Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Iunie 2015 (Capsunele de Iunie 2015)

sarcina iunie 2015 gravida

1329 raspunsuri la acest subiect

#161
aever

aever

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 899 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 11:15

Buna, mamici! Revin si eu dupa o absenta de cateva zile...motivul e pentru ca imi e groaznic de rau. Imi e greata non-stop, dimineata vomit obligatoriu...ma simt molesita, obosita, fara energie si imi e si foarte greu sa gestionez mofturile juniorului.

Am fost ieri la eco, s-a confirmat o sarcina unica cu embrion de vreo 0,74cm si activitate cardiaca. Mie mi-a zis ca nu trebuie sa iau nimic decat acid folic(pe care il iau cand imi aduc aminte [:I] ). Medicul asta mi-a zis ca din punctul lui de vedere o femeie este capabila sa duca o sarcina si fara medicamente(intrebasem eu de no-spa si de utrogestan). Bine, poate ca spunea stric pentru cazul meu, stiu ca gravidutele cu trombofilie trebuie sa ia o gramada de medicamente. 

Va inteleg ca va faceti o multime de griji, mai ales dupa ce v-ati luptat cu infertilitatea si ati avut sarcini pierdute. Eu va spuneam ca ma stresez chiar daca nu am avut probleme. Acum m-am linistit dupa ce am vorbit cu doctorul. Nu stiu cum e cu vitamina C, mie totusi imi vine greu sa cred ca s-ar putea pierde o sarcina doar de la o vitamina C.

Edit: Azi am 6 saptamani si 5 zile. DPN 11 iunie 2015. Trebuie sa deschid si eu laptopul ala intr-o zi sa fac ticker.


Editat de aever, 21 octombrie 2014 - 11:17 .


#162
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 13:43

Aever unele femei sunt in stare sa duca o sarcina pana la capat fara medicamente, altele nu. Faptul ca medicul tau zice asa ceva mi se pare super aiurea. Ia sa-mi zica mie treaba asta sa vezi ce ti l-as pune la punct.

Si merge femeia dupa 2 sarcini pierdute si UPS! uite ca nu e in stare sa duca sarcina. Dar ce bine era daca de la inceput, sau macar dupa prima sarcina pierduta ii dadea cineva atentie si o ajuta cu niste analize si suplimente. No comment! Mie astea mi se par conceptii super invechite caracteristice medicilor de la tara.



#163
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 13:45

Te si miri de ce noi luam clexane?? Sa nu crezi ca are legatura cu FIV, doar am facut mai multe analize si am aflat ca am putea pierde sarcina. E foarte neplacut sa iti faci zilnic injectii un an de zile, sa umbli cu progesteronul dupa tine si cu restul medicamentelor.

Daca si medicii nostri ziceau ca si al tau, nu eram noi azi aici!



#164
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 13:49

Gata cu medicul tau care m-a enervat  [batcap]

Felicitari pentru inimioara  [pk]  si imi pare rau pentru tine ca te simti asa rau. Hai ca ai deja aproape 7 saptamani si poate nu mai tin chiar asa mult greturile. Ai avut la fel si la prima sarcina?



#165
onutza_b

onutza_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 14:14

Carla, cred ca se referea la femeile care nu au probleme in sarcina. de ex prietenei mele i s-a dat profilactic   progesteron. avea 4 sapt si 3 zile. i l-a dat doar asa. nu a avut nici o problema, nici o scurgere nici o durere. sunt unii medici care dau hormoni de sustinere a sarcinii profilactic. Ma gandesc ca asta a vrut sa zica medicul lui Aever. Trecem printr-o perioada pline de schimbari hormanale si ne enervam degeaba:) eu zic sa avem niste ZENNN :)



#166
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 14:18

Daaa, ma enervez foarte tare zilele astea  [batcap]

Dar chiar e plin de medici dinastia imbecili. Am o prietena care a pierdut doua sarcini pan aa citit saraca singura pe net de analizele de trombofilie si le-a facut si a luat tratament. Acum are 2 fetite. Medicilor nu prea le pasa daca pierzi o sarcina, nu e ceva deosebit, asta ma enerveaza tare pe mine



#167
onutza_b

onutza_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 14:51

uite am citit ca medicii din afara abia dupa 3 sarcini pierdute consecutiv te iau la puricat si la analize. sau ca 20% din femei sunt insarcinate fara sa stie si pierd sarcinile cand le vine CM. 

 e normal sa te enervezi:) sa ai nervi si sa explodezi. Primul trimiestru trece repede. Acum e si stresul de inceput, cu ecografii cu riscurile care sunt! Niste  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  sa te calmezi !:)



#168
Teardrops

Teardrops

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 692 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 14:54

Hello Căpșunici!  [flo2]

 

miaw  [flo2] am rezolvat. Aseară am sunat la Euromaterna și nu mai are gărzi luna aceasta. Azi am sunat și am vorbit la cabinetul personal și m-au programat mâine la 18:00  [pk]

 

paula  [flo2] joi vei vedea măzărica  [bib]

 

aever  [flo2] super că sunteți bine. Hai că nu mai ai mult de tras cu grețurile.

Tu nu trebuie să te îngrijorezi și să raportezi problemele noastre la tine. Doamne ferește! La noi cele cu FIV și trombofilie tot ce luăm e vital pentru bebeluși. De exemplu dacă nu facem injecții cu clexane pierdem sarcinile. Deci tu fii Zen că ești ok  [pk]

Cât despre medicul care ți-a zis ce ți-a zis legat de medicamente (no-spa și utrogestan) no comment. Păi tocmai EL trebuie să-ți zică despre no-spa că poți lua dacă ai dureri iar despre utrogestan nu trebuie să își dea cu părerea până nu-ți dă să faci analiza de progesteron (să vadă dacă ai sau nu nevoie de supliment).

 

carla  [flo2] te înțeleg în legătură cu medicii.

 

Simptomele mele: în afară de sâni care dor mereu, grețurile sunt dar nu mereu, mai am amețeli când și când. Am observat că durerile de burtică s-au mutat undeva mai sus.

După cum am spus mai sus, mâine am o programare la un nou medic. Vedem care-i treaba cu el că prea mi-a fost lăudat și prea am găsit numai laude despre el. Deci la 18:00 ar trebui să aud inimioarele. Mi-e puțin teamă pentru că ieri și azi m-am simțit puțin ciudat. Și azi-noapte iar am avut vise sexoase  [alcool]  [alcool]  [alcool] după fiecare vis din ăsta mă doare burtica vreo 10 minute  [fri]

 

Vă pup pe toate  [pup]  [pup]  [pup]



#169
miaw

miaw

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 16:35

Gata eco!am vazut o bulinitza mica-mica,prinsa bine . Ce frumoasa era! Sotul mai si intreba:"punctul ala e?" Repetam peste 10 zile. Mi-a recomandat medicul sa continui cu estrofemul pana in sapt 16 ,cu progesteronul la fel. Dupa ,in functie de situatie,vom ajusta dozele. Raman si cu acidul folic,fara femibion si magne b6. Despre clexane vb luni cu dna uscatescu dar momentan continui si cu el.

#170
Teardrops

Teardrops

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 692 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 16:58

miaw felicitări pentru bulinuță! Până la urmă la cine ai mers?
Vezi că Uscățescu e plecată până pe 5 noiembrie... Și eu am încercat să dau de ea și mi-au spus fetele într-un final că până pe 5 nu are cum să răspundă.





Etichetat si cu sarcina, iunie, 2015, gravida

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -