Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Iunie 2015 (Capsunele de Iunie 2015)

sarcina iunie 2015 gravida

1329 raspunsuri la acest subiect

#881
ramonaelenaserban

ramonaelenaserban

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 377 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 14:35

Sa speram bine.. Astazi deja am luat aspenterul dar de maine nu o sa l mai iau.tu Carla faci doar clexane sau iei si aspenter?

#882
Georgia12

Georgia12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 17:19

Fetelor, mie de doua zile nu imi mai era greata decat ff putin...un gust ciudat doar in gura...

Azi de dimineata m-am trezit si greata...chiar deloc...niciun gust ciudat...am baut cafea, pe care nu o suportam in sarcina...totul ok...

Pe la 11 simt ceva ca-mi pulseaza in burtica...ma gandesc...aproape 12 saptamani... nu cred sa simt miscarile lui bebe...e prea devreme... [alcool]

Pe la ora 14, iar...Ii dau mesaj sotului si ii zic...

La ora 16, ajung acasa de la serviciu si stateam picior peste picior la masa...De data asta am simtit bine! Bebe misca!!! [bib]

De asta nu mai aveam greturi!

Va doresc si voua sa simtiti cat mai curand senzatia, e minunat!

[flo]



#883
Swanheart

Swanheart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 17:38

Georgia, ce bine ca ai scapat de greturi. Eu am scapat saptamana trecuta doar 2 zile, si au revenit in forta...

Sa stii ca mie toata saptamana mi-a pulsat burta din interior, in mod repetat si puternic. Fara durere, pus si simplu simt cum ceva de acolo se zbate... Nu poate fi bebe, am doar 9 saptamani. Eu cred ca si la 12 saptamani e prea devreme sa il simti... Ei fac acolo gimnastica [aerob] , asta e clar, dar nu cred ca putem simti pana pe la 15-16 saptamani. Dar poate ne lamuresc alte mamici, care au experimentat asta. :D



#884
ritabandita

ritabandita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 18:27

Georgia, ar fi frumos sa putem simti atat de devreme miscarile! Si avand in vedere ca bebeii nostri se misca deja de ceva vreme, nu cred ca este imposibil. Stiu ca mai ai un copil, deci stii cum se simte bebe miscand. Chiar citisem pe undeva ca la a doua sarcina mamica distinge mai din timp miscarile fatului. Chiar asa sa fie?

 

Uite eu, de exemplu eram aseara in pat, cu mainile pe burtica, asa cum fac de fiecare data pana adorm si am simtit o fluturare care m-a facut atenta. Apoi am tot simtit-o pana sa adorm, in mai multe reprize. Nu sunt convinsa ca era bebe care imi dadea semne din doua motive: varsta prea mica a sarcinii si gandul ca poate erau doar niste gaze, desi nu ma simteam balonata. In sarcina anterioara am simtit primele miscari ale copilului la 16 saptamani. Asa ca nu stiu ce sa spun, cel putin despre mine... Astept in continuare si urmaresc cu atentie :)



#885
diatur

diatur

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 417 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 18:39

[flo2] Buna fetelor, ma bucur ca incet incet,scapam cu toate de greturi,o sa inceapa altele ingrasatul ,umflatul la maini ,picioare,eh dar cred ca o sa fie ceea mai frumoasa perioada sa ne tinem pruncul in burtica pana este gata sa iasa.Ei si uite asa am luat si eu o frumoasa infectie urinara,si din seara asta incep tratamentul augmentin 1g la 12 ore timp de 7 zile lomexin ovule 600 mg un ovul la 2 zile ceai de merisoare,si urinal hot drink la plic de 3 ori pe zi,timp de 3 zile,si apa 2,5 l apa.Dar am o nelemurire [batcap]  doctorita mea mi-a zis ca urinal akut este la plic,dar am intrebat pe la farmaci si este doar capsule,la plic este doar urinal hot drink i-am spus dr.dar o tine pe a ei nu stiu ce sa fac pe prospect scrie pe net ca se poate lua in timpul sarcini .Eu cred ca este acelasi lucru numai ca cel la plic este recomandat cu apa calduta 200 ml si asa mai beau lichide.Georgia ai grija cu cafeaua si nu o bea pe stomacul gol ,daca poti renunta la ia e mai bine, eu nu mai beau de cand am aflat ca sunt insarcinata.Swanheart sa sti ca si eu am acelasi senzati am simtit si la prima sarcina la fel, si acum niste pulsati cand pun mana intr-un loc anume si cred ca este puiul meu [bib] .Carla sa ai grija de tine multa sanatate,si sa fim bine cu toate pana la capatul sarcini.Va imbratisez cu drag.



#886
ramonaelenaserban

ramonaelenaserban

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 377 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 19:29

Fetelor ma bucur pt voi ca a ti ajuns in stadiu de a va simti miscarile bebelusului.. Sper sa ajung si eu la stadiul ala.

#887
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 20:27

Ramona eu iau doar clexane, Swan ia si clexane si Aspenter.



#888
Georgia12

Georgia12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 20:45

Rita, mai am doi copii, acesta este al treilea! Si eu am crezut initial ca e prea devreme, pt ca la prima sarcina am simtit la 15 saptamani, la a doua sarcina pe la 13-14, iar acum si mai devreme! Nu, e clar ca e bebe, misca bine, au pus mana si au simtit si tati, si fata cea mare. Nu sunt balonata ca as fi simtit. Eu sunt si foarte slabuta (am 53 de kg la 1,69, acum in sarcina am luat 2 kg) si cred ca de aceea simt asa repede. Nu am avut deloc grasime pe burtica (faceam sala si aratam intr-un mare fel [:)] ...sper sa-mi revin la fel de usor si frumos si dupa a treia sarcina [alcool]
Ideea e ca ma simt f. bine, am scapat de greturi!!!

Diatur, si mie mi-a iesit sapatamana trecuta infectie urinara la analize, dar nu am simptome care sa ma derajeze, asa ca am decis sa repet analiza peste vreo saptamana, iar dr de familie mi-a zis ca oricum nu-mi da antibiotic in primul trimestru.Si nu, nu beau niciodata cafea pe stomacul gol. Nu pot renunta la ea, am tensiune mica si ma doare capul fara ea. Am baut si la celelalte doua sarcini si nu au fost probleme, chiar mi se pare raul cel mai mic-mic...

Va pup!


Editat de Georgia12, 26 noiembrie 2014 - 20:48 .


#889
ritabandita

ritabandita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 21:26

Ramona, o sa ajungi si tu la acea clipa. Mai ai putin rabdare :)

Editat de ritabandita, 26 noiembrie 2014 - 21:30 .


#890
ritabandita

ritabandita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 21:33

Georgia, eu stiam doar ca ai mai avut o sarcina in urma cu 11 ani. Ma faci sa fiu invidioasa cu fizicul tau [soricel] . Daca erai obisnuita sa faci miscare dinainte de sarcina, sigur iti vei reveni rapid si dupa. Din pacate, eu sunt o lenesa si o sedentara....

 

Daca zici tu ca esti sigura ca ai simtit ca misca bebe, ma duc sa-l mai pandesc si eu. Ca tare faina a fost senzatia de aseara :)





Etichetat si cu sarcina, iunie, 2015, gravida

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -