Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu merg romanii la dentist?

dezbatere stomatlogie romanii dentist dentist

75 raspunsuri la acest subiect

#21
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 07:21

Din iunie au reinceput colaborariele cu casa de asigurari, copiii au gratuitate 100% . Va trebui sa intrati pe situl Casei de asigurari sa vedeti care sunt colaboratorii, apoi va trebui sa intrebati daca mai au fonduri pentru ca din pacate sunt foarte mici. Am inteles de la colegii mei ca si adultii ar avea ceva avantaje. Eu una m-as grabi, am auzit un zvon ca s-au dat fonduri anul asta din cauza campaniei electorale si ca din martie anul viitor se vor sista din nou platile. 

Nu m-ar mira sa fie asa .... nici unul din desteptii nostrii de guvernanti nu se gandeste la sanatatea orala a oamenilor. Nu inteleg de ce nu vor sa avem si noi un sistem k-lumea de asigurari, unde stomatologia sa intre in pachetul de baza , sau macar stomatologia preventiva .... asa toata lumea s-ar duce la controale de 2 ori pe an, cariile s-ar trata in faza incipienta, ar disparea si frica de stomatolog etc. Din pacate asta e Romania, tara pe care am ajuns sa o urasc !



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 09:08

asa toata lumea s-ar duce la controale de 2 ori pe an, cariile s-ar trata in faza incipienta, ar disparea si frica de stomatolog etc.

...aici ai pus punctul pe "i"cum sa spune,ca vad ca la subiect se vehiculeaza de "boli grave ale dintilor"...insa vad ca se neglijeaza faptul ca pina acolo...toti incepe cu o carie.

 

Selene,eu nu inteleg d ece trebuie sa schimbi dentisul,daca esti multumit de el?Nu toata lumea se muta anual(un motiv pe care il pot intelege)insa da...lumea pleaca urechea ca medicul X are preturi mai mici si atunci are loc migratia asta.

 

De preturi ...nu stiu ce s aspun,vad ca de exemplu corinadani a vrut un medic care sa aibe cele mai noi procedee,instrumente,ma rog s afie foarte modernPai aste as eplatesc...mi s epare firesc sa se plateasca,probabil de asta si diferenta d epret.

 

Si la noi sunt dentisti scumpi si foarte scumpi,insa controlul si o igienizare anuala sunt cuprinse in asigurarea de sanatate,Inainte s eplatea si materilaul din care doresti s afie plomba,acum parca nu...dra nu sunt sigura.



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 09:14

natalia nica,eu am s ate contrazic(stiu ca nu-ti place dara sta e)...sunt si un pic mai in visrta decit tine,insa eu imi aminetcs ca la scoala ne invatau s ane spalam pe dinti.

 

Cu parintii...nu stiu ce sa spun,mama se spala pe dinti cu sare,deci...tot de educatie tine.Tata se spala si el pe dinti...iar pe noi ne-a dus mama la dentist din copilarie as spune.Eu imi amintesc exact ca eram la liceu cind am fost la medic stomatolog,ins ape unul din fratii mei l-a dus mai devreme ca-i crestea un canin rau.

 

Educatia...asta e baza.



#24
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 09:15

andacos, eu am umblat din dentist in dentist pentru ca eu observam cu ochiul liber, in oglinda, niste semne ingrijoratoare, insa dentistii spuneau ca nu e nimic. Acele nimicuri s-au dovedit a fi multiple fisuri ale smaltului. Clinica de renume nu mi-a oferit o solutie, diagnosticul lor a fost incomplet. 

 

Asa ajungi sa faci speculatii, m-am gandit inclusiv ca nu doresc sa se complice tratand probleme incipiente si castigand mai putini bani.



#25
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 09:16

deci : intalnirea nr 2 cu nenea dentistul m-a lasat cu doua gauri : una in buzunar (150 lei) si una in gura, o masea nu mai putea fi salvata nicicum, deci mi-a scos-o.

a muncit mai bine de o jumatate de ora pana i-a scos toate radacinile.

inainte de asta, mi-a curatat din nou canalele la premolarul care m-a manat la dentist, a aplicat nu's ce tratament/pansament pe canale, incearca sa-mi salveze dintele, insa mi-a spus ca sansele sunt 50-50 %.

dupa ce se va vindeca locul/zona unde a fost maseaua pe care mi-a scos-o, in functie si de pret si posibilitatile mele financiare, imi va pune lucrare sau implant. dar asta se va intampla peste ceva timp, intai sa-mi rezolve problemele urgente, sa trateze ce se poate, sa salveze ce mai poate, etc.

in concluzie : radiografie, consultatie initiala, gadilat un premolar, scos una bucata masea = 300 lei. pai pentru unii romani este pensia pe o luna sau jumatate din salariu, sau intretinerea pe o luna de iarna.

de aceea spun : chiar si in varianta preventiei (control, periaj/detartraj, tratare carii incipiente), mersul la dentist se dovedeste a fi costisitor pentru multi romani.


Editat de CorinaDani, 16 octombrie 2014 - 09:21 .


#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 09:21

 

 

Asa ajungi sa faci speculatii, m-am gandit inclusiv ca nu doresc sa se complice tratand probleme incipiente si castigand mai putini bani.

Sigur ca sunt speculatii...clar,ca doar nu ti-o sparge aiurea dintele,si ti-o plomba canalul daca nu e nevoie.

 

Eu am un singur repros sa spun asa la adresa dentistilor de pe vremea tineretii mele...tare sau mai grabit la scos...acum am inteles ca scoala de medicina are alte practici si e foarte bine.



#27
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 09:21

Corina, succes! 



#28
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 09:28

selene, merci !

ah, am uitat sa spun : cabinetul a fost modernizat de cand n-am mai trecut eu pe acolo. surpriza mare este ca nu stiu ce echipament foloseste, dar zgomotul acela specific al frezei este foarte mult redus, am constatat asta si la pacientii dinaintea mea, si cand mi-a lucrat mie la premolar. aproape ca nu ma mai deranjeaza zgomotul, iar mirosul "de cabinet" - nu prea se mai simte.



#29
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 09:54

Sigur ca sunt speculatii...clar,ca doar nu ti-o sparge aiurea dintele,si ti-o plomba canalul daca nu e nevoie.

 

 

Citeste atent ce am scris. Problemele existau, dar au fost trecute cu vederea. Se impunea tratamentul, dar a trecut ceva vreme pana sa gasesc un medic dispus sa-l initieze. Fisurile smaltului nu se trateaza prin gaurire cu freza.



#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 10:01

Citeste atent ce am scris. Problemele existau, dar au fost trecute cu vederea. Se impunea tratamentul, dar a trecut ceva vreme pana sa gasesc un medic dispus sa-l initieze. Fisurile smaltului nu se trateaza prin gaurire cu freza.

Am citit atent,stai linistita...

 

Gaurirea dintilor se referea speculatia ta cu probleme incipiente si rea vointa medicilor ,de a nu le trata!


Editat de andacos, 16 octombrie 2014 - 10:01 .




Etichetat si cu dezbatere, stomatlogie, romanii dentist, dentist

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -