Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Transportul copilului (8 ani) la si de la scoala


31 raspunsuri la acest subiect

#1
Danutz@

Danutz@

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 09:23

Buna,

 

Ma puteti ajuta cu ceva idei, recomandari, etc. in urmatoarea situatie:

Am nevoie de cineva care sa imi duca si aduca baiatul (8 ani) la si de la scoala.

 

           Eu ma gandeam la cateva variante,cum ar fi:

1. Sa gasesc pe cineva care sa  ma ajute cu dusul/ adusul copilului - imi puteti recomanda pe cineva?

2. Sa gasesc o firma de transport pentru copii - am intrebat la cateva, dar ori nu au masini in zona, ori e cam scump (120E/luna), ori nu raspund la tel.

3. Sa apelez la un after-school doar pt servicii de transport, dar nu stiu daca ar accepta asta.

 

Voi ce alte solutii ati mai avea?

Va multumesc.

 

Precizez ca noi locuim in Militari-Piata Gorjului, iar pana la scoala 174 sunt cam 600m.



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 09:30

O mamica din vecini care merge/vine cu propriul copil ?! ...



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 09:44

mai poti face un fel de "abonament" la o firma serioasa de taxi.

incearca sa discuti cu d-na invatatoare, poate stie ce alti copii din clasa locuiesc in vecinatatea voastra si ai caror parinti/bunici/bona ar putea sa-ti duca/aduca copilul de la scoala.

daca nu te deranjeaza ideea, ai putea sa intrebi cine te poate ajuta, cu ocazia primei sedinte cu parintii care se va organiza (ma rog, de saptamana viitoare intra in vacanta elevii, poate rezolvi dupa).

sau, daca ai in bloc o pensionara de incredere, s-o rogi sa te ajute, platindu-i desigur micul deranj.


Editat de CorinaDani, 28 octombrie 2014 - 09:46 .


#4
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 10:03

Cunosc pe cineva in Mogosoaia care are copilul la scoala pe 1 Mai. A apelat la transportul gradinitei (cu after) la care fusese copilul. Plateste doar transport si cum oamenii aveau si alti copii pe care ii iau la after si aveau si loc in masina... nu au avut nimic impotriva sa mai castige niste bani.

In concluzie:

- mamica/bunica/bona a unei colege de clasa din vecini

- masina after de la o gradinita din zona



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 10:25

Nu cunosc nici zona ,nici conditiile...insa e asa mult 600 m sa-l lasi sa-i faca singur?

Are de trecut strazi,zone nelocuite,e un cartier cu criminalitate ridicata?

 

intreb,nu-s ironica,nu interpreta gresit,eu l-as invata sa vina singur d ela scoala.

 

Exact pe la virsta asta l-am lasat si eu pe al meu sa vina singur,avea trecere d epietoni in fata scolii...si cred ca ca si distanta,cam tot acolo...poate chiar un pic mai mult.Nu pot crede ca in asemenea hal s-a degradat situatia in 10 ani in Romania ,incit un copil sa fie in pericol pe strada ,ziua in amiaza mare...



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 13:50

dana, depinde. vorba ta, n-avem de unde sa stim cum e in zona respectiva. insa asa cum stau lucrurile in multe orase din romania, trotuarele au devenit loc de parcare pentru masini, pietonii trebuie sa mearga pe partea carosabila a strazii. e suficienta o clipa de neatentie si... in plus, un copil de 8 ani nu e suficient de inalt incat sa poata fi zarit de un sofer, daca este in dreptul unei masini parcate si vrea sa traverseze. plus cainii comunitari, care pot ataca sau speria un copil sensibil. in apropiere este o piata (gorjului) si pe acolo isi pot face veacul fel de fel de persoane dubioase sau rau-intentionate. cunosc putin zona (e drept, cartierul e mare), fratele meu tot pe-acolo locuieste. acum cativa ani nici eu, ca adult, nu aveam curaj sa merg fara grija de la blocul lui pana la strada principala, era plin de caini comunitari agresivi, latrau ca scosi din minti, in special cand veneau tiganii cu carutele sa caute materiale reciclabile la ghenele de gunoi. pe mama mea o incoltisera si aproape au muscat-o niste caini acum cativa ani, cand iesise la plimbare cu copilul fratelui meu (in acelasi cartier/zona in care locuieste si autoarea subiectului). eu cred ca danuta are motivele ei bine intemeiate din cauza carora nu are curajul sa-si lase copilul sa mearga singur la scoala si inapoi.

#7
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 13:50

  • O mamica/Un tatic de coleg, vecina.
  • O/un vecin.

 

  • Transport de after ar insemna si dimineata si dupa-amiaza si numai daca au drum prin zona. Nu e vorba de distanta, e vorba ca 1 copil presupune asteptat/luat care adauga variabila de timp in programul bus-ului de after.

 

Inclin mai mult spre vecini in cazul in care va cunoasteti cu ei, sunteti din cartier. Spun asta ca uite, sotul e din cartier, lejer gaseste si stie pe cate cineva. Eu care sunt venita acolo, prefer varianta mai putin personalizata [:)], cea cu bus-ul. La varianta cu vecinii, as avea un agreement cu ei: x lei pe zi/saptamana/luna. Chiar daca este mama de coleg si zice, nu e bai ca oricum vine sa il ia pe al ei. E vorba sa se simta responsabila pentru asta si daca nu merge copilul ei la scoala intr-o zi, copilul tau sa ramana totusi in programul ei.

 

Eu te cred. Nici aku' nu il las pe fii-miu singur la scoala. Merge cu un coleg de clasa si parlier. La pranz il preia bus-ul si cand e cineva din familie disponibil se duce si mai casca gura sa vada cand vine bus-ul, daca e totul ok. Saptamana trecuta l-a prins la fix: ramasese agatat in gard. Nu de alta dar intarziase bus-ul suficient sa ii vina sa se urce pe pereti. Bine ca l-a gasit tataie si l-a dat jos. Daca nu venea, nici de bus nu stiam ca intarziase mult, nici ca ramasese agatat in gard (in speranta ca nu ramanea infipt in ceva pe acolo). Sigur ar fi venit bus-ul si l-ar fi scos de acolo soferul. 

 

Nu are a face cu faptul ca ar fi mai rau ca aku' 10 ani, groaznic si de nelocuit in RO din cauza ca unii copii (edit: nu) sunt lasati singuri. E vorba ca nu sunt (poate ... sunt/em) confortabili, deocamdata, sa mearga singuri, functie de fiecare copil si de parinte. Fii-miu stie teoria, o repet mereu, dar tot cu ochii dupa ... fluturi e. Si unde zboara unu' pac! si el. O sa vina si timpul cand isi va castiga si aceasta independenta. Pe rand. 


Editat de AdiS, 28 octombrie 2014 - 13:52 .


#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 14:06

Andacos, depinde si de copil. Fie`mea la 10 ani nu vrea sa vina/mearga singura. Nu ii place deloc ideea.

La noi nu sunt caini aiurea pe strazi , mai sunt insa haite de homeless care cotrobaie in gunoaie 24 din 24. Trotuarele sunt delimitate in marea majoritate prin stalpisori, deci nu se parcheaza anapoda, asa ca nici asta nu e problema.

In plus, era o chestie cu varsta la care poti lasa singur un copil, la 12 ani. Nu cred ca degeaba exista aceasta lege in tarile civilizate [flo]



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 14:24

Aoleu...e iar o aiureala cu forumul...sorry de negativ curcubico(nu pot insa sa spun cum ma distreza pe mine legea ce e bagata la inaintare de catre romani in orice conditii,lege care d efapt rar e respectata [:D]   )...sigur ca depunde de copil,mie 600 m in conditii normale,nu mi se  o distanta asa mare...pe care un copil sa nu o poata strabate singur.

 

Sigur,o mamica ar fi solutia ideeala(indiferent ec si cum,un adult in preajma da mult mai bine),insa si o discutie cu copilul ,apoi "urmarit "sa vezi daca respecta regulile puse de tine parintele,poate nu ar fi o idee rea.

 

Insa doar autoarea subiectului stie unde locuieste,ce faima are cartierul ,daca poate sau nu sa-l lase singur.



#10
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 14:41

Eu am alta intrebare... Dus la scoala ok, dar adus de la scoala si apoi ce? lasat singur acasa? Eu asta nu pricep... Daca nu e nimeni acasa, de ce nu opteaza pentru un after-school, iar daca e cineva acasa, de ce nu-l poate aduce persoana respectiva? E ceva ce eu nu inteleg...




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -