Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu merg romanii la dentist?

dezbatere stomatlogie romanii dentist dentist

75 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 11:34

De ce nu merg romanii la dentist?

La prima vedere este o intrebare care pare cel putin bizara, intr-un secol in care civilizatia evolueaza intr-un ritm ametitor si in care preocuparea omului pentru propria sanatate este una dintre prioritatile cotidiene – de la continutul alimentelor pe care le consuma, la numarul de ore petrecute in fata computerului.

De ce nu merg romanii la dentist?
Filozofia pe care romanii o dezvolta cu privire la ingrijirea dintilor
Ce anume i-ar face pe romani sa mearga la dentist?

 

Tu ce parere ai? Raspunde la acest subiect si spune-ne parerea ta!



#2
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 12:08

Pentru ca sunt needucati , inca sunt parinti care isi spala pentru prima data copilul pe dinti la 3 ani .... ca de .... asa se vorbeste prin parcuri !!! V-as putea da o lista intreaga .... aud o gramada de prostii in fiecare zi ! Vreti ???



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 12:18

e o suma de factori care contribuie la starea precara a danturii majoritatii romanilor.

motivul principal pentru care nu ajung la dentist de 2 ori/an este legat de bani.

serviciile stomatologice sunt inca prohibitive pentru romanii cu venituri mici si medii.

daca in contul banilor ce ni se retin la contributia la asigurarile de sanatate am beneficia de un minim de servicii stomatologice pe an, valabile la orice cabinet - de stat sau privat - cu siguranta lumea ar ajunge mai des pe scaunul dentistului.

asa, multi rabda pana nu mai pot de durere, pana dintele/maseaua sunt compromise definitiv, singura solutie fiind extractia, iar bani de lucrare sau implant - nu sunt.

chiar azi una dintre colegele mele isi face credit de nevoi personale pentru a-si rezolva problemele cu dantura. in halul asta au ajuns multi, sa se imprumute la banci pentru a-si repara dantura, pentru ca din salariu acest lucru e de multe ori imposibil de realizat.



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 12:26

Nu stiu altii cum sunt, dar eu nu merg la dentist de frica, pentru ca  ma simt inconfortabil.

Frica asta invinge educatia si bunul-simt.

=====

Ca de obicei am fost nevoita sa ajung si sa-mi fac lucrari mai ample.

Vineri am terminat definitiv cu ele, insa uite, ca mi-a descoperit o carie.

 

Azi sunt programata din nou. Acum 5 minute am anulat programarea.

Azi nu sunt pregatita sufleteste sa dau pe acolo. Am gol in stomac.

 

====

Copila o duc la stoma 1 data pe an. Ea nu a avut niciodata carii si nici nu are.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 12:34

Da, si mai cred ca banii sunt o componenta importanta, dar...

 

Daca vizitezi dentistul o data la 6 luni, pentru un control de rutina, descoperi carii minore pe care le rezolvi, repede cu bani putini.  Daca nu, platesti mai mult, suferi mai mult.

 

Daca cel putin 1 data pe an faci detartraj si igienizare, scapi de placa bacteriana, scapi si de a consuma resurse banesti pentru tratamentul unei paradontoze.



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 12:44

Nu stiu altii cum sunt, dar eu nu merg la dentist de frica, pentru ca  ma simt inconfortabil.

Frica asta invinge educatia si bunul-simt.

SSi eu cred ca asta o mare contributie...

 

Insa e vorba si de educatie...chiar nu cred ca banii sunt intotdeauna factorul principal.Sigur ca au un rol important,ins anu decisiv parerea mea.

 

Educatia e baza...

 

(Si aici pe forum -persoane cu ceva posibilitati financiare(asta dupa vacantele ce le fac)au scos niste perle referitor la dentist si serviciile stomatologice,de zau ca te intrebi daca-s reali.)



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 12:49

.


Editat de CorinaDani, 13 octombrie 2014 - 12:50 .


#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 12:54

CorinaDani...eu cred ca si asta e o problema foarte mare a romanilor...schimbarea medicului stomatolog(ca si ciorapii ,as spune).

 

Medicul stomatolog ar trebui s afie exact ca si medicul de familie,sa stie istoricul(nu-mi spune ca radiografiile s epot trimite usor de la un cabinet la altul ca nu asta e ideea),sa cunoasca pacientul,sa creeze o legatura cu acesta.

 

Schimbarea deasa a stomatologului,nu incurajeaza in niciun caz vizita la dentist...tocmai datorita senzatieie d edisconfort la care suntem supusi.

 

Deci ideal este un singur medic stomatolog,nu fiecare vizita-respectiv interventie,cu cite un medic.



#9
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 13:29

Imi mentin parerea ; educatia precara a romanilor este motivul principal pentru care nu frecventeaza dentistul.

Da, banii pot fi un motiv plauzibil dar numarul pacientilor la cabinet nu creste in momentul in care guvernul aloca cativa bani stomatologiei si respectiv nu scade in momentul in care se sisteaza acesti bani. Procentajul este aproape constant.

Frica se poate depasi in momentul in care un stomatolog iti inspira incredere, din spusele pacientilor mei, prima vizita este mai grea , incet-incet din cei mai fricosi pacienti devin cei mai cooperanti pacienti.

Intr-o lume perfecta sau cel putin cu o asigurare de sanatate adecvata, s-ar pune accentul pe profilaxia cariei. E mult mai usor sa previi decat sa tratezi. O vizita la stomatolog o data la 6 luni ar duce la depistarea precoce a cariei , o cariuta mica s-ar putea trata fara anestezie , fara extirparea vitala si cu siguranta nu s-ar ajunge la extractia dintelui. Copiii adusi de la cel mult 3 ani in cabinetul stomatologic, pe langa faptul ca se familiarizeaza cu aparatura, metodele si medicul , pe viitor nu vor manifesta anxietate la gandul vizitei la stomatolog.

Spalatul corect pe dinti, schimbarea periutei la fiecare 3 luni, metodele de profilaxie ( fluorizare, sigilare etc. ) si controlul la 6 luni ar trebui sa fie adanc intiparite in psihicul fiecarui om.

Numarul copilasilor intre 5 si 6 ani cu procese carioase multiple , gangrene ale dintilor temporari si CARIA MOLARULUI DE 6 ANI este  imens. Needucarea parintilor duce la pierderea primului molar definitiv al copilasilor: de cele mai multe ori iese pe nesimtite , parintii nu stiu sa faca diferenta dintre un dinte definitiv si unul temporar , il ignora si in momentul in care ajung la noi suntem nevoiti ori sa facem extirparea vitala, ori tratamentul pentru gangrena sau in cel mai rau caz extractia. Partea cea mai rea : parintii sunt socati " Cum adica este molarul definitiv ??? Am crezut ca e dintele de lapte !!! ".

Metodele de profilaxie sunt in general respinse de parinti. Romanilor li s-a inradacinat in minte faptul ca fluorul este daunator copiilor. Da, fluorul in exces !!! Atata timp cat la noi nu exista fluorizarea apei, laptelui, painii etc. administrarea tabletei de fluor strict personalizata copilului in functie de varsta, kilograme sau tabieturi este indicata. Nu vreti pastila, nici o problema : se pot fluoriza dintisorii sau sigila fara nici un risc de acumulare a fluorului in organism .... din pacate multi pacienti sunt reticienti si la aceasta metoda ! De ce ? Din nestiinta ! Si uite asa ajungem iar la lipsa educatiei !!!

Cat am lucrat cu casa de asigurari am incercat din rasputeri sa educ romanul , din pacate nu am reusit . Numarul celor carora le-am tratat dintii, le-am vorbit despre igiena dentara si din partea carora am obtinut promisiuni ca vor reveni la un control la 6 luni reprezinta ,sa zicem,   un procentaj de 100% . Cati sau intors in 6 luni ? 5% !!! Si asta nu din cauza ca si-au schimbat dentistul .... tot la mine vin peste 2 sau 3 ani cu gura plina din nou de carii.

Trist .... dar adevarat !



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 14:32

CorinaDani...eu cred ca si asta e o problema foarte mare a romanilor...schimbarea medicului stomatolog(ca si ciorapii ,as spune).

 

Medicul stomatolog ar trebui s afie exact ca si medicul de familie,sa stie istoricul(nu-mi spune ca radiografiile s epot trimite usor de la un cabinet la altul ca nu asta e ideea),sa cunoasca pacientul,sa creeze o legatura cu acesta.

 

Schimbarea deasa a stomatologului,nu incurajeaza in niciun caz vizita la dentist...tocmai datorita senzatieie d edisconfort la care suntem supusi.

 

Deci ideal este un singur medic stomatolog,nu fiecare vizita-respectiv interventie,cu cite un medic.

 

exact in aceasta dilema sunt eu acum. m-a torturat o durere turbata de masele in week-end, acum m-am intors de la radiografie dentara.

teoretic ar trebui sa ma duc la dentistul la care am inceput sa merg de cand eram in liceu. ca om, e de nota 10, vorbeste calm, frumos, lucreaza "cu mila", are experienta cu carul.

insa stiu sigur ca nu are dotarile necesare la cabinet pentru tot felul de proceduri sofisticate, moderne. ce implanturi, ce detartraj cu ultrasunete. are strictul necesar de dotari si cam atat.

de aceea sunt in incurcatura, m-as duce tot la el pentru ca il cunosc si am incredere, insa as fi tentata sa caut alt medic, poate mai tanar, cu un cabinet ultramodern, la curent cu toate noutatile/procedurile, astfel incat sa-mi poata salva ce se mai poate din maselele astea buclucase. cu siguranta insa un astfel de cabinet/medic m-ar usca la buzunare. investitiile in cabinet (spatiu, aparatura, personal) se reflecta direct in tarifele practicate.

da, stiu, mereu aman sa merg la dentist, ba nu am timp, ba nu am chef, ba nu am bani in momentul respectiv. si uite asa cariile isi fac de cap si merg doar de nevoie, nu profilactic...

din pacate, avem un numar limitat de dinti/masele. nu e ca la medicii de alte specializari, mergi, expui problema, primesti un diagnostic/tratament, iar daca nu esti multumit/convins poti merge la una al doilea/treilea medic pentru inca o opinie medicala.

daca un dentist apuca sa-ti faca ceva pagube in gura, degeaba mergi la altul, ca nu prea are ce sa-ti mai faca. pacat ca nu ne cresc dinti precum rechinilor...





Etichetat si cu dezbatere, stomatlogie, romanii dentist, dentist

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -