Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 106


223 raspunsuri la acest subiect

#1
o-baba

o-baba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 13:44

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48 cap 49 cap 50 cap 51 cap 52 cap 53 cap 54 cap 55 cap 56 cap 57 cap 58 cap 59 cap 60 cap 61 cap 62 cap 63 cap 64 cap 65 cap 66 cap 67 cap 68 cap 69 cap 70 cap 71 cap 72 cap 73 cap 74 cap 75 cap 76 cap 77 cap 78 cap 79 cap 80 cap 81 cap 82 cap 83 cap 84 cap 85 cap 86 cap 87 cap 88 cap 89 cap 90 cap 91 cap 92 cap 93 cap 94 cap 95 cap 96 cap 97 cap 98 cap 99 cap 100 cap101 cap 102 cap 103 cap 104 cap 105



AristicaNu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.


Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) aici si aici
5. medicamente din strainatate
6. stadiile carnegie
7. Ziua testarii bhcg
8. EI (endometrial injury) - link aici; definitie simpla aici

Gravide: dupa prea mult timp
aristica
crystyne

Mamici:
Adipapazi - mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani - 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; 2012mart - FET 2 nereusit;
tamys - mami de gemeni Maria si Andrei; - FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV
ioana3110 - Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2
adrianaady - Mami de Antonia Gabriela si Bianca Mihaela, 30 ianuarie 2013
smaick

aadina mami de Sofia Maria

aristica mami de baietel 

sandy2707 mami de baietel

 

Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie (OATS) severa, cu 3 FIV-uri la activ: FIV1-dec 2009 Szeged/Zadori, FIV2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea FIV a rezultat Bogdanel!

 



#2
o-baba

o-baba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 13:54

Salve, babute dragi!

 

Mi-a luat cm 40 de minute sa fac un amarat de capitol nou, asa ca va rog sa-l umpleti cu cele mai bune vesti ever! [flor]



#3
Lieli

Lieli

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 16:32

Cu valorile astea a HCG-ului in singe si in urina ma preocupa si pe mine intrebarea, la ce valori a hormonului in singe ajunge ca acesta sa fie prezent si in urina?     ca la mine a fost asa o situatie ca testul a aratat negativ, iar in singe era 137.



#4
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 16:56

lieli,pai de aia se spune ca relevant e cel de sange.normal la 100val din sange ar trebui sa se vada si-n urina,dar si pipicheck astea nu-s facute poate stas,depinde si de firma,si de gradul de umiditate unde au fost tinute,de multe...la mine s-au facut 2 liniute,intradevar una mai slaba si beta era 0,1,deci:((((



#5
bombi

bombi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.530 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 17:54

testele de urina se pozitivizeaza in functie de sensibilitate.
- 10 UI - aproximativ 10 zile DPO (zile dupa ovulatie)
- 20 UI - 12 zile DPO
- 100 UI - 14-15 zile DPO
Din pacate nu pe toate testele scrie clar sensibilitatea, dar daca se lauda ca e "early test" sau ca detecteaza inainte de lipsa menstruatiei atunci se poate presupune ca sint de 10 sau 20.

ale mele de 10 UI erau pozitive la beta de 12, 13 si la Pregnil cu o zi inainte de beta = 5
bineinteles ca la valirile astea a doua linie e fff. slaba

#6
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 22:08

Eu stiu doar ce-am citit pe net. Trecerea bhcg din sange in urina dureaza cateva zile. Din acest motiv in sange se vede mai repede. Cei de la Barza au un test ultrasensibil de 10 UI, eu l-am gasit prin farmaciile BellaDona.

 

Daca in sange iese valoare mica 12-13 UI iar testul de urina se pozitiveaza eu cred ca de obicei indica un bhcg stagnant sau in scadere. Adica a apucat sa intre si in urina, dar cresterea din sange nu mai are loc asa cum ar trebui... de cateva zile.

 

La o crestere sanatoasa, aproape de triplare sau chiar mai mult, 137 UI sugereaza ca cu 48 de h inainte era undeva chiar si sub 35-50 (poate). Daca-i ia cateva zile sa creasca la acelasi nivel si in urina, evident ca exista posibilitatea ca testul de urina sa iasa negativ.

 

Swanheart: Ma tineam sa te intreb de cateva zile, dar m-am luat cu altele si n-am apucat... am si eu un fix cu nk-urile... te-ai verificat pe partea asta ? Ar fi chiar pacat sa descoperi tardiv o balarie pe aceasta parte, balarie la care sunt ceva tratamente cu rezultate bunicele cateodata: intralipid, prednison sau medrol (methylprednisolon).


Editat de AndrewD, 29 octombrie 2014 - 22:14 .


#7
Swanheart

Swanheart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 22:22

Andrew, am sunat la Bioclinica sa-mi fac NK-urile si vit. D, mi-au spus in ce zile recolteaza (se trimite in Germania), dar n-am mai apucat sa merg pentru ca am avut testul pozitiv. 

Am luat Prednison la FIv-ul din Budapesta, am pus atunci 2 blastocisti perfecti si nimic... 



#8
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 23:43

Se mai pot face si la Synevo. In Bucuresti le lucreaza aici iar rezultatul vine repede. Nu stiu cum e in Timisoara. Vit D tot in Germania. Eu zic sa le faci cat mai repede. E deja cam tarziu daca descoperi o problema aici.
 
Tot legat de nk-uri am primit un feedback pe care-l asteptam de ceva vreme.
 
Acum cateva luni am fost la Dr. Marinescu si am discutat pe tema abordarii imunologice a Dr.Economou. Pe atunci inca nu stiam daca strategia imunologica e vrajeala sau nu.
Zilele trecute am auzit o asistenta care-mi spunea ca  are o pacienta care s-a luat dupa ce scriem noi aici pe net si cauta un loc unde sa faca intralipid.
 
Informatia pe care am primit-o e cam la a 3-a mana si din acest motiv am unele rezerve privind acuratetea ei.
 
Se pare ca si la Giulesti au inceput sa foloseasca intralipid. E un progres... mai ramane sa afle cum se foloseste....din ce-am inteles baietii baga toata punga de intralipid care are 500 ml... in infertilitate se folosesc doze de 100 ml, iar daca e nevoie se mareste frecventa perfuziilor, nu cantitatea.
Nu e daunator pentru majoritatea pacientelor, dar pentru persoanele care au nivel mare de colesterol...e periculos si chiar n-au de ce sa forteze lucrurile asa.
Cresterea cantitatii nu duce la cresterea efectului benefic.
As vrea sa cred ca nu este o alta preluare in stil manelist a unei idei occidentale.
Probabil or fi preluat ideea grosiera si au adaugat deviza "fara numar, fara numar", cicacica cicaciam.
 
Pentru o monitorizare corecta e nevoie de teste care sa stabileasca ce procent din nk-urile totale sunt active (NKa) folosind testul in vitro k562.
 
Asa se cuantifica efectul administrarii de intralipid si timpul de injumatatire a efectului. La majoritatea pacientelor testate timpul de injumatatire e undeva intre 2 si  4 saptamani, iar in functie de valorile absolute ale NKa se decide daca se fac sau nu mai multe perfuzii.
 
Din pacate, in vremurile noastre sunt doar cateva centre care fac asta, in SUA si Anglia.
 
Daca a mai auzit cineva ceva referitor la intralipid si Giulesti... n-ar  strica sa ne spuna. 

Editat de AndrewD, 30 octombrie 2014 - 00:17 .


#9
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 12:54

muaaah !



#10
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 14:49

Muaaah si de la mine! :-D
Greu merge forumul asta, ii piere omului cheful sa mai scrie ceva.
Frigiderul meu e sexi, nu stiu ce sa gatesc :-(


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -