Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala, arte, scoala ?! ... Incotro ?


80 raspunsuri la acest subiect

#1
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 10:38

Sunt intr-un impas si nu stiu ce sa aleg sa fie cel mai bine pt copila mea, desi credeam ca stiu [:)]

 

Are 10 ani, clasa a 4-a. La scoala e totul ok, dar se poate si mai bine.  La teste initiale a luat 95 la mate si doar 91,5 la romana (aici a venit foarte mandra ca nu are greseli de ortografie, [:-)))] stie ca pe alea nu le permit sub nicio forma, gresise insa la sinonime si facuse o fraza aiurea doar sa fie facuta).

Are un creier extraordinar, sa o citez pe doamna, adica are raspunsuri atunci cand nimeni nu are.

 

Dar, aici intervine acest dar ...

Probabil daca nu si-ar risipi energia si mintea cu altele (momentan merge in paralel la pictura si a ales grafica separat la alta scoala, e vorba de un curs pe 3 ani, dar i se scurg ochii vazandu-i si pe cei de la sculptura; mai face chitara, e al 4-lea an si a inceput asta-vara pianul (aici avem un professor nazist, cum ii spunem noi [fri] , dar merge cu spor, dupa cateva ore foloseste bine metronomul sau cantatul simplu din manual, dupa note).

Pe langa asta face engleza si germana, iar ca sport a ramas inotul, cand ne permitem [ups]

 

Intrebarea si dilemma mea: oare procedez corect ca o las sa mearga la atatea artistice sau e pacat de energia aia care ar putea-o face sa fie poate cea mai buna in clasa la mate si romana, materii de baza pana in clasa a 12-a ? Mereu, dar mereu ma apuca sentimentul de vinovatie cand ma felicita si alte mamici, ca uite, fie`ta a fost singura care a stiut sau chiar doamna invatatoare mi-o spune. Ar putea merge la scoli despre care se stie ca au profesori care duc copiii care pot si rezista, la performante.

 

Nu mai spun ca isi doreste foarte mult sa mearga la scoala de arte dintr-a 5-a, la pictura sau la chitara, asta e in functie de clasele ce se vor forma, dar sa zic asa, are back-up-ul facut pt orice eventualitate …  Aici sunt pregatita si imi asum ca va trebui sa faca ore de mate si romana in particular, nici nu se pune problema altfel.

 

E un copil muncitor. Si acum a fost de accord sa cumparam cele 2 culegeri (fii intelligent si comunicare, nu neaparat pt concurs, ci pt munca in plus ca noi altceva nu apucam sa facem). Citeste zilnic din cartile scoase de la biblioteca, 5-10 pagini, seara.

Iesim la joaca sau la plimbare cu patrupeda. Iar cand e acasa intotdeauna, dar intotdeauna face ceva (acum e in mania loombands, iar daca nu sigur face altceva cu mainile ei harnice  [il]  ).

E un copil foarte bun si muncitor.

 

  Insa nu as vrea sa facem o alegere gresita, chiar daca o putem corecta. Nu as vrea sa ii tai elanul in niciun sens. Dar nici sa regret vreodata alegerile facute.

 

 

 



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 10:45

Am uitat un lucru important: nu este vreun geniu nemaipomenit in vreun domeniu, dar are unele mici talente si ii place sa munceasca, cred ca aici e secretul ei de fapt [:)]



#3
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 11:04

Eu as opta pentru o scoala generala buna la nivelul claselor 5 - 8. Si sa continue cu artele in paralel. Daca si in clasa a VIII-a isi mentine preocuparile si pasiunea, atunci as lua in calcul un liceu de arta, urmat de facultatea de profil.

Cunosc doua licee de arta, din doua orase mari, resedinte de judet, unde, la nivel de gimnaziu, nu prea se face carte. Nu prea spre deloc. Cred ca e prea devreme, la 11 ani, sa pui scoala in cui si sa te axezi numai pe arta. Poate in cazuri exceptionale, cand copilul este un fenomen la pian, pictura etc.

 

Cred ca, indifferent de ce va face in viitor, un copil are nevoie de cultura generala, adica si de initiere in matematica, fizica, chimie. E mai prudent asa.

 

Mult succes si sa luati hotararea cea mai buna pentru voi!



#4
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 13:34

Desi mai avem 3 ani, suntem deja in proces de studiere a optiunilor pe care le avem pt gimnaziu.

 

Noi am luat in calcul ideea de a continua la un liceu, insa dintre variantele disponibile, nu ne incanta prea tare ideea de a alege o clasa cu matematica in regim de predare intensiva, credem ca asta l-ar limita in alte domenii (eg. fizica, chimie, etc). E drept, el are inclinatii mai mult spre real, dar ii plac la nebunie limbile straine si instrumentul pe care il studiaza (tobele). Cum le vom impaca pe toate, chiar nu stim. Acum ne este usor, pt ca studiaza engleza intensiv + germana la scoala. Cred ca timpul liber se diminueaza incepand cu clasa V-a, asta este un alt aspect de care trebuie tinut cont.


Editat de Adriana mica, 17 octombrie 2014 - 13:36 .


#5
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 13:41

Eu iti pot da exemplul nasei mele. Are o fetita de 17 ani, acum e in clasa a 11-a. Mereu a avut inclinatie spre desen, spre pictura, e o fire mai boema, asa. A avut mereu rezultate bune la scoala.  Clasele V-VIII le-a facut la o scoala generala buna, din oras. In clasa a noua a intrat la unul dintre cele mai bune licee din oras. Si din clasa a noua au inceput problemele. Ar fi desenat si pictat toata ziua. Parintii nu au luat in calcul un liceu de arte pentru ea, a crescut cu ideea ca trebuie sa faca medicina. De abia cand fata incepuse clasa a zecea au realizat ca trebuie sa faca o schimbare, ca, de fapt, ea are cu totul alte inclinatii. Ar fi putut face fata  brio la acel liceu dar, pur si simplu a abandonat ideea si s-a axat doar pe desen.

Acum e, de un an jumate, la un liceu de arte si e cel mai fericit copil de pe pamant. Nu face carte asa cum ar fi facut in partea cealalta. Asta e clar. Insa vrea sa urmeze o facultate de profil dupa. A inceput sa participe la concursuri si sa le si castige, a evoluat foarte mult. Parca a "explodat" asa, in momentul in care a putut face ceea ce ii place.

 

Eu, daca as avea de luat o hotararea ca in cazul tau, as opta tot pentru o scoala buna in V-VIII ca sa aiba o baza teoretica buna. In paralel as identifica ce anume ii place mai mult: sa deseneze, sa picteze, sa cante la chitara, etc. Si as incuraja-o si in directia aceea. Apoi, din clasa a noua, daca are clar inclinatie spre partea artistica, isi doreste, ii place, as alege ceva de profil. Mult succes!



#6
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 13:52

Uau, cate face mica!

Ea ce zice? Ce isi doreste sa devina? Uneori copiii stiu de foarte mici ce vor sa fie, si-si urmeaza visul cu indarjire...



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 13:58

Eu as opta pentru o scoala generala buna la nivelul claselor 5 - 8. Si sa continue cu artele in paralel. Daca si in clasa a VIII-a isi mentine preocuparile si pasiunea, atunci as lua in calcul un liceu de arta, urmat de facultatea de profil.

Cunosc doua licee de arta, din doua orase mari, resedinte de judet, unde, la nivel de gimnaziu, nu prea se face carte. Nu prea spre deloc. Cred ca e prea devreme, la 11 ani, sa pui scoala in cui si sa te axezi numai pe arta. Poate in cazuri exceptionale, cand copilul este un fenomen la pian, pictura etc.

 

Cred ca, indifferent de ce va face in viitor, un copil are nevoie de cultura generala, adica si de initiere in matematica, fizica, chimie. E mai prudent asa.

 

Mult succes si sa luati hotararea cea mai buna pentru voi!

Din pacate ,la admitere in cadrul liceelor de arta,probele eliminatorii sunt exact la muzica sua desen.

 

Asta inseamna ca cei care nu au facut arte sau muzica,inca din clasa a Va ,la liceul de arta...au sanse foarte mici sa treaca de probele eliminatorii.

 

curcubico...am mai discutat noi la un alt subiect...daca vrea arte ,atunci trebuie din clasa a V a ,direct la liceu.

 

Liceul d earta este un liceu greu,chiar din afara pare asa foarte boem...copiii aia muncesc enorm,au examene trimestriale(ma rog s-o mai fis chimbat poate intre timp)pe care trebuie s ale treaca daca vor sa promoveze in clasa urmatoarea.



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 14:00

Deci daca vrea arte,atunci mai bine suplimentar la matematica si romana ,decit suplimentar la muzica sau desen...

 

La matematica sau romana poate recupera-sa spunem,si in particular,insa la desen sau muzica...nu sau nu in totalita,pentru a egala copii d ela liceul de arta.


Editat de andacos, 17 octombrie 2014 - 14:01 .


#9
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 14:02

Ea vrea sa incerce sa faca de toate, sa termine un curs de croitorie, sa faca un curs de bucatar si cofetar de exemplu si tot asa, iar apoi se va decide ce va vrea sa faca.

Asta ca sa intelegeti de ce sunt asa incurcata [:-)))]

E al 4-lea an in care a spus ca inca nu stie la ce sa renunte. Inca ii pare rau ca nu merge la dans si la karate, la astea am renuntat de comun acord, dar tot regreta  [help]

Asa ca ea habar nu are ce va face, insa vrea sa stie sa faca de toate (aici e vina mea, cred).

 

Dana, asa e. Eram asa convinsa ca aia e calea, am deja profa de mate pt sustinere in particular dintr-a 5-a si sper sa gasesc si una de romana, pt verificare si consolidare, deci ma simt pregatita.

Dar dupa cate o dimineata ca asta, ma apuca mustrarile de constiinta. Nu spune nimeni cu voce tare, dar le pica fatza cadrelor care o cunosc cand aud ca ea vrea la arte. Doar ca nu zic in fatza, ca e pacat ... [fri]



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 14:05

curcubico,eu am cunostinte a caror copii au terminat arte-sectia desen/grafica sia cum sunt la arhitectura in Bucuresti...Deci a facut mama aia tot ce trebuia pentru copil...eu zic ca da!!!

 

(cunosca mama si stiu ce ambitioasa era in ce priveste copilul,probabil faptul ca nu a facut mate-fizica a fost un soc pentru familie...insa...uite,totul e mai mult decit bine)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -