Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Iunie 2015 (Capsunele de Iunie 2015)

sarcina iunie 2015 gravida

1329 raspunsuri la acest subiect

#831
vallentina

vallentina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 11:59

Bb_anca, si eu am avut intepaturi puternice sapt trecuta si am fost imediat la medic si bb era bn, si intepaturile le am resimtit tot pe baza unor nervi si a efortului...a zis de no spa si relax...

#832
vallentina

vallentina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 12:00

Azi la 3 am eco pt dublu test si maine dim analizele...analizele le fac la privat si am anslizat piata si preturile sunt urm...3 clinici, 3 preturi..85, 105 si 240....uffff

#833
ritabandita

ritabandita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 15:28

Buna, fetelor!

Eu am fost astazi la analize, totul a decurs ok, dar asteptarea pana la venirea rezultatelor ma tine incordata. Si abia pe data de 2 dec. vor fi gata toate, chiar daca unele vor fi afisate inca din seara aceasta...

Eco morfologica este programata abia pe 8 decembrie, ceea ce inseamna ca voi merge la dublu a doua zi. Din cate am inteles, ecografia este scumpa cu adevarat, nu stiu inca ce suma imi va scoate din buzunar. Dublul test ma va costa 140 lei, la clinica recomandata de dr mea. pe nasa mea stiu ca a costat-o toata aceasta distractie (eco + sange) in jur de 500 lei. E ceva... Sper doar ca toate rezultatele (atat ale mele cat si ale voastre, fetelor) sa fie bune.

Va imbratisez!



#834
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 16:52

Ziua buna tuturor capsunicilor! [flo]

 

Ma plangeam acum cateva zile ca am avut un episod cu niste intepaturi deloc de neglijat, aproape ca ma lasau fara respiratie...asta a fost vineri, ca duminica adica ieri si azi sa ma simt excelent : fara voma, fara greata, cu burta si sanii desumflati, fara stomac incarcat...din contra pofta de mancare si usoara ca un fulg...

 

M-am gandit, de fapt m-am framantat toata noaptea ce-o fi sa dispara asa dintr-o data toate simptomele ...si gandindu-ma prima oara la rau ca asa avem noi tendinta am asociat intepaturile d evineri cu starea de bine de ieri si azi ...si mi-am zis ca bine nu trebuie sa fie...am pus mana pe telefon si m-am dus astazi ca din pusca la eco...

E totul ok, inimioara ii bate si el e bine-mersi [ruga]

 

Oare cum e posibil sa dispara toate simptomele de gravida asa dintr-o data??? Am intrebat-o si pe dumneai care nu a stiut sa dea un raspuns concret..

.

Nu am insistat f mult ..era de ajuns pt mine ca i-am vazut inimioara cum palpaia! [batetoba]

 

Swanheart  eu am hipotiroidie descoperita inca de a ramane insarcinata, momentan iau Eutyrox doza de 75mg...analiza TSH-ului trebuie repetata periodic eu am facut-o la 6, 8 si lacum urmeaza sa o repet la 12 sapt...dr gineco mi-a recomandat ca TSH-ul sa fie mai mic de 2...ultima oara mi-a iesit 0,901 ...deci era ok...o valoare crescuta a TSH-ului am inteles ca poate provoca avort spontan...

 

Dublul test ar trebui sa -l fac undeva pe 10 decembrie..sange si eco din spusele dansei...mai am un picut de asteptat.... [bang] eu socotisem azi 9 sapt si 4 zile azi , dr mi-a zis ca ei ii da eco 9 sapt si 1 zi... Ca si cost am uitat sa intreb..

 

 

Multumesc Vallentina si Aever  pt raspunsurile voastre (sper ca nu am omis pe nimeni) [pup]

 

 

O seara linistita va doresc!



#835
Georgia12

Georgia12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 16:52

Fetelor, eu am facut analizele de sange saptamana trecuta si pe mine m-au stors de bani: numai sangele ( hormonul free beta HCG si papp-A, apoi pt toxoplasma, rubeola si citomegalovirus) m-au costat 530 de lei la Medlife. Apoi mai este morfologia de prim trimestru, care se coreleaza cu rezultatele de la analize, care mai costa si aceea 300 de lei. 

Si eu am morfologia tot pe 8 decembrie, sper sa aflu si sexul bebelui, dna. dr. mi-a zis ca probabil il va putea vedea ( daca nu isi tine comoara ascunsa [:)] - vm fi deja in saptamana 13 atunci.



#836
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 16:56

 Swanheart am uitat sa mentionez  ca eu iau ELEVIT!



#837
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 16:56

 Swanheart am uitat sa mentionez  ca eu iau ELEVIT!



#838
Swanheart

Swanheart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 19:41

bb_anca, si eu am luat Elevit, dar am trecut pe Femibion 1, pentru ca Elevit nu are metafolati, iar eu nu asimilez acidul folic sintetic. 

 

Am povestit si eu Joi ca am avut 2 zile in care mi-au disparut complet simptomele si greturile, m-am simtit prea bine, mi se parea ca si sanii si burta au scazut, peste noapte. Am fugit la eco impacientata, si am auzit inimioara. De Sambata mi-au revenit greturile, parca in intensitate si mai mare, efectiv simt frisoane din cauza lor, si mi se face pielea de gaina, pe maini... 



#839
diatur

diatur

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 417 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 19:52

Buna fetelor,va citeam postarile si intradevar dublu test este scump plus torch care nu este gratuit pt.gravidute si costa cam 450 Ron atat am dat eu eco si sange 570 Ron ,nu mai zic alte analize si controale,si mai urmeaza.Am tras astazi o sperietura de asera de la 2 noaptea am simtit o jena inauntru si chiar ma durea nu am mai putut dormi toate bune si frumoase dimineata am plecat cu sotul la servici si au inceput durerile pe sub burta deja pe la 10 nu mai puteam luasem no spa degeaba am sunat-o pe doctora,ghnion era in sala de nasteri dar a fost draguta si m-a trimis la Elias la alt dr.imi venea sa urlu de durere am facut eco siam facut si  intra vaginal bebe era bine mersi pe drum mai luasem un no spa si arefam si ma mai lasase un pic .Dr.mi-a spus ca colul este inchis 3mm,baietelul meu se misca dar nu am inteles de ce durerile astea oare erau contracti nu au stiut sa-mi spuna nici unul.Mi-a spus sa iau dim.si seara un supozitor de durere uscosin pana trece durerea ma mai resimt si acum dar nu ca dimineata.Banuiesc ca din cauza ca sambata am facut curatenie am gatit duminica, am fost la piata ,pana la masina am carat ceva sacose asta sa-mi fie invatare de minte si totusi stau in continuare cu frica ii multumesc lui dumnezeu ca nu am sangerat.Sa ne ajute domnul pe toate gravidutele sa ducem sarcina pana la capat.Va imbratisez cu drag [gravired]



#840
Ena2007

Ena2007

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 21:14

Buna fetelor, eu la dublu test : sange -am platit 380 ron iar la eco (pe care o voi face maine ) 390 ron la Regina Maria, in conditiile in care am abonament la ei si deci am reducere 20%. Daca facem aceste analize la spital de stat sunt mai ieftine, si daca da sunt asa sigure?! Am facut un efort sa le fac la privat , pt ca nu am incredere mare in spitalele de stat, si cum te trateaza personalul de la un spital de stat. Nu vreau sa generalizez, cu siguranta sunt multe spitale de stat cu oameni buni si profesionisti, dar nu am puterea sa stau pe la mai multe usi , ore in sir si sa bag mana in buzunar pt a ma baga cineva in seama. Prefer sa fac un efort financiar, dar la ora programata sa mi se rezolve toate problemele, sa am oameni draguti si amabili in jurul meu si sa fiu tratata cu respect si atentie.

problema mea cu Euthyrox ul continua, la max 30 de min dupa ce il iau,il dau afara, nu stiu ce sa mai fac [batcap] ,si da in afara de episodul de dimineata am avut o zi superba azi ,fara greata,fara stomac greu, fara ameteli

Deabia ast sa aflu maine rezultatele la dublu test , dar sunt optimista, sigur va fi bine.

 

va pup de nu va vedeti [flo2]





Etichetat si cu sarcina, iunie, 2015, gravida

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -