aproape sigur si la Columna ca-i tot cu medicii de la Giulesti).

 

N-am mai pomenit de britanici si americani... e evident, ca de la ei vine tehnica.

 

Ultima oara cand m-am interesat, Dr.PK era vehement impotriva... s-o fi schimbat ceva si la unguri ? Stie cineva ? Mi-e greu sa cred ca valul asta de generalizare a utilizarii intralipidului n-o sa-i atinga si pe ei.

 

Sangerarile alea sunt... cum sa zic...e ca si cum perfuzia a inceput sa actioneze imediat...eu din ce-am inteles efectul apare dupa cateva zile si tine cateva saptamani... dar cine stie... poate am inteles eu gresit... sau poate o fi o alta abordare de care eu n-am auzit... merita cercetata un pic problema. Poate 500 ml o fi o doza soc cu efect imediat... cine stie ?

 

Pe site-ul britanic apare doar doza de 100 ml. Ma gandesc ca britanicii si americanii s-or fi gandit si ei si or fi experimentat cu doze mai mari inainte sa ajunga la concluzia ca 100 ml e doza potrivita.

Mi-e greu sa cred ca nu le-a trecut prin cap sa studieze efectele cresterii dozei.

 

Pe de alta parte intotdeauna mi s-a parut ciudat ca doza asta fixa de 100 ml nu tine cont de greutatea corporala a pacientei. Una e sa bagi 100 ml in 50 kg si alta in 70-80 kg/pacient. Probabil de aici apare si timpul diferit de injumatatire a efectului constatat in studii, alaturi de diferentele genetice (KIR - kemoreceptori).

 

Daca sunt si alte abordari n-ar strica sa aflam pe ce studii se bazeaza... pana la urma e o abordare destul de noua, exista variatiuni in practica de la o clinica la alta si mai este inca loc de surprize...

 

Mi-ar placea sa cred ca medicii care baga toata punga au in spate niste studii valide...

 

Multumesc.


Editat de AndrewD, 01 noiembrie 2014 - 12:25 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -