Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Facebook si Apple deconteaza congelarea ovulelor propriilor angajate

congelare de ovulere fertilizare facebook apple cariera feminism sarcina serviciu fertilitate

40 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 10:07

. Exista si acum material genetic extras din tumora unei femei de culoare, care a decedat, fiind bolnava de cancer, material recoltatat fara acordul ei, al familiei...familie care nu a primit niciun fel de despagubiri, saraca de altfel, de- asta si- au si permis sa treaca peste parerile familiei....dc mai gasesc info, voi pune.

Eu stiu ca ea si-a dat acordul,iar despre despagubiri,ma rog,cind si-a dat ea acordul lumea nu vedea doar dolari in fata ochilor!,A fost si pe dC subiect cu celulele henriettei.

 

Insa de la subiect la "contrabanda"cu material genetic...e cale lunga,nu toata lumea se gindeste ca-i vor fi "furate oole"si folosite fantezist.


Editat de andacos, 20 octombrie 2014 - 10:09 .


#12
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 10:18

ar trebui sa se gandeasca la tot ceea ce presupune o astfel de interventie si sa mai lase loc de necunoscute, yet.  Eu m- am gandit, mai ales ca viitorul nostru in ceea ce priveste aducerea unui copil pe lume era sumbru. Si in acest context http://www.antena3.r...ule-192044.html , iar astia cred ca au fost gainari.

 

merci ca mi- ai adus aminte de numele femeii! Aici un articol http://realitatea.mobi/1157854


Editat de lucialu, 20 octombrie 2014 - 10:19 .


#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 10:22

ar trebui sa se gandeasca la tot ceea ce presupune o astfel de interventie si sa mai lase loc de necunoscute, yet.

Sunt foarte de acord cu ginditul ,eu ed exemplu daca as apela la o asemenea varianta,m-as gindi ca datorita unei pastrari necorespunzatoare,nu vor mai fi valabile atunci cind mi-as dori eu sa le folosec.

 

In niciun caz-ma repet,nu m-as gindi la oole mele  [fri] vor fi folosite pentru teste genetice.E chestie de abordade,fantezie as spune eu.


Editat de andacos, 20 octombrie 2014 - 10:22 .


#14
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 10:28

Fantezie nu mai este. Daca as spune ca si acum cred in Mos Craciun, da, ar fi...desi... :P. Am venit cu exemple ft la indemana ca porcarii se fac.

 

Ah, vad ca si treaba cu mamele surogat deja tinde sa devina o treaba precum spalatul pe dinti. No limits! Si dc nu s- ar sti cum si ce timp de 9 luni in burtica. Am vazut ca si tipa din Grey' s Anatomy a dobandit asa un copil. Dar probabil ca fac eu discriminari intre "nevoi". 



#15
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 11:24


Din ce vad in jur si din ce aud, lumea nu se inghesuie sa se casatoreasca si sa aiba copii repede. E optiunea personala.

Eu vad acelasi lucru si in Romania [:)] Si nu prea are legatura cu cariera.

 

Aici, pe DC, sunt o "raritate" - cu absolut zero dorinte de a ma casatori ori de a avea copii (evident, e un forum 'despre copii'). Insa intre prietenii / colegii mei, e norma [:)] Din scoala generala mai sunt cativa casatoriti / cu copii, insa incepand cu liceul si mai ales cei din facultate.. extrem de putini au deja o familie. Si dintre ceilalti, putini isi doresc asta. Si deja avem 30 de ani.. [:)]


Editat de rall, 20 octombrie 2014 - 12:05 .


#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 11:32

Rall, te asigu eu ca pe la 33 suna tare ceasul cu 'vreau copil' [flo2]



#17
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 11:47

ba, cam are legatura cu cariera. In fond, nu oricine isi permite astfel de interventii. Cu adevarat permis, nu ca ia un credit si o face. De obicei startul la " benefiicle stiintei" in mod curent il dau celebritatile. Si dc nu e cariera, ii sufla in ceafa calculul justificat, de altfel, de a putea oferi viitorului copil un trai decent. Pt asta multi se limiteaza la un copil.

Nu mai vorbesc de presiunea care se vede si se simte, reclama la wonder woman, care poate fi multifunctiala perfecta, acasa, ca mama,  ca sotie, ca angajata....si aceeasi presiune se vede si in ceea ce spunea Redactor, cu timpul de lucru, care nu e deloc lejer, dc vrei sa simti ca nu mergi degeaba la munca.

Rall, ar fi pacat, la cum " te vad" eu [flo2]  imi cer scuze pt ca sunt indiscreta.



#18
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 12:05

Rall, te asigu eu ca pe la 33 suna tare ceasul cu 'vreau copil' [flo2]

 

Pentru unii da, pentru unii nu. Te asigur si eu [flo2]



#19
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 12:12


Rall, ar fi pacat, la cum " te vad" eu [flo2]  imi cer scuze pt ca sunt indiscreta.

Mie mai pacat mi s-ar parea sa fac ceva impotriva inimii si dorintei mele.. doar pentru a indeplini niste norme [:)] Sunt convinsa ca a avea un copil / copii e ceva minunat, dar nu imi doresc asta (de pe la 8-9 ani pana pe la 25 chiar m-a ingrozit ideea). Asa cum e si a zbura pe luna, a salva vieti ca medic, a canta in fata a 80.000 de oameni etc.. Dar nu toti ne dorim aceleasi lucruri. Si nu e pacat [:)]


Editat de rall, 20 octombrie 2014 - 12:14 .


#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 12:27

la mine a sunat ceasul (pentru copil) pe la 36 de ani...deci se poate si mai tarziu.

pana atunci chiar nu simteam nevoia sa am copil, mi se parea prea greu, ca trebuie sa faci prea multe sacrificii si compromisuri; plus ca partea materiala se tot "clatinase" in anii anteriori.

insa atunci cand ne-am decis (adica eu), am ramas insarcinata din prima incercare. si am stiut ca voi avea fetita, ceea ce imi si doream.

cu mintea de acum judecand, imi pare rau ca n-am avut suficient "curaj" sa fac un copil pe la 25-30 de ani...insa acum as fi avut alte framantari si dileme, legate de scoala/facultate si drumul ei in viata...





Etichetat si cu congelare de ovulere, fertilizare, facebook, apple, cariera, feminism, sarcina, serviciu, fertilitate

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -