Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sunteti pro sau contra ca tatal sa asiste la momentul nasterii?


34 raspunsuri la acest subiect

#11
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 13:35

Eu am trei nasteri la activ: una in Ro, cezariana neplanificata si ne-necesara, si doua nasteri aici, ambele naturale fara anestezie. Am vazut diferenta dintre a asista si a nu asista tatal la nastere. 

 

La noi a fost clar de la inceput ca va fi cu mine tot timpul. L-am intrebat ca sa fiu sigura ca e absolut ok cu asta- a ramas nedumerit ca eu chiar credeam ca poate spune nu. Am avut nasteri frumoase, doar la prima (prima aici) a fost un moment mai greu, cand am cerut epidurala, moasa zicea ca o cheama pe anestezista, aia trebuia sa intre la o cezariana de urgenta dar ca vine inainte la mine, eu ma relaxasem ca gata, trece durerea, stateam in fund pe pat si asteptam sa vina aia, pana cand la un moment dat, satula de asteptat, o intreb pe moasa cand apare doctorita. Ca sa aflu ca aia era demult in cezariana si eu nu o sa primesc epidurala. Atunci a fost momentul cand partenerul meu a contat cel mai mult. Cand am realizat ca aia e, merg natural pana la sfarsit, cand aveam numai mana lui pe care sa o strang in timpul contractiilor de la dilatatie 8. A fost acolo, imi dadea sa beau apa, ma tinea de mana si ma sprijinea moral.

 

La ambele nasteri de aici, nimeni nu a pus mana pe copil timp de o ora de cand s-au nascut. Nici cand au iesit nu s-au atins de ele. Eu le-am luat de pe pat si le-am tinut in brate. El le-a taiat cordonul, le-a facut poze si a mers cu ele la injectie. 

 

Suntem o echipa. Am fost impreuna in timpul sarcinilor de la concepere pana la nastere si dupa. Amandoi ne-am bucurat si am suferit, amandoi am fost gatuiti de frica atunci cand la prima sarcina am avut o sangerare in primele saptamani, si cand la a doua, la vreo 18 saptamani, doctorul nu gasea cu dopplerul si cu ecograful bataile inimii. Amandoi am rasuflat usurati si ne-am strans in brate plangand cand ecograful ne-a aratat in ambele cazuri fetele sanatoase. Cum sa nu vrea sa fie acolo cand i se nasc fetitele? Cum sa ii neg eu dreptul,privilegiul si bucuria de a isi vedea copiii nascandu-se? Cum sa nu impartim cele mai pretioase si frumoase amintiri care ne leaga?



#12
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 13:58

Sunt pentru.

Pt mine/noi a contant f mult ca a fost prezent si implicat, desi recunosc ca aveam si eu temeri ca dupa asa o experienta o sa ma priveasca cu alti ochi. El nici nu concepea sa nu fie cu mine, sa nu asiste la nastere; un singur lucru nu vroia sa faca: sa taie cordonul si s-a scuzat inainte ca nu se simte capabil. Pana la urma n-a avut de ales :-)) , a fost cumva obligat de medic insa tot nu-mi pare traumatizat.

 

nu stiu cum e in Romania insa aici nasti in camera in care ai fost pusa cand ai ajuns la spital, intr-un pat normal (care poate avea ca accesoriu o bara pt picioare, ca ajutor/sprijin pt impins). Bebelusa a fost imediat pusa pe pieptul meu, timp de aproape 2ore am fost numai noi 3. Dupa 2ore au sters-o putin si au imbracat-o, m-au spalat si pe mine si ne-au dus in camera (la maternitatea in care am nascut nu se spala bebelusii in primele 2zile; dupa 24de ore ii sterg cu un prosop umed iar numai dupa 48 ii fac baie in prezenta ta; noroc ca a mea s-a nascut curatica :-)) )

 

nu stiu daca aceasta experienta ne-a apropiat mai mult, insa m-a ajutat mult sa-l am aproape



#13
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 14:03

La momentul cand am nascut eu ,in 92,nu exista optiunea de a participa tatal la nastere.A fost cea mai terifianta experienta din viata mea si singura data in viata cand am simtit ca am nevoie de el langa mine ca o chestie de viata si moarte.M-ar fi ajutat mult daca era acolo pt. ca am fost uitata cateva ore intr-un salon pustiu.Eu n-am experimentat momentul ala magic de care vorbesc multe femei si cred ca daca el era acolo altfel stateau lucrurile.

Cineva spunea ca e un moment intim ,intre ea si cadrele medicale.Pai ,mai intim decat cu el nu stiu cu cine as putea sa fiu.

Ar trebui sa existe peste tot optiunea de a participa si tatal.Cine nu vrea sa poata alege dar sa ai ce alege.



#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 14:13

Eu cred ca la subiectul asta ar trebui intrebati taticii daca s esimt pregatiti,s esimt in stare sa intre in sala de nastere .

 

Cred ca unora le-ar fi foarte ok sa-si aiba partenerul aproape in asemenea momente...insa eu l-as fi intrebat pe el in primul rind.



#15
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 14:30

Daca mi s-ar fi cerut, as fi asistat, dar nu mi s-a cerut si eu n-am vrut, si-asa eram pe picior de fuga de pe hol, unde nu vedeam dar auzeam ce era in sala.

In nici un caz nu ma macina curiozitatea si nu mi se pare cool.

Sincer eu nu inteleg nici filmatul...mi se pare extrem, extrem de anapoda.

Dar daca femeia care naste are cat de mica alinare prin prezenta tatalui acolo, si este permisa chestia asta, apai e musai sa asiste si domnul!



#16
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 14:35


Dar daca femeia care naste are cat de mica alinare prin prezenta tatalui acolo, si este permisa chestia asta, apai e musai sa asiste si domnul!

Pai si daca domnul nu poate-dintr-un motiv sau altul...de cee musai sa fie acolo?



#17
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 14:54

Pai e musai sa o faca pentru soatza, daca pe ea o ajuta chestia asta.

Daca e in spital si el, daca e plecat, daca e mort, sau mai cine stie ce...logic ca n-o sa fie acolo.

Altfel...de ce sa nu poata? E prea sensibil sa vada? Sau sa auda? Sta si el cu spatele, cu ochii inchisi, cu dopuri in urechi... [:-)))]



#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 14:58



Pai e musai sa o faca pentru soatza, daca pe ea o ajuta chestia asta.

Daca e in spital si el, daca e plecat, daca e mort, sau mai cine stie ce...logic ca n-o sa fie acolo.

Altfel...de ce sa nu poata? E prea sensibil sa vada? Sau sa auda? Sta si el cu spatele, cu ochii inchisi, cu dopuri in urechi... [:-)))]

Ramin la parerea ca si parerea sotului trebuie respectata.

 

daca el spune nu dintr-un motiv sau altul...ar trebui ca nu sa ramina,fara insistente nici partea sotiei ,nici a cadrelor medicale.

 

asa cum si daca mama spune nu,nu s-ar simti confortabil sa-l aibe acolo...asa ar trebui sa fie.Parerea ei ar trebui respectata ,fara insistente din partea cadrelor medicale.

 

Ideal este daca ambii sunt de acord,insa daca unul are reticiente si simte ca locul lui nu e acolo...ar trebui respectat.

 

(eu am nascut in preistoric [:-)))] [:-)))] unde nici macar nu se vehicula cu ideea prezentei tatalui,insa daca as fi nascut natural,m-as fi simtit ingrozitor sa-l am linga mine,la cezariana daca as fi stiut ca e totul dupa paravan...poate,dar doar poate...nu-s sigura ca l-as fi vrut acolo.Nu spun ca tatal ar fi strivcat momentul ala magic dintre mama si copil,insa nu cred ca el are ce cauta acolo,in momentel alea.parerea mea desigur...)


Editat de andacos, 23 octombrie 2014 - 15:01 .


#19
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 15:05

In completarea a ceea ce am scris...eu pot intelege foarte bine,barbatii ce nu (mai)simt atractie sexuala pentru sotii,dupa ce au participat la momentul nasterii.

 

eu daca l-as fi avut linga mine...cred ca ar fi trebuit foarte mult timp sa treaca ,sa pot accepta o apropiere ,o reluare a vietii noastre sexuale.Nu cred ca m-as fi simtit sotie linga el...ci doar femeia care naste,neatractiva,primtiva-redusa la subiect de procreere.


Editat de andacos, 23 octombrie 2014 - 15:16 .


#20
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 15:14

Imi dau si eu cu parerea...desi e oarecum pe langa subiect fiindca n-am nascut natural a doua oara, cand tatal a fost prezent.

 

Mi-a placut ca a stat cu mine, insa n-a vazut practic nimic, era paravan...na, cezariana, a vazut doar copilul imediat ce l-au scos.

 

Insa, la nasterea naturala, mie personal nu mi-ar fi placut sa stea sa vada exact ce si cum, sa mai si filmeze mi se pare total neplacut.

La cat de ingrozitor a fost la nasterea naturala, sa-l mai stiu pe al meu privindu-ma, nu m-ar fi linistit deloc, dimpotriva mi-ar fi creat un stres in plus.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -